Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Șefii Asociațiilor de Proprietari vor fi obligați să arate Acordul de Voință al tuturor proprietarilor !

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,734
  • Înscris: 26.08.2008

View Postsfantu.dracu, on 08 decembrie 2018 - 12:27, said:

Întrebare de necunoscător: nu se pot rupe anumite blocuri din asociația existentă pentru a face o nouă asociație cu mai puțini membri?
Bineînțeles, la momentul respectiv, în acele blocuri să nu existe restanțe.
Ba da!
Daca "te poti rupe" cu utilitatile poti sa iti faci asociatie si pentru o scara dintr-un bloc!

Edited by BlueKing-69, 08 December 2018 - 16:52.


#20
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postbaribalu, on 08 decembrie 2018 - 14:36, said:

Bineinteles ca poti sa faci asociatie si pe cate o scara, daca exista vointa... Dar ideeal este pe bloc...
As zice ca ideal este asociatie pe scara.

Altfel, dumnezeul asociatiei face mai multe investitii pe scara lui. Nu poate exista o neutralitate 100%, asa cum nici pe cei de la parter nu ii intereseaza acoperisul si invers, pe cei de la ultimul etaj nu ii intereseaza infiltratiile de la parter.

View PostBlueKing-69, on 08 decembrie 2018 - 11:35, said:

Calmeaza-te si revino-ti.
Nu am prezentat nici o varianta a mea, doar intrebam cum mama dracului de nu pot face nimic pentru ei insisi.

Nu ti / vi se pare aberant sa nu poti strange o masa critica de oameni / proprietari si sa mergi din usa in usa la ore cand ii gasesti pe majoritatea acasa, sa explici situatia si daca intr-adevar e ceva naspa, sa misti cumva lucrurile in directia buna?

Astfel poti cere detalii / explicatii de la cel / cei care se ocupa de asociatia aia, poti impune niste persoane ok ca administrator / presedinte / cenzori...

Daca atat de putin va pasa de voi, atunci totul e de inteles - de mirare raman lamentarile pe forumuri sau actiunile in tribunale.
Bun, a castigat in instante anularea unor adunari / sedinte si... atat! Tot cu aia ai ramas pe cap.

____________________

Si da, sunt aberatii. Toti sau majoritatea locuiti la bloc. Unde dracu au venit partidele sa va puna "sefii" la asociatiile de proprietari?
Adica a trecut asa, partidul ***** pe strada, a intrat in scara blocului si a zis "Hello, el e Titi, va fi seful asociatiei voastre"?
te invit inca o data sa termini cu aberatiile, pari f agitat, nervos si agresiv, cu postari cu multe semne de exclamare si exprimari la limita.

incearca sa citesti si intelegi postarile echilibrate ale colegilor

View PostSmurfK, on 08 decembrie 2018 - 16:38, said:

Din punctul meu de vedere, dacă plătesc ei diferențele cu salariul administratorului, a președintelui, femeii de serviciu și a cheltuielilor curente cu administrația, sunt de acord.
femeia de serviciu nu vad de ce ar fi mai scumpa... poate explici

presedintele ar trebui sa faca o treaba voluntara, dupa parerea mea, oricum nu face mai nimic.

administratorul poate costa un pic mai mult (diferenta e mica oricum, ca platesti unu pe 2 scari sau 1 pe scara), dar beneficiile compenseaza dezavantajele uneori

#21
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,734
  • Înscris: 26.08.2008

View Postunbrutus, on 08 decembrie 2018 - 17:03, said:

  te invit inca o data sa termini cu aberatiile  
Dincolo de impertinenta ta si de analiza de doi bani pe text, care ar fi - punctual - aberatiile?

Eu am explicat si exemplificat ce vad aberant in ce s-a scris mai sus: impotenta unora de a face demersuri minimale de a rezolva niste situatii care nu-s nici pe departe atat de complicate si fara iesire asa cum lasa unii sa se inteleaga.
Aberant e sa dai vina in asemenea situatii pe partide sau pe omuleti verzi.

View PostSmurfK, on 08 decembrie 2018 - 16:38, said:

Doar salariul administratorului, ajunge pe la 3000 de lei. La o scară de bloc cu 12 apartamente, asta înseamnă 250 de lei de persoană.
Pai la o scara cu 12 apartamente nu mai platesti administratorul cu 3.000 lei total.
Plus ca ai alternativa unei firme de administrare si in oricare din variante negociezi si functie de numarul de apartamente, ca una e sa administreze cineva 400+ de apartamente, alta 12, nu?

Edited by BlueKing-69, 08 December 2018 - 17:41.


#22
Marius1989

Marius1989

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,919
  • Înscris: 09.04.2006

View Postgeobut, on 27 noiembrie 2018 - 00:04, said:

autoritatile dau din umeri ca sefii asociatiilor sunt numiti de partid.

Nu domnule, nu partidul numește șefii asociațiilor. N-ai aflat că Vladimir Putin e cel care impune șefii asociațiilor de proprietari din România?

View Postgeobut, on 27 noiembrie 2018 - 00:04, said:

Politicianul ce va desfiinta si va face ilegale asociatiile vor avea votul meu, indiferent de cine e el.

Deocamdată, prin legea 196/2018, politicienii vor să impună obligativitatea asociațiilor de proprietari. Și au votat-o cam toate partidele.
În fapt există multe blocuri fără asociații constituite juridic și la care treaba merge bine. Nu știu dacă s-a făcut vreo statistică care să arate că înființarea juridică a asociației de proprietari la un bloc duce la micșorarea problemelor.
Noua lege 196/2018 o să ducă la creșterea cheltuielilor (inclusiv la asociațiile deja înființate).

#23
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,314
  • Înscris: 21.04.2005

View Postunbrutus, on 08 decembrie 2018 - 17:03, said:


femeia de serviciu nu vad de ce ar fi mai scumpa... poate explici

presedintele ar trebui sa faca o treaba voluntara, dupa parerea mea, oricum nu face mai nimic.

administratorul poate costa un pic mai mult (diferenta e mica oricum, ca platesti unu pe 2 scari sau 1 pe scara), dar beneficiile compenseaza dezavantajele uneori
E clar ca nu prea ai habar despre ce spui pe aici.
Ca idee, ai citit ce spune legea 196/2018 despre toate astea .
Ce rol are administratorul si in ce conditii isi poate desfasura activitatea .
Ce rol are presedintele .Dupa aia mai vedem cat voluntariat poate face. Legea 196/2018 art.57 .
Ce rol au ceilalti angajati si in ce conditii pot fi angajati ?
Exista firme care se ocupa de asa ceva iar tariful este de regula /apartament.
Tot legea 196./2018 specifica cum si in ce conditi se pot infiinta/separa asociatiile de proprietari .
https://www.primaria...proprietari.pdf

#24
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View PostBlueKing-69, on 08 decembrie 2018 - 17:36, said:

Dincolo de impertinenta ta si de analiza de doi bani pe text, care ar fi - punctual - aberatiile?

Eu am explicat si exemplificat ce vad aberant in ce s-a scris mai sus: impotenta unora de a face demersuri minimale de a rezolva niste situatii care nu-s nici pe departe atat de complicate si fara iesire asa cum lasa unii sa se inteleaga.
Aberant e sa dai vina in asemenea situatii pe partide sau pe omuleti verzi.


Pai la o scara cu 12 apartamente nu mai platesti administratorul cu 3.000 lei total.
Plus ca ai alternativa unei firme de administrare si in oricare din variante negociezi si functie de numarul de apartamente, ca una e sa administreze cineva 400+ de apartamente, alta 12, nu?


ai idee ce inseamna administrare de firma colegule ? aia sunt doar niste contabili, care lucreaza cu bloc manager net si iti fac tie listele, ii doare in cur de buzunarul tau, au oamenii lor de prestari servicii, inclusiv firme de intretinere ascensoare, care o sa te jupoaie de o sa te usture fundul, voi traiti intr-o realitatea idilica, pe toti va aud, vine firma, firma face, firma face un cacat mare, daca iti muta o hartie vrea banul, vrei o incasare suplimentara? scoti banul, si ban peste ban ajungi usor tot la aia 3000 de lei

#25
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,734
  • Înscris: 26.08.2008

View PostPlaton, on 08 decembrie 2018 - 19:09, said:

ai idee ce inseamna administrare de firma colegule ?
Colegule, am prezentat varianta asta ca alternativa, mai ales vazand cat de putin doresc unii in general sa se implice direct, nemijlocit in administrarea casei lor comune.
Nu vezi ca unora le pun partidele sefi la asociatiile de proprietari?

Si intr-adevar, eu personal nu o vad ca solutie, mai ales ca o implicare a cuiva / catorva dintre proprietari [in verificarea a ceea ce ti-ar face o firma] nu o exclud nicicum.
Plus ca o astfel de externalizare a administrarii o vad contraproductiva din cauza delay-ului cu care intervin aia in probleme urgente ce se ivesc. Asa, un administrator dedicat poate "sari" [aproape] oricand Posted Image .

Edited by BlueKing-69, 08 December 2018 - 19:20.


#26
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005
baribalu și SmurfK, nu-mi pare că voi înțelegeți tot ce citiți.

Eu am spus de o rupere din respectiva asociație a câtorva blocuri și voi îmi spuneți de asociație pe scară.
Oricât de minunate v-ar fi argumentele, nu sunteți credibili (cel puțin pentru mine) când răspundeți la orice dar nu la întrebarea pusă.

#27
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Te poți rupe cum vrei, însă e un motiv pentru care n-avem asociații la fiecare bloc, iar acel motiv e cel economic. Mai mult de-atât, sunt discuții de dragul de a purta discuții.

#28
geobut

geobut

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 297
  • Înscris: 20.11.2018

View PostBlueKing-69, on 07 decembrie 2018 - 08:37, said:

Cate aberatii!!!

Tot nu sunteti in stare sa va strangeti jumatate+1 din cei 458 sa faceti concret ceva?
Sa "daramati" si sa constituiti alte structuri, sa "umblati" la salarii? E stupida rau aia cu "sefii asociatiilor pusi de partid".

E cam stupid sa te tot plangi pe forumuri (nu ma refer strict la tine, initiator) sau in parc la masuta de sah in loc de a strange o majoritate, de a te mobiliza si de a schimba ceva daca tot esti afectat si iti pasa!

Inteleg sa inteleg si eu ceva: chiar nu va puteti strange o masa critica de nemultumiti si sa faceti ceva concret pentru voi?
[la intrebarea asta nu va raspunde probabil nimeni, niciodata]
Si daca strangi jumatate plus 1 ce faci cu ei... iti zic eu ce faci... nimic, ca actuala conducere nu recunoaste adunarea... si cica sa intri cu furcile peste ei s-a abolit si se pedepseste cu pedeapsa cu moartea de la ultima rascoala a taranilor, ca nu cumva sa vina iar taranii peste boieri si sa le ofere soarta pe care o merita.
Cam cum fac si cei din Parlament... degeaba 50+1 vor sa voteze sa il dea jos pe Dragnea/Cirdache de la camera, ca Dragnea/Ciordache ca sef de camera nu aproba votul pentru asa ceva... deci si prin concluzie, degeaba ai majoritate. Exact acelasi lucru se intampla si cu asociatiile, si stii bine asta ca presupun ca esti si tu o mica lipitoare printr-o asociatie de tot sustii prostii si tii partea asociatiilor.

#29
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,734
  • Înscris: 26.08.2008

View Postgeobut, on 10 decembrie 2018 - 16:28, said:

... de tot sustii prostii ...

Te intreb si pe tine ca pe desteptul de mai sus [amandoi vad ca nu sunteti capabili decat de atacuri, dupa ce cititi in diagonala... asta se numeste cumva analfabetism functional]: ce prostii am sustinut? Faptul ca v-am indemnat sa va adunati si sa schimbati ce merge prost in asociatiile voastre? Puteti sa le si desfiintati daca doriti - dar pentru asta ghici ce, aveti nevoie tot de o majoritate.
Irelevant ce se intampla in Parlament, faceti sa mearga cum trebuie la voi, in casa voastra comuna.

Daca e chiar atat de grav si nici cu o majoritate nu reusiti nimic va meritati soarta, poate ca problema este in alta parte fata de ce prezentati si probabil este cazul sa realizati ca traiul in comun nu este de voi.
Daca asa obtuz si fara discernamant va manifestati / actionati si in realitate, este clar de ce sunteti tratati cu cu sictir si ignore.

Pe forum este usor sa aruncati cu invective si sa faceti ca trenul, mai greu e cu chestiunile care sunt cel mai aproape de pielea voastra.
Atunci... succesuri!  Posted Image

Edited by BlueKing-69, 10 December 2018 - 18:01.


#30
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,314
  • Înscris: 21.04.2005
Daca cineva ar fi citit macar de curiozitate noua lege a asociatiilor , ar fi realizat ca subiectul  thread-ului nu are sustinere .
Mai au la dispozitie cateva luni sa se organizeze dupa noua lege . Daca nu o fac  vor fi desfiintate din oficiu. Si risca sa ramana fara utilitati .

#31
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Hai stati linistiti, ca legea asta nu o sa ramana asa, este facuta de un cretin, cu picioarele, asta merita batut cu capul in gura de trei ori pe zi, ca eu nu am vazut o lege atat de cretina si cu atat de multe obligatii, pai voi credeti ca presedintele de bloc va presta ce scrie in legea asta fara salariu minim pe economie ? acum ce administrator va face cacatul ala de curs de calificare si nu va cere bani grei pentru servicii si, raspundere, eu sunt curios cati bani au dat bancile spaga, ca  sa introduca in legea asta obligativitatea platilor exclusiv in sistemul bancar,,,,tare sunt curios.

#32
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Așa discuții... că în realitate .
Întreb si eu , ce va tine , dacă aveți alte idei , să vă faceți o asociație , grupare , ce vreți voi , după ce reguli va plac ?
Dacă sunteți proprietari și nu depindeți de stat , ce va tine ?

#33
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
O asociație de locatari are un statut special, prevăzut în legislație.

Acum nu te împiedică nimic să-ți faci un SRL și să prestezi servicii către locatarii unui bloc, curățenie, plătit utilități, cam tot ce face și o asociație. Problema în toată chestia asta este că nu prea poți impune o formă de organizare care să permită locatarilor să ia decizii împreună, ajutați de un cadru legal.
Tu, ca prestator de servicii, n-ai putere de decize colectivă asupra locatarilor, iar locatarii nu au dreptul legal de a studia toate documentele SRL-ului tău. Dacă un locatar îți plătește ție 20 de lei pentru curățenie, nu are de unde ști că tu nu plătești mai departe 10 lei, iar restul îi obții profit.

Între locatari și SRL tot trebuie să existe o formă de organizare colectivă a locatarilor, iar aceasta e asociația. Și SRL-urile de care spunea un coleg mai sus, tot așa lucrează. Există asociație în cazurile alea, doar că are activitate restrânsă, marea parte a acesteia fiind preluată de acel SRL, în baza unui contract.

Edited by SmurfK, 11 December 2018 - 12:31.


#34
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostSmurfK, on 11 decembrie 2018 - 12:30, said:

O asociație de locatari are un statut special, prevăzut în legislație.
........
Are statul special pt ca lumea este proasta , rea si nebuna , dar niste oameni normali , pot ignora asta si sa-si faca ce forma de asociere vor .

#35
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,149
  • Înscris: 28.06.2005
@86-APP, tu zici că niște oameni dintr-un bloc pot să renunțe la unirea intereselor comune într-o Asociație de Proprietari și să-și apere interesele printr-o SNC?

#36
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Eu spun ca legea iti permite ce fel de asociere doresti .
Voi acolo nu faceti afaceri , voi doar va administrati si platiti niste facturi .
Este ceva de domeniul fantasticului ? Este doar o chestie minimala de bun simt , asupra careia cei interesati pot decide , si fara implicarea unor legi .
......
daca facem o paralela , eu , individual , la casa , ce-ar trebui sa fac ? sa chem primaria ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate