Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pastrare numar inmatriculare !

Bsod repetat

Angst Romania - Oficial in Insolv...

Biden loveste din nou
 Pocket PC Handheld ajutor.

Intrerupere utilitati casa tempor...

Care credeti ca este probabilitat...

paravan geam / obturare vedere
 Motorola E32, se aprinde flashlig...

La mulți ani @sylvius!

Joy Berceni Biruintei 87

Recomandare suport tableta
 Vanzare apartament

Adaptare motor nou la unele elect...

Sfat achizitie mirrorless Lumix

Romania printre primele poziții d...

Sisteme de panouri solare pentru preparare ACM si aport la incalzire

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
3086 replies to this topic

st3fan19

st3fan19

Senior Member

• Grup: Senior Members
Baga si modelul. Ca nu apare.

sebannu1

sebannu1

Member

• Grup: Members
Sunt trecute marca,modelul si specificatiile in partea finala a postului anterior,nu am reusit să incarc poza cu eticheta de pe telefon,multumesc de interes

nenea67

nenea67

Member

Salutare ! Am nevoie de un sfat : Am un boiler eldom 120l cu doua serpentine , o serpentina este legata la centrala pe lemne ,cealalta este libera si vreau sa pun pe ea panouri solare plane . Am gasit la cineva niste panouri plane cu urmatoarele specificatii : Putere de incalzire 1397W , suprafata incalzita 2,54 m patrati , volum apa 1,1l  . Cate astfel de panouri sunt suficiente sa incalzeasca boilerul pe timp de vara ? Nu vreau alte variante de panouri deoarece panourile de mai sus le iau gratis , dar nu as vrea sa pun nici prea putine sa nu faca fata la incalzit boilerul si nici prea multe sa fiarba boilerul . Consumul de apa calda pe zi  este : dimineata 70 grade in boiler , seara 30 grade in boiler .

cipaul

cipaul

Senior Member

View Postnenea67, on 30 august 2023 - 04:03, said:

Salutare ! Am nevoie de un sfat : Am un boiler eldom 120l cu doua serpentine , o serpentina este legata la centrala pe lemne ,cealalta este libera si vreau sa pun pe ea panouri solare plane . Am gasit la cineva niste panouri plane cu urmatoarele specificatii : Putere de incalzire 1397W , suprafata incalzita 2,54 m patrati , volum apa 1,1l  . Cate astfel de panouri sunt suficiente sa incalzeasca boilerul pe timp de vara ? Nu vreau alte variante de panouri deoarece panourile de mai sus le iau gratis , dar nu as vrea sa pun nici prea putine sa nu faca fata la incalzit boilerul si nici prea multe sa fiarba boilerul . Consumul de apa calda pe zi  este : dimineata 70 grade in boiler , seara 30 grade in boiler .

Userul gmartau are postata productia Sau Energia obtinuta cu 2 astfel de panouri.
Tu consumi cca 5 KWH pe zi apa calda.
Pentru ca sa nu fiarba poti sa le pui in sistem drain back.
Daca poti trimite-mi pe mesaj privat poza cu panourile si Cate Mai sunt disponibile la 'pretul" asta.
Daca imi trimiti si locatia, unghiul de inclinare orientarea lor fata de sud lungimea tevilor exterioare pana la panou iti pot calcula exact productia lui/ lor pe lunile anului.
Ms. Anticipat, Paul.

nenea67

nenea67

Member

Salutare ! cipaul , poze nu am pentru ca nu am panourile acasa , toate sunt 4 , disponibile sunt  cele pe care nu le voi monta eu , pret pentru cele disponibile 1000 lei bucata  .  Zona : Curtea de Arges  , orientare sud , inclinatie aproximativ 35 grade  si vreau sa le cuplez la boiler cu teava de cupru de 18 mm , 10 metri tur , 10 metri retur . Panourile au stuturi de jumatate de tol .

Edited by nenea67, 31 August 2023 - 06:26.

cipaul

cipaul

Senior Member

View Postnenea67, on 31 august 2023 - 06:25, said:

Salutare ! cipaul , poze nu am pentru ca nu am panourile acasa , toate sunt 4 , disponibile sunt  cele pe care nu le voi monta eu , pret pentru cele disponibile 1000 lei bucata  .  Zona : Curtea de Arges  , orientare sud , inclinatie aproximativ 35 grade  si vreau sa le cuplez la boiler cu teava de cupru de 18 mm , 10 metri tur , 10 metri retur . Panourile au stuturi de jumatate de tol .

Daca ar fi panouri de calitate ca si ale colegului Gmartau ai avea cam asa castig in KWh pe luna si cu apa incalzita la 70 de grade:
:Ianuarie: 7KWh, Feb 10; Martie 88; Aprilie 124; Mai 90; Iunie 113; Iulie 150; August 139 Sept 113;
Oct 70; Noiembr 10; Dec 7.
Dar mai trebuie sa izolezi si bine tevile de cupru pt. sa sunt lungi si pierzi mult prin ele.
Ar trebui deci doua panouri dupa mine, datele sunt pt. o zona mai de la nord in a doua zona de insorire din Romania probabil ca la tine.
Poti sa intelegi de ce nu as da banii respectivi nici pe un panou nou, pentru mine nu se justifica aceste preturi.

Edited by cipaul, 01 September 2023 - 00:49.

gushpi

gushpi

cârcotaș

gata, am terminat experimentul!
am montat peste tuburile solare un cadru de aluminiu, pe care am pus plasă contra insectelor
temperatura a scăzut în colector între 10 și 15*C

am făcut asta pt perioadele din vară în care sunt plecat d'acas' mai mult de 2 zile - să nu-mi fiarbă colectorul :)

știu, am și posibilitatea să fac să meargă sistemul și noaptea pt răcire, dar de ce să meargă pompa aia încontinuu? :o

PS: sistemul e mobil, îmi ia 5 minute urcatul pe casă și-ndepărtarea plaselor (că pe cadru am pus 2 plase, pe câte o juma de tuburi o plasă)

71cristian

71cristian

Active Member

Ce fel de tuburi sunt : normale sau cu oglinda ?

superbec

superbec

Member

View Postcipaul, on 01 septembrie 2023 - 00:49, said:

castig in KWh pe luna si cu apa incalzita la 70 de grade:
:Ianuarie: 7KWh, Feb 10; Martie 88; Aprilie 124; Mai 90; Iunie 113; Iulie 150; August 139 Sept 113;
Oct 70; Noiembr 10; Dec 7.

Poti sa intelegi de ce nu as da banii respectivi nici pe un panou nou, pentru mine nu se justifica aceste preturi.

Tu poti sa intelegi ca un panou de 3.5kw are nevoie de 2 ore de soare sa scoata 7kwh energie?

Ianuarie 7 kwh , toata luna? cu panourile montate in beci pe nord?

Nu dai banii pe panouri pentru ca nu stii sa folosesti calculatorul ala de pe net, nu stii sa interpretezi datele si nici sa le pui in practica .

Cifrele date de tine sunt cel mai probabil valorile medii pe ZI !!!

nenea67

nenea67

Member

Salutare ! Am inteles , intrebarea era cate panouri (Putere de incalzire 1397W , suprafata incalzita 2,54 m patrati , volum apa 1,1l  .) trebuie sa pun pe un boiler de 120 l sa se incalzeasca de la 30 la 80 grade intr-o zi insorita din iunie . Ati dat-o in(Kw , Luni , panouri montate in beci , spre nord ...etc ) certuri . Nu credeti ca era mai corect (daca stiti )sa-mi spuneti  : 1 panou din asta iti incalzeste X litri de apa de la 30 la 80 grade intr-o zi insorita de iunie . Nu toti avem pregatirea necesara sa stim cata apa calda inseamna (:Ianuarie: 7KWh, Feb 10; Martie 88; Aprilie 124; Mai 90; Iunie 113; Iulie 150; August 139 Sept 113;Oct 70; Noiembr 10; Dec 7.) . Daca toti eram ingineri oile cine le mai mulgeau ?

theionutzradu1991

theionutzradu1991

Senior Member

Daca te increzi in cele spuse de sistemul ala de panouri formula e simpla.
In general daca nu sunt pierderi caldura se muta de colo-colo!

Pentru a incalzi 1l de apa cu 1c ai nevoie de 1.1w electrici/termici .
Pentru a incalzi 100l de apa cu 10c ai nevoie de 100*10*1.1 ,= 1100 , si tot asa.

120l de la 30 la 80 adica deltaT de 50 da vreo... 120x50x1.1 da vreo 6.6kwh.

Acum ramane la ce incredere ai in panourile alea, cu toate eu cred ca toate sunt cam la fel, diferenta e data de suprafata.
E ca la panouri fotovoltaice, unele au 20% eficienta, unele smecherea ajung la 23% , acelasi rahat!
Posibil sa o fi bulit cu kw si kwh dar se intelege!

gushpi

gushpi

cârcotaș

View Post71cristian, on 01 septembrie 2023 - 16:06, said:

Ce fel de tuburi sunt : normale sau cu oglinda ?

normale

71cristian

71cristian

Active Member

Deci ale mele care sust CPC cu oglinda  , nu o sa fie suficient plasa aia de insecte . Inca mai studiez problema

Edited by 71cristian, 05 September 2023 - 18:52.

cipaul

cipaul

Senior Member

View Post71cristian, on 05 septembrie 2023 - 18:52, said:

Deci ale mele care sust CPC cu oglinda  , nu o sa fie suficient plasa aia de insecte . Inca mai studiez problema
Daca pui plasa impatirita in 4..8 o sa faca fata. Sau pui o plasa de umbrire pt
Garduri care are dat procentul de umbrire in scecificatii.
Am vazut niste jaluzele automate care s-au blocat definit dupa 3 Ani.
Complicat cu colectoarele vidate pana la urma.

superbec

superbec

Member

View Postnenea67, on 04 septembrie 2023 - 03:58, said:

Salutare ! Am inteles , intrebarea era cate panouri (Putere de incalzire 1397W )

ma scuzi , uite ca ti-a raspuns colegul mai jos doar ca a uitat sa explice

6.6 kw sunt necesari pt a ridica temp apei de la 30 la 80c ( daca a calculat bine colegu , mie imi pare ok)

panoul tau e capabil de maxim 1.4 kw pe ora din cate inteleg eu , cu pierderi si nori , eu as zice ca iti incalzeste butoiul de 120l fara probleme  intr-o zi insorita , in functie de pozitionare poti avea apa calda chiar in mijlocul iernii dar  o sa ai productie aproape 0 chiar vara daca e innorat

din cate am vazut eu pana acum instalarea sistemului e mult mai importanta decat firma producatoare atat ca eficienta cat si anduranta.

un sistem setat corect poate merge pana in 90C de ex

View Posttheionutzradu1991, on 04 septembrie 2023 - 07:40, said:

120l de la 30 la 80 adica deltaT de 50 da vreo... 120x50x1.1 da vreo 6.6kwh.

nenea67

nenea67

Member

Multumesc  theionutzradu1991 . Acum am inteles . Inca ceva : Ce credeti ca ar fi mai eficient pentru a face apa calda menajera : Panouri solare care incalzesc apa sau panouri fotovoltaice care sa incalzeasca apa din boiler ?Nu vorbim de pret , vorbim de eficienta si suprafata ocupata . Adica la 1 M patrat de panouri termice  versus 1 M patrat panouri fotovoltaice .

Edited by nenea67, 06 September 2023 - 05:58.

theionutzradu1991

theionutzradu1991

Senior Member

Erau niste discutii mai demult, dar...
Vorbind in mare PV-urile au eficienta sa zicem 20% , alea cu tuburi au vreo 80% , adica 1mp de panouri tub trebuie 4mp de PV-uri.
Dar diferenta cica ar fi mai mica.

Dupa mine, cu tehnologia din ziua de azi sunt 2 variante.
Ori folosesti in sezonul cald nepresurizat cu pompa booster, asta nu are nevoie de aproape de nici o mentenanta, cu putina pricepere se poate face la 1500 ron ceva de 120l pe casa.
Ori te duci in partea cealalta (cealanta, cealalalta) si faci ce a facut userul i_stoian79 parca , vreo 2.5kw panouri si un invertor ACM fotovoltaic de 3kw care e vreo 1200 ron.

Eu as merge pe varianta 2 daca nu as avea un arici in buzunar.
Mentenanta aproape 0, poate face ACM in boiler, poate face caldura direct cu un radiator electric bagat la el. Cred ca ar costa undeva la sub 6000 ron pentru 2.5kw cu suporti+panouri si invertor

Nu ingheata, nu fierbe, nu ii trebuie UPS.

Ale cu antigel nu prea le vad rostul, poate doar daca spatiul e foarte mic.

Partea cu ale cu tuburi vara. nu poti calcula de la 30 la 80 ca e nerealist.Ce sa faci cu apa la 80, trebuie VTA neaparat!
In schimb ceva mai realist ar fi de la 15c la 35c si in iunie/iulie probabil scoti aproape de 2 plinuri pe zi. Asta cu aproximare la al meu de 100l nepresurizat cu 10 tuburi.

gushpi

gushpi

cârcotaș

1.strict legat de eficiența pe metru pătrat - sistemul cu tuburi vidate/panouri plane
2.fotovoltaicele au un plus: după-ncălzirea boilerului poți redirecționa energia spre aerul condiționat :)
dar au și un minus: rezistența electrică a boilerului va face repede depuneri de „piatră”, iar anodul de magneziu trebe verificat/schimbat periodic

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate