Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Completare formular Detalii Tehni...

Investitie intro firma

Buget de vis: ce caravana sa aleg...

Caut un VPN gratuit si un Antivir...
 ajutor VPN

Sfaturi montaj folie antivapori l...

Sistem audio recomandat

Borseta barbateasca
 Ce este cu declaratiile cerute ce...

Focul bacterian,basicarea,mucegai...

infectie zona inghinala

Dua Lipa - Training Season
 Informatii complete despre servic...

tema circuite

Voua va merge sa va logati pe git...

Fara curent casetofon Dacia Dokker

Sisteme de panouri solare pentru preparare ACM si aport la incalzire

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
3086 replies to this topic

pexic

pexic

Senior Member

• Grup: Senior Members

theionutzradu1991, on 28 iunie 2023 - 15:55, said:

Stiu aia
Din 10kwp iasa aproape 4900kw pe noi/dec/ian/feb/mar/apr
Ca mai e otara si octombrie, ca mai e otara si mai, se apropie!
+acm vara alte cateva sute!

Ideea era ca decat sa "vinzi" catre retea cu 25 bani si sa iei inapoi cu 80 bani mai bine il vinzi catre un puffer cu raport 1/1 disponibili "instant".

cu doar 10kwp nu reusesti sa incalzesti tona aia de apa astfel incat sa nu-ti fie frig noaptea in toate lunile enumerate de tine. Investitia in rezervor apa super izolat termic + accesorii este mai mare decat in acumulatori litiu la aceeasi capacitate (kwh)

theionutzradu1991

theionutzradu1991

Senior Member

Pai cam nu, dar in zile cu soare cu temperaturi usor pozitive noaptea ar trebui sa tina lejer.

Dar...
In cazul meu.
Invertor huawei, o baterie de 5kwh costa vreo 12000 ron care ii pot transforma cu ajutorul unui aer conditionat/pdc in vreo 15kw, poate 20kw termici.

Strict vorbind de "caldura" nu curent.

12000 ron baterie huawei vs....

puffer 500l cu rezistente, simplu ,fara serpentine si aiureli - 5000 ron
2 calorifere cazul meu pentru vreo 40mp 3m inaltime, calorifere mari - 1500 ron
pompa recirculare,vas expansiune, tevi, mici agareturi, 1000 ron?

Deci strict la caldura pot "bate" huawei luna.
Smecheria ar fi sa pot directiona surplusul, ca e pe limitare de injectie si e tare complicat in cazul meu!

Bineinteles, discutii teoretice!

kretzu77

kretzu77

Custom title

benzyma, on 29 iunie 2023 - 15:53, said:

Nu are nimeni nimic de genul?
Eu nu am optat pt asa ceva deoarece trebuie golit inainte sa vina inghetul.
Am ales tuburi pe acoperis cu boiler in casa, ca sa pot folosi panourile si iarna, cand e soare (traseul care duce la serpentina boilerului are antigel).

ingbv

ingbv

New Member

• Grup: Members
Ce parere aveti despre varianta de incalzire a casei, folosind caloriferele existente de la centrala pe lemne, insa aducand agent termic incalzit electric din panouri fotovoltaice?
Daca iau in calcul caracteristicile panoului fotovoltaic DAH SOLAR DHT-M60X10-FS, monocristalin, IP68, 460W vandut de ALTEX cu 650 lei, obtin cu 24 panouri, 240 V DC si 46.55 Amperi, respectiv o putere de 11172 W. ( Voc = 62.4V si Isc = 9.31A). Sa zicem rotund 10KW. Modul de legare al panourilor este de 6 seturi in paralel, a cate 4 buc. inseriate. Daca folosesc 3 seturi, voi avea nevoie doar de 12 panouri, insa si puterea va fi la jumatate.
Ei bine, avand disponibila tensiunea de 240 V DC si 10KW putere electrica, cred ca as putea incalzi 3 rezistente de boiler a cate 3 kw. Sa zicem ca am 3 boilere a cate 300 litri. Cu acesti 900 de litri de agent termic adusi la 75 gade cat zic toti producatorii ca ar fi maxim pentru un boiler electric, oare cat timp pot incalzi casa? Aici as avea nevoie de o parere avizata.

gry2000

gry2000

Senior Member

Cauta o pompa de caldura inainte. Dar in lunile dec-feb vei avea nevoie de retea caci productia este aproape nula.
Oricum productia solara a scazut in 2023 cu 15-20% fata de 2022, deci nu va bazati pe ele.

Edited by gry2000, 30 June 2023 - 15:26.

cipaul

cipaul

Senior Member

Depinde ce consum anual ai si Mai ales cel din lunile reci.
900 litri din pufere e cam putin.

theionutzradu1991

theionutzradu1991

Senior Member

Parere neavizata atunci!

Nu poti pune direct DC pe calorifere electrice, iti trebuie minim un invertor de genul https://www.invertoa...wBoC4nsQAvD_BwE
care va fi montat pe fiecare string de 3kw si maxim 350v, 280v sa fie treaba sigura.
In legatura cu boilerele.
Apa are ceva nustiucum 1.1wh pe litru pe grad .
Conform exemplului tau, 900 apa la 75c , calorifere.
Sa zicem deltaT de 30c. Adica de la 75 la 45, cand e prea rece pentru a face ceva!
30*1.1*900 da aproape 30kw termici.
Atat poti stoca si varsa inapoi in calorifere, cat de mult te tine conteaza consumul casei.

Consumul il poti afla cel mai simplu de pe factura de gaz, daca nu ai gaz si ai centrala pe lemne e greu.
Eficienta centralei vs cantitatea de lemne vs calitatea lemnelor si esenta, umiditatea.

pentru a scoate 30kw termici iarna ai nevoie de cam 9kw, daca e soare, cand e ziua mica

st3fan19

st3fan19

Senior Member

Salut. As vrea sa te contrazic.
Poti pune DC pe caloriferele electrice.
Dar.
La tensiune mica nu sunt eficiente.
La tensiune mare este foarte riscant. Este mai periculos ca AC.
Rezistenta unui calorifer este un mediu ce nu tine cont de natura curentului fie el alternativ fie continuu.
Mai poti schimba rezistenta cu una cu valoarea rezistentei mai mica.
Cauta le Laliex si si vei gasi destule variante chiar si pentru boilere. Dc solar whater heater.
Dar tine cont ca asta nu rezista la AC, se va topi, fiind valoarea rezistentei mai mica se va inchge foarte tare.
Spor.

theionutzradu1991

theionutzradu1991

Senior Member

Nu e problema de rezistente, e problema de relee ,contactoare sau ce o mai fi pe acolo!
E problema sa nu se sudeze .

l_stoian79

l_stoian79

Active Member

Exact din motiv de relee si contacte am renuntat sa leg pe direct rezistenta boilerului la PV
... am incercat, de functionat functioneaza, dar intr-adevar la decuplarea termostatului se aud mici "artificii" in interior. Am lasat o data, m-am lamurit, apoi am pus invertorul intre PV si boiler si totul functioneaza bine. Exista si ceva "montaje" diy dar pe mine ma depaseste chestia asta asa ca am luat ceva gata facut si testat.

gushpi

gushpi

cârcotaș

benzyma, on 29 iunie 2023 - 15:53, said:

Nu are nimeni nimic de genul?

omule, mergi pe varianta „nepresurizată”, deoarece înțeleg că iarna nu-l utilizezi, deci costurile cu presurizarea nu se justifică!
referitor la duritate: pt că temperaturile în boiler nu vor depăși 90*C, depunerea de calcar nu va fi atât de agresivă.
și vor fi deranjante doar depunerile de pe pipele tuburilor solare
acestea se curăță ușor, prin demontare (este facilă), și curățarea cu soluție de oțet cu apă...

care din cele 2 oferte o alegi, este la ghici... - depinde de noroc!

benzyma

benzyma

Member

Pai pana acum o luna m-am gandit la varianta nepresurizata. Problema este ca nu am posibilitatea sa il montez asa de sus si nu o sa am prea mare presiune. Trebuie apoi o pompa de ridicare, iar aceea costa vreo 400 de lei. La un moment dat este posibil sa se strice acea pompa (am vazut comentarii ca sunt cam stricacioase) si sa vezi atunci distractie.
La acel ecotis am vazut ca imi da si o rezistenta electrica + controller, cica pe timpul iernii protejeaza de inghet.

theionutzradu1991

theionutzradu1991

Senior Member

Io am nepresurizat cu "cadere" de 3 metri, necesita pompa booster dar in 5 ani nu a avut parte de nici cea mai mica mentenanta, merge mult mai prost ca prima data cel mai probabil ca pipele sunt pline de namol/nisip... dar merge.

Ori nepresurizat, cel mai ieftin ca toate fac cam acelasi lucru, ori direct panouri cu invertor , adica ceva peste cele cu antigel.

Aia cu rezistenta e cum ai tine boilerul afara, risipa de energie!

Nu pot dovedi stiintific dar o chestie ce am observat-o este ca pe innorat (nu innorat de ploaie dar inorat de nori albi,nustiu cum sa explic) pot trage intre 0.5kw si 1kw din 5.4kw de panouri, in timp ce porcaria de nepresurizat cam freaca menta!

sad_edd

sad_edd

New Member

Salutare tuturor,
Vă rog și eu să mă ajutați cu o informație că de 1 săptămână nu am liniște.
Am achiziționat și montat următorul sistem solar pentru ACM:
- 15 tuburi vidate Helis
- Grup de pompare si control ICMA S004 + S303 (setările sunt din fabrică)
- antigel, etc..

Sistemul a fost legat la un boiler electric de 150L cu 1 serpentină (producătorul recomandă 1 tub la 10l apă).  
Deși în ultimele zile au fost și 32 grade la umbră, iar panoul este expus la soare între orele 10-19 (minim), temp maximă la panouri a fost de 49 grade, iar la boiler indicatorul de temp s-a ridicat max la jumătate (tot cca 50).
Așteptarea mea era ca la 32 grade la umbră, să am 80 de grade în boiler....
Și mai prost este că apa ne ajunge doar pentru 1 seară iar dacă următoarea zi nu va fi suficient soare, cred că tot la consum de curent ajung :((

Dacă e cineva care folosește același sistem, vă rog să-mi spuneți dacă e normal acest mod de funcționare.
Orice idee sau sfat e binevenit!

Mulțumesc.

st3fan19

st3fan19

Senior Member

Presiune ai in instalatie?
Pasta ai pus pe capetele colectoarelor?
Ai aerisitoare?

Eu iti zic astea din ce am patit eu.

Pompa este montata pe retur?

sad_edd

sad_edd

New Member

Presiunea este de 3.5 bari "la rece".
Aerisitoare am sus langa panouri, langa grupul de pompare si inainte de intrarea turului in boiler.
Pompa este montata pe retur.

Legat de pasta, cred ca este. Care este rolul ei? Lubrifiere la montaj sau etansare?

rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

Green member

l_stoian79, on 02 iulie 2023 - 22:28, said:

Exact din motiv de relee si contacte am renuntat sa leg pe direct rezistenta boilerului la PV
... am incercat, de functionat functioneaza, dar intr-adevar la decuplarea termostatului se aud mici "artificii" in interior. Am lasat o data, m-am lamurit, apoi am pus invertorul intre PV si boiler si totul functioneaza bine. Exista si ceva "montaje" diy dar pe mine ma depaseste chestia asta asa ca am luat ceva gata facut si testat.

Solutia folosita de mine:Invertor Fronis Primo 4kw , 5,2 kW de panouri, cu o mica automatizare comandata de data managerul intern (relee cu bobina 12V si 16A pe contacte) care comanda doua prize:una pt boiler, alta pt un calorifer electric.
Programat data managerul astfel:
1.Cand putere panouri > 2000W priza pt boiler ->ON.
2.Cand putere panouri >3500W si priza de calorifer ->ON.(IARNA)
Cand termostatul (putin modificat) de la boiler decupleaza,  se cupleaza din alta priza un AC.
Pentru iarna, daca se indeplineste conditia 2, AC-ul setat pe incalzire.

gushpi

gushpi

cârcotaș

sad_edd, on 05 iulie 2023 - 21:11, said:

Sistemul a fost legat la un boiler electric de 150L cu 1 serpentină (producătorul recomandă 1 tub la 10l apă).  

dacă ai consum de ACM pe timpul zilei, aș zice să nu te panichezi.
io am 20 tuburi la 150 de litri, iar ieri - fără consum de ACM, colectorul a ajuns la 74*C, iar apa din boiler avea 64*C

în momentul în care ai consum, colectorul se răcește de la returul din boiler.

Edited by gushpi, 06 July 2023 - 08:06.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate