Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Sisteme de panouri solare pentru preparare ACM si aport la incalzire

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
3089 replies to this topic

#2701
bx3m

bx3m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 02.06.2008
Asa aveam si eu inainte, senzorul de temperatura de pe boiler pe un controller montat in baie. Problema este fix primavara si vara, cand temperaturile variaza si poti face un dus, dar nu si pe al doilea cu apa incalzita de soare. Si atunci stateam si alergam de colo colo. Asa am o solutie eleganta, chiar deloc scumpa (300 de lei electrovalvele + parca vreo 120 la Shelly).

#2702
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,100
  • Înscris: 17.01.2012
n-ai înțeles: io intru-n duș, doar dacă am apă caldă în boiler :P

#2703
bx3m

bx3m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 02.06.2008
Aaaa :))))))

#2704
maiandrei

maiandrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 733
  • Înscris: 26.07.2003

View Postbx3m, on 29 martie 2023 - 10:04, said:

...primavara si vara, cand temperaturile variaza si poti face un dus, dar nu si pe al doilea cu apa incalzita de soare. Si atunci stateam si alergam de colo colo. Asa am o solutie eleganta, chiar deloc scumpa (300 de lei electrovalvele + parca vreo 120 la Shelly).
Banuiesc ca sistemul tau este cu boiler nepresurizat iar centrala este de tip instant, altfel exista solutii mult mai elegante.
Recomand calduros a se face o scurta descriere a sistemului cand se prezinta solutii sau inventii, sa nu se-apuce careva sa faca traznai si sa revina cu injuraturi Posted Image
Edit: sau sa iti recomande ceva gresit, sau sa compare mere cu pere...

View Postgushpi, on 29 martie 2023 - 10:35, said:

n-ai înțeles: io intru-n duș, doar dacă am apă caldă în boiler Posted Image
Banuiesc ca ai cu totul alt sistem (eg. boiler bivalent), altfel nu doresc nimanui sa fie in preajma ta dupa cateva zile innorate (JOKE Posted Image).

Edited by maiandrei, 29 March 2023 - 13:53.


#2705
bx3m

bx3m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 02.06.2008

View Postmaiandrei, on 29 martie 2023 - 13:45, said:

Banuiesc ca sistemul tau este cu boiler nepresurizat iar centrala este de tip instant, altfel exista solutii mult mai elegante.
Recomand calduros a se face o scurta descriere a sistemului cand se prezinta solutii sau inventii, sa nu se-apuce careva sa faca traznai si sa revina cu injuraturi Posted Image
Ai dreptate, nu am precizat - am centrala Ariston Alteas 24kW (instant) si sistem panouri solare presurizat. Pentru sistemul ce il am, mi se pare ca automatizarea asta este solutia optima. De altfel, nici nu imi pot imagina cum altfel ar putea sa mearga...

Edited by bx3m, 29 March 2023 - 14:08.


#2706
maiandrei

maiandrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 733
  • Înscris: 26.07.2003

View Postbx3m, on 29 martie 2023 - 14:07, said:

Ariston Alteas 24kW (instant) si sistem panouri solare presurizat.
In acest caz, nu ar fi fost mai elegant cu o singura vana cu 3 cai?
AB este iesirea din boiler, A este intrarea in centrala iar B este iesirea din centrala
1. Cand ai mai mult de t°C in boiler, vana e pe AB->B iar centrala nu vede consum;
2. Cand ai mai putin de t°C in boiler, vana e pe AB->A, centrala primeste apa preincalzita de la boiler (astfel consumi nu pana la 40°C, ci pana la temperatura apei reci).
Iar pentru iarna se poate face trecerea cu niste robineti clasici.
LE: La iesirea din boiler ar fi tare binevenita o vana antioparire.

Edited by maiandrei, 29 March 2023 - 17:03.


#2707
bx3m

bx3m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 02.06.2008
Pai:
1. La mine centrala e intr-un capat al instalatiei, intrarea de la panou in alt capat. Dorel strikes!
2. Panourile le am de anul trecut, montate clasic, inclusiv cu vana antioparire. Ideea automatizarii mi-a venit in urma unei primaveri si a unei toamne.
Asa ca, asta mi s-a parut mie cea mai buna solutie si cea mai simplu de implementat, fara modificari majore in instalatie.

#2708
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,100
  • Înscris: 17.01.2012

View Postmaiandrei, on 29 martie 2023 - 13:45, said:

Banuiesc ca ai cu totul alt sistem (eg. boiler bivalent), altfel nu doresc nimanui sa fie in preajma ta dupa cateva zile innorate (JOKE Posted Image).

iezact!
bivalent: solar și peleți.

până la întrebarea colegului nici nu-mi trecea prin cap că poți avea boiler simplu doar cu solar!
mereu tre să combini sursele, dar dacă utilizatorul nu are „tehnica” la el, iar dorel știe doar să ia bani...

și, aveți grijă: doreii nu-s chiar bătuți în cap!
își dau seama imediat cu cine au de a face; și acționează în consecință, în speranța că după ce o zguduie cu o instalație aiurea, proprietarul îi va chema - pe alți bani - să refacă cum trebuie Posted Image

Edited by gushpi, 03 April 2023 - 13:09.


#2709
Danutzu1985

Danutzu1985

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 29.07.2015
Bună ziua, va cer și eu ajutorul pt alegerea unui colector solar. Sunt din zona de N a Craiovei cu orientare către sud a acoperișului,am un boiler de 200 de l cu 2 serpentine, as avea de ales între un sistem cu 25 de tuburi și unul de 30. Ma gândeam ca problema o sa fie vara.

#2710
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,441
  • Înscris: 06.06.2006
Prea multe tuburi pt 200l cred

#2711
mariusrizea

mariusrizea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 10.06.2007
Danutzu1985 uite un link mai jos cu ce cred eu ca merita banii.
La 200 litri as merge pe varianta cu 30 tuburi ca sa am si iarna apa calda.

https://www.panousol...ipe-fara-boiler


#2712
Danutzu1985

Danutzu1985

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 29.07.2015

View Postmariusrizea, on 11 aprilie 2023 - 08:17, said:

Danutzu1985 uite un link mai jos cu ce cred eu ca merita banii.
La 200 litri as merge pe varianta cu 30 tuburi ca sa am si iarna apa calda.

https://www.panousol...ipe-fara-boiler


#2713
Danutzu1985

Danutzu1985

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 29.07.2015

View Postmariusrizea, on 11 aprilie 2023 - 08:17, said:

Danutzu1985 uite un link mai jos cu ce cred eu ca merita banii.
La 200 litri as merge pe varianta cu 30 tuburi ca sa am si iarna apa calda.

https://www.panousol...ipe-fara-boiler
Va mulțumesc pt răspuns, dvs aveți acest sistem puteți spune cum se comporta vara sau iarna?

#2714
mariusrizea

mariusrizea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 10.06.2007
Nu am, insa are un var si din ce am inteles eu de la el, vara are apa cam la 70° iar iarna undeva media pe la 40°. Ei sunt 5 adulti cu un boiler de 200 litri.

#2715
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,100
  • Înscris: 17.01.2012

View PostDanutzu1985, on 10 aprilie 2023 - 14:57, said:

...as avea de ales între un sistem cu 25 de tuburi și unul de 30. Ma gândeam ca problema o sa fie vara.

încă un factor de care tre să ții cont, este dacă ACM se consumă pe tot parcursul zilei sau doar de la 16 încolo...
1.dacă se consumă toată ziua, io aș zice că 30 tuburi
2.dacă se consumă preponderent după-amiază...seară, atunci 25.

io am 150 de litri cu 20 de tuburi și consumăm doar după 16...
deja știu că spre vară voi acoperi ceva tuburi, altfel va fierbe boilerul și colectorul...
în schimb din noiembrie până-n aprilie colectez mult soare!

PS: am acces facil la colector!

#2716
fspider

fspider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 01.03.2014
Cel mai bine e sa ai panouri cat mai mari, sa captezi cat mai mult. Ca sa ai si in lunile cu mai putin soare apa calda. Acuma depide si de bugetul fiecaruia. Cu cat ai mai multi m2 de panouri cu atat mai bine.
Pt zilele de vara cand e foarte cald se instaleaza la sistem un heat dump radiator. Un ventil cu 3 cai in plus la sistem si un radiator. Cand in boiler s-a atins temperatura setata toata caldura merge la radiator(calorifer).  Poate sa fie cu electromotor ventilul, comandat de controller-ul sistemului sau o vana termostatica de amestec. Cand ajunge pe retur la temp setata schimba si apa calda merge la radiator. Functioneaza ca si la masina, cand deschide termostatul si lichidul de racire merge prin radiator.
Am atasat o schema.

Attached Files



#2717
Danutzu1985

Danutzu1985

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 29.07.2015

View Postgushpi, on 11 aprilie 2023 - 10:55, said:



încă un factor de care tre să ții cont, este dacă ACM se consumă pe tot parcursul zilei sau doar de la 16 încolo...
1.dacă se consumă toată ziua, io aș zice că 30 tuburi
2.dacă se consumă preponderent după-amiază...seară, atunci 25.

io am 150 de litri cu 20 de tuburi și consumăm doar după 16...
deja știu că spre vară voi acoperi ceva tuburi, altfel va fierbe boilerul și colectorul...
în schimb din noiembrie până-n aprilie colectez mult soare!

PS: am acces facil la colector!
din ce am citit dvs a-ți luat colector panosol, din ce am văzut sunt singurii cu garanție 10 ani și condensator mai mare?

Edited by Danutzu1985, 12 April 2023 - 14:56.


#2718
megastorm

megastorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 22.04.2013
Buna seara, mi as dori sa investesc și eu într-o soluție de acm pe solar , doar că sunt complet in afara problemei și aș dori să apelez la bunăvoință dvs pentru recomandarea unui sistem potrivit. As dori pentru 3-4 pers, ca idee în trecut Foloseam un boiler clasic de 80l care personal mi se părea insuficient pentru o baie fierbinte , acum folosesc centrala pe propan, la care consum o butelie de 35kg (380 lei) la 1.5- maxim 2 luni.
Buget as zice aproximativ 10.000 lei inclusiv manopera. (Deși sincer parca e o sumă cam mare raportată la consumul meu, dar vreau sa fiu eco și să investesc in viitor).
Care o sa fie "deranjul din casa"? Mă gândesc că trebuie să gândesc pe unde intra și ies țevile din case spre exterior?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate