Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Sisteme de panouri solare pentru preparare ACM si aport la incalzire

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
3086 replies to this topic

#2683
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 02.03.2008

 st3fan19, on 10 decembrie 2022 - 17:32, said:

Ok deci trebuie incalzit.
Multumesc
Gata am reusit sa intervin asupra problemei.
Nu mai picura nimic inca..
Mersi.

#2684
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,056
  • Înscris: 17.01.2012

 maiandrei, on 01 martie 2023 - 18:19, said:

Asadar, pentru ca un consum sa fie cu 250% mai mare, trebuie ca diferenta de temperatura sa fie de asemeni cu 250% mai mare.

 maiandrei, on 03 martie 2023 - 21:41, said:

Te rog, măcar tu ai răbdare cu mine și explică-mi unde am greșit cu calculele si cum e cu lamda aia.
De-aia e forumul ăsta, să ne ajutăm între noi, nu?

afirmația ta poate fi elocventă dacă între int și ext nu ar fi nimic
dar, deoarece între int și ext ai un perete cu un lambda oarecare, face ca egalitatea să nu se strice

acel lambda te ajută să menții temp int cu un consum mult mai mic decât dacă în loc de perete ai fi avut o foaie de tablă...

da, și colegu' care făcu afirmația cu cei 250%/5* exagerase, dar io am înțeles că a făcut-o doar ca să maximizeze importanța unui sistem.

hai să-ți zic și din experiența mea (pt o zi normală de iarnă):
-în medie io ard un sac de peleți/zi pt menținere 19*C noaptea și 21*C ziua
-dacă mă mănâncă-n cur să cresc la 23*C (weekenduri cu nepoți mititei și mucoși :) ), consumul crește la 1,5 saci/zi
-deci, uite cum 2* în plus îmi crește consumul cu 50%

oops - deci ușurel ajung să-i dau dreptate colegului cu cei 250%/5*C :o :) :P

#2685
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 gushpi, on 06 martie 2023 - 09:45, said:

afirmația ta poate fi elocventă dacă între int și ext nu ar fi nimic
Posted Image
maiandrei spune ca lambda da o dependenta liniara intre diferenta de temperatura int-ext si pierderi. Iar asta este corect.
Tu ai spus ca lambda da o dependenta exponentiala, ceea ce este gresit.

 gushpi, on 06 martie 2023 - 09:45, said:

dacă mă mănâncă-n cur să cresc la 23*C (weekenduri cu nepoți mititei și mucoși Posted Image ), consumul crește la 1,5 saci/zi
Tu confunzi mentinerea unei temperaturi cu ridicarea temperaturii.
Ridicarea temperaturii intr-adevar poate duce la un consum cu 50% mai mare, dar pentru un timp limitat, pana cand se invinge inertia termica a cladirii.

Edited by kolfleading, 06 March 2023 - 10:56.


#2686
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,056
  • Înscris: 17.01.2012
da mey, am recunoscut chestia cu liniaritatea..., dar tot n-avea dreptate în privința parității 250/250...
pt al 2 lea punct: vrei să zici că după trecerea de timpul necesar încălzirii pereților, nu consumi mai mult să menții 23* în loc de 21*?

dar ia să-ți dau temă pt acasă: dacă ai polistiren ȘI pe interior (de 5 cm) cam cât de repede treci de inerția termică? :o
io zic că EXTREM de repede peretele este cald.

#2687
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,539
  • Înscris: 28.11.2017
Ar fi o chestie asta cu izolatia pe interior.
Defapt daca peretii ar fi doar izolatie fara inertie termica (nustiu daca se poate) atunci diferenta aia ar fi liniara cu temperatura interior/exterior, adica nu ar mai fi nevoie de ridicarea temperaturii peretilor.
La fel ar favoriza mult incalzirea cu AC-uri ca pot da repede caldura dar cum deschizi o usa cum se duce toata caldura afara!

Adica sa functioneze casa ca o lada frigorifica de bere goala (trist).

#2688
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,158
  • Înscris: 15.10.2006

 gushpi, on 02 martie 2023 - 12:40, said:

dacă ignori sincopa de logică din reclama primei pagini
(„high vacuum” vs ”No degradation over time” Posted Image )

Daca am inteles bine, se poate si verifica vacuumul si se poate reface daca e nevoie.
Oricum e geniala solutia pentru ca nu foloseste aproape deloc un material izolator spre deosebire de panourile cu tuburi vidate, creste semnificativ grosimea vidului izolator si destul de mult suprafata de absorbtie fata cu colectorul cu tuburi. Rezistenta la spargere se pare ca e si ea crescuta semnificativ.
Din pacate acest colector nu e destinat uzului individual.

La adresa https://www.spftesting.info/ sunt prezentate datele de performanta in urma testelor a sute de colectori solari.
Acolo poti vedea cum ai ales ceea mai eficienta utilizare a unui colector solar, adica preincalzirea apei prin care obtii tot timpul cei mai multi kWh din energia solara disponibila.
Felicitari!
Oaia neagra din colectoarele testate este un Honeywell care produce de 3 ori mai putina energie decat un colector de top, iar un colctor Daikin este si el printre cele mai slabe. Dezamagitor.

#2689
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,386
  • Înscris: 13.02.2006
Sambata am demontat tuburile-12 la numar-de la sistemul meu nepresurizat.
Demontarea am facut-o cu doua scopuri:
1.Sa tai niste crengi groase de deasupra care imi umbresc fotovoltaicele.
2.Sa le curat de calcar.Apa de la put in zona Moara Vlasiei e foarte calcaroasa, am scos depuneri din fiecare tub cam cat sa umplu un PET de 0,5l.
Pe marginea interioara a tubului insa e dezastru, dupa ce le-am scos calcarul de la fund am bagat in fiecare cate 1l de otet+restul apa.
Tuburile umplute ochi, dupa 24h nivelul amestecului  a scazut cam doua degete=gazele rezultate din reactie.Deci pe margine, asta e volumul de calcar depus.
Din cate am observat inainte sa le curat, randamentul scazuse aproape la jumate.
Panoul instalat in noiembrie 2015.

Edited by rinaldoparaipan, 13 March 2023 - 11:25.


#2690
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,325
  • Înscris: 29.05.2004
mai adauga un scop :  sa pui panouri fotovoltaice in spatiul respectiv :)

#2691
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,089
  • Înscris: 28.02.2006

View Postrinaldoparaipan, on 13 martie 2023 - 11:24, said:


2.Sa le curat de calcar.Apa de la put in zona Moara Vlasiei e foarte calcaroasa, am scos depuneri din fiecare tub cam cat sa umplu un PET de 0,5l.

De ce nu tratezi apa care iti intra in panouri?

#2692
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,386
  • Înscris: 13.02.2006
S-au finalizat lucrarile de apa canal si gaze.
Astept sa ma racordez la retea, hidroforul va ramane doar pentru udat gradina sau in caz de avarii.

#2693
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,056
  • Înscris: 17.01.2012
mai greu va fi să-ți adaptezi casa și locuitorii la noile condiții :P

#2694
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,386
  • Înscris: 13.02.2006
Sunt deja "educati".
Instalatia e pregatita pentru alimentare dual-hidrofor sau retea.
On topic:tuburile inca sunt demontate, am mai pus otet in ele si tot mai degaja gaze.
Deci tot mai au calcar.
Le simt lipsa, anul trecut pe vremea asta, vecinul inca mai facea foc seara.
Eu ma incalzeam cu caloriferele -2 camere- alimentate prin pompa de circulatie din tuburi.
Acum tre sa fac si eu focul.Inca...

#2695
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,539
  • Înscris: 28.11.2017

View Postrinaldoparaipan, on 21 martie 2023 - 13:50, said:



In mare, poti detalia sistemul cu panouri nepresurizare si calorifere?
Automatizare, chestii!

#2696
bx3m

bx3m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 02.06.2008
Dragi colegi, ieri a inceput si pentru mine sezonul la apa calda "solara". Abia ieri, pentru ca am vrut sa fac o automatizare, si am reusit! Practic, am facut ca atunci cand temperatura apei din boiler scade sub o anumita valoare, ACM va fi alimentata din centrala si se opreste intrarea din boiler, si invers atunci cand creste temperatura apei. Cine vrea detalii, sa ridice mana, nu vreau sa va plictisesc Posted Image

Edited by bx3m, 24 March 2023 - 16:16.


#2697
raia_nicu

raia_nicu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.11.2010
Probleme panou Gobe , tub vidat spart.
Am un panou solar Gobe 150 litri cu 15 tuburi vidate. Panoul este nepresurizat si cand am vrut sa bag apa in panou, s-a spart un tub in zona de intrare in colectorul (vasul cel mare din partea de sus). Am scos tubul vidat spart si mi-au intrat cateva cioburi de sticla de la tub in acest colector. Am incercat sa scot aceste cioburi dar nu am reusit. Sistemul panou solar este instalat langa casa pe stalpi metalici la 5.5 metri deasupra solului. Ce imi recomnadati pentru a scoate cioburile de sticla, deoarece cred ca nu se poate da drumul la apa sa functioneze cu aceste cioburi.
Parerea mea este ca trebuie sa demontez panoul solar (tuburile vidate si colectorul, sa le dau jos si sa incerc sa scot acele cioburi de sticla.
Daca cineva imi poate da o alta ideie, ii multumesc anticipat.

Edited by raia_nicu, 27 March 2023 - 09:45.


#2698
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,158
  • Înscris: 15.10.2006

View Postbx3m, on 24 martie 2023 - 16:15, said:

Dragi colegi, ieri a inceput si pentru mine sezonul la apa calda "solara". Abia ieri, pentru ca am vrut sa fac o automatizare, si am reusit! Practic, am facut ca atunci cand temperatura apei din boiler scade sub o anumita valoare, ACM va fi alimentata din centrala si se opreste intrarea din boiler, si invers atunci cand creste temperatura apei. Cine vrea detalii, sa ridice mana, nu vreau sa va plictisesc Posted Image
Eu doresc. Multumesc anticipat.

#2699
bx3m

bx3m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 02.06.2008
Pai avem asa:
1. Releu Wifi Shelly 1PM
2. Senzor temperatura Shelly
3. 2 electrovalve din cele care deschid robineti
Am inlocuit senzorul de temperatura din boiler cu cel smart de la Shelly. In aplicatia lui Shelly am creat o scena, activata atunci cand se atinge un anumit prag pentru apa - de fapt, 2 scene, una pentru cand apa e rece, una pentru atunci cand e calda.
Am inlocuit fluturele de la robinetul de intrare apa rece in centrala cu maneta, la fel si la cel de apa calda de la panou in instalatie. Amandoua sunt adaugate in aplicatia Tuya Smart, cea care controleaza electrovalvele.
A trebuit sa instalez Alexa pe telefon (nu merge Shelly cu Google). In aplicatia Shelly am activat legatura cu Alexa, iar scenele de care pomeneam trimit mesaj in Alexa atunci cand sunt indeplinite conditiile. Apoi, in Alexa am creat 2 rutine - atunci cand apa e rece, se deschide robinetul de la centrala, asteapta 1:30 minute, apoi il inchide pe cel de la panou, iar cand apa se incalzeste invers, deschide panoul, asteapta 1 minut si apoi inchide centrala.
La testul practic, cand esti in dus si apa din panou se raceste, ajungi sa te dai putin la o parte cand se face schimbul de sursa, apa nu e rece, dar nu e asa de calda pana cand ajunge cea de la centrala. Oricum, acum nu mai trebuie sa alerg sus-jos inchide-deschide, mai ales atunci cand esti deja in dus.
Setup-ul, acum dupa ce l-am facut, este simplu, dar in timpul implementarii a trebuit sa ma documentez putin pana cand mi-a iesit. Dar a iesit :)

#2700
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,056
  • Înscris: 17.01.2012
la mine sistemul e mai simplu:
-am 2 senzori de temp pe boiler
-când cel de sus arată >44*C intr-un duș

ȘI GATA!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate