Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Sisteme de panouri solare pentru preparare ACM si aport la incalzire

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
3086 replies to this topic

#2611
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
trebuie să-ți calculezi eficiența economică...
pleacă la drum cu exemplul meu:
-am cumpărat kit preparare ACM Ferroli (20 tuburi + boiler 150 litri) = 8000 lei
-scazi prețul boilerului, rămân 5500 lei
-scazi automatizare, rămân 3000 lei/20 tuburi

unele surse zic că-ți trebe 1tub/mp de suprafață-ncălzită, deci ai nevoie de 100 tuburi
deci îți trebe 3000 lei x 5 = 15000 lei tuburile
+2500 automatizarea
+3...4000 lei instalarea

sumar grosier = 15000+2500+4000 = 21500 lei
raportezi la cât gaz arzi în noiembrie sau aprilie și vezi în câte sezoane amortizezi instalația.

#2612
71cristian

71cristian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 26.12.2019

 gry2000, on 31 decembrie 2022 - 09:18, said:



CS 20 Panosol de peste 4 ani.
https://panosol.ro/c...tor-solar-cs20/
Și ești mulțumit de el .
Cum se comport colectorul și piele?  Ca eu p-alea le am de la ei , restu este westech
Încă am îndoieli sa-pun în funcțiune?!?!

Edited by 71cristian, 06 January 2023 - 18:08.


#2613
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,158
  • Înscris: 15.10.2006

 ionitamarval, on 05 ianuarie 2023 - 12:59, said:

La multi ani tuturor!....Pe piata sunt multe marci, multe modele si este greu de ales. As vrea sa ma ajutati in alegerea unui kit coplet sau pe componente. Voi care v-ati montat, ce ati ales, de ce, ce probleme ati intampinat?  Daca se poate si un pret estimativ total (componente+montaj/PIF). Cat de eficient este sistemul? Sunteti multumit de economiile facute? Am discutat cu un vanzator si mi-a spus ceva de genul ca din 6 luni de iarna, cu ajutorul unui kit panou solar 2 luni (noiembrie si aprilie) te incalzesti aproape gratis. Pentru celelalte 4 luni daca este soare reduci din costuri. Multumesc anticipat!
Poate ca era vorba de lunile octombrie si aprilie. Noiembrie e cam dificila din cauza lipsei de soare.
Conteaza mult cu ce faci incalzirea casei si suprafata pe care doresti sa montezi panourile. Acum e o perioada buna sa vezi cat timp ai soare pe zi in locul in care vrei sa montezi.
Pe urma mai conteaza daca ai loc de puffer sau boiler in locuinta si cum il poti introduce in spatiul respectiv, pentru ce doresti e posibil sa fie nevoie totusi de un diametru mai mare ca al usii camerei tehnice.

#2614
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021
Cipaul, nu este nevoie de absolut nimic, deoarece in Romania nu ai cum sa-ti incalzesti casa se la soare, pe timp de iarna. Este din start o idee gresita, fara sorti de izbinda.
Se vor bucura de idee doar vinzatori de panouri.

#2615
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

 reborn_21, on 07 ianuarie 2023 - 00:47, said:

Cipaul, nu este nevoie de absolut nimic, deoarece in Romania nu ai cum sa-ti incalzesti casa se la soare, pe timp de iarna. Este din start o idee gresita, fara sorti de izbinda.
Se vor bucura de idee doar vinzatori de panouri.
Posibil sa renteze cu 40cm vata pe fatata, 40cm vata in pod, 20cm polistiren sub placa fundatie si 10cm la 1m in pamant perimetru/soclu :lol:

Caz in care merita sa-si puna niste teava neagra pe o parte din gard si sa o placheze cu policarbonat :lol:

#2616
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,158
  • Înscris: 15.10.2006

 reborn_21, on 07 ianuarie 2023 - 00:47, said:

Cipaul, nu este nevoie de absolut nimic, deoarece in Romania nu ai cum sa-ti incalzesti casa se la soare, pe timp de iarna. Este din start o idee gresita, fara sorti de izbinda.
Se vor bucura de idee doar vinzatori de panouri.

 reborn_21, on 07 ianuarie 2023 - 00:47, said:

Cipaul, nu este nevoie de absolut nimic, deoarece in Romania nu ai cum sa-ti incalzesti casa se la soare, pe timp de iarna. Este din start o idee gresita, fara sorti de izbinda.
Se vor bucura de idee doar vinzatori de panouri.


#2617
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,158
  • Înscris: 15.10.2006
Acum daca luam ca baza datele reale prezentate de gmartau dar din Nordul tarii, cca. 600 kWh colectati din septembrie Pana in Mai: cred ca in Sud ai putea colecta in aceiasi perioada 3600 KWH cu 12 mp patrati de colectoare plane si boiler de plus 1500 litri. Adica o economie de cca. 450 mc gaz la o centrala clasica. Variabila e pretul gazului, daca ajunge la 3 Euro/mc cred ca ar merita Economia de 1350 Euro pe an fata de pretul sistemului. La un pret de 2 Euro/gaz nu prea mai merita investitia.

#2618
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,158
  • Înscris: 15.10.2006
Dupa observatiile pe care le-am facut pe panoul meu experimental pentru teste se pare ca este mai eficient sa folosesti panourile solare doar pentru incalzire la joasa temperatura in lunile noiembrie, decembrie, ianuarie si o parte din februarie si nu pentru preparare de ACM.
Bineinteles pe un circuit separat si pus in paralel cu cel de incalzire.
Are cineva de pe aria aceasta asa ceva implementat?

#2619
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 16.02.2008
Orice panou solar are un castig mai bun la temperaturi joase, cat si pierderi mai scazute pe traseul de coborare.
In sudul tarii nu e chiar asa roz precum credeti voi. Lunile astea nov-dec-ian din acest sezon au fost chiar record negativ de productie din ultimii 5 ani.

Deci te poti baza exclusiv pe pompa de caldura care trage foarte bine acum chiar si aer-apa, cu costuri mult mai mici de investitie decat un sistem de productie solar supradimensionat extrem de mult pentru perioada martie-oct, cand nu vei avea ce sa faci cu surplusul urias de apa calda.
Solutia PDC + PV este castigatoare pentru termoficare iar tuburile vidate usor supradimensionate (15 tuburi la 100 litri de apa) la fel pentru ACM.

Edited by gry2000, 07 February 2023 - 08:34.


#2620
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,158
  • Înscris: 15.10.2006

 gry2000, on 07 februarie 2023 - 08:31, said:

Orice panou solar are un castig mai bun la temperaturi joase, cat si pierderi mai scazute pe traseul de coborare.
In sudul tarii nu e chiar asa roz precum credeti voi. Lunile astea nov-dec-ian din acest sezon au fost chiar record negativ de productie din ultimii 5 ani.

Deci te poti baza exclusiv pe pompa de caldura care trage foarte bine acum chiar si aer-apa, cu costuri mult mai mici de investitie decat un sistem de productie solar supradimensionat extrem de mult pentru perioada martie-oct, cand nu vei avea ce sa faci cu surplusul urias de apa calda.
Solutia PDC + PV este castigatoare pentru termoficare iar tuburile vidate usor supradimensionate (15 tuburi la 100 litri de apa) la fel pentru ACM.

Daca ai stii cat soare a fost la Nord de Carpati, te-ai considera norocos.
In ultimele doua zile a fost soare cat intr-o luna anterioara sau ce nu a mai fost din Octombrie.
PDC poate fi o solutie chiar eram pregatit pt. una autohtona apa-apa mai ales ca apa arhi-suficienta era disponibila, mai trebuia doar refularea apei in alt put.
PV sunt o alternativa cam scumpa si probabil cu costuri mare pe consumabile, de genul invertorului. Dar mai trebuie si spatiu pentru amplasare care nu prea este.
Ramane ca o solutie veche dar cu posibile sanse de reusita panourile solare, eu prefer plane si construite in regim propiu, desi am vazut ca exista si panouri noi la pret decent.
Multumesc tuturor pentru informatiile postate si este pacat ca utilizatorul care a montat cei 28 mp de tuburi vidate pentru piscina in sistem drain back nu mai posteaza.
Panourile tale vidate au reusit sa scoata un 30..40 grade pe retur in conditii de nori semitransparenti cum au fost multe zile din iarna asta?
Multumesc anticipat.

#2621
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012

 cipaul, on 07 februarie 2023 - 19:00, said:

Panourile tale vidate au reusit sa scoata un 30..40 grade pe retur in conditii de nori semitransparenti cum au fost multe zile din iarna asta?
Multumesc anticipat.

cele 20 de tuburi ale mele îmi aduc, aproape zi de zi „semitransparentă” 20*C într-o sută de litri de ACM
detalii:
galați, orientare SSV, înclinație 45*
boilerul de 150 de litri are 2 senzori unul în treimea inferioară, unul în cea superioară
senzorul de jos are 10*C dimineața, cel de sus are 47*
centrala nu merge peste zi
pompa sistemului solar funcționează cam 5...6 ore
la ora 17, când ajung acasă, cei doi senzori au următoarele valori: 30*C și 40*C, iar senzorul de pe colector avea 34*

sincer, io-s uimit cum temperatura din colector crește dimineața imediat ce se face lumină, nu neapărat soare!

#2622
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 16.02.2008
Sa fim realisti oameni buni, UV-ul este scazut acum, la doar 2 conform meteoromania.ro
Ce vreti mai mult in perioada asta prin nori ???
Cum spune colegul gushpi, este foarte bine pentru februarie la PS chit ca e putin.

In schimb cu PV-urile scot mult mai bine in perioada asta semiinnorata decat cu PS. Unul merge pe radiatie luminoasa iar altul pe radiatie termica. Cea luminoasa e f buna cu plafon slab de nori, pe cand cea termica la UV 2 este extrem de slaba.

#2623
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
în schimb azi, de 2 ore este soare (peste zăpadă), vă zic diseară ce rezultat am în boiler...

apropo de zăpadă, tuburile-s superioare pe vreme după ninsoare, față de panourile plane - pe tuburi nu stă zăpada deloc! :P

#2624
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 16.02.2008
Sunt superioare din toate punctele de vedere mai ales primavara, toamna si iarna. Din cauza asta au si fost inventate.
Vara faci apa calda si cu un butoi la soare.

#2625
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,158
  • Înscris: 15.10.2006

 gry2000, on 08 februarie 2023 - 11:39, said:

Sa fim realisti oameni buni, UV-ul este scazut acum, la doar 2 conform meteoromania.ro
Ce vreti mai mult in perioada asta prin nori ???
Cum spune colegul gushpi, este foarte bine pentru februarie la PS chit ca e putin.

In schimb cu PV-urile scot mult mai bine in perioada asta semiinnorata decat cu PS. Unul merge pe radiatie luminoasa iar altul pe radiatie termica. Cea luminoasa e f buna cu plafon slab de nori, pe cand cea termica la UV 2 este extrem de slaba.

Am inceput sa fiu interesat de subiect dupa ce am vazut o instalatie solara cu 12 mp panouri plane si un puffer de cel putin 1500 litri care a produs 57 MWh in 5 ani de functionare . F. probabil energia totala inclusiv vara. Propietarii erau destul de multumiti de aportul solar adus la doua case de cca. 350 mp suprafata utila si chiar erau dispusi la suplimentarea numarului de panouri.
Zona e Ilfov-Dambovita asa pe granita.
Un retur de utilizator de sistem DIY din SUA cu un panou de cca. 20 mp si rezervor de stocare de cca 1500 litri in sistem drain down, rezervor de lemn in pivnita si doua serpentine care incalzesc apa calda una si alta incalzirea in pardoseala este tot pozitiv dupa peste 12 ani de functionare cu mentiunea ca are aceleasi probleme cu lipsa de soare iarna si temperatura prea scazuta a apei din rezervor care e mai greu sa fie transmisa la ACM.

Din informatiile puse in: http://www.termo.utc...erabile/2_3.pdf ar reiesi ca principalul factor care blocheaza captarea energiei solare iarna este de fapt puterea redusa a radiatie solare atat in timpul zilelor cu nori cat si in zilele insorite cu exceptia perioadei de la amiaza si diferenta de temperatura, la 40 de grade se duce spre 20% randamentul si nu mai prea poate fi rentabil.
De aici mi-a venit intrebarea fireasca: de ce ACM iarna cu panouri solare termice iarna la DT mare si de ce nu doar aport solar la incalzire la un DT mai mic cu randament sensibil mai mare a instalatiei pe sezon?

Edited by cipaul, 08 February 2023 - 20:13.


#2626
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012

 cipaul, on 08 februarie 2023 - 20:12, said:

De aici mi-a venit intrebarea fireasca: de ce ACM iarna cu panouri solare termice iarna la DT mare si de ce nu doar aport solar la incalzire la un DT mai mic cu randament sensibil mai mare a instalatiei pe sezon?

păi, și...și...

 gushpi, on 08 februarie 2023 - 11:52, said:

în schimb azi, de 2 ore este soare (peste zăpadă), vă zic diseară ce rezultat am în boiler...

deci, lovitură de teatru! la ora 16:45 am găsit asta:
colector = 49*C
senzor boiler jos = 45*C
sus = 44*C

mulțumescu-ți soare! Posted Image

Edited by gushpi, 09 February 2023 - 08:45.


#2627
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,541
  • Înscris: 28.11.2017
Pai si daca ar fi sa aproximezi cu chestia aia cu 1.1w pe litru pe grad sa afli cam cati kw termici ai stocat in apa pe acea zi si cumva calculand cam ce iti trebuie sa produci la fel din fotovoltaice pe unde ar iesi mai avantajos (adica de banii de toata partea solara sa pui PV si invertor din ala de zice ca face apa calda)?

#2628
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
deh, doar că PV-uri nu puteam așeza acolo unde am instalat tuburile! :)
dar nu fii îngrijorat, am în proiect să construiesc o magazie cu acoperișul făcut numai din PV, orientat tot spre SSV!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate