Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sisteme de panouri solare pentru preparare ACM si aport la incalzire

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
3089 replies to this topic

#2521
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012
și dacă contorul orar arată că, peste zi, pompa s-a-nvârtit 3 ore?

#2522
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Pai ti-am zis cum se invartea la mine pompa. Merge 1-2 min si se opreste. Asteapta sa creasca iar temperatura in colector si iar merge 2 minute. S-or fi adunand si la mine 3 ore in felul asta. Nu stiu, nu am mai verificat. Eu am activat contorul de energie de pe controler, dar nici ala nu e foarte de incredere ca ia temperatura pe tur cea din colector, ori pana la boiler se mai raceste. Dar nici pe asta nu prea l-am mai verificat. Bine, pana la urma, in afara de cativa metri de teava care sunt pe afara/pod, caldura aia tot in casa vine, deci nu se pierde complet.

#2523
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,543
  • Înscris: 28.11.2017
Daca ar fi vreo dracie care ar avea 2 senzori si un fluxostat cu ceva logica inauntru ar fi cum ar fi!

Senzorii ar trebui montati la intrarea si iesirea din serpentina boilerului, fluxostatul ar trebui sa dea comanda unei "dracii" care s-ar folosi de formula aia cu 1.15w pe litru pe grad.
Temperatura variaza, trebuie compensat, debitul sa zicem ca ar fi fix, glicolul ala poate nu mai are 1.15w/l/grad, muuulte variabile. Fluxostatul ar da comanda sa masoare doar cand invarte pompa.

Nustiu unde vroiam sa ajung!!!! Aaa, da, ca trebuie monitorizat cata caldura pierde serpentina catre boiler/puffer ca asa cu masuratu temperaturii dreq stie ce stratificari ale apei se intampla pe acolo si ce pierderi!

#2524
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Ca sa nu va mai pierdeti timpul, nervii si rabdarea, un lucru simplu de urmarit:Soarele, daca este pe cer vizibil, asteptati sa aveti apa calda, daca soare nu e, nimic nu e.Povestile cu infrarosu, superrosu,si extrarosu sunt bune pentru vinzarea produselor , dupa montarea lor, uitati de reclama.
Zi cu soare!, poate fi ploaie ca tare este seceta.

#2525
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012
la montarea sistemului, în prima zi am pus tuburile pe casă, fără conexiuni spre boiler
a 2-a zi dimineață, zi înnorată, cam la 09:30 am urcat pe casă să facem conexiunile
de curiozitate am pus mâna pe ștuțurile din cupru ale colectorului
erau calde!!! fără soare! afară erau 15*C...

#2526
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,169
  • Înscris: 15.10.2006

View Postgushpi, on 17 noiembrie 2022 - 15:19, said:

la montarea sistemului, în prima zi am pus tuburile pe casă, fără conexiuni spre boiler
a 2-a zi dimineață, zi înnorată, cam la 09:30 am urcat pe casă să facem conexiunile
de curiozitate am pus mâna pe ștuțurile din cupru ale colectorului
erau calde!!! fără soare! afară erau 15*C...

Deci ai captat cca. 800 kcal intr-o zi fara soare.
Verificam prin octombrie iesirile la doi colectori, unul cu tuburi orientat spre est si umbrit decolectorul plan orientat spre vest asa pe seara.
Cel plan a avut iesirele spre 80 de grade, in schimb cel cu tuburi doar reci in mai multe zile. Deci radiatie indirecta zero.
E bine ca la tine totusi iese ceva chiar in conditii de lipsa soare.

#2527
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012
ce agent conțin tuburile solare?

#2528
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Cica ceva gen acetona. Trebuie ceva cu punct de fierbere destul de jos ca sa poata prelua eficient cladura incepand de la temperaturi scazute.

View Posttheionutzradu1991, on 17 noiembrie 2022 - 15:06, said:

Daca ar fi vreo dracie care ar avea 2 senzori si un fluxostat cu ceva logica inauntru ar fi cum ar fi!

Senzorii ar trebui montati la intrarea si iesirea din serpentina boilerului, fluxostatul ar trebui sa dea comanda unei "dracii" care s-ar folosi de formula aia cu 1.15w pe litru pe grad.
Temperatura variaza, trebuie compensat, debitul sa zicem ca ar fi fix, glicolul ala poate nu mai are 1.15w/l/grad, muuulte variabile. Fluxostatul ar da comanda sa masoare doar cand invarte pompa.

Nustiu unde vroiam sa ajung!!!! Aaa, da, ca trebuie monitorizat cata caldura pierde serpentina catre boiler/puffer ca asa cu masuratu temperaturii dreq stie ce stratificari ale apei se intampla pe acolo si ce pierderi!

Exista asa ceva. se monteaza in grupul de pompare ca sa afle debitul cu precizie. Nu stiu exact de senzori daca mai stie de vreunul la intrarea in boiler, insa as zice ca nu. Sau paote depinde de automatizare. Pe retur insa e musai. In lipsa acestui senzor, informatia despre depit probabil ca si-o ia din treapta de putere a pompei.

#2529
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012
la mine se poate face o aproximare considerând viteza de pompare (care acum este de 6 litri/minut), temp pe tur (S1) și temp pe retur (S4)
io n-am S4, așa că nu face nimic :)
când s-o dezmorți iarna, îmi cumpăr încă un PT1000 și-l montez ca S4...

#2530
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Ce automatizare ai?

#2531
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012
sistemul e de la ferolli, când ajung acas' mă uit (că nu rețin pe de rost...)
oricum computerul este bunicel, pot lega la el un Grundfos Direct SensorTM VFD cu ajutorul căruia este posibilă o contorizare cu precizie a cantității de căldură.

https://www.uniterm-...acm-2-persoane/

...cu pompa m-am păcălit, nu-i „pwm” ci are 3 trei trepte de debit/putere...

#2532
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021
Ferolli pe naiba :D Ala este un Resol Deltasol si doar eticheta este de Ferolli:D (cred ca este Deltasol CS )

#2533
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Seamana leit cu a mea. Eu am Resol, probabil acceasi Marie cu alta palarie. Cum zici, iti trebuie senzorul pe retur si poti activa contorul de energie. Trebuie un pic butonat ca trebuie specificata concentratia de glicol si alte alea. Acel senzor de la Grundfoss nu stiu daca isi merita banii.

In alta ordine de idei, pe ce treapta de putere ai pompa? Cred ca la vremea asta o poti pune lejer pe minim. La vara o dai mai mare. Eu am pompa cu pwm, dar cred ca e prea "mare" si la mai mult de 20% nu am vazut-o decat in cazuri extreme. Deci tot acolo sunt, pe o singura treapta de putere.

#2534
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021
Resol este producatorul. Mai departe, in fuctie de cite comanzi, producatorul le inscriptioneaza cum doresti (Ferolli, Baxi, Wiessman, Westech, etc)

#2535
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012
pompa este cea din poză; observ că pe tr.1 are H=1,6 m
diferența-ntre pompă și colector este de cam 6 metri înălțime și mi-e frică că nu ridică pe tr.1
deci acum e pe tr.3, dar am debitul reglat la 6 l/min (merge pân-la 12...)

Attached Files



#2536
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
N-are treaba cu inaltimea la care e panoul, e sistem inchis. Pompa e numai pentru a asigura circulatie prin sistem. Deschide robinetul de reglaj la maxim si redu puterea pompei. La vremea asta 4l/min e chiar mult. Mi-e lene sa fac calculele acum, dar asa ochimetric, la 6 grade dT intre tur si retur cred ca poate "cara" peste 1500W termici ceea ce nu prea cred ca vezi in noiembrie. La primavara/vara, treci pe treapta superioara daca sare prea mult dT.

#2537
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008

View PostM_ierdnA, on 18 noiembrie 2022 - 10:08, said:

Cica ceva gen acetona.

Nu din aceea de unghii...
Sunt lichide profesionale industriale. Oricum la Panosol Buzau puteti sa reincarcati (in perioada de garantie de 10 ani) aceste pipe ineficiente.
Recomand verificarea lor manuala la 2-3 ani sau cand vedeti ca eficienta sistemului a scazut in raport cu anii anteriori.

Edited by gry2000, 20 November 2022 - 16:34.


#2538
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Eu am incercat cu acetona si functioneaza.
Functioneaza cam identic cu originalul, poate putin mai lent.
Dar si incarcarea, vidarea ...facute..la bordura...poate/sigur conteaza.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate