Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Recomandari Cuptor cu Microunde

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#1
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
Cuptoarele cu microunde au devenit foarte ieftine, dar tot sunt privite de multi ca o unealta a diavolului, datatoare de cancer.

Teoretic, cu microunde poti si gati, dar practic nu cred ca isi face nimeni mancar ela microunde. Eu nu am intalnit fenomenul.

Ele sunt in general folosite pentru a incalzi mancarea deja preparata, de aceea sunt importante doua caracteristici:

1. Puterea
2. Volumul

Acum au devenit accesibile si cele incorporabile, deci puteti sa punei unul sub celalalt cuptorul clasic (electric) + cel cu microunde.

#2
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Pro microunde.  Mai si dezghetam la viteza.  Si da volumul. Si tre sa se invarta farfuria din dotare.Si are/au o galagie de programari. EU- incalzesc laptele si mancarea deja pregatita. Nici sotia nu cred ca a folosit toate functiile aparatului!

#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostAdm, on 23 noiembrie 2018 - 09:15, said:

Acum au devenit accesibile si cele incorporabile, deci puteti sa punei unul sub celalalt cuptorul clasic (electric) + cel cu microunde.

Am un cuptor cu microunde facut de Samsung prin 1998.. deci are 20 de ani.. Il folosesc doar pentru incalzire mancare, cafea, pizza si uneori pentru dezghetare.. O singura data am incercat sa gatesc la el - cand m-a lasat Distrigaz, fara gaze timp de 2 saptamani... si am obtinut niste legume inmuiate.  E bun ca solutie de avarie.. nu sa gatesti la el... Pentru incalzire rapida de mancare este imbatabil..

https://obrazki.elek..._1224886269.jpg

In rest, ma tot gandesc sa iau un cuptor cu convectie, din ala cu ventilatoare care face puiul rotisat ca si cand l-ai lua de la Carrefour, gata facut.  In ala chiar poti sa faci, una-alta.. ca e alt principiu de incalzire.

Edited by rosix, 23 November 2018 - 09:56.


#4
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Se poate gati si la microunde insa retetele sunt diferite fata de gatitul clasic, in plus cele mai recomandate pt.gatit sunt cele cu abur...

#5
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
E si destul de periculos cuptorul cu microunde, nu poti baga chestii de metal in el, iar pe Youtube se fac multe experimente extreme cu el.

Am 2 unitati din astea in casa de ceva ani de zile si sunt nefolosite, unul e folosit pentru depozitat diverse lucruri din bucatarie, un Candy, o singura data am facut popcorn cu el. Au fost primite cadou cele 2 cuptoare cu microunde.

Maica-mea (n. 1956) gateste doar pe gaz cu un aragaz din 2006 ce are si aprindere electrica. Cuptorul are rotisor dar nu-l folosim.

Intr-o anexa gospodareasca a montat in 2013 in bucataria de vara o plita pe gaz, o plita electrica si un cuptor electric, nefolosite sau rar folosita cea pe gaz. De cea electrica m-am folosit eu sa incalzesc mancarea cand a fost recent o pana de gaz de 20 de ore.

Insa nu am inteles investitia, eu le gandesc ca back-up doar.

In Slatina nu are cum sa nu fie gatitul pe gaz de baza in conditiile in care inca din 1998 toate centralele termice sunt pe gaz, de apartament sau de casa.

Cei ce prefera plitele electrice le vor pentru ca se curata foarte usor. Dar maica-mea mai face mancare si in tuciuri, care numai la gaz merg.

Edited by Neaceasca85, 23 November 2018 - 11:30.


#6
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 20.08.2014
Mi-am luat si eu unul cu panou electric Samsung de BF si tot astept sa-mi vina. Avusesem unul mecanic non-name adus de matusi-mea ca nu-i mai trebuia prin casa dar a crapat cam dupa doua luni (fusese folosit doar la Cluj la facultate de var-miu acum 5-6 ani).
Stiu ca nu trebuie folosite vase care au fir de aur pe margine, doar cele cu model obisnuit, chiar imi incalzisem mancarea la el, si am facut de vreo doua ori popcorn.
Acuma ce vreau sa va intreb: voi la ce intensitate il tineti pt. incalzit (adica la cate liniute rotita aia care iti arata o liniuta, doua, trei sau maxim)? Si cam cate minute incalziti un castron de ciorba de exemplu. Ceva solid gen placinte d-alea de la lidl se incalzesc mai mult sau mai putin? Dar o cana de cafea, cate minute e indicat sa o incalzim si la ce intensitate?

#7
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 06.09.2017
Ceva recomandari de cuptor cu microunde (fie el si incorporabil) care sa fie non-chinezarie ?
Volum: 20-30 litri
Pret: maxim 2.000 lei

Edited by Cool_Kick, 17 December 2018 - 08:42.


#8
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006
Independente ma îndoiesc sa gasesti non-china. Incearca pe la producătorii de marca, insa ma indoieec sa geseesti sub 2000. Vazusem la un moment dat ceva modele facute parca in UK sau Koreea (?).  
Atunci mi-a retinut atentia ca erau fara platan rotativ (bgai vase dreptunghiulare)

#9
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 06.09.2017
Revin cu update, dupa ce am "tras" o vizita prin Media Galaxy:

Cuptor cu microunde incorporabil AEG MBE2658D-M - made in UK
Cuptoare cu microunde incorporabile Bosch- made in France
Cuptoare cu microunde incorporabile Whirlpool, Indesit si Hotpoint - made in Italy

Restul de incorporabile sunt facute in China, Malaysia si Turkey.

NE-incorporabile sunt toate niste chinezarii infecte.

PS: cred ca o sa-mi iau incorporabil pana la urma....

Edited by Cool_Kick, 18 December 2018 - 07:05.


#10
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006
La bosch pana la sfarsit an au 5 ani la incorporabil daca il inscrii pe siteul lor. Daca intra si microundele ar fi o chestie ca nu prea vezi garantie extinsa la microunde...

#11
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
Azi am cumparat Cuptor cu microunde SHARP R242INE de la altex https://altex.ro/cup...cpd/CPMR242INE/
Nu gatesc cu el ci doar incalzesc .Numi-a venit sa cred ca dupa 1 min pus la putere max , o cana ceramica cu apa era de abia dezmortita apa.
Am facut retur

Edited by anonima1, 04 January 2019 - 20:17.


#12
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 06.09.2017

 anonima1, on 04 ianuarie 2019 - 20:16, said:

Azi am cumparat Cuptor cu microunde SHARP R242INE
Cuptorul ala nu are nici cea mai mica tangenta cu SHARP-ul din Japonia.

#13
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006

 anonima1, on 04 ianuarie 2019 - 20:16, said:

Azi am cumparat Cuptor cu microunde SHARP R242INE de la altex https://altex.ro/cup...cpd/CPMR242INE/
Nu gatesc cu el ci doar incalzesc .Numi-a venit sa cred ca dupa 1 min pus la putere max , o cana ceramica cu apa era de abia dezmortita apa.
Am facut retur

Unele materiale ceramice resping microundele. Materialul se incalzeste f.tare insa lichidele/continutul ramane rece.  Verifica cu aceeasi cana si la urmatorul cuptor.  Daca ai acelasi rezultat,  inseamna ca materialul canii e de vina.  Eu am nistr castroane tot din ceramica mai densa care se innegresc daca le las prea mult la microunde.  Ulterior nuanta dispare.  De asemenea,  ceramica din lut - cea tradițională de asemenea nu ajuta prea mult la microunde

#14
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008
plimbaretul
Multumesc de sfat. La retur a incercat si angajatul Altex co o cana de a lor si a fost acelasi rezultat. In aceeasi cana am incalzit sin in celelalte cuptoare. Cel mai bun a fost batranul Zanussi manual cu butoane care si acum functioneaza si incalzeste f bine.
Am comandat un Samsung de pe emag si il voi testa , daca nu e ok fac retur. O cana de apa tinuta 1 min ar trebui sa o scot fierbinte. Sharpul s-a incalzit pe exterior, dar cana si apa ,nu

Edited by anonima1, 05 January 2019 - 15:24.


#15
lukian84sec

lukian84sec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 19.12.2007
foarte incantat de Daewoo KOG-8A8RM https://www.emag.ro/...m/pd/DP6T3MBBM/
l-am cumparat acum cateva luni datorita culorii, respectand criteriile volum/putere
este foarte bine lucrat...sticla nu preia amprentele si este foarte eficient...il folosim doar la incazit mancare
potentiometul este foarte fin, tastele sunt ok, materiale de calitate
pretul a fost ok si are 5 ani garantie

Edited by lukian84sec, 20 January 2019 - 10:37.


#16
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,054
  • Înscris: 10.09.2005
Salut! Pana acum am avut un cuptor cu microunde LG MB-3842E care si-a facut treaba cu bine. As dori unul nou si mai mare. Ce imi recomandati?  Buget 500 lei plus sau minus daca merita investitia. Il folosesc mai mult la incalzit, ocazional floricele. Multumesc!

#17
kvlq

kvlq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,820
  • Înscris: 20.12.2010
Sunt in cautarea unui cuptor cu microunde incorporabil pana in 1000lei...recomandari?

#18
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,280
  • Înscris: 06.09.2017

 kvlq, on 14 aprilie 2019 - 01:14, said:

Sunt in cautarea unui cuptor cu microunde incorporabil pana in 1000lei...recomandari?
https://www.ikea.com...ducts/40368770/
Il am din Decembrie 2018 si sunt foarte multumit de el, folosit zilnic.

PS1: este Made in Italy
PS2: are 5 ani garantie

Edited by Cool_Kick, 15 April 2019 - 11:17.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate