Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Durere dinte

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,437
  • Înscris: 31.07.2006
Prin iunie am avut un episod urât de durere pe care l-am rezolvat cu algocalmin. Mi-a trecut atunci într-o noapte, însă a revenit problema.

Efectiv am avut senzația că mi-a amorțit zona, nu mai simțeam mare lucru în arcada superioară de la incisivul lateral până la primul premolar.
Acum sunt confuz că nu mă mai doare zona dintre premolari 1 (devitalizat) și 2.

Acum simt doar o sensibilitate mare la incisivul lateral și dacă pun presiune deasupra gingiei parcă mă doare numai acolo, dar nu simt nicio punga de puroi pe undeva.

Ce să fac? Să mai stau 2 zile să văd dacă trece și să revin la problemă când am bani sau este caz de intervenție?
Am radiografie panoramică din iunie de când am vrut să merg la dentist, dar am amânat. Oare ar mai fi valabilă pentru aceeași problemă?

#2
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
Si...de ce nu ai fost la un stomatolog pana acum ?!

#3
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
O durere de dinte odata aparuta semnifica ca acolo ceva nu e in regula. Procesul infectios continua chiar daca iti trece atunci cu Algocalmin, el inapoi nu mai da. Ai 2 alternative:
1. stai acasa si bagi analgezice pana la sfintele calende
2. mergi cu o radiografie DE AZI la stomatolog, vezi ca necesita programare deci ar cam trebui sa pui mana pe telefon.

#4
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,437
  • Înscris: 31.07.2006
Radiografie unde? Zona dintre premolari sau la incisivul lateral? Dacă apăs exact sub nară simt durere ce se propagă spre incisivul lateral.

Dar cred că este o sensibilitate exagerată. După ce am avut pusă o plombă, vreo 3 luni tot sensibil a fost.

#5
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,053
  • Înscris: 20.06.2009

 lk1, on 23 noiembrie 2018 - 08:32, said:

Radiografie unde? (...)
Unde îți spune medicul stomatolog!

#6
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013

 lk1, on 23 noiembrie 2018 - 08:08, said:

Acum simt doar o sensibilitate mare la incisivul lateral și dacă pun presiune deasupra gingiei parcă mă doare numai acolo, dar nu simt nicio punga de puroi pe undeva.

Eu zic sa mai stai, macar vezi si tu care e limita ta de suportare a durerii ! In fond asa se calesc oamenii , nu ?

Man, lasa prostiile si directia consult de specialitate pt ca deja esti in intarziere. Poti avea doar o pulpita acuta, cronica sau ceva mai de profunzime.
Ca te-a prins fara bani sau timp liber - faci pe dracu in 4 si te duci cat mai repede posibil

Ai mari sanse sa "te lase" acum o perioada dar sti cand se va reactiva durerea ? Ai ghicit, fix in noaptea de Craciun cand vei umbla disperat (si nu cu colinda) sa gasesti un stomatolog.

#7
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Nenea IK1 spre deosebire de rechini(care-si tot schimba dintii pe parcursul intregii vieti) Omu adult are 32 ideal.(parca) . Daca pleaca/cade inlocuirea costa. Asa ca trage de ei cat poti,ai grija de ei.

#8
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,891
  • Înscris: 03.12.2001

 pinguinul666, on 23 noiembrie 2018 - 08:19, said:

Si...de ce nu ai fost la un stomatolog pana acum ?!
păi aifonul ăla nou se cumpără cu ce bani?!

#9
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,437
  • Înscris: 31.07.2006
Da, nu e vorba de telefon. A fost vacanța la Saturn la 2*. Atunci când nu lucrezi e mai complicat cu banii.

Nu găsesc niciun medic disponibil mai repede de 2 săptămâni. Așa ceva...
Oricum m-a lăsat durerea, dar se simte ceva ciudat. O amintire a amorțelii, ceva de genul.

#10
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013
Craciun Fericit ! :)

#11
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,891
  • Înscris: 03.12.2001

 ncu, on 23 noiembrie 2018 - 11:36, said:

Craciun Fericit ! Posted Image
ce om fără suflet...
astea sunt glume?!?!?!

#12
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013

 vali, on 23 noiembrie 2018 - 11:39, said:

ce om fără suflet...
astea sunt glume?!?!?!

...ce om "cu suflet mare" dar pacat ca "se prinde greu" ! Citeste-mi prima postare si vei intelege ...mi lene acum sa ma citez singur.

Edited by ncu, 23 November 2018 - 11:46.


#13
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,437
  • Înscris: 31.07.2006
:)) @ncu am rezolvat pe luni la alt medic. Când a fost Luna Oral B am prins un voucher cu detartraj gratuit și mi-a plăcut enorm cum a lucrat. Problema era că nu îmi aminteam acum numele și am ales-o după față când am trimis SMS la numărul de pe site-ul "conglomerației de dentiști". Sper că este persoana de care îmi amintesc și sper că nu taxează enorm.

#14
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013

 lk1, on 23 noiembrie 2018 - 13:43, said:

Posted Image) @ncu am rezolvat pe luni la alt medic. Când a fost Luna Oral B am prins un voucher cu detartraj gratuit și mi-a plăcut enorm cum a lucrat. Problema era că nu îmi aminteam acum numele și am ales-o după față când am trimis SMS la numărul de pe site-ul "conglomerației de dentiști". Sper că este persoana de care îmi amintesc și sper că nu taxează enorm.

Man, sper sa-ti iasa ...dar sa nu patesti ca mine. Am gasit aiurea un cabinet, ce sa zic, ultra dotat, te filma tanti aia non-stop si in gura si in fund doar sa vezi pe un monitor ce face, avea orice scula, avea de toate ...insa doar lucra CORECT.
Adica "simteai" ca aplica niste cunostinte dar nu avea chemarea aia, pasiunea, insufletirea ...nu stiu cum sa definesc.
Normal, preturile te rupeau.

Am mers pt un detartraj si am ajuns la avioane ...m-a carat pe la ea vreo 2 luni ca ba un molar nu stiu ce, ba un canin nu stiu ce ...ba ca muscatura e dezechilibrata si dintii migreaza (am dintii mei naturali ...deocamdata) ..ba ca "de aici scoatem nervul"  ...si toate lucrarile ei au tinut maxim 2 ani.

Acum trebuie sa caut pe altcineva si desi nu sunt probleme mari (au aparut exfolieri de adaos material, o plomba cazuta, o durere fina aiurea cu irizatii in ureche de la un molar - nu chestii grave dar nu le pot lasa- ) nu ma mai duc la gagica "corecta profesional".

#15
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,437
  • Înscris: 31.07.2006
Exact ca în episodul din iunie, durerea m-a lăsat. Ajuns la stomatolog, a văzut doar că este o carie sub plombă, pe care a rezolvat-o.

Dar mi-a zis că dacă voi mai avea astfel de probleme descrise, atunci va trebui să intervină pe canal probabil.

#16
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,437
  • Înscris: 31.07.2006
Nu a fost nimic decât o carie sub plombă. Dar nici nu este sigur că aceea a fost cauza.
Poate undeva pe canal sunt ceva probleme ori la dintele lucrat în cauză ori la cel devital.
Dacă vor mai fi episoade, atunci ar putea interveni dacă "bat fierul cât e cald".

120 lei m-a costat. Sincer, m-am speriat că necesită operații mai complexe, de unde și prețul mare pe care am crezut că îl voi plăti.

Acum am fost pentru un alt dinte care era cariat înăuntru, și mi-a luat tot 120 lei.

Pentru altceva i-am urat La mulți ani și sărbători fericite, că nu am bani. M-a înțeles.

Edited by lk1, 01 December 2018 - 21:19.


#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 ncu, on 23 noiembrie 2018 - 13:53, said:

Am gasit aiurea un cabinet, ce sa zic, ultra dotat, te filma tanti aia non-stop si in gura si in fund doar sa vezi pe un monitor ce face, avea orice scula, avea de toate ...insa doar lucra CORECT.
Adica "simteai" ca aplica niste cunostinte dar nu avea chemarea aia, pasiunea, insufletirea ...nu stiu cum sa definesc.
Normal, preturile te rupeau.[...] nu ma mai duc la gagica "corecta profesional".
Se duce de râpă şi turismul stomatologic în România.
Şi mie mi s-a spus că, pentru reconstrucţia unei măsele trebuie urmate vreo 4 etape care se traduceau în 3000 lei. Asta, la o clinică renumită, cu preţuri pe măsura renumelui.
Am rezolvat problema la un cabinet particular, cu 1000 lei şi în doar 2 etape.
Nu am ce să le reproşez medicilor de la clinica aceea scumpă, totuşi; deşi nu m-au filmat, au lucrat foarte bine, n-am avut complicaţii după tratamentelor lor, au fost amabili şi răbdători (sunt foarte fricos chiar numai dacă discut despre medicină), doar preţurile sunt uriaşe. Preţurile includ şi cheltuielile proprii ale clinicii, care sunt destul de mari, având în vedere că totul arată şi funcţionează impecabil.

#18
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,437
  • Înscris: 31.07.2006
Help!! Nu imi vine să cred că nu mă lasă să dorm și nu înțeleg care este problema? Am luat jumătate de Algocalmin, credeam că m-am liniștit și era să adorm când am simțit furnicături efervescente de zici că cineva mă ardea, dar nu știu unde?!? Gingia sau înlăuntrul dintelui?

Medicul a făcut plomba în aprilie, a zis că a încercat să salveze nervul  pentru măca 5 ani. A zis că voi fi mai sensibil și da, 1 lună am suportat ceva dureri dar erau ok... Acum însă nu mai sunt prea suportabile dacă după jumătate de Algocalmin a trebuit să iau încă o pastilă întreaga și nici acum in timp ce redactez nu mi-a trecut...

Nu știu ce poate fi? Să fie gingia care pare că se retrage pe o față? Imediat parcă nu mai am, la palparea gingiei rămase nu mai simt parcă dintele ci doar ceva moale... Sau să fie nervul care deja cine știe ce l-a apucat?

Nu mai pot de durere.... Mă apucă doar seara, de vreo câteva zile doar puțin, dar azi mă înnebunește!
Attached File  20191104_015105.jpg   98.3K   7 downloads

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate