Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu gasesc un topic, un fel de caf...

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Bateria telefonului.

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
DEVCRONE

DEVCRONE

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 22.11.2018
Salut, vreau sa stiu, daca ma joc de ex fornite(ore incontinu, fara a fi la incarcat), care iti incalzeste foarte mult telefonu, exista riscul ca bateria sa se strice usor usor?
Nu prea vreau sa stric bateria telefonului din primele luni, si vreau sa fiu sigur.

#2
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 24.09.2017
daca telefonul tau nu e note 7, atunci esti ok. nu ai cum sa strici bateria daca se incinge telefonul.

#3
TaTa_RzV

TaTa_RzV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,803
  • Înscris: 18.10.2018

 DEVCRONE, on 22 noiembrie 2018 - 22:39, said:

Salut, vreau sa stiu, daca ma joc de ex fornite(ore incontinu, fara a fi la incarcat), care iti incalzeste foarte mult telefonu, exista riscul ca bateria sa se strice usor usor?
Nu prea vreau sa stric bateria telefonului din primele luni, si vreau sa fiu sigur.
da o gagica, nimic? . Cum sa joci un joc pe tel ore intregi? Nasol tare cu generatia asta..

#4
DEVCRONE

DEVCRONE

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 22.11.2018

 TaTa_RzV, on 22 noiembrie 2018 - 22:48, said:

da o gagica, nimic? . Cum sa joci un joc pe tel ore intregi? Nasol tare cu generatia asta..
am dat exemplu :)) nu ma joc ore.

#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Temperatura inalta, duce la uzura prematura a acumulatorului.

Oricum ai folosi-o, la doi ani, cam cedeaza, deci...cantareste tu...

#6
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Numai o viata ai. La ce l-ai luat ? Ca sa te uiti la el ???

#7
TaTa_RzV

TaTa_RzV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,803
  • Înscris: 18.10.2018
Nu, ca sa te joci :))

O viata..

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,553
  • Înscris: 07.02.2003

 DEVCRONE, on 22 noiembrie 2018 - 22:39, said:

Nu prea vreau sa stric bateria telefonului din primele luni, si vreau sa fiu sigur.
Nu poti sa fii sigur, depinde de temperaturi, bateria se incalzeste si ea ca si telefonul in consum. Daca trece de o anumita temperatura ii poate face rau, de aceea unele telefoane opresc de urgenta cand sunt prea calde.

Edited by andreic, 22 November 2018 - 23:59.


#9
NotEasy

NotEasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 12.10.2010
daca mai ai si husa de protecție pe el il ia dracu de la atâta forjat

#10
bluke424

bluke424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 30.06.2011

 YOUR_GOD, on 22 noiembrie 2018 - 23:13, said:

Temperatura inalta, duce la uzura prematura a acumulatorului.

Oricum ai folosi-o, la doi ani, cam cedeaza, deci...cantareste tu...
cel mai corect răspuns. o baterie modernă pe lithiu are garantate în medie cam 1000 cicluri, încărcat o dată pe zi și în mai puțin de 3 ani îi va scădea brusc capacitatea. supusă des temperaturi mari și media ciclurilor scade încet și sigur, un telefon folosit zilnic cu Waze în soare, are bateria în moarte clinică după un an.

un telefon are garanție 2 ani, se duce la garanție în ultima lună pentru baterie nouă și mai ține încă doi fără costuri suplimentare. după 4 ani deja e depășit din orice punct de vedere.

#11
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

 YOUR_GOD, on 22 noiembrie 2018 - 23:13, said:

Temperatura inalta, duce la uzura prematura a acumulatorului.

Oricum ai folosi-o, la doi ani, cam cedeaza, deci...cantareste tu...

Care e faza cu 2 ani? MIe nu mi-a cedat nici o baterie dupa 2 ani. Ca nu mai e la fel ca-n prima zi e altceva, dar nu ca te tine 30 min si gata.  

@initiator, mai bine fii atent la orele de limba romana si lasa fortnite.

#12
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 24.09.2017
eu am telefon cu baterie de 3 ani.sa zic ca poate e la 70- 80%.nu e degradarea asa mare cum cred unii.

Edited by bobitad, 23 November 2018 - 09:22.


#13
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,891
  • Înscris: 27.01.2016

 DEVCRONE, on 22 noiembrie 2018 - 22:39, said:

Salut, vreau sa stiu, daca ma joc de ex fornite(ore incontinu, fara a fi la incarcat), care iti incalzeste foarte mult telefonu, exista riscul ca bateria sa se strice usor usor?
Nu prea vreau sa stric bateria telefonului din primele luni, si vreau sa fiu sigur.
Pai daca incalzesti prea mult telefonul s-ar putea sa-l strici chiar pe el inaintea bateriei.

#14
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 bobitad, on 22 noiembrie 2018 - 22:44, said:

daca telefonul tau nu e note 7, atunci esti ok. nu ai cum sa strici bateria daca se incinge telefonul.
Pai cam asa se strica prematur bateriile, de la caldura. Cat de mult sau de putin, tine de temperatura si de cat de mult timp e expusa acelei temperaturi. In alta ordine de idei, teleton incins nu inseamna neaparat temperatura prea mare pt baterie. Ca incins pare si la 40 de grade si la 60. Degradarea este totusi mica si nu o vei strica asa usor pt ca exista o protectie care iti inchide toate aplicatiile care nu sunt absolut esentiale.

Mi-am uitat intr-o vara tel pe bord in masina in soare direct. A intrat saracul in protectie, credea ca e de la el desi nu ajuta la nimic in situatia aia protectia. A supravietuit desi nu puteai sa-l tii in mana.

#15
srk

srk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 10.06.2015
caldura excesiva in intervale lungi de timp e un factor negativ pentru baterii care contribuie mult la degradarea lor.

daca vrei sa joci PUBG/FORTNITE/ETC. fa-o pe PC/laptop, jocurile pe telefoane trebuiau sa ramana la chestii simple gen angry birds care sa le joci de plictiseala si care nu iti solicitau atat de mult telefonul.

Poti sa ai si note 9 sau alt telefon de top recent cu configuratie buna, daca le uzati zi de zi cu jocuri din astea cretine care le solicita la maxim le terminati in mai putin de doi ani.

Edited by srk, 26 November 2018 - 20:54.


#16
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 28.04.2003
pentru jocuri s-au inventat telefoane de joace cu racire dedicata. Gen razor sau black shark la un pret mai decent.

#17
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
Scade mai repede capacitatea totală dacă ţii bateria prea caldă prea mult timp, prea plină prea mult timp sau o foloseşti prea multe zeci de procente înainte s-o reîncarci.
Pentru temperatură vezi tabelul 3: https://batteryunive...based_batteries

#18
senzanome

senzanome

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,271
  • Înscris: 12.07.2017
Nu exista jocul Fortnite in Google Play!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate