Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Cazane PELETI, porumb, deseuri agricole.. (2018+)

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
6513 replies to this topic

#5707
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,951
  • Înscris: 17.01.2012
ERATĂ: nu neapărat cu „dublă” serpentină! se poate doar cu o serpentină plus rezistență electrică

LEMĂ: ( :P ) daaar e mai bine cu dublă serpentină și rezitență electrică, că poate mai crește nivelul de trai și mai adaugi, pe lângă centrala termică și ceva solare :)

#5708
noxious30

noxious30

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 18.01.2010
Cenusa de la HS. varză!
Arzatorul la fel. Pentru zilele astea mai friguroase, trecui din nou pe 50kg floare.

Attached Files



#5709
tudor32

tudor32

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,006
  • Înscris: 19.11.2008

 noxious30, on 18 aprilie 2022 - 15:51, said:

Cenusa de la HS. varză!
Arzatorul la fel. Pentru zilele astea mai friguroase, trecui din nou pe 50kg floare.
Si la mine merge  f. bine cu floarea soarelui! .... să vedem cât mai este prețul acum... mai am doar vreo 200 kg pe stoc. Posted Image

#5710
Sorin_E

Sorin_E

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.04.2022

 gushpi, on 14 aprilie 2022 - 07:33, said:

sigur!
a mea e veche și tot știe: feroli termogiove.

în principiu ar trebui să aibă ieșire/intrare dedicată ACM a agentului termic, iar softul să știe să prioritizeze, după cum dorești, ACM sau încălzire

Multumesc frumos. Observ ca este termo semineu. Din nefericire, nu avem unde sa plasam in casa un astfel de sistem ca sa putem beneficia si de caldura lui.  Amplasarea o sa se faca intr-o camera tehnica alipita casei.


 CAZANE, on 13 aprilie 2022 - 18:40, said:


Observ ca nu pot sa va trimit mesaj privat pe PM. Daca doriti sa ma contactati, detalii tehnice si datele de contact le gasiti pe site ul meu!

Nu stiu de ce nu pot contacta alte persoane pe PM sau sa fiu contactat. Poate ma ajuta un admin. De asemenea va multumesc frumos pentru detalii si claritate.



Revin cu rugamintea si catre ceilalti colegi de forum, cu experienta satisfacatoare in utilizarea cazanelor pe peleti, sa-mi ziceti ce modele folositi. Sau macar sa puneti ca semnatura la profil modelul. Astfel pe viitor putem comunica intre noi mai bine cand apar diferite situatii.

Multumesc anticipat!

#5711
gigicoltz

gigicoltz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,070
  • Înscris: 25.06.2005
De centralele Valher (valher.ro) stie cineva ceva practic, din exploatare? Multumesc.

#5712
solica

solica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 02.12.2007
Buna seara, despre centrala THERMOFLUX INTERIO 22 știe cineva ceva..... Software, fiabilitate, erori, suport logistic, consum am început sa citesc topicul dar abia sunt la început-o ma încântă pe moment cât de compacta e

#5713
CAZANE

CAZANE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,579
  • Înscris: 24.07.2009

 solica, on 19 aprilie 2022 - 19:00, said:

Buna seara, despre centrala THERMOFLUX INTERIO 22 știe cineva ceva..... Software, fiabilitate, erori, suport logistic, consum am început sa citesc topicul dar abia sunt la început-o ma încântă pe moment cât de compacta e
La astea nu le spun trompete...sunt panarame mici, parerea mea umila!Chiar asa am ajuns sa  ne uitam la asemenea produse slab calitativ din toate punctele de vedere? Dar ce sa mai zic, toate gunoaiele refuzate de alte tari sunt la noi acceptate.Oare de ce??

Edited by CAZANE, 19 April 2022 - 19:57.


#5714
gigicoltz

gigicoltz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,070
  • Înscris: 25.06.2005
De centralele Herz stie cineva ceva?

#5715
CAZANE

CAZANE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,579
  • Înscris: 24.07.2009

 gigicoltz, on 22 aprilie 2022 - 13:53, said:

De centralele Herz stie cineva ceva?
Da, normal ca stiu, totusi sarim din lac in put...a, in sensul ca se discuta mai sus si nu numai in ultima vreme, de asa zisele centrale pe peleti de 7-10000 ron cu care se lupta  si-si blesteama zilele persoanele care  le-a cumparat si dumneavoastra intrebati de un brand renumit de centrale ?  Eu nu pot fi subiectiv, de aceea recunosc calitatea unui produs, la orice ora din zi si de noapte...sunt foarte ok si cine isi poate permite asemenea marca este de felicitat! De aceea cine doreste produse de calitate poate sa ma caute si raspund cu drag tuturor!

#5716
gigicoltz

gigicoltz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,070
  • Înscris: 25.06.2005

 CAZANE, on 22 aprilie 2022 - 14:23, said:

Da, normal ca stiu, totusi sarim din lac in put...a, in sensul ca se discuta mai sus si nu numai in ultima vreme, de asa zisele centrale pe peleti de 7-10000 ron cu care se lupta  si-si blesteama zilele persoanele care  le-a cumparat si dumneavoastra intrebati de un brand renumit de centrale ?  Eu nu pot fi subiectiv, de aceea recunosc calitatea unui produs, la orice ora din zi si de noapte...sunt foarte ok si cine isi poate permite asemenea marca este de felicitat! De aceea cine doreste produse de calitate poate sa ma caute si raspund cu drag tuturor!
Multumesc pentru raspuns. Din ce spuneti pare a fi o marca scumpa, totusi. Aveti idee la ce zona de pret urca? Nu stiu, nu am vazut preturi, doar mi s-a vorbit despre ele recent. Mi-a placut,insa exprimarea "asa zisele centrale pe peleti de 7-10000 ron"!Posted Image

#5717
dcristiand

dcristiand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.09.2016
acuma nu lua și tu de bun tot ce zice Cazane! eu am ales în 2016 una de 6.500 lei și n-am avut ce-i reproșa; și-a făcut cu onestitate treaba! sunt mulți factori în alegerea centralei și nu se rezumă doar la preț sau parametri tehnici...

#5718
CAZANE

CAZANE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,579
  • Înscris: 24.07.2009

 gigicoltz, on 22 aprilie 2022 - 14:28, said:

Multumesc pentru raspuns. Din ce spuneti pare a fi o marca scumpa, totusi. Aveti idee la ce zona de pret urca? Nu stiu, nu am vazut preturi, doar mi s-a vorbit despre ele recent. Mi-a placut,insa exprimarea "asa zisele centrale pe peleti de 7-10000 ron"!Posted Image
Nu pot spune ca nu-mi plac aceste centrale sau altele similare produse in Germania sau Austria! Eu nu vand acesta marci, deoarece pretul este prea ridicat pentru puterea de cumparare a marii majoritati a romanilor....nu mai bine ne luam RAV 4 HYBRID si centrala la 8000 de ron cu o mie de alarme pe minut?? Cred ca pretul corect  la acesta marca este de peste 7000 de euro...

 dcristiand, on 22 aprilie 2022 - 14:37, said:

acuma nu lua și tu de bun tot ce zice Cazane! eu am ales în 2016 una de 6.500 lei și n-am avut ce-i reproșa; și-a făcut cu onestitate treaba! sunt mulți factori în alegerea centralei și nu se rezumă doar la preț sau parametri tehnici...
Eu spun ceea ce stiu din experienta, nu aiurea-n tramvai! Nu comentez acest subiect deloc interesant pentru mine! Next!

Edited by CAZANE, 22 April 2022 - 15:23.


#5719
schwetz

schwetz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 21.04.2014
Salut. Caut o informatie legata de centrala pe peleti Dida Plus. Daca am gresit topicul, imi cer scuze. Concret, la casa de la tara, am instalat un traseu astfel incat sa incalzim mai multe incaperi, atat de la parter, cat si de la etaj. Intrebarea este: cum fac sa ajunga caldura si in celelalte camere, nu doar in cea in care este soba? :). In instructiunile pe care le gasesc in manualul disponibil pe net, nu este mentionat nimic. Eu am setat soba pe P3, insa nu se intampla nimic. Multumesc & Paste linistit tuturor.

#5720
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 09.09.2010

 schwetz, on 23 aprilie 2022 - 09:25, said:

Salut. Caut o informatie legata de centrala pe peleti Dida Plus. Daca am gresit topicul, imi cer scuze. Concret, la casa de la tara, am instalat un traseu astfel incat sa incalzim mai multe incaperi, atat de la parter, cat si de la etaj. Intrebarea este: cum fac sa ajunga caldura si in celelalte camere, nu doar in cea in care este soba? Posted Image. In instructiunile pe care le gasesc in manualul disponibil pe net, nu este mentionat nimic. Eu am setat soba pe P3, insa nu se intampla nimic. Multumesc & Paste linistit tuturor.
Daca asta e ce ai tu , ii o soba pe pelti, nu o centrala. Un Semineu pe peleti. Ii doar pentru o camera nu are pentru calorifere.
https://www.italiana...ctos/dida-plus/

 solica, on 19 aprilie 2022 - 19:00, said:

Buna seara, despre centrala THERMOFLUX INTERIO 22 știe cineva ceva..... Software, fiabilitate, erori, suport logistic, consum am început sa citesc topicul dar abia sunt la început-o ma încântă pe moment cât de compacta e
Nu am aceasta centrala , dar am un Kepo 20Kw, asemanator de pret(cred). O am de 2 ierni, si sunt foarte multumit de ea.

Attached Files


Edited by nico99900, 23 April 2022 - 11:57.


#5721
schwetz

schwetz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 21.04.2014
Salut.multumesc pentru ajutor. Circuitul de care spuneam a functionat imediat dupa "montare", adica soba a ventilat aer cald si catre celelalte incaperi. Problema e ca nu stiu cum trebuie procedat. Am mai verificat o data dupa ce ai scris tu si am gasit si acest detaliu in descrierea tehnica a produsului: Channeling version: "by a fan it is possible to below hot air into an adjacent".

 nico99900, on 23 aprilie 2022 - 12:01, said:


Daca asta e ce ai tu , ii o soba pe pelti, nu o centrala. Un Semineu pe peleti. Ii doar pentru o camera nu are pentru calorifere.
https://www.italiana...ctos/dida-plus/


Nu am aceasta centrala , dar am un Kepo 20Kw, asemanator de pret(cred). O am de 2 ierni, si sunt foarte multumit de ea.

Nu am calorifere, e un burlan special care pleaca din soba si are iesiri in alte incaperi- ca niste guri de aerisire. Si repet, imediat dupa montarea butlanelor, a functionat. Multumesc

#5722
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 09.09.2010

 schwetz, on 23 aprilie 2022 - 12:14, said:

Salut.multumesc pentru ajutor. Circuitul de care spuneam a functionat imediat dupa "montare", adica soba a ventilat aer cald si catre celelalte incaperi. Problema e ca nu stiu cum trebuie procedat. Am mai verificat o data dupa ce ai scris tu si am gasit si acest detaliu in descrierea tehnica a produsului: Channeling version: "by a fan it is possible to below hot air into an adjacent".



Nu am calorifere, e un burlan special care pleaca din soba si are iesiri in alte incaperi- ca niste guri de aerisire. Si repet, imediat dupa montarea butlanelor, a functionat. Multumesc
Dar ai ventilatorul in burlan?
Ca tu vrei incalzirea prin distrbutie de aer cald prin tubulaturi cu ajutorul unui ventilator

In partea a doua a paginii vorbeste despre acest lucru.
https://www.pefoc.ro...e-incaperi.html

Si aici cineva vorbeste despre acelasi lucru.
https://forum.softpe...e-la-tara-2014/

Edited by nico99900, 23 April 2022 - 12:30.


#5723
schwetz

schwetz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 21.04.2014

 nico99900, on 23 aprilie 2022 - 12:26, said:


Dar ai ventilatorul in burlan?
Ca tu vrei incalzirea prin distrbutie de aer cald prin tubulaturi cu ajutorul unui ventilator

In partea a doua a paginii vorbeste despre acest lucru.
https://www.pefoc.ro...e-incaperi.html

Si aici cineva vorbeste despre acelasi lucru.
https://forum.softpe...e-la-tara-2014/
Multumesc frumos. Citesc si investighez putin sa vad care-i treaba cu soba asta, cum a functionat, etc.

#5724
alexandru_burlac

alexandru_burlac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 06.03.2009
Hristos a înviat!
Paște fericit plin de lumina și bucurie în suflet!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate