Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Tigari/mancare in bagajul de cala UK

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 29.10.2007
Salutare.

Tot vad pe site-urile ro informatii incorecte despre transportul de tigari/alimente in spatiul UE ( inclusiv la duty free zic maxim 2 cartuse ), are cineva un link cu legea actuala ?

De exemplu eu vad ( doar pe un site, majoritatea au limita pentru tari non UE - 800tigari )

https://www.travelki...ol-bagaj-avion/

Quote

Transportul de alcool, tutun și bani numerar:
În interioul UE: ca regulă generală, cantitatea de mărfuri pe care o puteți cumpăra și lua cu
dumneavoastră când călătoriți dintr-o țară a UE în alta nu este limitată, atâta timp cât ați
făcut cumpărăturile pentru uz personal și nu în scopuri comerciale.

În interiorul UE: nu există restricţii privind transportul produselor de origine animală în cazul
în care călătoriţi în interiorul UE.
Anumite restricţii se pot aplica în situaţia în care apar focare localizate de boli la animale.

Si la intrare in UK vad :

Quote

Arrivals from EU countries
You don’t pay duty or tax on goods you bring in from the European Union (EU) as long as you:
transport them yourself, will use them yourself or give them away as a gift, have paid duty and tax in the country where you bought them

Customs checks
If a customs officer thinks you may be bringing in goods to sell, they may stop you to make checks and ask why you bought them
Although there are no limits to the alcohol and tobacco you can bring in from EU countries, you’re more likely to be asked questions if you have more than the amounts below.
Type of goods Amount Cigarettes 800

Asta scrie mare si pe aeroport in UK, nelimitat tari UE, 200/800 tigari tari non UE ( nu mai stiu cat, nu m-am interesat ).

Concret un prieten a mers cu 17 cartuse in bagajul de cala si nu a fost intrebat de nimeni ce face cu ele nici in RO nici in UK.

Pe alt thread de pe softpedia ( nu mai stiu care ) scria ca posibil sa fie o limita de 40cartuse, cu mai mult nu poti calatorii in spatiul UE.

Deci, stie cineva exact legea?

TL:DR Merg cu carnatii/branza/palinca/tigari in bagajul de cala pentru ca sunt taran si ma mut in uk. Laugh away.

Edited by juGGaKNot, 22 November 2018 - 11:07.


#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011
Aici scrie:

https://www.gov.uk/duty-free-goods

from a European Union (EU) country you can bring in an unlimited amount of most goods

Edited by business11, 22 November 2018 - 11:12.


#3
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 29.10.2007

View Postbusiness11, on 22 noiembrie 2018 - 11:09, said:

Aici scrie:

https://www.gov.uk/duty-free-goods

from a European Union (EU) country you can bring in an unlimited amount of most goods

Multumesc.

Quote

Dacă sunteți simplu cetățean, cantitatea de mărfuri pe care o puteți cumpăra și lua cu dumneavoastră când călătoriți dintr-o țară a UE în alta nu este limitată

Deci pot sa plec cu oricat vreau din RO.

Quote

Menționăm că fiecare țară din UE poate stabili o limită maximă pentru cantitatea de tutun sau băuturi alcoolice pe care o puteți introduce în țară. Aceste cantități maxime trebuie să fie de cel puțin:
800 de țigarete

Si sa intru in uk cu cat vreau desi pot limita ei maxim 4 cartuse dar nu o fac ( doar intreaba pentru ce le ai ) :

https://www.gov.uk/d...om-eu-countries

Quote

Although there are no limits to the alcohol and tobacco you can bring in from EU countries, you’re more likely to be asked questions if you have more than the amounts below.

Ce nu inteleg :

Quote

TVA și accize la intrarea pe teritoriul UE
Dacă intrați în UE venind dintr-o țară terță, puteți aduce cu dumneavoastră, fără a plăti TVA și accize, bunuri pentru uz personal în limitele menționate mai jos.
Produse din tutun
Limita poate fi mai mică sau mai mare, în funcție de țara UE pe care o vizitați. Există țări care aplică limite inferioare doar pasagerilor care călătoresc pe mare și pe uscat (Bulgaria, Grecia, Letonia, Lituania, Polonia, Slovacia și Ungaria) sau tuturor pasagerilor (Estonia și România).

Tara terta = nu figureaza ca parte din contract = non UE ?

#4
niggaru

niggaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 05.05.2005
salut, eu am carat bucuresti-paris, f des: 3 cartuse de tigari, mancare ambalata. fara probleme de fiecare data. chiar si in bagajul de mana, am avut, cozonac, branza napolact.. nicio pb. s-au uitat stramb la otopeni, dar a fost ok.

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
E cu dus si intors - toate legile si regulamentele sunt interpretabile.
Ideea de baza este ca tot ce transporti trebuie sa fie pentru uz propriu si personal DAR ;
Aceste conditii sunt foarte subiective.
Daca ai 20 de cartuse tigari, 25 de kg salam si 10 de branza, ofiterul vamal poate intra instant la idei cum ca produsele sunt destinate vanzarii.
Incepe circul - interogatoriu, verificari, etc. iar la final, de obicei bunurile sunt confiscate.
Daca depasesti cantitatile astea, clar, riscul e mare - dar mare de tot
- 40 de pachete de tigari sau 800 de tigari
- 200 de trabucuri, 400 de tigari de foi, 1 kg de tutun

La fel si la alimente - teoretic nu exista restrictii. Practic - depinde ce si cat cari

Ca incheiere - nu exista raspuns 100% acurat la intrebarile tale

Depinde cat de "nesimtit" esti si cum ti-o fi norocul

#6
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011
+1 Naijax

Cam asta este situatia, cand vi cu cantitati ridicate astia o sa isi puna intrebari si discutii ca ce faci cu atatea. Ca faci contrabanda si alte rahaturi. Daca vi cu 5 cartuse nu o sa ii intereseze, vi cu ele din Romania sa economisesti bani si asta este.

Tari terte = non EU

Si aici nu sunt ei foarte exacti, am venit din Abu Dhabi cu 4 cartuse de tigari si 4 cutii arome narghilea fara sa imi zica nimeni nimic. Conteaza si norocul care il ai, dar nu m-as juca cu astia ca pierzi timp la greu degeaba.

#7
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Interesant de vazut doua seriale despre intamplarile de zi cu zi ale vamesilor din UK:

"Customs" - [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nTgJh6Qlm7w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

"Nothing to declare" - [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/w01J4TVbFaA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Droguri gasite prin stomac si asa mai departe.

Edited by cattavencu, 22 November 2018 - 12:05.


#8
marmota_vasi

marmota_vasi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 13.02.2008
la mancare nu zice nimic, atat timp cat e in ambalajul original ( cumparat de la magazin)  : daca ai seminte ( de diferite plante ) sau prafuri - gen boia, faina etc, asteapta-te sa fii invitat sa desfaci pachetul pt prelevare de mostre...

Interesul romanilor cand merg in UK/IRE e sa transporte cat mai multe tigari : pretul prohibitiv, de 3-4 ori mai mare  al tigarilor in anumite tari, face ca asta sa fie o indeletnicire foarte banoasa.
La asta se adauga alcoolul peste 40 grade ( preferabil de ala de 96 )
La fel, cand sosesti din Tenerife sau sudul Spaniei in UK/IRE o sa te intrebe ce ai in bagaj.( pret mic la tigari in spania )

In legea din Irlanda, de ex, spune cu subiect si predicat ca din Romania ai voie sa aduci 1-2 cartuse maxim per calator adult

Edited by marmota_vasi, 22 November 2018 - 12:23.


#9
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Vezi ca tigarile macar sa fie din alea cu timbru , nu luate din UE dar de pe piata neagra.

800 tigarete maxim

Attached Files


Edited by keta, 22 November 2018 - 12:30.


#10
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 29.10.2007

View PostNaijax, on 22 noiembrie 2018 - 11:28, said:

Daca depasesti cantitatile astea, clar, riscul e mare - dar mare de tot

Riscul sa fii intrebat pentru ce sunt, la acel moment zici consum personal. Legea zice nelimitat, ai vazut la cineva confiscat ?

View Postbusiness11, on 22 noiembrie 2018 - 11:41, said:

Daca vi cu 5 cartuse nu o sa ii intereseze, vi cu ele din Romania sa economisesti bani si asta este. Tari terte = non EU

Deci nu se aplica pentru UE.

Vin cu 16 in bagajul de cala ( cum am scris mai sus, un prieten nici nu a fost intrebat la 17 cartuse ), o sa stau cel putin 1 an acolo.

View Postcattavencu, on 22 noiembrie 2018 - 12:05, said:

"Customs" - [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nTgJh6Qlm7w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
"Nothing to declare" - [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/w01J4TVbFaA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Dap, tara non EU la ala cu tigari.
Aia pe feribot - sunt alte legi.

View Postniggaru, on 22 noiembrie 2018 - 11:27, said:

cozonac, branza napolact.. nicio pb. s-au uitat stramb la otopeni, dar a fost ok.

View Postmarmota_vasi, on 22 noiembrie 2018 - 12:17, said:

la mancare nu zice nimic, atat timp cat e in ambalajul original ( cumparat de la magazin)

Toata mancarea e facuta de mine, da mai naspa.

View Postketa, on 22 noiembrie 2018 - 12:23, said:

Vezi ca tigarile macar sa fie din alea cu timbru , nu luate din UE dar de pe piata neagra.

Din magazin normal ( si din duty free ). Anul trecut am avut 4 in bagajul de mana.

View Postketa, on 22 noiembrie 2018 - 12:23, said:

800 tigarete maxim

Quote

you’re more likely to be asked questions if you have more than the amounts below.
Vei fi intrebat cel mai probabil ( desi prietenul meu a trecut cu 17 cartuse fara sa fie in noiembrie 2017 ), zici consum personal sau gift, daca zici ca le vinzi se confisca.

O sa printez si pdf-ul daca ma opreste in UK, thnx.

Singura chestie mai problematica a ramas :

Quote

aren’t free from pests and diseases

Fiind mancare facuta de mine si nu cumparata pot sa imi faca probleme ma gandesc, mai ales daca nu le place raspunsul dat la tigari.

Edited by juGGaKNot, 22 November 2018 - 13:11.


#11
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009
In legislatia vamala din Romania nu este nicaieri specificat cu ce cantitate de tigarete ai dreptul sa iesi din tara (vb. de tigarete cu marcaje) in schimb este specificat ca la intrare nu ai voie cu mai mult de 800 bucati tigarete. Acceasi situatie exista si in alte tari si de aceea nu se stie niciodata clar cum si cat este permis. Fiecare tara poate modifica numarul de tigarete permis.

#12
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 29.10.2007

View Postsergiuop, on 22 noiembrie 2018 - 13:28, said:

In legislatia vamala din Romania nu este nicaieri specificat cu ce cantitate de tigarete ai dreptul sa iesi din tara (vb. de tigarete cu marcaje) in schimb este specificat ca la intrare nu ai voie cu mai mult de 800 bucati tigarete. Acceasi situatie exista si in alte tari si de aceea nu se stie niciodata clar cum si cat este permis. Fiecare tara poate modifica numarul de tigarete permis.

Bun, deci cum scrie pe gov.uk si in aeroportul din uk pe pancarda ( nelimitat ) e legea.

#13
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Sa lasam treaba cu legile la o parte.
     10 pachete de tigari in UK se vand cu 45 de lire. Daca transporti 4 baxuri 800 de tigari nu castigi mai nimic.
      Poti sa le dai cadou la prieteni.
       Deci platesti si tigarile in Ro, platesti si bagaj de cala si in final nu faci nicio afacere.


#14
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,697
  • Înscris: 29.10.2017

View Postcspot, on 22 noiembrie 2018 - 21:20, said:


10 pachete de tigari in UK se vand cu 45 de lire. Daca transporti 4 baxuri 800 de tigari nu castigi mai nimic.

de curiozitate m-am uitat acum la preturi la Tesco si 5 pachete costa 47 de lire ; tigarile obisnuite 8.35 lire si unele mai scumpe ex: Silk Cut 12 lire pachetul de 20
fata de 3-3.50 lire la noi costa mai mult decat dublu la britanici

#15
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 29.10.2007

View Postcspot, on 22 noiembrie 2018 - 21:20, said:

Sa lasam treaba cu legile la o parte.
10 pachete de tigari in UK se vand cu 45 de lire. Daca transporti 4 baxuri 800 de tigari nu castigi mai nimic.
  Poti sa le dai cadou la prieteni.
   Deci platesti si tigarile in Ro, platesti si bagaj de cala si in final nu faci nicio afacere.

Se vand cu 5 lire, 6 daca ai rabdare.

Castigi cel putin bagajul de cala unde poti pune si altele.

Si nu merg cu 4, 4 o sa am in bagajul de mana.

Sunt 400 de lire, poate nu vreau sa stau ( merg oricum in vizita la cineva si sa iau tax refund 1000 lire dar poate nu gasesc ce servici vreau ) + 100 de lire la mancare economie fata de ce e acolo.

Cu minimul pe economie am strans 1000 lire lunar anul trecut, de ce sa nu iau daca e legal ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate