Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 

Ratat in viata

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
207 replies to this topic

#181
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Posthero3, on 23 noiembrie 2018 - 03:03, said:

Aia cum naiba se descurca?

Nu se descurca. Tot cu parintii locuiesc. Sau sunt ajutati de catre acestia. Cu un salariu de 2000 de lei nu ti permiti un trai decent.

#182
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005

View PostMembruAnonim, on 23 noiembrie 2018 - 14:17, said:

..... Cu un salariu de 2000 de lei nu ti permiti un trai decent.
ba da, conteaza enorm ce cheltuieli ai.
-> fara masina
-> fara puradei
-> fara rate
-> fara chirie
-> fara mancare (vine de la mami si tati)

#183
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ideea era sa NU mai locuiasca cu parintii.

#184
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
depinde de parinti...
cu unii e chiar indicat sa stai iar de altii sa fugi cat poti de repede.

#185
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,038
  • Înscris: 31.03.2015

View PostMembruAnonim, on 23 noiembrie 2018 - 14:17, said:



Cu un salariu de 2000 de lei nu ti permiti un trai decent.
Mintea umana lucreaza cu soft, nu cu materie organica sau anorganica.
Viata decenta depinde de softurile cu care lucreaza mintea ta, iar tu ai gandit cu stomacul acum. :)



#186
MihaiF16

MihaiF16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 17.07.2016
Cineva mi-a facut o propunere de a pleca in afara, momentan e doar o propunere si nu-mi pun mari sperante, persoana respectiva a zis ca ma va contacta cand revine in tara peste cateva luni, dar daca se va concretiza si daca vine cu ceva concret trebuie sa zbor, caci e un semn si am zis ca a doua oara e definitiv. Cam asta ar fi ultima sansa sa mai fac ceva in viata.

"Pentru mine banii înseamnă libertate, exact libertate.
Nu tre' să ai extraordinar de mulţi, dar şi să mori sărac e de căcat."

Undeva gresesc, ma duce capul, dar degeaba nu am gasit un loc de munca mai bine platit si am defectul ca nu sunt pupincurist.

Daca stai in chirie si ai un venit cu care abia treci luna, esti pierdut. Banii se duc pe chirie, anii trec si ajungi la pensie. Apare o promotie la tigai la un magazin si te duci sa te bati cu alti pensionari ratati.

In viata ori esti invingator (ai un venit bun, cel putin 4500 lei net pe luna) ori esti ca mine si te gandesti ca la pensie trebuie sa mai platesti si intretinere, sa mananci si poate mai ai de dat si pe medicamente.

Daca nu economisesti, esti pierdut. Daca economisesti si nu investesti, iar esti pierdut.

Edited by MihaiF16, 23 November 2018 - 17:17.


#187
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
ce înseamnă sarac?
eu am întâlnit odata un om, in armata, care tot ce astepta de la viata era sa fie sanatos sa munceasca, o slujba banala, si sa stea seara cu familia si sa bea o bere rece sau sa se plimbe prin oras..
si o spunea asa cu foc si incantat...
asta in timp ce mai toti deliram cum o sa plecam sau ce o sa facem noi sa facem bani...
deci ce nseamna sarac?

#188
MihaiF16

MihaiF16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 17.07.2016
Sarac inseamna ca, daca maine ai nevoie de 5000 de lei si nu ii ai esti mai sarac decat saracii. E opinia mea personala. Sa nu mai spun ca ar trebui sa ai o locuinta, una decenta, nu camera de camin de 24 de mp sau o garsoniera mai ales daca ai familie. Discutia e lunga oricum.

#189
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
cre ca jumatate de tara daca are nevoie mâine de 5000 nu i are :))

Edited by silesax, 23 November 2018 - 18:05.


#190
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,471
  • Înscris: 04.05.2006

View PostMihaiF16, on 23 noiembrie 2018 - 17:41, said:

Sarac inseamna ca, daca maine ai nevoie de 5000 de lei si nu ii ai esti mai sarac decat saracii. E opinia mea personala. Sa nu mai spun ca ar trebui sa ai o locuinta, una decenta, nu camera de camin de 24 de mp sau o garsoniera mai ales daca ai familie. Discutia e lunga oricum.
Daca e sa o iau asa, orice homeless din Romania, e mai bogat decat mine cu aprox 400.000 euro :)

#191
MihaiF16

MihaiF16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 17.07.2016

View Postrichelieu, on 23 noiembrie 2018 - 18:18, said:

Daca e sa o iau asa, orice homeless din Romania, e mai bogat decat mine cu aprox 400.000 euro Posted Image

Eu deduc din ceea ce spui ca ai o datorie de 400.000 de euro, altfel nu stiu cum ar putea fi mai bogat un homeless in comparatie cu tine, dar s-ar putea sa fiu intr-o mare eroare.

View Postsilesax, on 23 noiembrie 2018 - 18:03, said:

cre ca jumatate de tara daca are nevoie mâine de 5000 nu i are :))
Le dau eu imprumut, dar vreau sa garanteze cu ceva. Acum inteleg de ce exista camatari, fie legali sau ilegali, pentru ca e cerere de asa ceva.

#192
BasedBoy2017

BasedBoy2017

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 11.04.2018
@MihaiF16: Ce parere are tatal tau despre celibatul preotilor romano-catolici ? Ei sunt tot niste "ratati" ? Chiar as fi curios ce raspuns ti-ar da daca l-ai intreba asta ....
Ce sfat sa iti dau ? Socializeaza mai des cu femeile ... la un moment dat trebuie sa iasa ceva.

PS: Era unu' aici care se lauda ca la 28 de ani el avea deja 2 copii ... daca n-a intrat in Cartea Recordurilor, degeaba !

Edited by BasedBoy2017, 27 November 2018 - 12:21.


#193
MihaiF16

MihaiF16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 17.07.2016

View PostBasedBoy2017, on 27 noiembrie 2018 - 12:19, said:

@MihaiF16: Ce parere are tatal tau despre celibatul preotilor romano-catolici ? Ei sunt tot niste "ratati" ? Chiar as fi curios ce raspuns ti-ar da daca l-ai intreba asta ....
Ce sfat sa iti dau ? Socializeaza mai des cu femeile ... la un moment dat trebuie sa iasa ceva.

PS: Era unu' aici care se lauda ca la 28 de ani el avea deja 2 copii ... daca n-a intrat in Cartea Recordurilor, degeaba !

Nu vreau sa deschid subiectul asta :D o sa-mi zica sa ma fac preot. El nu e o persoana cu care sa te contrazici, deoarece cam orice ai zice are dreptate. Cand am sa ma mut cu siguranta nu voi pastra legatura cu el.

#194
Jayanti

Jayanti

    in and out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,659
  • Înscris: 08.03.2011
Oricum, un ratat în viață face mai multe parale ca unu' mort. E cât de cât preferabil :D  Într-o zi o să-ți faci bagaju și de la ai tăi.

#195
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
Tu eşti singurul care poate trage concluzia dacă eşti un ratat sau nu. Chiar dacă ajungi la concluzia asta, de fapt identifici un punct intermediar, o staţie în care trebuie să schimbi trenul. Sunt atâtea cazuri de oameni care au frecat buha (ceea ce tu nici măcar nu faci) zeci de ani, apoi au dat lovitura...
Tatăl tău face ceea ce psihologii numesc "identificarea oglinzii". Vede în tine propriul lui eşec şi vrea ca tu să faci ce nu a fost el în stare să facă.

Se pare că suntem concitadini. Păi e plin Braşovul de femei frumoase... şi ca şi când nu ar fi suficient, mai vin şi vizitatoare cu miile! Socializează mai mult, mergi la teatru, film, pub etc. Vezi pe Facebook ce evenimente sunt şi participă la ele.

Şi ce e cel mai important, nu fii disperat să-ţi găseşti pereche. Rişti să dai peste o disperată ca tine şi să vă plictisiţi unul de altul la un moment dat. Trăieşte-ţi viaţa, distrează-te... jumătatea ta e undeva acolo, în lumea care te înconjoară. Tot ce trebuie să faci e să-ţi acorzi mai multe şanse de a vă intersecta. Baftă!

#196
a_m_r

a_m_r

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.03.2019
Te-ai gandit sa abordezi pe strada? sau in viata reala(magazine,mijloace de transport etc) cand vezi una care iti place sau mai multe sa te duci la ele si cu un pic de zambet si le ceri o opinie sau le adresezi o intrebare si apoi faci tranzitia si te prezinti etc.

Daca esti curajos le spui direct ca te-au atras si le propui sa va cunoasteti mai bine la un eveniment social, jocuri boardgames sau ceva sau club etc.

Am mai scris cineva mai inainte cu imaginea de sine. Dupa cum scrii ai o stima de sine probabil scazuta si emani tristete sau deprimare. O sa te ajute cartea "Psihocibernetica" scrisa de Dr. Maxwell Maltz doctor chirurg estetician din SUA. Acolo scrie despre tipologia interioara psihologica a omului de succes si a celui ratat / esec. Are solutii practice dar e nevoie de rabdare sa le faci in fiecare zi exercitiile acelea. Totul tine de cum te vezi tu in subconstient, ce programe inconstiente ruleaza, vocea interioara etc. Sunt fie convingeri negative legate de sex sau femei, fie rusine fie vinovatie asociata cu ideea de sex sau dorinta de a avea bani sau femei din abundenta. Astea vin din felul in care te-au crescut ai tai sau anturajul social,scoala, etc.

E firesc femeile frumoase sau ale mai de un nivel ridicat sa nu vrea sa cunoasca astfel de persoane.
Nu o lua personal e valabil pentru oricine. Sunt suficiente problemele pe care fiecare le are daca mai vine cineva indiferent de gen si e trist/deprimat deja te saturi.
Mergi la sala  macar de doua ori pe saptamana si invata sa te imbraci mai decent mai cu stil, mergi drept cu coloana dreapta pe strada si cu hotarare, capul ridicat priveste lumea in ochi si mentine privirea putin mai mult decat ceilalti dar nu te holba.

Daca crezi ca te ajuta mergi la un psiholog sau psihoterapeut specializat pe partea asta cu seductia, relationarea, comunicarea etc.
Fa ceva de azi daca se poate ti-am dat multe idei dar apuca-te de treaba cu cat trece timpul e mai greu sa te schimbi pentru ca te obisnuiesti cu viata ta mediocra sau nefericita.
Inceputul e pentru unii dificil dar cand te obisnuiesti sa vorbesti aproape zilnic cu macar cate o femeie tanara necunoscuta o sa-ti placa si o sa vezi asta ca un joc.

#197
noobmaster69

noobmaster69

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 14.10.2019
Ma tot intreb daca astia care tot deschid topice sa se planga cat de ratati sunt in viata/la munca/in relatie isi rezolva problemele dupa un an.
Pe majoritatea ii gasesti tot acolo si peste 5 , si peste 10 si peste 15 ani!
Pur si simplu s-au acomodat incat ca ajung sa considere problema un stil de viata.  Stilul ala de viata dezastruos incepe sa-ti para confortabil si sa te adaptezi in a trai cu probleme si intri in incapacitatea de a mai iesi din mediocritate, singuratate  si saracie. In special prostii care stau sa suporte sa locuiasca cu oamenii agresivi, se plang mereu, dar nu fac ceva ca sa se descotoroseasca de acei oameni care ii deranjeaza sau sa plece de acolo.
Intr-un cuvant, e pierdere de timp sa le dai sfaturi.  


Pentru ca daca initiatorul stia ce voia de la viata si sustine ca i se pare groaznic sa traiasca cu tacsu', nu pleca....FUGEA si in chiloti din casa aia chiar in toiul noptii din momentul cand implinea 18 ani daca i se parea cu adevarat groaznic.
Isi gasea de munca ORICE, pe un santier, lucra vreo cateva luni si isi inchiria o locuinta, dupa aia se apuca de facultate sau invatat meserie, iar pana acum isi gasea si iubita.  La ora asta trebuia sa fie un om realizat si independent financiar si deplin satisfacut de conditia sa.

#198
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View PostMihaiF16, on 22 noiembrie 2018 - 09:17, said:

Tatal meu mi-a zis ca sunt "ratat in viata" pentru ca nu am prietena/sotie, eu avand 28 de ani impliniti in iulie.

Ignora-l... asta e mentalitatea primitiva in care a fost el crescut si educat.
O femeie nu-ti aduce succesul in viata, ba dimpotriva, te poate limita, stai toata ziua sa te gandesti cum sa-i faci pe plac, pretentii peste pretentii etc. Trebuie sa faci o gramada de compromisuri etc.

Traieste-ti viata, nu alerga dupa femei. Femeile nu au cine stie ce de oferit, dimpotriva, ele vor doar sa primeasca si iar sa primeasca.
Femeile tinere de azi au mentalitatea ca barbatul trebuie un fel de sclav la picioarele ei.
Asa ca tu nu te lua dupa incuiatul de tac-tu, daca ai ceva minte. Faci cum vrei.
Mai ales daca esti un tip mai sensibil, care se ataseaza usor de o femeie, ajungi rau.

View PostMihaiF16, on 22 noiembrie 2018 - 10:06, said:

caci voi fi eu prea ocupat sa-i fiu alatrui
Daca tu vrei sa te ia de prost , asa sa faci. E calea garantata catre a ajunge un "ratat in viata". Din ala adevarat. Te vrajeste, iti face un copil si dupa aia esti incurcat cu ea vreo 20 de ani minim.

View PostYoda, on 10 ianuarie 2019 - 19:39, said:

. Trăieşte-ţi viaţa, distrează-te... jumătatea ta e undeva acolo, în lumea care te înconjoară. Tot ce trebuie să faci e să-ţi acorzi mai multe şanse de a vă intersecta. Baftă!


"Jumatatea" e mai degraba o iluzie.
Dar ader la partea cu "traieste-ti viata".

Edited by epetroiu, 26 October 2019 - 13:10.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate