Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

placa de retea - varianta corecta

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
gabri80el

gabri80el

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 03.02.2011
Buna seara  ,
as dori sa ma ajutati si pe mine cu o dilema daca se poate. Am o placa de baza Gigabyte GA-H55M-D2H  ( https://www.pcgarage...te/ga-h55m-d2h/) si as dori sa schimb placa de retea actuala( care se afla pe slotul PCI Express 2.0)  si nu prea stiu care ar fi varianta corecta. Mai am liber un slot  (PCI Express x4) .De curand am facut comanda de o placa de retea   https://www.emag.ro/...2/pd/DJ7ZP4BBM/. Intrebarea mea este daca aceasta placa  de retea  se potriveste pe unul din sloturi adica pe PCI Express 2.0 sau PCI Express x4  deoarece vad ca unele sunt PCI-E ,PCI-E 1x etc

#2
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,335
  • Înscris: 22.10.2007
de ce nu folosesti placa integrata?
placa de baza din ce vad are 2 x16 din care unul merge in x4 (adica cel de jos).
poti pune in acele sloturi orice placa pci-e, x1 ala se refera la cat de lung e conectorul, ai o parte mica, o pauza si inca o parte mica in cazul x1, cu cat e nr mai mare cu atat mai lunga e partea de dupa pauza.

Edited by _-livio-_, 22 November 2018 - 02:27.


#3
gabri80el

gabri80el

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 03.02.2011

View Post_-livio-_, on 22 noiembrie 2018 - 02:22, said:

de ce nu folosesti placa integrata?
placa de baza din ce vad are 2 x16 din care unul merge in x4 (adica cel de jos).
poti pune in acele sloturi orice placa pci-e, x1 ala se refera la cat de lung e conectorul, ai o parte mica, o pauza si inca o parte mica in cazul x1, cu cat e nr mai mare cu atat mai lunga e partea de dupa pauza.

cea integrata nu mai functioneaza si din cate stiu ma limita la 100 iar eu as fi vrut la 1GB .nu stiu daca sunt asa bune aceste placi dar incerc deoarece am schimbat si routerul  cu https://www.emag.ro/.../pd/DPL63MBBM/    si sper sa mearga asa.

Edited by gabri80el, 22 November 2018 - 02:38.


#4
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,335
  • Înscris: 22.10.2007
toate placile de baza au gigabit de ani buni, daca citesti specificatiile o sa vezi ca e valabil si in cazul tau. In schimb problema o sa fie hdd-ul, daca nu ai ssd si ai rds 1gbit.

Edited by _-livio-_, 22 November 2018 - 04:22.


#5
gabri80el

gabri80el

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 03.02.2011

View Post_-livio-_, on 22 noiembrie 2018 - 03:57, said:

toate placile de baza au gigabit de ani buni, daca citesti specificatiile o sa vezi ca e valabil si in cazul tau. In schimb problema o sa fie hdd-ul, daca nu ai ssd si ai rds 1gbit.
nu stiam asta pt ca eu pana mai acum 3 luni am avut un desktop  f vechi cu xp deci...am un ssd de 120 gb si sunt la o retea de cartier cu un gpon ( parca asa-i spune) de 1 gbit desi parca era mai bine la rds .

Edited by gabri80el, 22 November 2018 - 07:56.


#6
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Apropo de vechituri, ai grija si cu cablul de net. Si vezi ca ai setari sa pui placa de retea pe 100mbps sau 1000mbps. Sa nu ti se "para" limita la 100mpbs si din cauzele astea

#7
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postgabri80el, on 22 noiembrie 2018 - 01:49, said:

Buna seara  ,
as dori sa ma ajutati si pe mine cu o dilema daca se poate.
Am o placa de baza Gigabyte GA-H55M-D2H cu placa de retea onboard defecta.
Eu i-am pus una pe slotul PCI Express 2.0 si nu prea stiu care ar fi varianta corecta. Mai am liber un slot  (PCI Express x4 si de curand am facut comanda de o placa de retea  https://www.emag.ro/...2/pd/DJ7ZP4BBM/. Intrebarea mea este daca aceasta placa  de retea  se potriveste pe unul din sloturi adica pe PCI Express 2.0 sau PCI Express x4  deoarece vad ca unele sunt PCI-E ,PCI-E 1x etc
De ce te complici cumparand placa de retea PCI-E 1x ?
Cumpara una PCI:
https://www.emag.ro/...0BBM,EWV02BBBM/

Nu doar ca sunt compatibile cu sloturile placii de baza, dar sunt si 10/100/1000 Gigabit  Posted Image

#8
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Ai pus singur link la pcgarage, dar nu ai citit ce scrie acolo !!!!
Placa retea integrata 10/100/1000 Gigabit Lan by Realtek RTL8111D/8111E
Deci, pina vine sau cumperi placa noua, pune mina si testeaza placa integrata si vezi cum merge :)

#9
gabri80el

gabri80el

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 03.02.2011

View Postbuyonevideo, on 22 noiembrie 2018 - 10:42, said:

Ai pus singur link la pcgarage, dar nu ai citit ce scrie acolo !!!!
Placa retea integrata 10/100/1000 Gigabit Lan by Realtek RTL8111D/8111E
Deci, pina vine sau cumperi placa noua, pune mina si testeaza placa integrata si vezi cum merge Posted Image
  placa de retea integrata nu mai merge ci doar aceasta pe care o folosesc acum - IC Plus IP100A 10/100 Fast Ethernet Adapter -

View Postsuper8, on 22 noiembrie 2018 - 08:43, said:

De ce te complici cumparand placa de retea PCI-E 1x ?
Cumpara una PCI:
https://www.emag.ro/...0BBM,EWV02BBBM/

Nu doar ca sunt compatibile cu sloturile placii de baza, dar sunt si 10/100/1000 Gigabit  Posted Image

am inteles ca cele express sunt mai ok si de aceea m-am orientat spre acestea

#10
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Mai facut sa zambesc :)
Placile de retea / sunet etc. pci express sunt mai OK pt. sloturile pci express, iar cele pci sunt OK pt. sloturile pci.

Si una si alta e la fel ! singura diferenta e....dimensiunea.
Parerea mea, cumpara una din link-ul postat de mine mai sus  Posted Image

Sau daca vrei mai ieftina, atunci cumpara de la magazinul asta
https://www.pcgarage...06,89425,310471

#11
gabri80el

gabri80el

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 03.02.2011

View Postsuper8, on 23 noiembrie 2018 - 00:40, said:

Mai facut sa zambesc Posted Image
Placile de retea / sunet etc. pci express sunt mai OK pt. sloturile pci express, iar cele pci sunt OK pt. sloturile pci.

Si una si alta e la fel ! singura diferenta e....dimensiunea.
Parerea mea, cumpara una din link-ul postat de mine mai sus  Posted Image

Sau daca vrei mai ieftina, atunci cumpara de la magazinul asta
https://www.pcgarage...06,89425,310471
imi cer scuze dar eu spun doar ceea ce am citit prin alte parti .asa cum am citit  de la tine anumite raspunsuri asa am facut si-n alta parte si doar incerc sa inteleg mai bine fenomenul. asa cum zambesti si tu , zambesc si eu dar incerc sa iau de la fiecare ce este mai bun

Edited by gabri80el, 23 November 2018 - 01:42.


#12
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Atunci informatia asta e ce e mai bun:
1. placile pci express sunt compatibile cu porturile pci, dar invers nu;
2. nu e nici o diferenta intre placile de retea pci express si pci cu exceptia dimensiunii;
3. de obicei placile pci sunt mai ieftine;
4. poate mai sunt chestii de diferentiere dar nu stiu eu.

Asadar cumpara o placa de retea pci pt. placa ta de baza ce are porturi....., pci  Posted Image

#13
gabri80el

gabri80el

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 03.02.2011
Acum intampin alta problema .Dupa schimbarea routerului mi s-a spus ca trebuie schimbat si mac-ul asa ca i-am contactat pe cei  la care am contractul ( retea de cartier) si mi-au spus ca sa vin cu routerul la ei .Din ce stiam eu trebuiau sa ia mac-ul din spatele routerului numai ca ei au luat din physical address de la pc-ul meu.este normal acest lucru? adica eu consider acum ca au acces la pc-ul meu oricand.

#14
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,335
  • Înscris: 22.10.2007
trebuie schimbat mac-ul? wtf?
cred ca mai bine bagi internet de la digi, orange sau oricare altii iti plac.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate