Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Satu Mare Varsovia Vilnius

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Stie careva un drum sa evit vignetele? Fara drum prin ucraina.

#2
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004
sigur, cu trenul. nu e vigneta nicaieri.

#3
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Ai putea sa mergi Romania -> Bulgaria -> Turcia -> Georgia -> Rusia -> Belarusia si apoi Polonia/Lituania.

#4
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
O sa te coste mai mult evitarea drumurilor cu vigneta, timp, benzina in plus, drumuri mai proaste, etc.
Prin Ucraina e destul de bine mai ales pe rutele principale. Daca o iei de DN-uri pe la mama dracu e dezastru.
Daca vrei neaparat sa eviti Ucraina (desi n-ai de ce) o iei Ungaria - Slovacia - Polonia - Belarus.

Edited by Friskey, 21 November 2018 - 22:49.


#5
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,641
  • Înscris: 23.04.2007

View PostFriskey, on 21 noiembrie 2018 - 22:43, said:

- Belarus.
Ce drac sa caute prin "Belarus" ?

View Postpielea, on 21 noiembrie 2018 - 22:26, said:

Stie careva un drum sa evit vignetele? Fara drum prin ucraina.
Satu Mare - Varsovia - Vilnius - daca nu mergi pe autostrazi nu ai de platit viniete.

#6
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,082
  • Înscris: 14.09.2007
In Ungaria si Slovacia cred ca se poate merge si pe nationale,iar in Polonia sunt doar 2 tronsoane cu plata din ce retin ,unul e pe la Cracovia iar celalalt spre Radom-Varsovia ,oricum foarte ieftin iar in tarile baltice nu se plateste vinieta daca esti cu turismul .

#7
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View Postadrian_r5, on 22 noiembrie 2018 - 00:13, said:

Ce drac sa caute prin "Belarus" ?
Greseala mea, chiar n-are ce sa caute pe acolo.

#8
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Da multumesc mult, cred ca ala e un traseu f bun, am sa evit autostrazile

#9
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,641
  • Înscris: 23.04.2007

View PostNicu90, on 22 noiembrie 2018 - 00:28, said:

2 tronsoane cu plata din ce retin
celalalt spre Radom-Varsovia
Esti sigur ca e "cu plata" bucata Radom - Varsovia ?  ... ca nu gasesc informatii pe tema asta :(

View Postpielea, on 22 noiembrie 2018 - 09:01, said:

multumesc mult
Cu placere ;)  ... cind vrei sa pleci ?

#10
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,082
  • Înscris: 14.09.2007
Anul trecut am trecut pe acolo, nu sunt 100% sigur daca e cu plata de la Radom spre capitala sau intre Cracovia si Radom .
Eu am traversat tara spre  Lituania si retin ca am platit in 2 puncte .
Oricum este mai mult decat decent pretul autostrazilor la ei si se circula foarte bine la fel ca in DE.

#11
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010

View Postadrian_r5, on 22 noiembrie 2018 - 09:07, said:


Esti sigur ca e "cu plata" bucata Radom - Varsovia ?  ... ca nu gasesc informatii pe tema asta :(


Cu placere ;)  ... cind vrei sa pleci ?

Sapt viitoare :)

#12
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,641
  • Înscris: 23.04.2007

View PostNicu90, on 22 noiembrie 2018 - 14:09, said:

Oricum este mai mult decat decent pretul autostrazilor la ei
N-as zice ca "este mai mult decat decent pretul" ... m-am uitat acum prin "catastife" - in 29 iulie anu' asta de la Cracovia la Vroclav am platit de doua ori cite 10 zloti (cash) si o data 17 lei (cu card) ... adica aproape 9 euro - in Austria de banii astia te plimbi 10 zile pe autostrazi.

#13
teRRa

teRRa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 31.05.2006
Satu Mare - Mátészalka - Nyírmada - Kisvárda - Cigánd - Pácin - Trebiąov - Vranov nad Topµou - Stropkov - Barwinek - Rzeszów - Ostrowiec ¦więtokrzyski - Radom - Varsovia - Ostrów Mazowiecka - Białystok - Augustów - Alytus - Vilnius(sau Augustów - Suwałki - Marijampolė). Asta e unicul traseu din Satu Mare la Varsovia. Cel mai scurt si cel mai rapid, indiferent de mijlocul de transport cu care il parcurgi.

Ungaria si Slovacia fara viniete fiindca nu ai nici o portiune de autostrada.
Pe Polonia nu exista vinieta, doar autostrazi cu plata (nu toate). In cazul traseului de mai sus ai autostrada (drum expres mai exact) de la Radom la Varsovia si apoi de la Varsovia la Białystok mai putin o portiune de la Wyszków la Ostrów Mazowiecka.
In Lituania nu ai vinieta la autoturisme. Ai insa la tot ce inseamna tranport marfa (vehicule incadrate in categoria N1, N2, N3).

P.S. Daca nu ai treaba in Varsovia de la Rzeszów tii Lublin - Międzyrzec Podlaski - Bielsk Podlaski - Białystok. Drumul 19.

#14
calabrezu

calabrezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 03.12.2018
Poti da ceva detalii despre portiunea Mátészalka - Nyírmada - Kisvárda - Cigánd - Pácin - Trebišov  (trafic,starea drumurilor) ?
Am facut de multe ori traseul acesta, dar de fiecare data am mers Mateszalka-41 Nyiregyhaza,38 Tokay,37 Satoraljauhely,79 Vranov,15 Stropkov. Asfaltul e foarte bun, cu exceptia portiunilor Tokay-Bodrogkeresztur , Satoraljauhely-Trebisov si Svidnik-Barwinek unde e putin valurit. In Slovacia trebuie vigneta si pe drumurile rapide ( R),dar e o singura portiune  de vreo 12km la Svidnik.Se poate ocoli insa prin oras, fara vigneta, dar pierzi 5-10min.Poti vedea insa muzeul cu tot felul de vehicule din al doilea razboi mondial.Portiunea Vranov-Stropkov(N15) e  asfaltata acum vreo 3-4ani si peisajul e super.E zona turistica si mergi de-a lungul apei.
De la Bialystok recomand traseul Suwalki-Marijampole-A16 Vilnius.As incerca odata si prin Ucraina,dar nu prea am timp de pierdut prin vami.

#15
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Drumul e bun, traficul era slab, nu am platit nimic, nicio taxa, momentan nu am amenzi :) a fost frumos, pana in momentul in care s-au furat 2 masini de langa a mea, un BMW de belarus si un megan gt portocaliu, la hotel de 4*, cel putin ala cu megan plangea, chiar si cu casco, eu am gasit usa deschisa si farul spart, nu am casco, nici acum, am gasit-o racaita la bara spate, e un semn, data viitoare imi fac.

Attached Files



#16
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,641
  • Înscris: 23.04.2007

View Postpielea, on 16 februarie 2019 - 21:31, said:

s-au furat 2 masini de langa a mea
unde s-a intimplat ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate