Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Garantie Burn-in televizoare OLED LG?

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005
Acelasi discutii ca si la plasme si am avut una timp de 5 ani fara BI. OLED-ul sta mai bine decat plasma si la acest capitol dar exista o doza de risc. Exista implementate in tv-uri niste instrumente ajutatoare iar OLED-urile (LG cel putin, nu stiu daca si celelalte dar este posibil sa aiba si ele) stiu sa activeze un screen saver daca pui pauza la ceva pe netflix, youtube, la un joc de pe consola sau la un film de pe mediaplayer/blu-ray.

Au existat cateva cazuri in topicul despre OLED-uri si au fost rezolvate in garantie. Am OLED si sunt linistit in privinta asta, trebuie doar putina atentie la utilizare.

Edited by Mr. Incredible, 11 January 2019 - 13:57.


#20
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
Si cu plasmele se zicea acelasi lucru, dar eu am o plasma Panasonic din 2011 fara probleme de burn in.
un user normal nu va avea nici o problema cu burn in.

problemele apar daca stai pe acelasi canal ore intregi. In testul de mai sus ruleaza CNN timp de 20 h /zi, normal ca apare burn in, cred ca si la LED apare burn in in conditiile astea.

#21
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005
Actualizare la un an de la inceputul acelui test.

In this video, we will go over the results so far from our two ongoing burn-in tests.
Our current stance is that if you vary your content and don’t display static areas then you’re unlikely to experience any issues. If you do plan to watch a lot of static content with bright, saturated colors, then an OLED TV probably isn’t for you. There has been no appreciable change to the brightness or color gamut of these OLED TVs which is great.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nOcLasaRCzY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#22
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 relu_24, on 11 ianuarie 2019 - 14:04, said:

cred ca si la LED apare burn in in conditiile astea.
Credeam ca LCD-urile sint imune la burn-in.

#23
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005
Nu sunt imune, fac mai greu dar fac si ele. Exista avertizari de tipul asta in manualele televizoarelor LCD.

#24
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,520
  • Înscris: 15.06.2004
La cele vechi mai gaseai ceva atentionari. Inclusiv la monitoare. Am unul cu screensaver inclus tocmai ptr asta. Chit ca nu a facut niciodata.
Cele noi nu au. Mai nou se ofera chiar garantie ca nu vor face - Samsung da 10 ani - se strica altceva din el pana atunci.

#25
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Cred ca se rezolva pe garantie( daca nu , platim ) . Cel putin la LG-ul meu , se deplaseaza echipa la domiciliu ( fiind de 65" ) , daca vor sesiza problema imi vor schimba display-ul ( cica operatia ar dura 20 de min ) . Vedem cand vin ce-o sa opineze .

#26
mopy

mopy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 09.10.2006
https://www.reddit.c...rand_new_lg_c8/

#27
bogdabogda

bogdabogda

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.01.2011
Cumparat in 2017 de BlackFriday OLED E7 LG
Dupa aproape 2 ani burn in cu burtiera antena 3.
De ce oare nu a facut burn in cu sigla antena 3 din stanga sus?
Cred ca a adormit sotia cu el deschis pe antena 3
Am citi pe forum ca sunt sanse mici sa se repare in garantie, dandu-se vina pe client.
Eu l-am cumparat de la e-mag si partener service este Depanero despre care am citit lucrui mai mult rele de cat bune.
Am depus o solicitare de reparatie in garantie pe site-ul Depanero duminica; luni mi-au raspuns ca au acceptat preluarea in service, marti au trimis curierul sa ridice Tv-ul. miercuri mi-au trimis instiintare ca a ajuns la service, joi am primit instiintare ca pieseel necesare reparatiei au fost comandate, vineri mi-au dat e-mail ca nu se poate repara si ca imi returneaza banii in cont e-mag cu optiune de a-i vira in contul meu sau de a cumpara altceva de la e-mag.
E prima data cand mi se intampla asa ceva; m-am dus de urgenta la e-mag si am comandat E9 care va veni de Black Friday pe 15.11.
Credeam ca raman cu burnin-ul si cand colo .....

#28
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,392
  • Înscris: 06.11.2014
Daca era un Oled Panasonic sau chiar Sony.. nu mai erai atat de fericit acum. Panasonic nu repara/înlocuiește, Sony foarte rar acopera burn-in pe garantie.

#29
bogdabogda

bogdabogda

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.01.2011
Inainte de fericit, uimit. Mai ales ca am citit pe forumuri ca LG nu recunoaste burn in ca defect imputabil producatorului.

#30
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005
La noi au fost inlocuite, citeste topicul dedicat OLED-urilor de pe aria video. Oricum, mai usor ca antena 3, orice tv face burn in cand te uiti pe postul ala.

Burtierele fac mai mult rau decat siglele.

Edited by Mr. Incredible, 10 November 2019 - 00:31.


#31
Adopro2003

Adopro2003

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 23.02.2016

 Baxon, on 07 mai 2019 - 16:35, said:

Cred ca se rezolva pe garantie( daca nu , platim ) . Cel putin la LG-ul meu , se deplaseaza echipa la domiciliu ( fiind de 65" ) , daca vor sesiza problema imi vor schimba display-ul ( cica operatia ar dura 20 de min ) . Vedem cand vin ce-o sa opineze .

Ce s a mai întâmplat? A venit echipa?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate