Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Xbox one s

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
Salut.
Am si eu niste intrebari despre xbox one s. Dupa cum stiti, de BF, aceste console au avut un pret f mic, 600 lei. Problema e ca nu am prins si vreau sa-mi iau una sh. Sunt multe pe net la pretul de 800-900 de lei care par sigilate dar multe din ele sunt resigilate, se vad sigiliile acelea de plastic ca s-a umblat la ele.

Am inteles ca au niste coduri in cutie. Nu stiu despre ce coduri e vb pentru ca nu am avut niciodata xbox sau alt tip de consola.
Intrebarile mele ar fi:

1.
Daca acele coduri sunt folosite ce pierd?
La ce nu mai am acces?
Pentru ce erau acele coduri si cu ce ma ajutau?
2.
Ce coduri ar trebui sa gasesc in cutie?
3.
Pot sa verific undeva daca aceste coduri sunt deja folosite?
4.  
Se pot juca jocuri cu alte persoane online sau e nevoie de abonament pt asta? Parca asa am inteles, dar nu stiu daca e valabil pt orice joc sau doar pt unele.


Orice sfat conteaza.
Multumesc.

Edited by Petrecristi, 21 November 2018 - 11:55.


#2
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,528
  • Înscris: 01.08.2006
Cred ca se refera la coduri de descarcare a unor jocuri/DLC-uri din Store.
Adica poti descarca niste jocuri, legal, de pe net. Din ce stiu eu, acele coduri, odata folosite, sunt asociate unui cont Microsoft. Asa ca daca sunt deja asociate, doar daca iti da acces la acel cont poti folosi jocurile alea.
Sa ma corecteze cineva daca gresesc.
In rest, nu stiu sa raspund, ca n-am Xbox :)).

#3
antiqque

antiqque

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.07.2013
Codurile sunt pentru Xbox Live Gold Membership fara de care nu poti juca nimic online.
In cutie ar trebui sa fie un cod pentru 12 luni din cate am inteles.
Nu ai cum sa verifici decat cu consola in fata si un cont Microsoft unde sa dai redeem.
Din ce spun colegii pe topicul black friday multi au primit consolele gata desigilate si cu codul lipsa deci si alea sh ( daca sunt de la bf ) sunt tot asa.

#4
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Xbox one S cumparat anul trecut in decembrie de la emag..la fel...sigiliile acelea din plastic rotund sunt dublate, primele au fost taiate inainte. Nici eu nu am primit xbox live 1 sau 3 luni cat e default in pachet.

Ce e ciudat...este acum 2 sau 3 ani am achizitionat de la emag un xbox one d-asta simplu, negru, si era sigilat si cu cardul de xbox live in pachet.

#5
tartorul

tartorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 24.01.2006

 Petrecristi, on 21 noiembrie 2018 - 11:44, said:

1. Daca acele coduri sunt folosite ce pierd?
La ce nu mai am acces?
Pentru ce erau acele coduri si cu ce ma ajutau?
2. Ce coduri ar trebui sa gasesc in cutie?
3. Pot sa verific undeva daca aceste coduri sunt deja folosite?
4. Se pot juca jocuri cu alte persoane online sau e nevoie de abonament pt asta? Parca asa am inteles, dar nu stiu daca e valabil pt orice joc sau doar pt unele.

1. in principiu nimic. Pierzi doar daca cineva iti vinde cod-ului de activare al jocului si acesta a fost deja folosit - acest lucre se numeste si teapa.
2. in principiu nici unul. Cei mai multi care vand cosole Xbox iti ofera doar hardware-ul nu si contul Xbox. De altfel nu este recomandat sa cumperi de la cineva contul pentru xbox. Cel mai bine e sa iti faci singur contul. Exista pachete Xbox promotionale care vin cu 1-2 coduri de activare pentru jocuri. Codul de activare nu este legat de consola fizica ci de contul Xbox si poate fi vandut separat daca nu a fost activat. Daca ai activat un cod de joc pe jn anumit cont nu mai poti sa muti jocul pe alt cont.
3. da, incerci sa il activezi si daca a fost folosit primesti o eroare.
4. da, ai nevoie de abonament lunar platit catre Microsoft numit Xbox Live Gold. Acest abonament iti permite sa te joci online. Atentie: daca iti cumperi un joc care se joaca online sau _doar_ online nu il vei putea juca decat in cazul in care ai abonamentul lunar platit. Exista anumite jocuri care au nevoie de un al doilea abonament, care se plateste via Xbox direct catre cel care a facut jocul - de exemplu EA Access.

#6
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
@tartorul
2. Eu caut sigilat. Nu deja inregistrat cu un cont MS. Oricum nu am de gand sa cumpar/folosesc contul cuiva. Dar, as prefera, daca tot zice vanzatorul ca e nou si sigilat si cu garantie, si mai si platesc si pret aproape dublu decat pretul cu care a achizitionat acel vanzator xboxul, sper sa fie ca nou, nu eu sa cumpar partea hardware si el sa foloseasca codul, orice cod ar fi acela.

Edited by Petrecristi, 21 November 2018 - 12:24.


#7
puiu_pe_diezel

puiu_pe_diezel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 01.10.2018

 Petrecristi, on 21 noiembrie 2018 - 11:44, said:

1.
Daca acele coduri sunt folosite ce pierd?
La ce nu mai am acces?
Pentru ce erau acele coduri si cu ce ma ajutau?
Acele coduri sunt de obicei variante trial pt Xbox Live
si promotii pt a te juca un joc free timp de o zi sau un weekend

Quote

2.
Ce coduri ar trebui sa gasesc in cutie?
In mod normal doar codul de trail 7 zile pt Xbox Live

Quote

3.
Pot sa verific undeva daca aceste coduri sunt deja folosite?
Sunt trial, nu te ajuta cu nimic

Quote

4.  
Se pot juca jocuri cu alte persoane online sau e nevoie de abonament pt asta? Parca asa am inteles, dar nu stiu daca e valabil pt orice joc sau doar pt unele.
Este nevoie de abonament Xbox Live Gold.
https://www.microsof...q7ttc0k5zm/7SR4

Quote

Orice sfat conteaza.
Multumesc.
Consola nu se poate inregistra in Romania ci poti s-o inregistrezi intr-una din tarile UE.
Cand alegi tara UE pt inregistrarea consolei trebuie sa te asiguri ca are optiunea ca virgula continutul de pe Xbox Marketplace sa fie in limba engleza,
atlfel ti se va afisa continutul in limba tarii respective.
Cand alegi tara UE pt inregistrarea consolei trebuie sa te asiguri ca ai un card bancar eligibil in acea tara.
Cand alegi tara UE pt inregistrarea consolei , trebuie sa specifici o adresa valida din tara respectiva.

Orice joc pe Xbox Store, in varianta standard costa cu 10-15 euro mai mult decat versiunea de PC pe Steam
Orice joc pe Xbox Store, in varianta standard costa cu  20 euro mai mult decat aceiasi versiune de la raftul magazinului de retail.
Pentru jocurile curente sau noi nu exista pret mai mic de 60 de euro pe Xbox Store.

Majoritatea jucatorilor de pe Xbox se indreapta spre versiunea gold/deluxe a jocului (costa cam 100 euro) doarece primesc si toate dlc-urile si unele avantaje substantiale in
multiplayer fata de cei care au versiunea standard.

Daca ai card bancar  legat de un cont cu  moneda in RON, atunci orice tranzactie de pe Xbox Live  va fi considerata de banca ta astfel:
  • comision tranzactie  convertire suma echivalenta din EURO in RON
  • comision tranzactie debitare suma in RON din cont
  • comision tranzactie suma debitata din RON in EURO
  • comision tranzactie procesator de plati catre destinatar(Microsoft XboxLive)
  • suma respectiva convertita(valoara jocului) in EURO
In functie de banca ta s-ar putea aplica si speze bancare(alte comisioane) la fiecare tranzactie de conversie(intereseaza-te)

Edited by puiu_pe_diezel, 21 November 2018 - 12:48.


#8
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,636
  • Înscris: 29.12.2016
E 6 lire pe cont de Marea Britanie o luna de Gold. Eu am prins prima luna la promotie la 1 lira, urmatoarele vor fi la 6 lire, si pot anula oricand abonamentul. Sumele sunt mici, nu asta trebuie sa te preocupe la achizitionarea unei console. Garantia, sa ai garantie valabila 2 ani, si de preferat nu la Depanero. Posted Image Si eventual jocurile, unele console vin si cu coduri de jocuri incluse, 3 jocuri noi la consola inseamna vreo 450 ron (nu calculez jocurile noi aparute la 279 ron bucata).
Mai e un aspect de tinut minte. Jocurile cumparate din Microsoft store (digitale), sunt mai ieftine decat in magazine, insa ramai cu ele pe cont. Jocurile Blue-Ray sunt mai scumpe dar apoi le poti valorifica dupa ce ai terminat jocul. Pe oleics gasesti si jocuri sigilate, mai ieftine decat in magazin, insa trebuiesc luate neaparat cu verificare colet, sa nu primesti doar cutia goala, etc...

Edited by 2Unlimited, 21 November 2018 - 13:24.


#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,550
  • Înscris: 07.02.2003
Vedeti, codurile demo de 14, 30 zile etc... sunt valabile numai la un cont microsoft nou, la un cont vechi acestea nu sunt valabile tocmai pentru ca sa nu poata fi refolosite/furate de la altii. Singurele optiuni de reincarcare (live si gamepass) sunt de 3 luni si 12 luni (care e cel mai rentabil).
Prima chestie la un xbox este sa faceti cont microsoft. Daca aveti copil trebuie cont pentru ei (se da varsta peste 13 ani) si pentru adult care trebuie sa prezinte dovada varstei de obicei permis sau CI trimis la microsoft, altfel nu-l lasa sa joace jocuri +18 etc (adica cele interesante). In management la cont adult se poate adauga cont copil (la family), ce trebuie confirmate in ambele loginuri. Pentru simplificarea ulterioara se poate face un cont de adult si pus totul pe el (coduri, jocuri etc) insa nu ai acces la parental control.
Deasemenea daca consola a stat in raft mult timp un update e necesar la OS.
Cele mai utile chestii la un xbos sunt live (pentru multiplayer) si gamepass (pentru jocuri full gratuite cu titlu temporar), gold e felascarie, inutil...

Edited by andreic, 21 November 2018 - 15:11.


#10
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

 tartorul, on 21 noiembrie 2018 - 12:12, said:

Exista anumite jocuri care au nevoie de un al doilea abonament, care se plateste via Xbox direct catre cel care a facut jocul - de exemplu EA Access.

La Ea access nu inseamna ca nu mai trebuie sa cumperi jocul?  
Ar fi culmea sa cumpar si jocul si sa imi ceara si producatorul consolei si producatorul jocului 2 abonamente online. Nu e exclus ca asta se va intampla pe viitor, trebuie sa mulga cati mai multi bani.

#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,550
  • Înscris: 07.02.2003

 spe_ripper, on 21 noiembrie 2018 - 15:04, said:

La Ea access nu inseamna ca nu mai trebuie sa cumperi jocul?  
Nu, EA Acces este practic gratuit, e o simpla aplicatie, ub hub... numai cu el poti aduce jocuri facute de EA in consola, care se platesc desigur individual.
E posibil ca EA Acces sa-ti dea o vreme unul sau doua jocuri cu titlu gratuit de la EA... sa le incerci, gen cum e gamepass dar tot ce e interesant se platesc daca le vrei. Sunt tot felul de exclusivitati intre console si de aia apar astea...

Edited by andreic, 21 November 2018 - 15:17.


#12
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Pai si colegul de ce zicea ca costa bani, sau ca e ca un abonament pentru online?

#13
Aspru

Aspru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,513
  • Înscris: 04.03.2005
Abonamentul EA iti asigura accesul gratuit la o colectie de joacuri produse de ei pe perioada abonamentului antamat.
pam pam

#14
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,636
  • Înscris: 29.12.2016

 spe_ripper, on 21 noiembrie 2018 - 15:16, said:

Pai si colegul de ce zicea ca costa bani, sau ca e ca un abonament pentru online?

Si eu stiam ca e gratuit pentru membrii Xbox live gold. Se pare ca nu mai e, vad ca pe site-ul Microsoft imi cere $4.99/luna, desi sunt logat in contul meu. Fara EA Acces nu poti juca FIFA online. O sa incerc deseara de pe consola, poate acolo e altfel.

#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,550
  • Înscris: 07.02.2003

 spe_ripper, on 21 noiembrie 2018 - 15:16, said:

Pai si colegul de ce zicea ca costa bani, sau ca e ca un abonament pentru online?
M-am referit strict la aplicatie... acu daca pentru a aduce jocuri ei cer si un abonament... asta nu stiu, eu o ownez fara sa fi platit nimic dar nu o folosesc, nici nu o tin instalata.

Attached File  ea.jpg   315.19K   32 downloads

Edited by andreic, 21 November 2018 - 15:27.


#16
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,636
  • Înscris: 29.12.2016
A fost o perioada cand se oferea EA Acces gratuit la Xbox live gold members, insa daca nu ti-ai facut atunci cont, acum se pare ca trebuie platit.

LE. Am intrat cu contul de Xbox live pe EA Acces. Mi-a gasit contul si consola, sunt sigur ca ma pot juca FIFA online, probabil ca mi l-a facut automat, eu nu tin minte sa-mi fi facut cont de EA. In orice caz, nu pe adresa asta a mea noua de email.

LE2. Ba mi-am facut. Nu mai stiu cand si nu mai stiu ce am raspuns la intrebarile alea Posted Image

LE3. Stiu, mi-am facut pentru Star wars Battlefront 1 si Titanfall 1, prin 2016.

Edited by 2Unlimited, 21 November 2018 - 15:57.


#17
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Sa reluam, ca sa inteleg si eu ca romanul. Daca vreau sa joc FIFA online pe xbox, platesc jocul+platesc xbox live+platesc si abonament de online la EA ?


Daca asa este, e trist! Pentru ca experienta online la Fifa (dau exemplul asta, pentru ca asta cunosc) este de toata jena. Sa le mai dau si bani si sa fie de toata jena e strigator la cer.

Edited by spe_ripper, 21 November 2018 - 15:40.


#18
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

 spe_ripper, on 21 noiembrie 2018 - 15:38, said:

Sa reluam, ca sa inteleg si eu ca romanul. Daca vreau sa joc FIFA online pe xbox, platesc jocul+platesc xbox live+platesc si abonament de online la EA ?
Smenarie curata!
Nu stiu cum au ajuns romanii sa arunce cu atatia bani pentru niste jocuri, cand inainte nu dadeau un leu pe ele.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate