Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Orange Money

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
4042 replies to this topic

#37
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
Omul de rand are abonamente de cativa EUR/luna, adica acei 10% nu chiar ii imbogatesc, mai ales ca prepaidul la Orange e nesimtit de scump (din experienta), de aceea am trecut copiii pe Digi.

#38
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Deci sfaraiala este ca poti plati NFC ? Si comisioane zero ?

Uau....

#39
paulvv

paulvv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 26.03.2008
Cashback-ul de 10% pentru plata abonamentelor si reincarcari e pentru o perioada limitata, pana la 31.05.2019.

#40
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,428
  • Înscris: 31.07.2006
În cât timp vine cardul?
E ok dacă folosesc un număr de abonament al unei rude pentru a mă înregistra în Shop?

#41
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,136
  • Înscris: 05.05.2003
La mine a durat cam doua săptămâni dar am făcut comanda exact în prima zi - când am văzut în aplicatie "comanda card".
Cred că acum se mișcă mult mai repede... aplicația/cardul sunt în strânsă legătură cu telefonul (la verificări, mesaje, confirmări plati) deci ar fi bine sa fie abonament telefon personal cu aplicație instalată pe telefonul personal.

Edited by rz, 09 March 2019 - 12:28.


#42
creativestar

creativestar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,379
  • Înscris: 24.10.2009

View Postlk1, on 09 martie 2019 - 11:48, said:

În cât timp vine cardul?
E ok dacă folosesc un număr de abonament al unei rude pentru a mă înregistra în Shop?
Poate fi si o cartela prepay. Nu doar abonament. Cartela care o treci pe numele tau si iti faci cont orange money cu ea.

#43
george_c_ro

george_c_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 06.04.2012
Pe 16.03 am activat serviciul Orange Money + card Visa Classic , 19.03 am primit cardul prin curier ( 2 zile lucratoare ) .
Client Orange.

#44
Immortal

Immortal

    nemuritoru'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,923
  • Înscris: 11.01.2004
Mi-am activat si eu orange pay, am cerut si cardul fizic si l-am bagat si-n GarminPay, sa pot plati cu smartwatchul - asta din urma fiind si scopul inrolari.

Sper sa fie totul ok :) Pana acum a trebuit sa contactez suportu' Orange si, ca de obicei, am rezolvat-o intr-atata.

#45
george_c_ro

george_c_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 06.04.2012
Astazi am activat cardul ( la orice ATM se poate efectua ) si am efectuat plata la comercianti cu Orange Pay , a functionat ok .
Avantajul fata de banca la care am contul de salariu este aceasta plata cu telefonul prin Orange Pay.

#46
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,136
  • Înscris: 05.05.2003
Și 10% reducere la plata facturii Orange...

Edited by rz, 20 March 2019 - 19:33.


#47
Immortal

Immortal

    nemuritoru'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,923
  • Înscris: 11.01.2004
Bun, am folosit si smartwatchul pentru plati - totul a mers brici, a venit imediat si SMSul de la OrangeMoney cu tranzactia si soldul disponibil post-tranzactie. Nu stiu inca cum isi vor face banii (sa fie suficienti cei 10lei/luna de la uituci? m-as mira) dar, momentan, nu vad de ce nu i-as folosi.

#48
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,136
  • Înscris: 05.05.2003
Probabil ca sunt si oameni care prefera sa dea 10 lei lunar... alimenteaza doar pentru plata factura si recupereaza o parte din cashback (insa  tot Orange pierde)
20 lei pentru inlocuire card (furt, pierdere, schimbare nume, la cerere, etc)
Utilizare in alte tari 1% conversie
Retragere bani in shop-uri (5-25lei comision)... ti-ai uitat cardul acasa (sau portofelul cu totul) insa ai buletinul la tine - poti sa scoti bani la casieria din ShopOrange!

Edited by rz, 21 March 2019 - 12:32.


#49
Immortal

Immortal

    nemuritoru'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,923
  • Înscris: 11.01.2004
Dat fiind faptul ca e cam al 5lea card/cont ca importanta, e exclus sa ma gasesc eu ca am nevoie sa scot cash cu el, iar rata de conversie...mare lucru daca nu e mai buna ca cea practicata de banci.
Cum probabil nimeni nu-si va vira salariul in OrangeMoney, mie-mi pare ca scenariile enuntate sunt niste exceptii. Nu neg ca sunt comisioane/costuri, insa nu stiu in ce masura vor acoperi investitia. Pe de alta parte, asta inseamna brand puternic...fidelizeaza-i acuma, rupe-i mai tarziu Posted Image

Edited by Immortal, 21 March 2019 - 13:19.


#50
creativestar

creativestar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,379
  • Înscris: 24.10.2009
Am pus o intrebare la Raiffeisen pe chat legat de modul cum vad ei top-up-ul din cardurile de credit in Orange Money, Revolut si alte astfel de portofele digitale. Raspunsul lor a fost ca se trateaza ca o plata online deci nu atrage dobanzi si nici comisioane. Ramane de vazut pentru cat timp.

Edited by creativestar, 21 March 2019 - 13:59.


#51
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,136
  • Înscris: 05.05.2003
@immortal,
Ai pus punctul pe i în ultima fraza... un gigant gândește și urmărește pe termen lung, nu scurt!.
Așa au făcut si cu platforma TV prin satelit... profit abia acum au, la peste 400 mii de abonati. Au câștigat și prin păstrarea clienților de telefonie.

Edited by rz, 21 March 2019 - 14:01.


#52
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Fiindcă au fost multe discuții referitoare la metodele de plată a facturilor Orange,după părerea mea cea mai ușoară este prin Orange Money. În aplicație nu trebuie pus decât numărul de telefon sau codul de abonat,indiferent daca este al tău sau al altcuiva. Daca prin My Orange trebuie sa alegi cardul,date etc plus mesajul de confirmare de la banca emitentă,plus adăugarea codului,operațiuni destul de greoaie,cu Orange Money totul se face instant, adăugând după cum am mai spus,doar numărul sau codul de abonat,apoi apăsând butonul "plătește",totul a luat sfârșit și poți să-ți vezi de treburi. Și că sa nu uit,daca in My Orange actualizarea platii se face chiar și în 24 de ore,prin Orange Money actualizarea se face imediat și aici mă refer și la My Orange care se actualizează automat după plata prin Orange Money. Mie îmi este de mare ajutor fiindcă trebuie sa plătesc un abonament (voce) care este pe numele meu și un altul (internet și tv) care este pe numele altei persoane (și pe care m-am chinuit să-l cesionez dar sistemul nu mi-a permis),astfel încât nu mai trebuie sa pierd mult timp cu plata prin My Orange ci sa rezolv totul în 10 secunde cu Orange Money. Desigur,pentru informații facturi,Cronos,modificări etc My Orange este foarte bun însă pentru plăti,Orange Money mi se pare muuult mai rapid.

#53
intel_inside

intel_inside

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 25.06.2009
Momentan nu se poate schimba PIN-ul cardului cu altul ales de mine. Am încercat cam la toate ATM-urile, mi-a dat eroare. După am sunat la Call Center și au zis că nu se poate momentan.. Să vedem când se va putea.. :(

#54
george_c_ro

george_c_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 06.04.2012
Primul minus: nu se poate scana codul de bare pt plata factura furnizor de pe alt telefon....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate