Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Orange Money

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
4095 replies to this topic

#2809
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,880
  • Înscris: 07.08.2008

Quote

Din 25 ianuarie 2022, aplicatia Orange Pay, dedicata platilor cu telefonul Android, nu va mai fi disponibila si datele tale vor fi sterse.
Te invitam sa-ti inrolezi cardurile in Google Pay si sa folosesti in continuare Orange Money pentru plati sigure si rapide cu telefonul sau ceasul.

Pacat... chiar foloseam mult Orange Pay, avea uneori mici bug-uri dar mergea chiar bine. :( RIP

#2810
N4S

N4S

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 12.04.2008
Eu nu inteleg de ce au renuntat la funtia "Trimite Bani Online". Chiar era utila atunci cand aveai de primit bani de la alte persoane, sa nu mai astepti dupa transferuri bancare.

#2811
dariusgherman

dariusgherman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,523
  • Înscris: 28.08.2007
Salut,
Vreau sa imi fac si eu un cont Orange Money si sa atasez un card de debit.
Intrebari la care nu am/am gasit raspunsuri usor diferite:
1. Este gratuit sau trebuie alimentat luna de luna cu o suma minima gen 500 lei
2. Retragerile de lei de la bancomatele din RO percep comision?
3. Se primesc intr-adevar puncte TY 1pct/tranzactie?
Ce am gasit la ei pe site e si nu e foarte clar.
Multumesc

Edited by dariusgherman, 29 December 2021 - 18:22.


#2812
__-__

__-__

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 30.11.2021
1.DA
2.NU
3.DA
A foast fost cand dadeau 3 puncte.
E ok cardul, il folosesc de la lansare.
Zero comisioane, zero conditii de utilizare (gen ING).

#2813
dariusgherman

dariusgherman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,523
  • Înscris: 28.08.2007
Super. Mersi pentru raspunsuri.
Da, si eu am si un ING.
Deci pot pune bani pe el de pe ING, si pentru orice tranzactie cu cardul fizic sau tranzactie online primesc 1 punct TY. Se aduna destule intr-un an, pana la 60 euro / 180 euro pentru magazinul online.
La un volum mare de plati, gen 50 pe luna, se obtin 5 euro (=15 euro in magazinul orange, pentru achizitie telefon+prelungire abonament).

PS :

1. Este gratuit sau trebuie alimentat luna de luna cu o suma minima gen 500 lei
Este administrat gratuit lunar, fara o suma minima de alimentat gen 500 lei?

Edited by dariusgherman, 29 December 2021 - 18:54.


#2814
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Nu mai este necesara suma de 500 lunar... nu exista taxe lunare/anuale.
La fiecare 2 ani adica de la o prelungire la alta poti sa faci 360 Euro pentru noul telefon... conditia este sa faci luna de luna cele 50 de tranzactii cu cardul

Edited by rz, 29 December 2021 - 19:03.


#2815
dariusgherman

dariusgherman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,523
  • Înscris: 28.08.2007
Intrebare/situatie asemanatoare

Am pe numele meu 3 abonamente voce Orange.

Pe numarul personal, mi-am facut cont si card debit Orange Money. Se aduna punctele TY pe el in urma tranzactiilor samd.
Daca celelalte 2 persoane care folosesc celelalte 2 numere, isi fac si ele Orange Money, punctele mi se vor adauga tot pe contul meu? Zic asta din moment ce, in aplicatia My Orange, toate numerele sunt pe numele meu, repet.
Contul Orange este pe o adresa de e-mail, iar cel Orange Money pe alta. Legatura dintre ele este numarul personal de telefon.

Ce ziceti?

Edited by dariusgherman, 04 January 2022 - 12:30.


#2816
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Daca inteleg bine mecanismul, punctele se acorda titularului de contract. Am si eu 3 numere si fac lunar o reincarcare unui coleg de pe numarul surorii (am numarul meu, al surorii si al tatei). Bonusul de net ajunge la numarul de pe care se face reincarcarea, punctele ajung pe cont (toate 3 numere contribuie la puncte).

Mergand pe aceeasi logica, punctele iti vor ajunge tie (ca titular de contract). Nu conteaza cum le atribui tu la achizitia de telefoane sau accesorii.

#2817
dariusgherman

dariusgherman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,523
  • Înscris: 28.08.2007
Am primit raspunsul de la echipa lor de suport, care e...in fine, lunga poveste:

3 numere orange pe numele meu, 3 carduri Orange Money, unul pe mine si restul pe cei care folosesc numerele de telefon:
Se cumuleaza punctele de pe cele 3 carduri, in limita de 50 de puncte pe luna, in total. Deci nu 50+50+50. Deci practic se ,,stie" ca eu sunt titularul celor 3 abonamente.

Rezolvat

Edited by dariusgherman, 04 January 2022 - 14:20.


#2818
dariusgherman

dariusgherman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,523
  • Înscris: 28.08.2007
Ciudatenie, se pare ca nu mai primesc puncte pentru tranzactii, in ideea in care pana azi dimineata, la 6 jumate cand am platit ceva, am primit. De atunci, am platit 3 facturi, care apar debitate si am primit si mail-uri...in My Orange nu mai se adauga punctele...sper sa fie ceva delay. Deobicei intrau instant. Si nu, nu am ajuns la 50 tranzactii, sub 10 in astea 4 zile.

#2819
dariusgherman

dariusgherman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,523
  • Înscris: 28.08.2007
Am aflat si raspunsul:
Odata inrolat cardul de debit/activat intr-un ATM, nu se mai primesc puncte daca se plateste prin aplicatia My Orange. Inainte de a-l activa, avand doar cardul virtual, se primeau. E o prostie.
Dar ca si rezolvare, se pot plati facturile pe site-ul comerciantului - Eg. E-On- introducand datele cardului acolo, si asa se primesc si punctele. Si, evident, la platile in magazin, ca e cu NFC sau cu cel fizic.

#2820
johnflorin

johnflorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 919
  • Înscris: 07.10.2009
De ce nu incerci sa platesti la Orange din aplicatia Orange Money? Eu asa imi platesc factura, doar bag numarul si imi apare suma...

#2821
spikje

spikje

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 25.12.2004
Imi poate spune cineva cu OM si cu Revolut daca sunt diferente la FX intre cursurile USD - RON ?
Daca vreau sa convertesc 10000 USD, nu platesc nimic extra comisioane de conversie? E ca la Revolut Metal pe gratis?

PS: Revolut acum ofera 0.2298USD per RON sau 4.3503RON per USD (cu Forex inchis, deci probabil 1% peste cat a fost vineri).

Edited by spikje, 08 January 2022 - 18:21.


#2822
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,880
  • Înscris: 07.08.2008
https://www.orange.r...in-valuta-11228
https://www.orange.r...le-legale-11248


Conversie valutara - se foloseste cursul valutar international Visa, 1% comision

#2823
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,482
  • Înscris: 13.03.2005
In plus, ca minus pentru Orange Money, valuta schimbata trebuie trimisa prin transfer bancar către un cont bancar in acea valută (nu o poți ține pe contul de Orange Money), și acolo , in cazul USD, mai ai costuri Swift cu băncile intermediare.

#2824
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,930
  • Înscris: 17.03.2005

View Posttigerheart, on 08 ianuarie 2022 - 18:40, said:

https://www.orange.r...in-valuta-11228
https://www.orange.r...le-legale-11248


Conversie valutara - se foloseste cursul valutar international Visa, 1% comision

La EURO din cont Orange money către cont euro la alta bancă nu am comisioane, se folosește cursul interbancar de luni până vineri. Probabil la plata cu cardul in afara țării se folosește cursul visa +1 % comision, sau la retragere de bani de la bancomat același curs visa + 1% comision...

#2825
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,577
  • Înscris: 26.06.2010
E card Visa si nu are serviciul Visa Direct , intra banii altfel si nu instant , durează 3-4 zile lucrătoare sa intre banii transferati prin serviciile de transfer bani instant.

#2826
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007
Aveti idee daca exista timp de asteptare din momentul activarii contului pana la utilizarea acestuia la cumparaturi online cu cardul? Si nu ma refer la card fizic ci la card virtual.
Mai exact: daca merg la un shop Orange si activez serviciul Orange Money, imediat dupa aprobare (in caz ca e pe loc aceasta aprobare) pot crea un card virtual si depozita bani pe el?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate