Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Orange Money

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
4042 replies to this topic

#19
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,134
  • Înscris: 05.05.2003
Au dat drumul la carduri... este foarte simpla procedura (fara poza buletin sau selfie)
Comisioane zero pe linie daca depui lunar 500 lei! (altfel este 10lei).... 40 lei lunar la contul Platinum (probabil fara limita la sume rulate)

Attached Files



#20
smylle2u

smylle2u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 02.03.2007
hahaha conversie valutara la plati in in alte valute.
incepe bine orange money, tarife de banca din anii 2000.
nu vad niciun beneficiu fata de conturile gratuite de la raiffeisen, unicredit, libra sau ing.

#21
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,317
  • Înscris: 26.01.2019

View Postrz, on 15 februarie 2019 - 14:34, said:

Au dat drumul la carduri... este foarte simpla procedura (fara poza buletin sau selfie)
Comisioane zero pe linie daca depui lunar 500 lei! (altfel este 10lei).... 40 lei lunar la contul Platinum (probabil fara limita la sume rulate)
Mica corectie: Comisioane zero pe linie daca depui lunar 500 lei SI (citez) "efectuezi cel putin 2 tranzactii cu cardul la comercianti"

#22
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,134
  • Înscris: 05.05.2003
Corect... oricum se fac cele două tranzacții (doar nu depui bani degeaba).
Am făcut deja comanda... vă țin la curent.

#23
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008
Mie nu mi se pare o afacere, concurentii sunt mai buni. Pe langa alte fintechuri au bun IBAN RO.

View Postrz, on 15 februarie 2019 - 22:43, said:

Corect... oricum se fac cele două tranzacții (doar nu depui bani degeaba).
Am făcut deja comanda... vă țin la curent.

rz, vezi ca ti-am trimis un mesaj privat

Edited by AdiTwism, 15 February 2019 - 22:47.


#24
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,571
  • Înscris: 26.06.2010
10 lei comision lunar dacă nu ai încasări de 500 lei in cont și nu faci 2 tranzacții la comercianți , nu online , doar la magazin.E prea mult în 2019.

#25
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,134
  • Înscris: 05.05.2003
Glumesti, nu?.
Sunt sume și cerințe ridicol de mici... dar am uitat ca aici se comanda carduri doar pentru rulaj de la 5 la 10 lei.

Nu mai bine ii propuneți lui Gigi Becali să facă el un ifn ... Moka Bank Romania.

#26
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,180
  • Înscris: 08.12.2006

View Postrz, on 18 februarie 2019 - 12:07, said:

Glumesti, nu?.
Sunt sume și cerințe ridicol de mici... dar am uitat ca aici se comanda carduri doar pentru rulaj de la 5 la 10 lei.

Nu mai bine ii propuneți lui Gigi Becali să facă el un ifn ... Moka Bank Romania.
Iti imaginezi macar ca, Romania este singura si unica tara din Europa si pesemne ca si din lume in care se aplica asemenea practici retardate? Eu personal, prin cate tari am umblat si cate am vazut, sincer, nu am mai vazut asemnea idiotenii ca le bancile din Romania, conditii de genul asta.

Si cand s-a infipt ministerul de finante in banci...au inceput sa planga ca niste fetize ...vaaaiiii...nu putem sa ne sustinem, plecam...Romania asta, tara de cacat unde se pun taxe pe lacomie.

Edited by cuculea, 18 February 2019 - 19:37.


#27
creativestar

creativestar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,379
  • Înscris: 24.10.2009
Mie nu-mi displace deloc Orange Money. Asta daca va si functiona cum trebuie. In jurul casei mele nu am ATM Raiffeisen Bank,(unde imi tin "averea"), iar pachetul care il detin la ei nu-mi acorda gratuitate la extragere numerar la ATM-ul altor banci. Cu Orange Money, pot face top-up (parca asa se numeste termenul), sa transfer bani din Raiffeisen, si ii scot fara comisioane la orice ATM. Obligativitatea unui transfer lunar de 500 lei nu ma deranjeaza pentru ca oricum platesc doua facturi prin ei, pot alimenta cu benzina in Peco, si mai raman vreo 100-200 de cheltuiala la comercianti. Daca va functiona bine Orange Pay, sa platim cu telefoanele prin NFC, ar putea fi chiar o experienta placuta. Ramane de vazut. In orice caz pe mine ma incanta ideea asta si o voi experimenta.

Edited by creativestar, 01 March 2019 - 09:05.


#28
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,134
  • Înscris: 05.05.2003
Am și tv (satelit + tv online inclusiv stick tv) și telefon de la ei... 20 de ani in retea cu același nr.!
Am testat cam toate serviciile lor (de la primul net pe gsm, gprs, edge până la 4G+) încă de la apariție... in scurt timp voi avea și cardul lor!.
La Orange este fain că ai IBAN de Romania deci este practic IFN românesc iar de siguranța banilor nu se pune problema deoarece serviciul lor nu este pentru tranzacții cu sume mari - e suficient un salariu/venit din care plătești utilități și abonament telefon (sau reîncărcare) și de ce nu plati la comerciantii din tara.

Edited by rz, 01 March 2019 - 09:32.


#29
creativestar

creativestar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,379
  • Înscris: 24.10.2009
Mai demult am incercat sa transfer bani din Raiffeisen in Orange Money, prin internet banking folosind IBAN-ul orange, insa nu a mers. Mesajul era ceva de genul ca IBAN-ul nu corespunde nici unei banci. Am inteles atunci ca problema era in curtea Raiffeisen. Nu am mai incercat intre timp. Transferul din Orange Money in Raiffeisen a functionat. Nu m-a deranjat pentru ca oricum alimentam contul Orange Money direct din aplicatie. Insa ma gandesc sa nu fie ceva incompatibilitati la plati. Dar asta ramane de vazut.

#30
BURBULIR

BURBULIR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 02.04.2012
Eu sunt multumit pana acum de serviciile orange money, am si card de la ei. Am folosit aplicatia si cardul pentru toate tipurile de tranzactii (transfer bancar alimentare+plata, plata card la comercianti, top-up de pe card BRD, plati din aplicatie la furnizorii de servicii). Singura problema intalnita a fost cand am vrut sa alimentez contul cu numerar in Orange Shop, cei de acolo nu mai efectuasera tranzactii cu Orange Money si nu au stiut/dorit sa faca alimentarea. Pana la urma era soft-ul care nu functiona de vina...:). In rest, sa vedem cum vor evolua in viitor.

#31
creativestar

creativestar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,379
  • Înscris: 24.10.2009
Ai folosit cumva si plata prin NFC cu telefonul mobil, cu Orange Pay? Sunt doar curios

#32
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,134
  • Înscris: 05.05.2003
De luni îl testez și eu... are design vertical exact că la LeoPay (sa zicem că arată bine)
Ce nu am înțeles, este faza cu: "membru fondator" inscripționat pe card... probabil că sunt intre primii 100 de la lansare dar chiar nu doream inscripția asta pe card!.
In rest, este ok... și văd ca sunt trecut din start la planul MoneyPlus (fara sa solicit asta), cu 60000 lei/an
Probabil că s-au uitat pe istoric (la tel. și tv) și au văzut că am cotizat serios la ei... 20 de ani!

De luni îl testez și eu... are design vertical exact că la LeoPay (sa zicem că arată bine)
Ce nu am înțeles, este faza cu: "membru fondator" inscripționat pe card... probabil că sunt intre primii 100 de la lansare dar chiar nu doream inscripția asta pe card!.
In rest, este ok... și văd ca sunt trecut din start la planul MoneyPlus (fara sa solicit asta), cu 60000 lei/an
Probabil că s-au uitat pe istoric (la tel. și tv) și au văzut că am cotizat serios la ei... 20 de ani!
Cardul are valabilitate 5ani!

Attached Files



#33
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Sorry dar nu vad in istoricul discutiei. Ce aduce nou/bun Orange Money?

#34
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,134
  • Înscris: 05.05.2003
Cont IBAN (persoanal) de Romania, de ex... deci comparatii cu alte IFN-uri, nu cu băncile normale.
Fara limita 800 lei la ATM și retrageri free la orice bancomat din Romania.
Utilizare in Europa prin înrolare in Curve... asadar fara comisioane și conversii neplăcute.
Este un card binevenit pentru abonații Orange!

Edited by rz, 06 March 2019 - 21:26.


#35
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003

Quote

Carduri de debit virtuale și fizice
Clienții pot alege între cardul de debit Visa Clasic sau cardul de debit Visa Platinum, ambele putând fi folosite atât național, cât și internațional.
Prin intermediul aplicației mobile Orange Money, clienții pot:
  • să vizualizeze datele cardului virtual iar cumpărăturile pe Internet pot fi astfel realizate fără a mai utiliza datele de pe cardul fizic
  • să administreze instantaneu limitele cardului pentru utilizarea acestuia pentru plăți la magazine, pe internet sau pentru retrageri de numerar la ATM
  • să reseteze PIN-ul cardului din aplicație
  • să blocheze și să deblocheze cardul instantaneu, din aplicație

Cardul de debit Visa Classic este primul astfel de card cu design vertical din România.

În plus, clienții care optează pentru Cardul de Debit Orange Money Visa Platinum au acces gratuit la:
  • asigurare medicală[1] sau pentru pierderea bagajelor pentru calătoriile în străinătate, inclusiv pentru membrii familiei dacă aceștia călătoresc împreună
  • acces gratuit și nelimitat pentru client și un invitat în lounge-ul Business din aeroporturile București, Cluj și Timișoara
  • servicii concierge 24/7 pentru recomandări și rezervări de turism, evenimente sau hobby-uri
Clienții pot opta pentru cardul de debit Visa Classic, fără comision lunar, sau pentru cel Platinum, pentru 40 de lei pe lună.

Plăți contactless cu smartphone-ul sau smartwatch-ul
Clienții Orange Money, utilizatori de telefon cu sistem de operare Android cu tehnologia NFC, pot să efectueze plăți cu telefonul la orice POS contactless, oriunde în lume, prin înrolarea cardului Orange Money în aplicația mobilă Orange Pay.
Pentru plata cu telefonul trebuie activată opƫiunea de plată prin NFC şi selectarea aplicației Orange Pay ca serviciu de plată prestabilit.
Atât utilizatorii de telefon cu sistem de operare Android, cât și cei cu iOS pot să efectueze plăți cu smartwatch-urile Fitbit sau Garmin, compatibile cu tehnologia NFC, prin înrolarea cardului Orange Money în aplicația Fitbit Pay sau Garmin Pay.

Pentru autorizarea unei plăƫi cu telefonul sau ceasul este necesară deblocarea ecranului telefonului, pentru plata cu telefonul, sau tastarea codului PIN al ceasului, pentru plata cu ceasul.
Totodată, clienții care solicită în lunile următoare un card de debit Orange Money vor avea inscripționat pe acesta statutul de „Founder Member”, care oferă acces la beneficii precum 10% cash back la plata facturilor Orange sau reîncărcarea cartelelor PrePay Orange.

De asemenea, clienții Founder Member vor avea reducere de 20% pentru smartwatch-urile cu funcție NFC, modelele Fitbit Ionic sau Versa, precum și pentru Garmin Vivoactive3 Music.

Interesant, ar fi chiar super, daca nu ar crapa instant aplicatia pe iphone X cu ultimul IOS...

#36
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,134
  • Înscris: 05.05.2003
Interesant și aia cu cashback 10% pentru facturile Orange... la mai multe abonamente plătite te scoți și cu un număr reîncărcabil.
Pentru o familie sau firma cu toate numerele la ei este foarte ok, zic și eu.

Cel mai probabil vor reduce la 5% după ce se termina promoția "founder member" in sensul că cei non founder vor avea 5% reducere

Edited by rz, 07 March 2019 - 21:35.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate