Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Recomandari Seminee 2018+

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
921 replies to this topic

#91
Nick_28

Nick_28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 22.10.2006
Aici un aspirator de cenusa aproape gratis si extrem de eficient:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oGP53A3JCUo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ce parere aveti de focarele Kratki in general si de Kratki Z120 EVO in special - intreb expertii...

#92
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 06.01.2014
Eu am cumpărat un aspirator de la karc_er , pentru cenușă,  AD 3, cred . Era ieftin în vara când l-am cumpărat.  
Oricum, puterea celui făcut , din videoclipul de mai sus, depinde de puterea aspiratorului "normal", care poate sa nu fie ieftin .
Si-n plus,  ce rost au complicațiile ?

#93
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 06.01.2014
Am mai facut un pic de foc:

Attached Files



#94
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 06.01.2014
Dupa ce erau pregatite lemnele:

Attached Files



#95
mmtsdc

mmtsdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 06.05.2013

View PostNick_28, on 20 ianuarie 2019 - 08:17, said:

Aici un aspirator de cenusa aproape gratis si extrem de eficient:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oGP53A3JCUo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ce parere aveti de focarele Kratki in general si de Kratki Z120 EVO in special - intreb expertii...

Rugati comerciantul sa va trimita cartea tehnica, certificatele produslui(perfomanta) si testele acestuia (nu se gasesc pe internet si focarul NU este prezentat in tarile cu pretentii (Europa civilizata), oare de ce?). Fara astea nu se poate face o analiza decenta si corecta, cu toate ca prezenta siberului si fonta neprotejata ma fac sa fiu reticent cand vine vorba de calitatea acestui produs.

Dumneavoastra ce parere ati avea despre o masina care nu are voie sa circule in Germania-Austria-Elvetia?Posted Image

Cele bune!

#96
makemyday1

makemyday1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 15.11.2012

View PostNick_28, on 20 ianuarie 2019 - 08:17, said:

Aici un aspirator de cenusa aproape gratis si extrem de eficient:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oGP53A3JCUo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ce parere aveti de focarele Kratki in general si de Kratki Z120 EVO in special - intreb expertii...

Acest producator s-a " impus " pe piata din Romania cu produse la un cost redus, indemnand aproape orice proprietar de casa sa-si monteze un semineu.
Din caracteristicile focarului, cam totul pare "acceptabil" , cu conditia sa fie si valorile reale...desi ma indoiesc.
E cam greu sa ai 81% eficienta intr-un focar de fonta si temperatura asa mica la evacuare....poate doar cu clapeta inchisa sa ai sub 300 grd.
Fonta simpla, sibar pe evacuare...Posted Image

#97
mmtsdc

mmtsdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 06.05.2013
E prezentat asa :

"Timpul de ardere a lemnului la o umplere a focarului este de 4-5 ore (cu usa inchisa si ventilatia focarului la un nivel mediu)!!"
Parerea mea este ca ar fi imposibil!
"Focarul este dotat cu sistem de tripla combustie"
Nu inteleg termenul de tripla combustie, si nu stiu daca are macar dubla. Sunt curios ce are in randul nr 3...ca prima combustie ar fi arderea lemnului, a doua fumul/gazul, dar care ar putea fi cea de -a treia?!
"Echipat cu sistem de curatare a sticlei"
Nu e prezentat acesta sistem care curata sticla...Posted Image
"Avand un randament foarte crescut dispozitivul indeplineste standarde inalte de certificare (BlmSchV2 - Germania)."
Nu sunt prezentate ceriticarile si testele, ma indoiesc ca poate fi acceptat in Germania. Ce consum o avea?
"Deflectorul amplasat in conul focarului cu rolul de a extinde traseul fumului spre evacuare, sporind astfel eficienta arderii si garantand o utilizare mai buna a energiei cu reducerea in acelasi timp a emisiilor de substante nocive in atmfosfera."
Adica deflectorul reduce emisiile....wow, asta e noua!Posted Image
"Echipat cu clapeta de control al tirajului pentru a impiedica solicitarea la maxim a focarului si pentru a obtine un consum cat mai scazut de lemne."
Adica inchizi siberul, impredici fumul sa iasa normal si scade consumul...wow! Posted Image
Pret : "PRET: 3430 lei"
Sincer, si ieftin si bun!
Posted Image

Edited by mmtsdc, 21 January 2019 - 11:09.


#98
Nick_28

Nick_28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 22.10.2006
Ok. Recomandari? Ceva fara mari pretentii dar cu dubla combustie? Multumesc frumos!

#99
makemyday1

makemyday1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 15.11.2012

View PostNick_28, on 23 ianuarie 2019 - 09:24, said:

Ok. Recomandari? Ceva fara mari pretentii dar cu dubla combustie? Multumesc frumos!

Carbel, Defro, Nordpeis, Hajduk, Spartherm, Hoxter, Brunner....si lista poate continua.

Preturile sunt direct proportionale cu ordinea in care le-am enumerat mai sus.

Depinde doar ce asteptari ai si ce vrei de la un semineu!

Bafta! Posted Image

#100
Nick_28

Nick_28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 22.10.2006
Mersi frumos pentru recomandari! La banii astia iau cel mai ieftin Jotul ....
Nu vreau sa il folosesc decat de cateva ori pe an... nu e pentru incalzire.

#101
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008
Și eu am zis ca îmi iau focar numai pentru "design". Acum după ce m-am obișnuit și am văzut ca nu este asa mare deranj sa fac foc îmi pare rău că nu am făcut termosemineu...La următoarea casă.

#102
mmtsdc

mmtsdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 06.05.2013

 Nick_28, on 27 ianuarie 2019 - 11:18, said:

Mersi frumos pentru recomandari! La banii astia iau cel mai ieftin Jotul ....
Nu vreau sa il folosesc decat de cateva ori pe an... nu e pentru incalzire.

Cel mai ieftin Jotul este 8390 lei si are 6kw si 74% eficienta. Un Defro de 8 kw este 5800 lei si 80% eficienta. Un Hajduk de 7kw si 85% eficienta este 8300 lei. Un Carbel de 6 kw si 80% eficienta este 5000 lei. Daca ne uitam la cifre si comparam mere cu mere, nu cu rosii , atat Spartherm cat si Nordpeis stau cam la acelasi nivel.
Informatia dumneavostra este eronata!

Cele bune!

#103
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 23.02.2007
Ca posesor de asemenea focar low cost, completez citatul de mai jos din punctul de vedere al utilizatorului final:

 mmtsdc, on 21 ianuarie 2019 - 11:07, said:

E prezentat asa :

"Timpul de ardere a lemnului la o umplere a focarului este de 4-5 ore (cu usa inchisa si ventilatia focarului la un nivel mediu)!!"
Parerea mea este ca ar fi imposibil!
Lemnul arde cu flacara ~1.5 ore. Daca se folosesc brichete se poate ajunge la 2 ore. Maxim. Apoi mai este jar 2-3 ore.

"Focarul este dotat cu sistem de tripla combustie"
Nu inteleg termenul de tripla combustie, si nu stiu daca are macar dubla. Sunt curios ce are in randul nr 3...ca prima combustie ar fi arderea lemnului, a doua fumul/gazul, dar care ar putea fi cea de -a treia?!C
Consultantul meu de vanzari nu stia nici ce este dubla-combustie... deci ce sa mai vorbim. Eu cred ca aici este tradus prost. Se refera, probabil, la faptul ca sunt 3 aere ce intra in focar: primar, spalare geam si secundar.

"Echipat cu sistem de curatare a sticlei"
Nu e prezentat acesta sistem care curata sticla...Posted Image
Il prezint eu: din aerul de combustie, pleaca doua trasee lipite de ficar, pe exterior, iar apoi este injectat de sus in jos pe suprafata geamului. Acest aer nu se poate inchide, curge tot timpul. Cand nu este foc, acest aer raceste focarul, care la randu-i raceste incaperea unde se afla.

"Avand un randament foarte crescut dispozitivul indeplineste standarde inalte de certificare (BlmSchV2 - Germania)."
Nu sunt prezentate ceriticarile si testele, ma indoiesc ca poate fi acceptat in Germania. Ce consum o avea?
Eu incarc cu 8-10kg la prima aprindere, apoi cate 2-4kg.

"Deflectorul amplasat in conul focarului cu rolul de a extinde traseul fumului spre evacuare, sporind astfel eficienta arderii si garantand o utilizare mai buna a energiei cu reducerea in acelasi timp a emisiilor de substante nocive in atmfosfera."
Adica deflectorul reduce emisiile....wow, asta e noua!Posted Image
Posibil ca fara el nu ar creste temperatura asa mare in focar. Cele cu 2 deflectoare reusesc si mai mare crestere? Poti elabora?

"Echipat cu clapeta de control al tirajului pentru a impiedica solicitarea la maxim a focarului si pentru a obtine un consum cat mai scazut de lemne."
Adica inchizi siberul, impredici fumul sa iasa normal si scade consumul...wow! Posted Image
Corect. Inchizi, se stinge focul => scade consmul.


Pret : "PRET: 3430 lei"
Sincer, si ieftin si bun!
Posted Image
Nu. Ieftin.


#104
PescarPro

PescarPro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 28.08.2007
Ei acu-i acu sa ne spuna si noua posesorii de Nordpeis, Jotul,... etc cum e la focarele lor.
Cam cat dureaza un foc, cat de des trebuie sa bagi lemne pe foc.

Ca daca tot 2  ore tine un foc oare mai merita sa dai dublu pe un astfel de focar ?

Edited by PescarPro, 28 January 2019 - 16:22.


#105
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008
Nu cred ca la un Nordpeis tine mai mult focul decat la un alt focar. Eu nu am avut un altul sa compar, dar nu mi se pare ca tine asa mult focul.

Exemplu: Ieri am facut un prim foc cu lemne taiate mijlociu (adica nici surcele nici busteni), cam 5-8cm in diametru, si citeva surcele sus sa se aprinda, aportul de aer deschis la maxim si usa sprijinita la maner, si cand  a ramas doar jar (dupa aproximativ 40 minute), am bagat un brichet rupt in 2, a ars spectaculos cam 2 ore, cu alimentarea de aer la "minim", care pentru mine este cam la 1/3 din cursa totala a manetei de aer si usa inchisa.

Daca este mai bine sau mai slab decat altele nu pot spune, dar ce pot spune este ca nu am pus 8kg de lemn ca si colegul Bobitzaa. Primul foc poate, poate a avut 2kg de lemne, iar continuarea, brichetul are 1.66kg (sunt 6 bucati intr-o punga de  10kg).

#106
mmtsdc

mmtsdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 06.05.2013
Cred ca discursul e putin mai lung si nu trebuie vazut superficial, s-a mai discutat despre atingerea puterii in puncte (dupa multiple alimentari+disconfort termic) si modul de incalzire, eficienta si autonomie. O dacie Logan consuma mai putin decat un Mercedes/Bmw/Audi, asta e clar (si tot acolo ajungePosted Image ). In cazul semineelor, trebuie privit la fel de  atent daca tot vrem sa comparam: putem adauga durabilitatea in timp, siguranta in exploatare, eficienta, autonomia, temp gazelor la evacuare, temp dezvoltata la interior, cantiatea de lemn, autocuratare, etanseitate, teste+certificari si nu in ultimul rand, de ce in tarile civilizate multe focare care costa de doua ori mai putin nu sunt acceptate.(Civilizatii le alinta afirmand ca nu sunt prietenoase cu mediul inconjurator). Oare europenii astia sunt tampiti de nu-si cumpara produse de doua ori mai ieftine cu acelasi consum si aceeasi durata a arderii din interior?!Posted Image

#107
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 23.02.2007

 danfizesan, on 28 ianuarie 2019 - 16:42, said:

a ars spectaculos cam 2 ore
Pune un filmulet te rog.

Mugur poti dezvolta te rog ce inseamna autonomia, precum si date despre temperatura dezvoltata la interior.

#108
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008
Scuza-mi te rog calitatea filmarii, erau stinse toate becurile si am filmat cu telefonul.

https://photos.googl...jhlTHllUG5pQTF3

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate