Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Recomandari Centrale Termice (2018+)

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
3484 replies to this topic

#55
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Vitodens 100 cu sistem solar? Poate numai cu vreo automatizare de-a lor care mai costa inca odata cat centrala ca ea singura asa nu are nicio optiune pentru solar. Iar senzorul de temperatura exterioara, daca il folosesti ca sa iti regleze direct temperantura in sapa ... risti sa bagi acolo 70+. Acum nu stiu cum sunt modelele mai noi, poate sunt ceva mai destepte, ca acum cativa ani nu prea stiau sa faca mare lucru.

#56
the_same

the_same

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,131
  • Înscris: 13.11.2012
Salut,
Va rog sa imi recomandati o centrala termica de 24kw pana in 3000 lei pentru un ap 3 de cam cu 2 bai.
Ma intereseaza sa fie fiabila si service bun si cu disponibilitate.
La un alt apartament am un romstal vision care merge fara probleme de 8 ani.
Ms.

Edited by the_same, 15 December 2018 - 21:32.


#57
iuliangrecu

iuliangrecu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 26.09.2010

View Postthe_same, on 15 decembrie 2018 - 21:13, said:

Salut,
Va rog sa imi recomandati o centrala termica de 24kw pana in 3000 lei pentru un ap 3 de cam cu 2 bai.
Ma intereseaza sa fie fiabila si service bun si cu disponibilitate.
La un alt apartament am un romstal vision care merge fara probleme de 8 ani.
Ms.
https://www.emag.ro/...p/pd/DP6Q6YBBM/

#58
cornel_m2006

cornel_m2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 04.05.2012
Ai in vedere si Puterea minima la incalzie, mai exact raportul de modulare sa fie 1:10!

Se fac economii importante in perioadele de final toamna si inceput de primavara...

https://www.romstal....-p14739449.html

https://www.emag.ro/...u/pd/DXB8CYBBM/

Aristonul se poate gasi mai ieftin in alte parti.

#59
ionutblv

ionutblv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 30.12.2008
https://www.emag.ro/...u/pd/DT8XV3BBM/ FOARTE multe resigilate sa fie cu defect doar de la transport

#60
M4V3RiCk_

M4V3RiCk_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,672
  • Înscris: 01.08.2007
Recomandare centrala ~ 35 de Kw ?

Debit ACM >15 l minut

Ma intereseaza in primul rand sa fie construita solid, sa nu imi dea batai de cap.
Parte electronica OK

Construita in Europa.

Ariston, pareri ?

Si ar mai fi Motan-ul facut de romani - ce componente baga in ea?
Am inteles ca nu ar fi construite destul de solid. Asa e?


Pe scurt: Nu doresc sa platesc ptr brand doar !

Astepti sugestii.

Edited by M4V3RiCk_, 04 January 2019 - 02:08.


#61
paciu

paciu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 26.05.2008
Vă rog, un sfat pentru achiziție centrală termică în condensare. Buget 3400-3600 lei. Casă din cărămidă, pereții interiori au grosimea de 32cm cu tot cu tencuială, cei exteriori tot de 32 izolați cu polistiren de 10, 2 dormitoare, living, 2 băi, bucătărie. Suprafată 110mp. Câte 2 geamuri la camere, living și bucătarie, 1 geam la băi. Calorifere la fiecare geam + unul pe hol la intrare. Nu, nu vreau s-o vândPosted image, dar am pus toate aceste date în speranța unui sfat documentat. Mulțumesc anticipat.

#62
PescarPro

PescarPro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 28.08.2007
Ferroli Bluehelix tech 25 A sau C depinde cum vrei cu boiler sau fara. E foarte silentioansa si are componente de la honeywell si pompa wilo.
e foarte simpla nu are prea multe setari.

#63
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017
Vreau sa schimb centrala , un Junkers de 24 cu tiraj fortat care de 19 ani isi face datoria fara probleme .
Suma disponibila 50k lei , firme vizate - premium : Viessmann, Buderus, Vaillant .
Ce caut : simplitate, fiabilitate, zgomot redus .
Suprafata incalzita 70 metri patrati , 2 surse consum apa calda, 5 calorifere fonta aproximativ 90 elementi (total)
Multumesc.

#64
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
50 000? Banuiesc ca ai vrut sa scrii 5 000. Din ce vad eu pe internet e cam loterie. Eu ma uitam la Vaillant ca la o firma de referinta in domeniu, insa la cate probleme am auzit in ultimul timp cu centrale noi noute, mi-e greu sa recomand. Viessmann e scump la service daca ai ghinion sa fie ceva cu probleme.

Fiabilitate, iar e greu de spus. Schimba astia modelele ca pe sosete. Pot fi numai schimbari de suprafata, dar daca schimba placa electronica si cea noua are hibe... Asta nu iti poate spune nimeni, deci dupa cum iti e norocul

Simplitate... Toate centralele fac acelasi lucru, ard niste gaz si transfera caldura unui agent termic. A aparut mai de curand ideea cu condensarea, dar cel putin de cand nu se mai gasesc centrale clasice nici asta nu mai e un criteriu de diferentiere. Atunci producatorii ca sa ia ochii lumii si fata concurentei baga tot felul de functii si briz-brizuri, deci ma tem ca simplitate nu prea mai gasesti la firmele de top. Si ca tot am amintit de centralele in condensare, sunt mai eficiente, de acord, insa eficienta asta nu face casa buna cu simplitatea.

Deci dupa mine e greu de spus. Vezi mai in spate Florin recomanda Baxi. Am impresia ca sunt centrale mai simple si mai robuste, dar nu stiu exact ca nu sunt de specialitate.

#65
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017
"50 000? Banuiesc ca ai vrut sa scrii 5 000"
5000 lei, da, am pus cam mult.
Am ales intre vitodens 50W si 100W de la viessmann , am dat telefoane si am ajuns la rezultatul 50 W pentru mine
Ambele au aceleasi componente mecanice in interior , randament identic, schimbator inox, modulare flacara .
Diferenta este la partea de automatizare , 100W este foarte complex , posibilitate comanda de la distanta, posibilitate conectare la panouri solare , recomandat pentru incalzire in pardoseala - multe de care eu nu am nevoie dar mai dau 1000 lei in plus .
Raman pe 50 W

#66
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Eu am vitodens 100, dar complexitatea automatizarii de care vorbesti lipseste cu desavarsire. M-ai facut curios. O sa ma uit sa vad si eu ce spun la descrieri la modelele noi. Poate intr-adevar au functii diferite de ce aveau acum 4-5 ani cand am luat-o pe a mea.

#67
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017
Rectificare : are conexiuni pentru a lega un programator inteligent ce face legatura bluetooth cu telefonul . Pentru panouri solare ai nevoie de alta automatizare dar are intrare pentru ea ce la 50 W nu exista .
Am fost sa le vad la o firma pe viu , da, e micuta, identica cu 100W ca marime dar difera designul la display , la 100 e mai mare . In interior nu am putut vedea numai pe site , sunt identice . Furtunele de legatura de la ...la... sunt din cauciuc , ca la radiatorul auto , nu se mai foloseste metal , poate daca erau din inox sa reziste la aciditatea condensului costa 100 mil Posted image
Imi tot bagau in fata un Ariston , frumos ca design dar iti prinzi urechile in butoane si afisaj, zici ca e masina de spalat cu milioane de optiuni, scria si wifi pe ea .
Ideea este ca din 2008 incoace si la auto si la altele fiabilitatea este gandita pentru maxim 8-10 ani , trebuie sa te bucuri daca in aceasta perioada nu ai probleme majore si basta .

#68
rewq9

rewq9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 11.02.2018
,..nu se mai foloseste metal , poate daca erau din inox sa reziste la aciditatea condensului costa 100 mil"...aia e teava de tur si nu are legatura cu condensul ala se scurge pe altundeva,varianta 100 e  mai buna,mai bine construita la 050 s-a facut rabat la calitatea materialelor folosite pentru a scadea costul,cei cu state vechi de pe acest forum oameni de service iti pot da mai multe detalii

#69
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017
Am luat 050W , furtune auto am mai multe decat tevi de cupru Posted image.
Si 100W e plin de plastic si furtune , poate mai putin cu 2-3 dar da, e mai tare pe partea electronica, e mai dasteapta - nu ne trebuie , nu poate fi manipulata Posted image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zmcyOwhdPDs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#70
rewq9

rewq9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 11.02.2018

 ldpe, pe 11 ianuarie 2019 - 22:29, a scris:

Am luat 050W , furtune auto am mai multe decat tevi de cupru Posted image.
Si 100W e plin de plastic si furtune , poate mai putin cu 2-3 dar da, e mai tare pe partea electronica, e mai dasteapta - nu ne trebuie , nu poate fi manipulata Posted image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zmcyOwhdPDs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
da interesant eu am gasit pe un site o poza cu o prezentare,unde se pare ca are cupru,daca ai luat-o sa o folosesti sanatos,un lucru mai imp decat furtunele respective cred ca e calitatea serviceului oferit,daca iti pica ceva sa nu stai 2 saptamani pana iti vin aia cu piesa(as atasa poza nu-mi dau seama cum pe situl acesta)

#71
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017
"daca iti pica ceva sa nu stai 2 saptamani pana iti vin aia cu piesa"
Asta e foarte importan , si la vechea centrala permanent am platit service plus , anual, pentru intaietate la interventie, piese originale cu pret promotional, manopera inclus, deplasare inclus . Anual desfacut, curatat, aspirat, gresat , doxa functioneaza si acum dupa 19 ani .Mama ce unsori bagam in ea ,ii dadeam de la auto, solutii de spalare si decalcifiere profesionale de la centrale CAF pe aburi , numai in puf a stat atatia ani , pacat ca mai nou sigileaza carcasa sa nu mai pot sa-mi bag mana, aspiratorul si alte zeci de scule prin ea .

"as atasa poza nu-mi dau seama cum pe situl acesta"
Ai in dreapta "mai multe optiuni de raspuns" dupa se deschide unde poti urca poze .

050 W a fost recomandata de om venit de la reprezentanta Viessmann sa masoare , am discutat de 100W avand in vedere ca pe acel model am fost chitit si mi-a explicat ca in conditiile date este vorba de bani aruncati . Cea de 24kW va functina la aproximativ jumatate din putere , daca luam 100W functiona un sfert . Automatizari nici poveste , termostat hai sa spunem dar l-a vazut pe care il am , un ceracontrol junkers si a spus ca e super, stie si 12 si 24 si 240 volti , am mai scapat de o cheltuiala. Problema la 050W este ca nu are robinet de umplere , trebuie facut unul , am din ce , am cu ce dar nu stiu ce trebuie Posted image . Ma duc la un cabinet stoma ce are asa ceva montat pe perete , aparatul foto si dai, sectiuni la tevi numai sa le vad ca le memorez rapid , restul e joaca.

Edited by ldpe, 11 January 2019 - 23:03.


#72
rewq9

rewq9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 11.02.2018

 ldpe, pe 11 ianuarie 2019 - 22:49, a scris:

"daca iti pica ceva sa nu stai 2 saptamani pana iti vin aia cu piesa"
Asta e foarte importan , si la vechea centrala permanent am platit service plus , anual, pentru intaietate la interventie, piese originale cu pret promotional, manopera inclus, deplasare inclus . Anual desfacut, curatat, aspirat, gresat , doxa functioneaza si acum dupa 19 ani .Mama ce unsori bagam in ea ,ii dadeam de la auto, solutii de spalare si decalcifiere profesionale de la centrale CAF pe aburi , numai in puf a stat atatia ani , pacat ca mai nou sigileaza carcasa sa nu mai pot sa-mi bag mana, aspiratorul si alte zeci de scule prin ea .

"as atasa poza nu-mi dau seama cum pe situl acesta"
Ai in dreapta "mai multe optiuni de raspuns" dupa se deschide unde poti urca poze .

050 W a fost recomandata de om venit de la reprezentanta Viessmann sa masoare , am discutat de 100W avand in vedere ca pe acel model am fost chitit si mi-a explicat ca in conditiile date este vorba de bani aruncati . Cea de 24kW va functina la aproximativ jumatate din putere , daca luam 100W functiona un sfert . Automatizari nici poveste , termostat hai sa spunem dar l-a vazut pe care il am , un ceracontrol junkers si a spus ca e super, stie si 12 si 24 si 240 volti , am mai scapat de o cheltuiala. Problema la 050W este ca nu are robinet de umplere , trebuie facut unul , am din ce , am cu ce dar nu stiu ce trebuie Posted image . Ma duc la un cabinet stoma ce are asa ceva montat pe perete , aparatul foto si dai, sectiuni la tevi numai sa le vad ca le memorez rapid , restul e joaca.
robinet de umplere nu au in general astea nemtesti ,eu am un Buderus gb 072,care nu are dar la instalare e simlu iti face o deviatie pe tur sau retur (cum ii este mai indemana instalatorului)de pe teava de alimentare cu apa rece a centralei,din ce stiam la asta 050 i-au pus si robinet de alimentare din fabrica


in cea ce priveste puterea ambele moduleaza,de 24kww ai nevoie pe acm pe caldura merge mult mai jos in functie de ce instalatie ai ,ambele din ce vad eu au putere minima asemanatoare deci ala nu ti-a spus bine

Attached Files


Edited by MembruAnonim, 11 January 2019 - 23:22.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate