Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Recomandari Centrale Termice (2018+)

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
3484 replies to this topic

#37
rewq9

rewq9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 11.02.2018

View Postblazzelia, on 02 decembrie 2018 - 22:11, said:

Pai nu e doar pretul centralei acolo, de aia ma adresez celor care stiu toti pasii si cheltuielile legate de acesti pasi.
montaj centrala maxim 100 euro daca ti-o schimba pe aia veche si trebuie sa faca modificari sa spunem mai vreo 200ron pe materiale,pif este gratuit la toti ,autorizarea de functionare a centralei e vreo 100-150 depinde de aia la care ai in garantie centrala.
La 2 ani iti spun cum platesc eu in TM 100 RON verificarea la instalatia de gaze facuta de un agent autorizat ANRE(La EON  era vreo 270 ron -nu esti obligat sa faci cu ei..)plus VTP(verificare tehnica periodica a centralei) -in cazul meu de aia care-mi au centrala in garantie 150 ron plus 130 ron curatarea centralei(nu te obliga dar e necesar mai ales la astea in condensatie)deci la doi ani platesc cam 380 ron ...tu ai contractul pe 36 luni cat sunt ratele sau iti ofera servile astea gratuit pe perioada garantiei?cat iti da garantie?3600 +650 (montaj)+250(autorizatie gaze plus autorizatie functionare centrala -la ei sa spunem ca e dublu)plus ce am zis eu la 2 ani
se renteaza ?

Edited by MembruAnonim, 02 December 2018 - 22:44.


#38
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Pentru casa de la tara, unde nu am gaz, ma gandeam daca exista centrale pe GPL. De ani buni incarc butelia de aragaz la “statia peco” si ma gandeam daca exista o centrala care sa functioneze cu gazul dintr-o astfel de butelie.
Mentionez ca acolo imi petrec doar weekendurile.


#39
blazzelia

blazzelia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 05.08.2013

View PostMembruAnonim, on 02 decembrie 2018 - 22:35, said:

montaj centrala maxim 100 euro daca ti-o schimba pe aia veche si trebuie sa faca modificari sa spunem mai vreo 200ron pe materiale,pif este gratuit la toti ,autorizarea de functionare a centralei e vreo 100-150 depinde de aia la care ai in garantie centrala.
La 2 ani iti spun cum platesc eu in TM 100 RON verificarea la instalatia de gaze facuta de un agent autorizat ANRE(La EON  era vreo 270 ron -nu esti obligat sa faci cu ei..)plus VTP(verificare tehnica periodica a centralei) -in cazul meu de aia care-mi au centrala in garantie 150 ron plus 130 ron curatarea centralei(nu te obliga dar e necesar mai ales la astea in condensatie)deci la doi ani platesc cam 380 ron ...tu ai contractul pe 36 luni cat sunt ratele sau iti ofera servile astea gratuit pe perioada garantiei?cat iti da garantie?3600 +650 (montaj)+250(autorizatie gaze plus autorizatie functionare centrala -la ei sa spunem ca e dublu)plus ce am zis eu la 2 ani
se renteaza ?

Mda, am priceput, multumesc.

#40
dcristiand

dcristiand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.09.2016

View Postmedelin992, on 03 decembrie 2018 - 10:05, said:

Pentru casa de la tara, unde nu am gaz, ma gandeam daca exista centrale pe GPL. De ani buni incarc butelia de aragaz la “statia peco” si ma gandeam daca exista o centrala care sa functioneze cu gazul dintr-o astfel de butelie.
Mentionez ca acolo imi petrec doar weekendurile.
cu siguranță există; chiar am citit undeva că sunt unele care se autoreglează pe tipul de gaz folosit; dar... din câte știu, încărcarea buteliilor „la stația peco” e ilegală... iar ca să cumperi butelii normale ca să-ți încălzești casa, cred că ar fi cam păgubos... vezi că sunt și butelii de capacitate mai mare, cu propan (care și are putere calorică mai mare ca aragaz-ul) și sunt speciale pentru așa ceva

Edited by dcristiand, 03 December 2018 - 16:47.


#41
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Si propanul il gasesc la firme specializate banuiesc, la zeci de km de casa. Pe cand statia peco este in sat. In 10 min am umplit-o cu 20 l.

#42
dcristiand

dcristiand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.09.2016

View Postmedelin992, on 03 decembrie 2018 - 16:43, said:

Si propanul il gasesc la firme specializate banuiesc, la zeci de km de casa. Pe cand statia peco este in sat. In 10 min am umplit-o cu 20 l.

faci cum vrei! eu nu vând nici centrale, nici propan, așa că n-am niciun interes... oricum, n-ai fi nici primul, nici ultimul care și-a făcut casa torță crezând că economisește; gândește-te doar la următorul lucru: o butelie încărcată în instalație specializată, de personal specializat, este supusă la fiecare încărcare unui minim control tehnico-funcțional; de asemenea, periodic, buteliile sunt supuse și altor teste, revopsite, etc., lucru inscripționat pe ele; dacă tu folosești ani de zile aceeași butelie încărcată „la peco”, singura grijă a celui de acolo e să nu-l vadă cineva; dealtfel, în astfel de situații, nu primești nici bon fiscal; tocmai ca să nu existe nicio dovadă a încălcării legii; deci nici vorbă de posibilitatea de a depista în timp util defecte care pot duce la catastrofe... Sigur, principiul „las-că merge și așa” a fost descoperit de un român și aplicat de mulți alții... unii chiar au supraviețuit...

#43
blazzelia

blazzelia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 05.08.2013

View Postblazzelia, on 30 noiembrie 2018 - 16:28, said:

ntentionez sa cumpar o centrala murala pe gaz pentru casa mea de 150m2, izolatie polistiren 10cm, geamuri termopan. In prezent incalzesc casa cu lemne cu un cazan Viadrus de 30KW si un puffer de 1000l. Incalzirea in casa e in pardoseala. ACM o produc cu boiler electric.
Prima intrebare ar fi - centrala clasica sau in condensatie? A doua ar fi - ce model s-ar potrivi la conditiile de mai sus, la un buget de maxim 3500 RON?

Nimeni? Poate din cauza sarbatorii de Sf. Andrei a trecut lumea cu vederea problema mea...

#44
puma_rider

puma_rider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 01.06.2008
medelin992
Recomand niste aparate de aer  conditionat, modele ce au cop bunicel pe incalzire si care se pot controla prin internet.
Daikin, sau marca de buget Gree. La care adaugi 2 calorifere electrice pt cazuri de avarie.
Acum sunt ieftine. Iei 2 Gree cu Wi-Fi la pret de centrala. Daca pui si caloriferele, iei 3. Le tii la minim in cursul saptamanii si cresti temperatura cu 6 ore inainte sa ajungi acolo. Pe season rece cred ca iese mai ieftin decat gazul de butelie si te scuteste de drumul la peco cu butelia in portbagaj.
Si sunt si mai sigure decat o instalatie improvizata.

Bonus vara. 😎

#45
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014

View Postblazzelia, on 03 decembrie 2018 - 17:42, said:

Nimeni? Poate din cauza sarbatorii de Sf. Andrei a trecut lumea cu vederea problema mea...

Dar tu ai citit macar un pic pe aici in acest timp pentru ca majoritatea lucrurilor pe care le scriu mai jos se regasesc destul de des. Centrale clasice nu prea se mai gasesc. In plus la tine merge bine o centrala in condensare legata direct la ipat. Ideal ar fi una cu putere de modulare mare. E posibil sa trebuiasca sa modifici un pic configuratia grupurilor de pompare (daca se poate) pentru ca probabil ele sunt gandite sa functioneze cu temperaturi ridicate provenite de la centrala pe lemne/puffer. La centrala in condensare e mai eficient sa mergi cu temperaturi mai reduse si sa faci mai putin amestec cu apa care vine de pe retur. Ca putere 24kW e suficient. Ramane marca... asta depinde si daca exista firme locale de service. Ar fi bine sa te orientezi si apa calda tot cu centrala sa o faci pentru ca e sensibil mai ieftin decat cu curent. Poti lua centrala cu apa calda instant pe care sa o treci apoi prin boilerul electric (pentru confort sporit ca sa ai tot timpul apa la temperatura constanta) sau sa iei boiler cu serpentina si centrala care face apa calda in boiler, dar investitia intr-un boiler cu serpentina e ceva mai mare. Succes!

#46
tibit

tibit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 24.06.2007

View Posttibit, on 30 noiembrie 2018 - 13:06, said:

salut,

trebuie sa cumpar o CT saptamana urmatoare si am nevoie de un sfat , buget in jur de 3500, si de 24kw(ap cu 80mp) ce model de la Vailant, buderus ariston ,merita?

este mai ok ? https://www.emag.ro/...rch-Action=view

Edited by tibit, 04 December 2018 - 17:20.


#47
blazzelia

blazzelia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 05.08.2013

View PostM_ierdnA, on 04 decembrie 2018 - 09:43, said:

Dar tu ai citit macar un pic pe aici in acest timp pentru ca majoritatea lucrurilor pe care le scriu mai jos se regasesc destul de des. Centrale clasice nu prea se mai gasesc. In plus la tine merge bine o centrala in condensare legata direct la ipat. Ideal ar fi una cu putere de modulare mare. E posibil sa trebuiasca sa modifici un pic configuratia grupurilor de pompare (daca se poate) pentru ca probabil ele sunt gandite sa functioneze cu temperaturi ridicate provenite de la centrala pe lemne/puffer. La centrala in condensare e mai eficient sa mergi cu temperaturi mai reduse si sa faci mai putin amestec cu apa care vine de pe retur. Ca putere 24kW e suficient. Ramane marca... asta depinde si daca exista firme locale de service. Ar fi bine sa te orientezi si apa calda tot cu centrala sa o faci pentru ca e sensibil mai ieftin decat cu curent. Poti lua centrala cu apa calda instant pe care sa o treci apoi prin boilerul electric (pentru confort sporit ca sa ai tot timpul apa la temperatura constanta) sau sa iei boiler cu serpentina si centrala care face apa calda in boiler, dar investitia intr-un boiler cu serpentina e ceva mai mare. Succes!

Haha, e amuzant felul in care ma certi. Aproape ca-mi vine sa-mi pun un disclaimer in semnatura, ceva de genul "Va rog sa nu dati cu parul, nu, n-am citit tot forumul despre centrale dar inca sper sa ma ajute cineva..."

Sigur ca am "citit macar un pic pe aici in acest timp", motiv pentru care imi sunt cunoscute aspectele pe care le-ai mentionat.
Dar uite care e problema. Discutiile din thread-ul anterior se opresc, la perioada la care am ajuns eu cu cititul (mijlocul lui 2017), la unele modele de centrale care nu par sa mai fie in lista de produse curente ale firmelor respective. Ma refer aici la Ariston Genus Premium EVO sau Immergas Victrix Exa. Din acest punct de vedere speram ca cei care lucreaza in bransa vor putea sa-mi faca o recomandare mai actuala.

Gata, ma duc repede sa termin ce mai am de citit, nu de alta, dar imi mai vine vreo intrebare pe limba si ma prezint cu lectia neinvatata si iar ma iei la rost :)

Era o gluma,  multumesc pentru respuns,

B

#48
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Nu te certam ... daca te certam nu mai raspundeam mai departe. Stiu ca e greu de citit pentru ca se gasesc pareri din cele mai diverse. Eu nu sunt din "bransa", dar poate raspunde cineva daca intrebi punctual, "intre X si Y ce sa aleg?"

Totusi centralele de care intrebi se mai gasesc pe piata, sau lipseste stocul? Genus era model de top la Ariston. De Voctrix nu stiu, dar immergas e firma buna. Mai ramane problema cu servisul in zona ta si apoi "detaliile" de care am vorbit mai sus.

#49
blazzelia

blazzelia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 05.08.2013

View PostM_ierdnA, on 05 decembrie 2018 - 10:27, said:

Totusi centralele de care intrebi se mai gasesc pe piata, sau lipseste stocul? Genus era model de top la Ariston. De Voctrix nu stiu, dar immergas e firma buna. Mai ramane problema cu servisul in zona ta si apoi "detaliile" de care am vorbit mai sus.

Aparent mai sunt pe piata de astea, desi scorurile nu-s tocmai grozave, sunt mai scumpe decat in perioada 2016/2017. Pe motivul asta speram ca cineva sa aiba oarece recomandari pentru modelele mai noi.
Eu sunt din Iasi - ma astept ca partea de service sa fie bine reprezentata dar, ca sa fiu sincer, nu m-am interesat inca indeaproape de acest aspect.

B

#50
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Parerea mea este sa iei la rind magazinele din Iasi, ca sa vezi care dintre ele asigura atit montajul cit si servisul la marcile de centrale pe care le comercializaeaza. Faci un tabel cu firmele si marcile, dupa care te apuci de cautat modelul.

Este simplu:
- Eu o sa-ti spun sa cumperi Baxi, ca-i cea mai tare centrala posibila din Ro. Dar daca la tine in oras nu o vinde nimeni si nici nu o repara nimeni, atunci ce te faci ? Ca doar nu o sa o dai jos de pe perete ca sa vi cu ea pina in Alba ca sa-ti repar eu centrala.
- Daca eu vind doar Baxi (sau prepondernt Baxi), le si montez, le si servisez, inseamna ca am si piese de schimb pe stoc. Daca vind de toate, inseamna ca nu ma prea intereseaza servisul si o sa te plasez la altul sau o sa te amin cind ai probleme, deoarece nu am piese de schimb.

#51
blazzelia

blazzelia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 05.08.2013

View Postflorin71_skoda, on 05 decembrie 2018 - 20:12, said:

Parerea mea este sa iei la rind magazinele din Iasi, ca sa vezi care dintre ele asigura atit montajul cit si servisul la marcile de centrale pe care le comercializaeaza. Faci un tabel cu firmele si marcile, dupa care te apuci de cautat modelul.

Ariston e destul de bine reprezentat in Iasi - sunt 6 firme acreditate de ei care fac de la instalare pana la service. Or mai fi si altele...
BlackSea-ul cu Immergas, am vorbit cu ei, nu instaleaza ci doar vand si fac service.

Revin la problema cu modelul - la Ariston nu mai vad modelul Genus Premium iar la Immergas, reprezentantul zice ca modelul Exa a fost inlocuit de Tera.
Deci ce model de Ariston ar inlocui Genus-ul cu pricina si ce pareri exista despre Tera?


Multumesc,

B

#52
eboda

eboda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 07.12.2007

View PostAdm, on 21 noiembrie 2018 - 08:35, said:

Vechiul topic avea ~300 de pagini si era prea stufos.

Centralele termice pe GN sunt de doua tipuri:

- in condensatie
- conventionale (teoretic nu se mai produc, dar mai exista stocuri)

Centralele in condensatie au randament "supraunitar" (chestie imposibila in acest univers, dar e ~semantica).
Pentru ca ele sa aiba un randament cat mai bun, e nevoie ca temperatura pe retur sa fie cat mai mica.

Asta insemna ca daca tineti apa din calorifere la 80C -> merge in mod conventional.
E de dorit ca CT in condensatie sa mearga cu incalzire in pardoseala (IPAT), care functioneaza la 35-50C


Va recomand sa citit si topicul Economie la factura de gaze naturale

Cele mai importante aspecte ale unei centrale termice cu GN sunt:
- puterea
- anii de garantie
- sa ai service aproape (dpdv geografic)

Daca aveti un apartament cu 2-3 camere, o centrala ce produce ACM instant e indeajuns.
Daca aveti insa mai multe bai sau o casa mai mare, e nevoie sa luati in calcul un boiler pentru rezerva ACM.
NU EXISTA RANDAMENT SUPRAUNITAR  se numeste inginereste-- eficienta tehnica normata==   unde exista specificat  in reclame ""randament"" au terminat scoala la ora de sport..

http://www.amdgrup.r...fenomen-natural

In eventualitatea ca statul ar dori sa taxeze in viitor centralele pe gaz orientativa spre centrale de ultima generatie  class  NOx6  
PT CA E POSIBIL ca taxarea sa fie dupa clasa de noxe...nu degeaba  exista marcarea Nox 3  Nox 4 Nox 5 Nox 6   si cautati o centrala cu puterea minima maxim  4kw  pt a nu avea consumuri mari in regim tranzitoriu  primavara si toamna.

Edited by eboda, 10 December 2018 - 01:59.


#53
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Ai sesizat ghilimelele, nu-i asa?
Dar ai simtit nevoia sa te arati "mai" superior.

PS Sper ca vezi si ghilimelele de la "mai".

#54
dorascuP

dorascuP

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 14.07.2016

View Postdaw00, on 25 noiembrie 2018 - 20:22, said:

Va rog sa ma ajutati cu recomandari pentru o centrala termica avand in vedere urmatoarele detalii:
- incalzire in pardoseala
- casa P+E 180 mp utili
- centrala sa stie/aiba senzori exterior + interior, la care doresc boiler atasat pentur ACM si pe viitor sa pot sa o leg la panouri solare.
Orice sfaturi/recomandari sunt bine-venite!
Multumesc anticipat.
Am vazut instalata pentru incalzirea in pardoseala un Vitodens 100 in varianta doar pe incalzire, iar pentru apa calda au boiler. Are senzor pentru temperatura exterioara si pentru apa calda din boiler. Centrala poate sa functioneze si cu un sistem solar

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate