Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Recomandari Centrale Termice (2018+)

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
3484 replies to this topic

#2251
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,202
  • Înscris: 24.05.2022

 danyxp, on 19 august 2022 - 10:08, said:

Multumesc; am totusi rugamintea de a mentiona cineva cateva din acele modele daca se poate. Sper sa nu va enerveze cererea mea, ignorati daca deranjeaza.
Ariston GenusOne/Alteas One, Viessmann Vitodens 050W/100W, Ferroli Bluehelix Maxima, Riello Family Kiss/Beretta Exclusive X. Exceptand ARiston, celelalte suporta OpenTherm.

#2252
danyxp

danyxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 12.12.2005
Mulțumesc, le caut sa vad dacă se încadrează în buget.

#2253
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,945
  • Înscris: 25.04.2016

 doinastela, on 19 august 2022 - 13:23, said:

N-am stiut ca mai citeste cineva review-urile de pe emag !
Macar informativ. Mai afli ceva, poti uneori sa tragi niste concluzii....

#2254
Rretro

Rretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 10.03.2020

 lexraz, on 19 august 2022 - 15:21, said:


Ariston GenusOne/Alteas One, Viessmann Vitodens 050W/100W, Ferroli Bluehelix Maxima, Riello Family Kiss/Beretta Exclusive X. Exceptand ARiston, celelalte suporta OpenTherm.
Ariston suporta CLOSE THERM...

#2255
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,961
  • Înscris: 19.05.2006

 MMike, on 19 august 2022 - 19:11, said:

Macar informativ. Mai afli ceva, poti uneori sa tragi niste concluzii....
la Ariston de ex. toate reviewurile trebuie sa fie pozitive acum, ca sa se lichideze stocurile vechi, ca apare gama noua de centrale.. si nimeni n-o sa le mai vrea pe astea vechi. So, sa scriem pozitiv despre ele, sa ne declaram uimiti si f. multumiti.
Dupa care apare gama noua si in prezentari o sa scrie: s-au eliminat bug-urile si vulnerabilitatile de la generatia precedenta, Probleme de soft sau cu placile si piese de schimb n-o sa mai fie etc. Posted Image
La review-uri de centrale (sau alte echipamente) gasesti si pareri de genul, Imi place centrala (sau echipamentu), am prins-o la reduceri ! Sau Nu-mi place centrala, Curierul a fost obraznic (sau a intarziat) -deci 1 Stea. Unul zice: nu face apa calda destul.. Alta ii raspunde Ba eu sunt impresionata de productia de apa calda.. fac 3 bai una dupa alta ! Am sa incerc si simultan, ca avem 2 bai, no offence.. Posted Image

Edited by doinastela, 19 August 2022 - 21:05.


#2256
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,945
  • Înscris: 25.04.2016
Cele noi costa. O sa se vanda inca tot cele vechi. Cele noi nu sunt "testate" de cumparatori, nu se stie nimic real despre functionarea lor.

Reviewurile astea trebuie sa le discerni, se scriu multe pe acolo. Asa sunt la toate produsele.

Edited by MMike, 19 August 2022 - 22:36.


#2257
danyxp

danyxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 12.12.2005
Din ce am citit pana acum Ferroli Bluehelix Maxima ma tentează dar este mult mai scumpă; cum prețul total estimat al lucrării este oricum cu vreo 2000 peste așteptările mele cred că o să fie immergas. Mai am timp cam o săptămână sa mă hotărăsc.


#2258
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,961
  • Înscris: 19.05.2006

 danyxp, on 20 august 2022 - 05:26, said:

Din ce am citit pana acum Ferroli Bluehelix Maxima ma tentează dar este mult mai scumpă
pai Maxima se gaseste doar de 28 si 34 kW, si primesti si termostat internet in banii aia.
Dar.. poate Bluehelix Hitech RRT 24C indeplineste exigentele tale. Si daca iarasi e bugetul o problema, urmeaza Bluehelix Alpha.

#2259
ionutblv

ionutblv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 30.12.2008
Salutare,


Pe langa faptul că bătrâna immergas de aseară m a lăsat fără apă caldă https://www.veed.io/...ringWidget=true și încă nu știu ce are că nu am găsit 'mester' azi la 35 grade.

Ce recomandați pentru un apartment 2 camere , calorifere fonta până în 3000 lei .

Mulțumesc

#2260
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,202
  • Înscris: 24.05.2022

 ionutblv, on 20 august 2022 - 16:56, said:

Salutare,


Pe langa faptul că bătrâna immergas de aseară m a lăsat fără apă caldă https://www.veed.io/...ringWidget=true și încă nu știu ce are că nu am găsit 'mester' azi la 35 grade.

Ce recomandați pentru un apartment 2 camere , calorifere fonta până în 3000 lei .

Mulțumesc
Pana in 3000 recomandarea ar fi sa mai pui 1000 Posted Image

Sub 3000 lei gasesti ceva de la Motan, Ariston, Immergas, Beretta, Ferroli, modelele de baza din gama producatorilor.
Iarna trecuta am instalat un Ferroli Bluehelix Prima 24C la un spatiu comercial, pana acum isi face treaba. Au fost cateva erori de comunicare dar probabil datorita comunicarii dintre termostatul opentherm si centrala. Scos din priza termostatul si bagat la loc si problema rezolvata.

#2261
just732

just732

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 30.01.2012
Buna seara.
  Din cauza preturilor foarte mari de achizitie a peletilor , ma vad nevoit sa caut alternative. Mai am 2 tone de peleti luati acum 3 ani cu 900 ron/t, si cred ca o sa mi ajunga anul acesta, avand in vedere ca in 5 ani de utilizare a centralei pe peleti, nu am depasit 2 tone pe an ca si consum.

Anul acesta a ajuns si conducta de gaz pe strada noastra ( gratuit),  dar momentan nu este gaz pe ea.
Casa are 160 m2 ,izolatie exterioara 16 cm vata bazaltica , in pod 50 cm vata bazaltica ,iar termopanele sunt tripan Veka Alphaline 90.
As dori o recomandare de centrala gaz  care sa se plieze pe nevoile casei, adica sa asigure undeva la 22 de grade  , apa calda pentru 2 bai si bucatarie.
Ce putere ar trebui sa aiba centrala , as vrea una care sa faca doar incalzire si indirect sa incalzeasca un boiler de 200 litri , pe care il am deja, sau este mai bine sa iau o centrala care sa faca si apa calda , dar ce putere? Ce marca recomandati?
Buget 10000 ron.
Locuiesc in Cornetu/ Ilfov.
Multumesc!

Edited by just732, 20 August 2022 - 17:51.


#2262
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008
Dacă ai boiler și nu ai super pretenții poți sa te gândești la Ariston Genius One System. Buget 3500 ron. De restul o instalezi și pui un filtru de magnetita și îți mai rămân ceva.

#2263
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,202
  • Înscris: 24.05.2022

 just732, on 20 august 2022 - 17:50, said:

Buna seara.
  Din cauza preturilor foarte mari de achizitie a peletilor , ma vad nevoit sa caut alternative. Mai am 2 tone de peleti luati acum 3 ani cu 900 ron/t, si cred ca o sa mi ajunga anul acesta, avand in vedere ca in 5 ani de utilizare a centralei pe peleti, nu am depasit 2 tone pe an ca si consum.

Anul acesta a ajuns si conducta de gaz pe strada noastra ( gratuit),  dar momentan nu este gaz pe ea.
Casa are 160 m2 ,izolatie exterioara 16 cm vata bazaltica , in pod 50 cm vata bazaltica ,iar termopanele sunt tripan Veka Alphaline 90.
As dori o recomandare de centrala gaz  care sa se plieze pe nevoile casei, adica sa asigure undeva la 22 de grade  , apa calda pentru 2 bai si bucatarie.
Ce putere ar trebui sa aiba centrala , as vrea una care sa faca doar incalzire si indirect sa incalzeasca un boiler de 200 litri , pe care il am deja, sau este mai bine sa iau o centrala care sa faca si apa calda , dar ce putere? Ce marca recomandati?
Buget 10000 ron.
Locuiesc in Cornetu/ Ilfov.
Multumesc!
Avand in vedere izolatia casei, poate ar trebui sa ai in vedere eventual si o pompa de caldura. Pretul gazului este foarte sus acum, chiar si subventionat este dublu fata de acum doua ierni. Cred ca mai gasesti variante de la Hyundai, Gree sau Ferroli (cea din urma este si in Dedeman) intre 15 si 20.000 lei. Pretul este aproape dublu fata de bugetul tau dar trebuie sa iei in calcul si pretul conectarii la conducta de gaz, reviziile la doi ani ale centralei si instalatiei de gaz.
Cu ajutorul unor panouri fotovoltaice instalate ulterior, eventual prin AFM poti sa asiguri o parte din necesarul de kWh.

Poti eventual sa pastrezi in prima iarna centrala pe peleti ca varianta de back-up pana te lamuresti daca face fata pompa de caldura si sa o vinzi ulterior.
Eu am avut noroc si am reusit sa vand cu 7.000 lei centrala pe lemne de la casa de la tara si sa cumpar pompa de caldura cu 10.000 lei, dar s-au scumpit mult intre timp.

#2264
just732

just732

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 30.01.2012
Am uitat sa mentionez ca in fiecare camera voi monta aer condtionat( am doar unul acum , daikin perfera).in viitor poate voi avea bani si de panouri fotovoltaice.(asta e viitorul).

Bransamentul la gaz a fost gratuit, am platit doar ce este in curtea mea .
Centrala pe peleti nu o vand , momentan, sincer ,nu stiu cine ar vrea sa mai cumpere asa ceva.
Nelamurirea mea era legat strict de puterea centralei pe gaz , si daca sa fie combo (apa calda si caldura ) sau sa fie doar incalzire si sa incalzesc boilerul indirect.
Multumesc .

#2265
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,202
  • Înscris: 24.05.2022

 just732, on 20 august 2022 - 18:32, said:

Am uitat sa mentionez ca in fiecare camera voi monta aer condtionat( am doar unul acum , daikin perfera).in viitor poate voi avea bani si de panouri fotovoltaice.(asta e viitorul).

Bransamentul la gaz a fost gratuit, am platit doar ce este in curtea mea .
Centrala pe peleti nu o vand , momentan, sincer ,nu stiu cine ar vrea sa mai cumpere asa ceva.
Nelamurirea mea era legat strict de puterea centralei pe gaz , si daca sa fie combo (apa calda si caldura ) sau sa fie doar incalzire si sa incalzesc boilerul indirect.
Multumesc .
Nici eu nu am crezut ca se va vinde centrala pe lemne, un Atmos cu gazeificare, dar s-au interesat multe persoane si s-a vandut in mai putin de o saptamana.
Atat o centrala de 24kW cat si una de 35kW cel mai probabil vor face fata casei descrise de tine. Eu am 130mp, izolata asemanator si o centrala de 35kW cu puterea limitata la 8 kW.
Centrala de 35kW va face cam cu 5 litri de apa calda in plus fata de cea de 24, ceea ce poate fi de ajutor daca vrei sa duca doua dusuri simultan. Daca nu ai nevoie de asta, poti alege linistit 24kW, cel mai probabil nu ai instalatia de radiatoare care sa poata disipa o putere de 24kW. Ca exemplu radiatoarele mele cu 90 grade pe tur, 70 pe retur si 20 grade in casa au o putere de 21,8 kW, deci degeaba este centrala de 35kW.

 just732, on 20 august 2022 - 18:32, said:

Am uitat sa mentionez ca in fiecare camera voi monta aer condtionat( am doar unul acum , daikin perfera).in viitor poate voi avea bani si de panouri fotovoltaice.(asta e viitorul).

Bransamentul la gaz a fost gratuit, am platit doar ce este in curtea mea .
Centrala pe peleti nu o vand , momentan, sincer ,nu stiu cine ar vrea sa mai cumpere asa ceva.
Nelamurirea mea era legat strict de puterea centralei pe gaz , si daca sa fie combo (apa calda si caldura ) sau sa fie doar incalzire si sa incalzesc boilerul indirect.
Multumesc .
Daca vei monta aer conditionat in toate camerele le vei putea folosi si pe incalzire iarna (pompa de caldura aer/aer) cu un randament bun. Iti sugeram sa analizezi o pompa de caldura pentru ca preturile momentan cam avantajeaza aceasta solutie. Daca pretul nu ar fi subventionat (pana in martie 2023 apoi cine stie), pretul unui kWh din gaz in acest moment este undeva la 0,85 lei, deci peste pertul unui kWh din curent la Hidroelectrica, respectiv 0,75 lei. Marii distribuitori de gaz, gen Engie au contracte acum la 1,6 lei!

#2266
danyxp

danyxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,030
  • Înscris: 12.12.2005

 doinastela, on 20 august 2022 - 14:01, said:

pai Maxima se gaseste doar de 28 si 34 kW, si primesti si termostat internet in banii aia.
Dar.. poate Bluehelix Hitech RRT 24C indeplineste exigentele tale. Si daca iarasi e bugetul o problema, urmeaza Bluehelix Alpha.
Încă mai sap...
Și Viessmann Vitodens 050-W îmi place dar mi-e teama ca o sa am probleme din cauza presiunii apei la mine în apartament. Parca în specificații spune ca are nevoie de 1bar pe alimentare (nu presiunea circuitului închis al centralei) La mine la etajul 10 am un debit de doar 4l/min, parcă asta ar fi 0.4 bar?



#2267
just732

just732

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 30.01.2012
Lexraz mulțumesc pentru sugestii.
Centrala pe peleți este una foarte buna Hks Lazar, nu as vrea sa o vand  momentan, o sa instalez și aere condiționate și centrala pe gaz.
Energie electrică am de la hidroelectrica (0.68  bani per kw), o sa vedem cat o să rămână acest preț.
Sper că până în octombrie sa de-a drumul la gaz  și atunci o să cumpăr centrala, mă gândeam la Viessmann  100  , (24  sau  30kw).
Aerul condiționat va fi folosit atât vara cât și iarna (în funcție de temperatura de afară ).aștept Black Friday sa vad ce oferta găsesc pentru 3 ac  cu montaj .
Mulțumesc încă o dată.

#2268
lexraz

lexraz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,202
  • Înscris: 24.05.2022

 just732, on 21 august 2022 - 10:31, said:

Lexraz mulțumesc pentru sugestii.
Centrala pe peleți este una foarte buna Hks Lazar, nu as vrea sa o vand  momentan, o sa instalez și aere condiționate și centrala pe gaz.
Energie electrică am de la hidroelectrica (0.68  bani per kw), o sa vedem cat o să rămână acest preț.
Sper că până în octombrie sa de-a drumul la gaz  și atunci o să cumpăr centrala, mă gândeam la Viessmann  100  , (24  sau  30kw).
Aerul condiționat va fi folosit atât vara cât și iarna (în funcție de temperatura de afară ).aștept Black Friday sa vad ce oferta găsesc pentru 3 ac  cu montaj .
Mulțumesc încă o dată.
Cu drag, poate nu sunt cele mai bune sugestii dar cu cat mai multe idei...

La Hidroelectrica ultimele facturi au venit la pretul de 0,75 lei/kWh, energie activa a ramas la acelasi pret de 0,25 lei, s-au majorat taxele de transport.

Sa iei in calcul posibilitatea ca in octombrie sa se scumpeasca centralele pe gaz, cam asa se intampla la inceputul sezonului de iarna.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate