Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Recomandari Centrale Termice (2018+)

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
3485 replies to this topic

#2107
arttie2006

arttie2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 29.10.2007

 irisu, on 01 iulie 2022 - 13:51, said:

La un apt cu 3 camere, 66 mp, ce marci de centrala pe gaz ar fi mai bune si de cati litri? Momentan am un Ariston din 2015 care are numai probleme, erori peste erori.
Viessmann Vitodens 050 19 kw este mai mult decat suficienta, merge si mai jos, dar nu cred ca sunt pe piata. Apa calda vine fara intreruperi, arderea controlata Lambda pro ceea ce face ca centrala sa functioneze mult mai economic.

#2108
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007
La o casa de aproximativ 220 mp, ce CT recomandati? Precizez ca centrala va funcționa in paralel cu o centrală pe lemne. Îmi place cum arată Ferolli Bluehelix Maxima, dar nu știu dacă merita diferența fata de Bluehelix Alpha de exemplu.

#2109
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
Nu pot sa nu citez pe cineva care spunea la un moment dat: "crezi ca o sa organizezi vizite in camera tehnica unde o sa expui centrala?" :). Poate la un apartament mic unde nu ai incotro si trebuie sa o lasi la vedere are importanta, insa in camera tehnica aspectul chiar nu conteaza. Daca ai incalzire in pardoseala si o casa izolata bine iti trebuie o putere minima mica, o temperatura pe tur cat de mica se poate, garantie si service bun si prompt. Restul tine de automatizari. Daca ai deja o centrala cu lemne, o folosesti doar ocazional pentru ca sa nu alimentezi cu lemne in anumite perioade?

#2110
mateiandrei34

mateiandrei34

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 14.11.2015
Salutare, am un apartament cu 2 camere, cu centrala termica veche clasica, iarna trecuta am consumat maxim 200 mc, merita investitia intr-o centrala noua prin condensatie?

#2111
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,330
  • Înscris: 29.05.2004
maxim 200mc/luna, corect ?

#2112
mateiandrei34

mateiandrei34

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 14.11.2015

 pexic, on 12 iulie 2022 - 09:30, said:

maxim 200mc/luna, corect ?
da

#2113
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,330
  • Înscris: 29.05.2004
Ai consumat peste media celor cu 2 camere si centrala, probabil blocul nu e termoizolat.
La ce pret au gazele (chiar si plafonat) nu cred ca se va simti o diferenta la factura..parerea mea e sa mai tragi de centrala veche si sa mai scazi temperatura cu un grad in casa iarna, din pacate in cazul celor ce stau la bloc nu vad o posibilitate de imbunatarire in viitorul apropiat (alta decat termoizolarea)

Edited by pexic, 12 July 2022 - 12:18.


#2114
mariusnorbert

mariusnorbert

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,565
  • Înscris: 03.06.2009
Apartament cu 4 camere, 80 mp, etaj 1, izolat termic cu polistiren de 10 cm, vreo 20 mp se află deasupra casei scării, însă am izolat tavanul în casa scării. Consumul mi se pare destul de măricel, țin pe 21.5 termostatul, 22 câteodată, centrala veche (însă puțin folosită) Wiesmann Vitopend 100. Nu am posibilitate să îi setez temperatura pe tur decât "pe ghicite", centrala nu are afișaj, țin rotița pe penultima poziție, aproape de maxim. Ați investi, în condițiile astea, într-o centrală pe condensatie și, dacă da în care? Menționez că instalația este îngropată, pe cupru, am distribuitor sub centrală (deci pleacă țevi separate de sub centrală la fiecare calorifer) , caloriferele sunt de aluminiu, iar în băi scărițe.

Attached Files


Edited by mariusnorbert, 12 July 2022 - 12:56.


#2115
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021

 mariusnorbert, on 12 iulie 2022 - 12:48, said:

... Nu am posibilitate să îi setez temperatura pe tur decât "pe ghicite", centrala nu are afișaj,....

Dar de ce pe ghicite ? Te-ai invatat numai cu afisaje ? Posted Image
Cind se stinge led-ul de sus, ala ce are desenat in drept cu el un simbol de flacara, te uiti la termometrul din stinga si vezi ce temperatura indica. Asa ai aflat la ce temperatura de tur ai setat centrala. Ce-i asa de greu ? Posted Image

Eu nu m-as grabi sa schimb centrala. Una cu condensati nu-ti va reduce semnificativ consumul. Mai degraba as verifica daca radiatoarele sint suficient de mari si as incerca sa suplimentez numarul de elementi in prima faza. Cu cit mai multi elementi, cu atit mai bine (bani sa fie)

Distribuitoarele alea par sa fie de apa calda si apa rece si nu pentru incalzire.

Edited by reborn_21, 12 July 2022 - 13:06.


#2116
mariusnorbert

mariusnorbert

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,565
  • Înscris: 03.06.2009

 reborn_21, on 12 iulie 2022 - 13:04, said:



Dar de ce pe ghicite ? Te-ai invatat numai cu afisaje ? Posted Image
Cind se stinge led-ul de sus, ala ce are desenat in drept cu el un simbol de flacara, te uiti la termometrul din stinga si vezi ce temperatura indica. Asa ai aflat la ce temperatura de tur ai setat centrala. Ce-i asa de greu ? Posted Image

Acu' că mi-ai explicat, nu e greu 🙈.

 reborn_21, on 12 iulie 2022 - 13:04, said:


Distribuitoarele alea par sa fie de apa calda si apa rece si nu pentru incalzire.
La două băi și o bucătărie atâta țevărai? O fi, nu știu, așa am cumpărat apartamentul...

#2117
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021
Probabil nu m-am exprimat eu bine.
- Distribuitoarele sint montate pe partea de incalzire, adica sint montate exact cum ai spus, adica tur/retur radiatoare.
- Dar ca si constructie/destinatie, fabricantul lor zice ca sa le folosesti la apa rece si calda si nu la radiatoare.

#2118
mariusnorbert

mariusnorbert

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,565
  • Înscris: 03.06.2009
Nu mă grăbesc să schimb centrala, dar mi se pare mare consumul, în jur de 4 sute de mc în decembrie și ianuarie... Și când aud prieteni care la 3 camere, cu termostatul tot pe 21.5-22, consumă mai puțin de jumatate din cât consum eu, îmi pun semne de întrebare...

#2119
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,441
  • Înscris: 06.06.2006
Sunt multi factori, printre care si puntile termice si termoizolatia.
Indicele termo este la fel la tine ca la ei? Termoizolatia ferestrelor e la fel? Profilele ferestrelor sunt la fel?

#2120
mariusnorbert

mariusnorbert

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,565
  • Înscris: 03.06.2009
Da, și eu m-am gândit că ferestrele ar putea fi unul din factori... Ale mele sunt cam vechi, însă, în cazul în care contează chiar atât de mult, mă gândesc cât au de plată cei care încă au ferestre vechi, din lemn, prin care bate vântul...

#2121
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007

 xml, on 12 iulie 2022 - 07:41, said:

Nu pot sa nu citez pe cineva care spunea la un moment dat: "crezi ca o sa organizezi vizite in camera tehnica unde o sa expui centrala?" Posted Image. Poate la un apartament mic unde nu ai incotro si trebuie sa o lasi la vedere are importanta, insa in camera tehnica aspectul chiar nu conteaza. Daca ai incalzire in pardoseala si o casa izolata bine iti trebuie o putere minima mica, o temperatura pe tur cat de mica se poate, garantie si service bun si prompt. Restul tine de automatizari. Daca ai deja o centrala cu lemne, o folosesti doar ocazional pentru ca sa nu alimentezi cu lemne in anumite perioade?
Ai dreptate, nu conteaza aspectul, conteaza sa mearga bine.
Din pacate nu am incalzire in pardoseala, casa e facuta in 2008, dar izolata bine. Centrala pe lemne o voi folosi probabil mai des in functie de cum vor fi facturile. E prima iarna in care voi sta acolo. Oare 34 kw e suficient?

#2122
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,330
  • Înscris: 29.05.2004
oare ce inseamna "e izolata bine" ?

#2123
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
34kW e mult pentru incalzire. Din descrierea ta probabil ca o centrala obisnuita de 24kW e suficienta pt incalzire, dar acum mai depinde ce nevoie ai si pentru apa calda. Daca ai boiler probail ca poti merge linistit pe 24kW, dar trebuie sa iei o centrala care stie sa faca apa calda in boiler si nu instant.

#2124
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007
Desi am boiler prefer sa cumpar una care face si apa calda mai degraba preventiv. Diferenta de pret intre ele nu e chiar atar de mare.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate