Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Legi's car: '18 Toyota Yaris 1.5 VVT-iE, White Pearl

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#37
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
:)))

#38
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Nu înțeleg de ce nu ai ales motorul de 1.3. Diferențele față de 1.5 sunt destul de mici când vine vorba de dinamica. Iar dacă folosești mașina mai mult în oraș, lucrurile sunt și mai clare. Pe de altă parte, 1.3 consuma o idee mai puțin și e mai ieftin.
E faina mașina, nimic de reproșat per total. Dar 14000 de euro pentru clasa mica , mi se pare cam mult.
La multi ani și drumuri bune! :)

#39
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View PostLauCalin, on 01 ianuarie 2019 - 23:10, said:

Nu înțeleg de ce nu ai ales motorul de 1.3. Diferențele față de 1.5 sunt destul de mici când vine
1.33 a fost inlocuit de 1.5.


#40
Legi

Legi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 24.05.2014
@LauCalin, multumesc! La fel iti doresc!
Prietena cumnatului meu are 1.33 si e o diferenta sesizabila fata de 1.5.
Am pus  pret pe siguranta,fiabilitate, retea service si mi s a parut un pret ok.
Altora li se poate parea exagerat judecand prin prisma altor criterii.

#41
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008

View Postcata, on 01 ianuarie 2019 - 23:46, said:


1.33 a fost inlocuit de 1.5.

Nu știam treaba asta. Și nu înțeleg nici rostul. Pe de altă parte , Toyota Romania nici până acum nu zice nimic de importarea la noi a ultimelor generații de Auris și Yaris.

#42
Legi

Legi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 24.05.2014
Nu stiu daca am inteles bine, acest 1.5 VVT-iE a fost folosit cativa ani in SUA inainte sa l aduca si la noi.

#43
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

View PostLauCalin, on 01 ianuarie 2019 - 23:10, said:

Nu înțeleg de ce nu ai ales motorul de 1.3. Diferențele față de 1.5 sunt destul de mici când vine vorba de dinamica. Iar dacă folosești mașina mai mult în oraș, lucrurile sunt și mai clare. Pe de altă parte, 1.3 consuma o idee mai puțin și e mai ieftin.
E faina mașina, nimic de reproșat per total. Dar 14000 de euro pentru clasa mica , mi se pare cam mult.
La multi ani și drumuri bune! Posted Image

Diferenta este chiar "vizibila" .... am facut drive test cu ambele versiuni de motorizare ... si nu este deloc acelasi lucru, iar in cazul meu a contat si faptul ca la motorizarea 1.5 are si 6 trepte de viteza .... rezulata un comportament peste media clasei de masini si in afara orasului.

#44
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View PostTarzy, on 07 ianuarie 2019 - 10:01, said:

Diferenta este chiar "vizibila" .... am facut drive test cu ambele versiuni de motorizare ... si nu este deloc acelasi lucru, iar in cazul meu a contat si faptul ca la motorizarea 1.5 are si 6 trepte de viteza .... rezulata un comportament peste media clasei de masini si in afara orasului.
1,33 avea tot 6 trepte. Nici nu avea cum sa fie acelasi lucru, numai daca vedem diferenta de 12 cp si este ceva in plus. Sper sa fie mai inchegata decat varianta 2013, pentru ca eu am avut si varianta 2010 si mi s-a parut mult mai legata decat modelul din 2013

Edited by cata, 07 January 2019 - 10:26.


#45
Legi

Legi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 24.05.2014
Am rezolvat cu antigelul, noroc cu un prieten care avea ramas de la o revizie. Am completat aproximativ 300ml. De cumparat am gasit SLLC(roz) numai la 5 litri. La 1 litru doar LLC(rosu).
Este superba culoarea dar extrem de pretentioasa. Se observa toate contaminarile lacului, in primavara neaparat detailing exterior.

#46
Legi

Legi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 24.05.2014
Saptamana trecuta am mers vreo 3 zile doar cu piticul.
Vremea mai calda si maiestria mea de conducator auto(sunt modest,stiu) au facut sa nu depasesc 7%, consum exclusiv urban. Destul de bine, zic eu.

#47
Legi

Legi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 24.05.2014
Luni am pus anvelopele de vara.
Luni si marti m am invartit eu cu ea prin oras vreo 100 km. Nu am sarit de 6,8 %.
Marti seara am facut plinul si am resetat computerul de bord. Pana azi nu a sarit  de 7,4 % consum condusa doar de sotie.
Se apropie cu pasi repezi de 10.000 km.
Ma declar foarte multumit de masina. Nu au aparut greierasi, nu consuma ulei, nu au aparut erori prin bord, consumul de combustibil este mai mult decat ok.
Sper sa o tina tot asa pentru ca va ramane mult timp in familie.


#48
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,432
  • Înscris: 08.12.2006

View PostLegi, on 03 februarie 2019 - 12:35, said:

Am rezolvat cu antigelul, noroc cu un prieten care avea ramas de la o revizie. Am completat aproximativ 300ml. De cumparat am gasit SLLC(roz) numai la 5 litri. La 1 litru doar LLC(rosu).
Este superba culoarea dar extrem de pretentioasa. Se observa toate contaminarile lacului, in primavara neaparat detailing exterior.
Welcome to the club!! Albul asta e mai “pretios” decat gri-ul sobolan pe care l-am avut pe Avensis! :)

De completat poti baga LLC fara probleme, eu la Avensis numai asa am bagat.

Edited by closchkutza, 23 March 2019 - 14:51.


#49
Legi

Legi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 24.05.2014
Acum o saptamana am schimbat uleiul si filtrul de ulei dupa 10.089 km parcursi.
4 litri de ulei Toyota 0W20 + element filtrant + o ora de manopera = 480 lei.
Consumul in ultima perioada se situeaza in jurul cifrei de 7%, fara a sari de 7,2 %. Mers exclusiv urban.
Inainte de a merge la service pe langa spalarea interioara si exterioara i am facut cosmetizare si la motor cu spuma , ceara si apa osmozata.
Pe langa Accord mi se pare incredibil de usor de condus in oras. Cand sunt obosit/fara chef de condus si am de iesit sa mai cumpar repede ceva din oras sau vreo fuga la vreun prieten prin cartier sar in Yaris.
In concluzie, se achita cu brio de sarcinile pt care a fost cumparat!

#50
Legi

Legi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 24.05.2014
Yaris ul a ajuns aproape de 12.500 km.
0 probleme.
La inceputul lunii am reinnoit asigurarile CASCO si RCA.
CASCO - 437 euro
RCA - 430 lei
Ambele la Groupama.
Azi daca am timp rezolv si rovinieta.

#51
Legi

Legi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 24.05.2014
Cred ca am facut 15.000 km. Fara probleme.
Benzina de ceva vreme doar Mol Evo Plus.
La sfarsitul lui august am dat o fuga pana la Baile Felix. Am zis sa luam Yaris ul, consum mic, sotia bucuroasa ca nu pot merge tare. Am plecat din Craiova si pe la Filiasi deja regretam ca nu am luat Accord ul. La iesirea din Filiasi am avut un scurtcircuit in partea de creier raspunzatoare de a fi responsabil la volan. “Cine ma tine sa nu merg mai tare? Si am pus biciul pe ea. Pana la Felix nu ne a depasit nimic. Bucata de autostrada, mers in blana. Consum-7,2.
Povestea la intoarcere e scurta. Duminica la ora 11.00 aveam meci de old boys.
  Ora plecare: 4.00 Vila Cristal Felix-intrare in Craiova ora 8.50. Consum 7,6
Sunt iresponsabil, STIU! Dar asta’s eu!
End of story!

Edited by Legi, 03 October 2019 - 19:22.


#52
Legi

Legi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 24.05.2014
Ne apropiem de 18.000 km.
Benzina, lichid de parbriz si jante de tabla pentru anvelopele de iarna.....in rest, Toyota!

#53
Legi

Legi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 24.05.2014
Aproape 20.000 km!
Maine cred ca facem schimb de ulei si filtru de ulei.
O singura chestie in toti acesti kilometri. Am facut plinul dar acul indicator a ramas la jumatate. Nu si a revenit pana nu am luat borna de la baterie.

#54
Legi

Legi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 24.05.2014
Ieri am impuscat 2 iepuri dintr un foc: cumparaturi si revizie Yaris.
Cumparaturi la Metro Craiova, revizie la 500 de metri departare-Toyota Craiova.
Ulei Toyota 0w20 -4 litri
Filtru ulei Toyota
Spray curatat frane
Lavete
Manopera
Total :530 lei(dupa aplicarea unei reduceri de 8-10%, nu mai retin).

P.S Ieri am facut plinul din nou, totul ok la indicatorul de combustibil.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate