Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Upgrade de la Iphone 7 Plus la un Android

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
virginu92

virginu92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 01.01.2014
Va salut!
Detin un iphone 7 plus de 2 ani si sincer m-am cam plictisit, bateria cand vine vorba de gaming nu prea tine, idea ii ca ea tine dar tot trebuia sa-l pun la reincarcat dupa cateva ore de youtube/facebook/ joc mic.
Voiam sa-mi iau un iphone din generatia actuala, dar sincer sa dau 1.350 lire pe un telefon ii absolut ridicol, cand am  dat 720 lire pe 7 plus mi sa parut mult daramite 1.3k la xs max.
In fine, telefonul va fi folosit 90% din timp facebook/youtube, vreau sa scoata poze clare la fel ca 7 plus daca nu mai bine, la fel si filmatul, si daca se poate camera pe fata sa fie un upgrade fata de 7plus, ca mi se pare total jalnica la iphone, gaming nu prea fac si oricum cred ca orice telefon in bugetul asta ar fi mai performant decat 7plus-ul.
Telefonul il voi cumpara de pe www.amazon.co.uk avand in vedere ca locuiesc in Anglia si buget maxim 500-600 lire.


Nu vreau huawei p20 pro, nu sunt fan huawei.

-Evon


Edit: sunt fan iphone din cauza ca sunt lenes, in 2 ani de cand il am nu am dat reset din fabrica,curatat memorie etc, ruleaza ca in prima zi, asta a fost motivul principal care am ales ios, nu tu curatari periodice, nu tu clear cache, nu tu reseturi etc. Dar pot face un compromis si urmatorii 2 ani sa folosesc un Android ( apropo tine un flagship 2 ani ? cu OS android )

Edited by virginu92, 20 November 2018 - 16:42.


#2
tatalor51

tatalor51

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,316
  • Înscris: 01.01.2014
Nu stiu care sunt preturile in Anglia, Samsung Galaxy S9 e f bun daca te incadrezi in pret. Daca nu, Samsung Galaxy S8, LG G7 sau OnePlus6.

#3
virginu92

virginu92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 01.01.2014

 tatalor51, on 20 noiembrie 2018 - 16:41, said:

Nu stiu care sunt preturile in Anglia, Samsung Galaxy S9 e f bun daca te incadrezi in pret. Daca nu, Samsung Galaxy S8, LG G7 sau OnePlus6.
Ma incadrez dar care ii diferenta la camere intre S9 si S9 plus ?

#4
kronnosy

kronnosy

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 147
  • Înscris: 22.10.2018
autonomie garantata la baterie.....sau

De la Christos Vittoratos - Operă proprie, CC BY 2.5, https://commons.wiki...p?curid=2164354

#5
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
Salut!
Ai mai multe variante ok in banii astia.
Ar fi OnePlus 6T, cu cea mai buna baterie, software foarte rapid si curat si performanta excelenta, dar camera doar decenta, nu chiar de top. Peste iPhone 7 oricum.
Pixel 2 XL cu camera geniala, baterie foarte buna si performanta ok.
Sony Xperia XZ2 cu baterie mai buna ca Pixel, mai slaba ca OnePlus, camera cam ca si OnePlus.
Sau Galaxy S9+ cu camera foarte buna (sub pixel dupa parerea mea, dar peste celalalte), baterie asa-si-asa si software cam incarcat, dar se poate trai cu el.

#6
virginu92

virginu92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 01.01.2014

 kronnosy, on 20 noiembrie 2018 - 16:45, said:

autonomie garantata la baterie.....sau

De la Christos Vittoratos - Operă proprie, CC BY 2.5, https://commons.wiki...p?curid=2164354
Posted Image chiar ma gandeam sa iau asa de hipstereala un telefon vechi.

 AstroNut98, on 20 noiembrie 2018 - 16:47, said:

Salut!
Ai mai multe variante ok in banii astia.
Ar fi OnePlus 6T, cu cea mai buna baterie, software foarte rapid si curat si performanta excelenta, dar camera doar decenta, nu chiar de top. Peste iPhone 7 oricum.
Pixel 2 XL cu camera geniala, baterie foarte buna si performanta ok.
Sony Xperia XZ2 cu baterie mai buna ca Pixel, mai slaba ca OnePlus, camera cam ca si OnePlus.
Sau Galaxy S9+ cu camera foarte buna (sub pixel dupa parerea mea, dar peste celalalte), baterie asa-si-asa si software cam incarcat, dar se poate trai cu el.
Sony xperia xz2 arata dezgustator, cele mai urate telefoane produse vreodata sincer.
Am sa ma documentez sa vad care ii mai bun oneplus 6t sau pixel 2 xl. Dar totusi care versiune de pixel 2 xl ca pe amazon imi da mai multe , imi da o versiune de 2018 si una de 2017 mai scumpa.
Samsung S9+ nu prea ma incanta avand in vedere ca ii plin de bloatware si os-ul se misca greu dupa o perioada.

#7
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
Pixel 2 XL e unul singur, aparut in 2017. Vezi sa nu fie refurbished sau altceva ala mai ieftin. Oricum pe amazon.co.uk vad ca sunt o gramada de third party sellers, nu l-am gasit vandut oficial de Amazon. De aia variaza pretul asa mult.
Vezi ca il au si pe clove.co.uk, dar la 630 de lire... Cam mult.

#8
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
Inteleg ca ca tu refuzi Huawei-ul doar asa, din principiu.
Pacat, la astea nu trebuie sa stai sa cureti nimic dupa o vreme ...
Au cam cel mai bun semnal, dintre toate telefoanele (la modul general).
Mate10Pro sau P20Pro stau chiar bine la baterie ... pacat de Mate20Pro, ca a debutat cu ceva probleme la ecrane, cica ar avea camerele si mai bune.
Mie nu-mi prea place ecranul ala cala curbat, dar multora le place ...

#9
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
La baterie 7 plus sta chiar foarte bine, nu prea o sa gasesti android ieftin cu, camera la fel de buna si autonomie mai mare. Deobicei bateriile mari sunt puse pe mid-uri, abia pe note 9 au pus una mai mare insa e scump tare.
Camera din fata la iphone 7 plus mi se pare foarte buna fata de multe samsunguri recente, nu stiu ce nu va place la ea :)

#10
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
Subscriu cele spuse de truculmagic,camera de pe fata mai buna ca la iphone gasesti greu,probababil la pixeluri,bateria la fel ,daca iei s9 plangi in palme pe langa i7 plus.
Probabil ca cea mai corecta alegere este un oneplus 6t,la 600 lire iei modelul de 8gb ram,soft curat,baterie f buna,incarcare super rapida,camerele nu stiu la ce nivel sunt dar am citit ca s au inbunatatit.

#11
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
Pixel 2 XL direct de la google saptamana asta ca e redus cu 200lire
https://store.google...llection/offers

Edited by carmenclara1, 20 November 2018 - 19:42.


#12
virginu92

virginu92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 01.01.2014

 carmenclara1, on 20 noiembrie 2018 - 19:41, said:

Pixel 2 XL direct de la google saptamana asta ca e redus cu 200lire
https://store.google...llection/offers
wow acuma am observat, pixel 3? cand sa lansat asta, si care ii modelul de pixel cu probleme la ecran? m-am decis pe pixel.

#13
virginu92

virginu92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 01.01.2014
Am facut niste research, pixel 3 ii un telefon calumea dar overpriced avand in vedere ca nu ofera mai nimic in plus fata de pixel 2 xl, si m-am decis la un Huawei Mate p20 chit ca ii peste bugetul meu, dar sunt sigur ca o sa reziste 2 ani si in plus camera m-a atras foarte mult .

#14
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,468
  • Înscris: 07.01.2011
Exista p20,p20 pro,mate 20 si mate 20 pro,la care te referi?

#15
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
@virginu92 zic doar atat wireless charging.
vezi ca daca optezi pentru mate 20 pro sa te asiguri ca il cumperi din surse oficiale unde nu sunt probleme cu returul si garantia deoarece displayurile pica pe capete.

#16
virginu92

virginu92

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 01.01.2014

 silviu03, on 21 noiembrie 2018 - 02:27, said:

Exista p20,p20 pro,mate 20 si mate 20 pro,la care te referi?
mate 20 pro , cel de 900 lire.

 carmenclara1, on 21 noiembrie 2018 - 02:54, said:

@virginu92 zic doar atat wireless charging.
vezi ca daca optezi pentru mate 20 pro sa te asiguri ca il cumperi din surse oficiale unde nu sunt probleme cu returul si garantia deoarece displayurile pica pe capete.
Poti detalia te rog, in ce circumstante pica display-ul ? sau cum vine treaba cu display-urile.

#17
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
https://forum.softpe...o/page__st__684
#gluegate #greentint
un exemplu random de pe youtube [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6dh0m6Mmkh0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012

 virginu92, on 20 noiembrie 2018 - 16:31, said:

Va salut!
...
In fine, telefonul va fi folosit 90% din timp facebook/youtube, vreau sa scoata poze clare la fel ca 7 plus daca nu mai bine, la fel si filmatul,
...
Nu vreau huawei p20 pro, nu sunt fan huawei.
...

1.dacă vrei DOAR ce zâci mai sus, atunci de ce vrei să dai 600 lire??? Posted Image  orice „otreapă” de 200 lire cu baterie de 4000 mA face ce ai tu nevoie (și mai găsești și cu 3/4 Gb de RAM, suficinenți să întreții stația spațială MIR!)
2.pozele le vinzi? dar filmele? pt că altfel, râciul ăla de 200 lire te și pozează...
3.văd, mai apoi, că CU TOATE CĂ nu vrei huauei, totuși schimbi macazul și CHIAR mărești bugetul ca să iei ceva ce nu dorești :P

TREZIȚI-VĂ fraților!!!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate