Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Recomandare cd-player

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#19
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,069
  • Înscris: 19.03.2007

View Postmariusc_alexandru, on 21 noiembrie 2018 - 17:05, said:

Scump (ca orice Sony) si cam inutil pentru necesitatile tale. Iti recomandasem un media player pentru ca iti ofera mai multe alternative, eu am Popcorn Hour A300 (nu am nevoie de mai mult pe partea de video) si de exemplu ascult zilnic posturile online de radio care se aud la ani lumina fata de ce ofera FM-ul mioritic .

#20
mariusc_alexandru

mariusc_alexandru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 18.04.2008
Eu urmãresc altceva. Video e ok, direct pe de laptop. Vreau sa pot folosi muzica de pe laptop, prin rețea, și sã am acces la Spotify. La ce mi-ai recomandat, nu am vãzut sã aibã așa ceva.
Ceva gen wxad 10

Edited by mariusc_alexandru, 21 November 2018 - 18:34.


#21
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,069
  • Înscris: 19.03.2007

View Postmariusc_alexandru, on 21 noiembrie 2018 - 18:27, said:

Eu urmăresc altceva. Video e ok, direct pe de laptop. Vreau sa pot folosi muzica de pe laptop, prin rețea, și să am acces la Spotify. La ce mi-ai recomandat, nu am văzut să aibă așa ceva.
Ceva gen wxad 10
Pe mine m-ai pierdut aici, personal nu am folosit vreodata calculatorul drept sursa audio si nici optiunea prin Wi-Fi . Sigur sunt colegi mai priceputi in acest sens dispusi sa te ajute.

#22
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Pentru muzica din PC exista o singura solutie viabila DAC extern pe USB (cat de bun iti permiti) - > cablu RCA - > amplificator - > boxe. Asta-i tot, nu e nicio filosofie.

Lasa CD-urile facute de tine, ca nu se compara cu cele cumparate din magazin, alea sunt copiate direct din sursele care trebuie, nu sunt fisiere de pe torrenti. Pentru nivelul sistemului tau un serviciu de streaming premium este tot ce-ti trebuie.

Edited by razor01, 21 November 2018 - 18:55.


#23
mariusc_alexandru

mariusc_alexandru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 18.04.2008
ok, o sa las teoria pana dupa testare.
o sa merg initial asa: laptop/asus xonar 7 mkII/harman kardon 3490/dynavoice m65
intre laptop si asus cablu usb,
intre asus si hk 3490 cablu rca
o sa schimb pozitia amplif, o sa il pun intr-o masuta, sub laptop, asa o sa fie max 0.5 m
din hk 3490 in dynavoice vor fi aprox 3.5-4 m

#24
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
La sistemul tau playerul ala universal Sony este prea bun.Il conectezi pe coaxial si poti beneficia de capacitatile si calitatile sale ca player.
Sunetul este mai bun decat la un media-center, idem si imaginea dar nu stiu daca sistemul tau poate exploata superioritatea asta.
Pc-ul poate fi o sursa fantastica avand o flexibilitate absoluta si compatibiliate cu orice format imaginabil si mai ales Hi-Res dar are nevoie de punere la punct complexa si de restul sistemului la complet alt nivel fata de ce ai acum, deci nu merita sa te complici.

#25
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,069
  • Înscris: 19.03.2007

View PostFC72, on 21 noiembrie 2018 - 20:35, said:

La sistemul tau playerul ala universal Sony este prea bun.Il conectezi pe coaxial si poti beneficia de capacitatile si calitatile sale ca player.
Sunetul este mai bun decat la un media-center, idem si imaginea dar nu stiu daca sistemul tau poate exploata superioritatea asta.
Pc-ul poate fi o sursa fantastica avand o flexibilitate absoluta si compatibiliate cu orice format imaginabil si mai ales Hi-Res dar are nevoie de punere la punct complexa si de restul sistemului la complet alt nivel fata de ce ai acum, deci nu merita sa te complici.
Cu ce ar fi mai bun sunetul tinand cont ca foloseste DAC-ul uni Receiver ? Care e diferenta de calitate audio dintre acel Sony si un media center tinand cont ca se foloseste iesirea audio digitala a fiecaruia?

#26
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,614
  • Înscris: 06.03.2005
Exact sursa, transportul face diferenta mai mare decat DAC-ul ce ii urmeaza in sistem.
Concret Sony ala suna mai curat, mai definit, mai detaliat si mai dinamic decat un media center.Acum nu stiu daca pe sistemul ala va conta dar pe ceva mai rasarit nu high-end diferentele sunt clare, nu subtile.Binenteles pe conexiunea coaxial, Sony nici nu are iesire analogica.
Daca orice sursa/transport ar fi la fel de ce s-ar mai chinui astia sa faca transportul asta care nu are DAC, scoate numai un stream digital...o fi identic cu Popcorn?: http://www.esoteric....03t/indexe.html

#27
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,069
  • Înscris: 19.03.2007

View PostFC72, on 21 noiembrie 2018 - 21:34, said:

Exact sursa, transportul face diferenta mai mare decat DAC-ul ce ii urmeaza in sistem.
Concret Sony ala suna mai curat, mai definit, mai detaliat si mai dinamic decat un media center.Acum nu stiu daca pe sistemul ala va conta dar pe ceva mai rasarit nu high-end diferentele sunt clare, nu subtile.Binenteles pe conexiunea coaxial, Sony nici nu are iesire analogica.
Daca orice sursa/transport ar fi la fel de ce s-ar mai chinui astia sa faca transportul asta care nu are DAC, scoate numai un stream digital...o fi identic cu Popcorn?: http://www.esoteric....03t/indexe.html
Pai la asta faceam referire, indiferent ce isi va cumpara va sfarsi in DAC-ul receiverului si putin probabil sa simta diferenta.

#28
mariusc_alexandru

mariusc_alexandru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 18.04.2008

View Posttitoo, on 21 noiembrie 2018 - 21:41, said:

Pai la asta faceam referire, indiferent ce isi va cumpara va sfarsi in DAC-ul receiverului si putin probabil sa simta diferenta.

spui asta de parca ar fi un dac tare slab...eu am inteles ca este un dac destul de bunicel, cel putin mai bun decat ce se poate gasi sub 1000 lei

#29
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,069
  • Înscris: 19.03.2007

View Postmariusc_alexandru, on 21 noiembrie 2018 - 21:55, said:


spui asta de parca ar fi un dac tare slab...eu am inteles ca este un dac destul de bunicel, cel putin mai bun decat ce se poate gasi sub 1000 lei
Orice sursa ai alege va fi peste laptop, foloseste DAC-ul receiverului si renunta la Asus Xonar 7 mkII. Pentru setup-ul tau un cablu coaxial cu pret intre 60-120 lei e ok.

#30
mariusc_alexandru

mariusc_alexandru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 18.04.2008

View Posttitoo, on 21 noiembrie 2018 - 22:15, said:

Orice sursa ai alege va fi peste laptop, foloseste DAC-ul receiverului si renunta la Asus Xonar 7 mkII. Pentru setup-ul tau un cablu coaxial cu pret intre 60-120 lei e ok.

pai nu e ok. din laptop pot iesi doar analog. dac-ul statiei este folosit doar pe digital. de asta vreau sa scot din asus pe digital, astfel incat sa pot folosi dac-ul statiei

#31
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Postmariusc_alexandru, on 21 noiembrie 2018 - 21:55, said:

spui asta de parca ar fi un dac tare slab...eu am inteles ca este un dac destul de bunicel, cel putin mai bun decat ce se poate gasi sub 1000 lei

Sunt foarte multe DAC-uri sub 1000 lei, care depasesc acel integrat. De exemplu iFi Nano ISDS.

De cand a fost proiectat acel amplificator au tot aparut pe piata DAC-uri bune si din ce in ce mai accesibile la pret. In zona asta tehnologia evolueaza destul de repede.

Edited by razor01, 21 November 2018 - 22:22.


#32
mariusc_alexandru

mariusc_alexandru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 18.04.2008
o intrebare: daca folosesc sa spunem un dac extern, intru in statie pe analog, astfel incat nu voi folosi dac-ul intern, e mai bine?

#33
userincognito

userincognito

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 30.07.2018
zic si eu: poate ceva de gen ar impaca si...si https://www.olx.ro/o...81cb17;promoted ; stie sa "cante" fisiere din retea, ai si radio online si servicii gen sportfy...plus airplay... dacul e chiar ok pentru acest nivel...

Edited by userincognito, 21 November 2018 - 22:25.


#34
mariusc_alexandru

mariusc_alexandru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 18.04.2008

View Postuserincognito, on 21 noiembrie 2018 - 22:24, said:

zic si eu: poate ceva de gen ar impaca si...si https://www.olx.ro/o...81cb17;promoted ; stie sa "cante" fisiere din retea, ai si radio online si servicii gen sportfy...plus airplay... dacul e chiar ok pentru acest nivel...
il stiu. ma gandeam si la el. treaba e ca nu are wifi. ii trebuie adaptor.

#35
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Tu vrei wi-fi si iti pui problema de calitate audio? Cu wi-fi poti sa asculti linistit melodiile direct de pe youtube, nu te mai complica cu DAC-uri scumpe si alte minuni, ca arunci banii la gunoi.

#36
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,069
  • Înscris: 19.03.2007

View Postmariusc_alexandru, on 21 noiembrie 2018 - 22:18, said:


pai nu e ok. din laptop pot iesi doar analog. dac-ul statiei este folosit doar pe digital. de asta vreau sa scot din asus pe digital, astfel incat sa pot folosi dac-ul statiei
Eu iti scrisesem in ideea ca renunti la laptop drept sursa . Nu te complica, DAC-ul receiverului e decent pentru sistemul tau, la sursa ar trebui sa umbli.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate