Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

PHONE SCAM...

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#37
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,831
  • Înscris: 01.11.2005

View Postdiegodanny, on 20 noiembrie 2018 - 14:42, said:

Nu mi-e frica sa raspund, eu nu vreau sa raspund si le resping apelul, la android imi apare tara de unde suna si le resping Posted Image
De ce le-as raspunde daca nu sunt numere romanesti ?
Pai nu intelegi ca indienii astia folosesc numere locale ? Adica numere de Romania.
Si pe mine in Norvegia ma sunau de pe numere de Norvegia. Cand cautam pe internet sa vad cui ii apartine numarul ( in Norvegia poti cauta adrese, numere de telefon, numere de masini pe internet sa vezi cui apartin sau unde locuiesc proprietarii ) erau a unor persoane norvegiene care nicidecum nu aveau acccent indian....
Asa ca nu mai fii sigur pe tine.
Tocmai de aia eu am raspuns de fiecare data, pentru ca era numar local. Intr-adevar au fost si cu numere de Coongo, Coasta de Fildes. La alea dadeam respins direct. Dar cand ma sunau cu numar local, raspundeam....cand incepeau cu textul ca " I am calling from..."  deja inchideam.

L.E. Ca sa nu mai zic ca se poate folosi telefon IP cum am eu de exemplu. Folosesc aplicatia Call Romania si am atribuit un numar de telefon romanesc, desi nu am sim card....prinde-ma daca poti. :)

Edited by tehnics, 20 November 2018 - 14:58.


#38
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,696
  • Înscris: 23.04.2007

View Postwaterman, on 20 noiembrie 2018 - 14:07, said:

să mă duc acolo să încasez tot.
Si ... cum s-a terminat .. ai incasat-o ?

View Postdiegodanny, on 20 noiembrie 2018 - 14:42, said:

De ce le-as raspunde daca nu sunt numere romanesti ?
Din motive de political correctness Posted Image

#39
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 14.04.2010

View Postwaterman, on 20 noiembrie 2018 - 14:07, said:

Pe mine m-a sunat unu din Nigeria că am câștigat o moștenire. Mi-am luat deja câteva zile de concediu la muncă să mă duc acolo să încasez tot.
N-am avut nici o rudă acolo, dar cine se mai uită la detalii ?
Ptiu... te pomeni ca suntem rude... si pe mine m-au sunat de pe meleaugurile alea, Deja am bagajele facute, ne vedem acolo atunci. Daca e vorba de aceeasi mostenire hai sa ne intelegem sa fie 50/50 sa nu ne certam acolo ca romanu' in Nigeria...

#40
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,831
  • Înscris: 01.11.2005

View PostEngineer_xxl, on 20 noiembrie 2018 - 14:56, said:

Ptiu... te pomeni ca suntem rude... si pe mine m-au sunat de pe meleaugurile alea, Deja am bagajele facute, ne vedem acolo atunci. Daca e vorba de aceeasi mostenire hai sa ne intelegem sa fie 50/50 sa nu ne certam acolo ca romanu' in Nigeria...
Sunteti de mult in urma. Pe mine ma cautau astia prin 2009. Eu defapt de atunci sunt bogat cu vre-o.... pffff, am si uitat cati bani, dar multi.

#41
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,555
  • Înscris: 15.06.2004
Sa revenim totusi la subiect...

#42
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,541
  • Înscris: 25.04.2007

View Postmodoran, on 20 noiembrie 2018 - 13:28, said:

Si cum e posibil sa ai sute de euro cost suplimentar doar prin simplul fapt ca raspunzi la un apel din strainatate ? Doar nu merge cu taxa inversa

View Postioppo, on 20 noiembrie 2018 - 13:41, said:

Voi sunteti in stare sa si cititi ce postati? Romanul e expert in tot dar nu a mai citit macar o carte din clasa a V-a.
Nu ai cum sa fi taxat daca raspunzi la telefon. Doar daca apelezi.

View Postdorin_2k, on 20 noiembrie 2018 - 13:42, said:

Altul care crede ca vine o mana din telefon si ii fura portofelul


Pune aceasta fraza sus la PINNED

View Postandreic, on 20 noiembrie 2018 - 13:46, said:

Inginerie sociala Posted Image


Nu, e vorba de fraierii care suna inapoi la acele numere Posted Image
Dragi colegi, pare incredibil dar e adevarat. Nici eu nu puteam crede asa ceva si nici nu imi puteam explica cum dar am aflat ca e posibil, pe pielea unei cunostinte apropiate.
Aceasta persoana stia ca nu trebuie sa dea apel la acele numere, cunostea vechiul scam. A raspuns totusi din graba si neatentie dar doar atat. nu a apelat inapoi. A raspuns chiar de cateva ori, cred ca cel putin de 3 ori. Apoi la urmatoarea factura s-a trezit cu ea umflata. Este vorba de compania Vodafone. S-a dus la un centru de al lor sa le ceara socoteala si aia i-au raspuns ca erau apeluri cu taxa inversa si pe viitor sa fie atenta la numere. Atat. Persoana respectiva fiind de un nivel intelectual nu tocmai ridicat, a inghitit si a plecat suparata, fara sa se lupte, doar mi-a povestit mie. Eu am insistat sa-mi spuna sincer daca a reapelat si saraca se jura ca nu. Se pare ca Vodafone, cel putin, nu anunta clientul ca e un apel cu taxa inversa, ca acesta sa aiba posibilitatea sa accepte sau nu apelul. Cel putin in perioada aceea, e vorba de peste 2 luni in urma, poate acum or fi reglementat.

Edited by Cousteau, 20 November 2018 - 15:46.


#43
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 20.02.2008
Da-ne voie sa nu credem povestea asta. Mai degraba, de frica, respectiva persoana a mintit, ea in fapt apeland inapoi.

#44
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Cum vine aia apel cu taxă inversă ? Pe mobil ? Și eu am mari dubii vis-a-vis de veridicitatea poveștii. Nu cred de fapt. N-are cum bre.

Dar Vodafone a auzit de factura cu taxă inversă ? Gen aia pe care și-o plătesc ei singuri că tu faci pipi pe ei ?

Edited by waterman, 20 November 2018 - 15:58.


#45
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,555
  • Înscris: 15.06.2004
Pentru a fi apeluri cu taxa inversa trebuie sa te notifice inainte daca accepti sau nu.

#46
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View Posttehnics, on 20 noiembrie 2018 - 14:54, said:

Pai nu intelegi ca indienii astia folosesc numere locale ? Adica numere de Romania.
Si pe mine in Norvegia ma sunau de pe numere de Norvegia. Cand cautam pe internet sa vad cui ii apartine numarul ( in Norvegia poti cauta adrese, numere de telefon, numere de masini pe internet sa vezi cui apartin sau unde locuiesc proprietarii ) erau a unor persoane norvegiene care nicidecum nu aveau acccent indian....
Asa ca nu mai fii sigur pe tine.
Tocmai de aia eu am raspuns de fiecare data, pentru ca era numar local. Intr-adevar au fost si cu numere de Coongo, Coasta de Fildes. La alea dadeam respins direct. Dar cand ma sunau cu numar local, raspundeam....cand incepeau cu textul ca " I am calling from..."  deja inchideam.

L.E. Ca sa nu mai zic ca se poate folosi telefon IP cum am eu de exemplu. Folosesc aplicatia Call Romania si am atribuit un numar de telefon romanesc, desi nu am sim card....prinde-ma daca poti. Posted Image
Pana acum nu am primit astfel de apeluri cu numere romanesti, mai toate erau din tari africane si le-am respins Posted Image

View Postadrian_r5, on 20 noiembrie 2018 - 14:54, said:

Din motive de political correctness Posted Image
Sa o creada ei ca le raspund Posted Image

View Postwaterman, on 20 noiembrie 2018 - 15:57, said:

Cum vine aia apel cu taxă inversă ? Pe mobil ? Și eu am mari dubii vis-a-vis de veridicitatea poveștii. Nu cred de fapt. N-are cum bre.

Dar Vodafone a auzit de factura cu taxă inversă ? Gen aia pe care și-o plătesc ei singuri că tu faci pipi pe ei ?
Citeste aici si ai sa vezi ca exista si escrocheria cu taxa inversa:
https://perspectiven...a-taxa-inversa/
http://lumeafemeilor...trainatate.html

Edited by diegodanny, 20 November 2018 - 16:46.


#47
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,317
  • Înscris: 01.12.2001

View PostCousteau, on 20 noiembrie 2018 - 15:45, said:

Persoana respectiva fiind de un nivel intelectual nu tocmai ridicat,
Nici tu nu te deosebesti daca ai crezut asa ceva.(ca se face taxare doar cand raspunzi la telefon)

#48
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,541
  • Înscris: 25.04.2007
Am crezut pana acum ca macar tu te deosebesti. Pacat.

#49
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,029
  • Înscris: 23.09.2005
Daca exista posibilitatea scamului cu taxa inversa, ar fi vuit stirile, pentru ca metoda s-ar fi raspandit fulgerator, n-ar fi ramas doar la stadiul de 1-2 cazuri intamplatoare.

Mai ales ca lumea e obisnuita cu faza ca daca raspunzi nu platesti, scammerii ar fi incercat sa bata fierul cat e cald, stiind ca nu le merge mult.

Deja eram in stadiul in care ne tremurau gacii la toti sa raspundem la vreun numar necunoscut.

Edited by Phobos, 20 November 2018 - 17:06.


#50
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,317
  • Înscris: 01.12.2001

View PostCousteau, on 20 noiembrie 2018 - 15:45, said:

Cel putin in perioada aceea, e vorba de peste 2 luni in urma, poate acum or fi reglementat.
Te-a pacalit persoane ce ti-a povestit acesta minciuna.
Cel mai simplu e s se uite pe desfasurator. Si se vede exact ce si cum.
Un singur caz te taxeaza acum companiile din Ro cand raspunzi la telefon si nu esti in niciun fel avertizat.
Doar cand esti in roamning.
Mai ales in tari non EU. De exemplu in Turcia.
E prohibitiv si acum acolo.
Apel primit 0,571 €/min
Apel efectuat catre Ro 1,452 €/min
Si acum vine bomba
Pret MB 7,140 €/MB
(la O)

Deschiz FB, incarci ceva foto si.... faci rata la banca.

Insa in RO (cand NU esti in roaming), NU esti taxat in niciun fel daca doar raspunzi la apel.
Cei care sustin altceva, ii provoc la un pariu.
Sa imi fac si eu Revelionul undeva intr-o tara exotica pe seama nestiintei lor.

Edited by dorin_2k, 20 November 2018 - 17:16.


#51
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View Postdorin_2k, on 20 noiembrie 2018 - 17:14, said:

Te-a pacalit persoane ce ti-a povestit acesta minciuna.
Cel mai simplu e s se uite pe desfasurator. Si se vede exact ce si cum.
Un singur caz te taxeaza acum companiile din Ro cand raspunzi la telefon si nu esti in niciun fel avertizat.
Doar cand esti in roamning.
Mai ales in tari non EU. De exemplu in Turcia.
E prohibitiv si acum acolo.
Apel primit 0,571 €/min
Apel efectuat catre Ro 1,452 €/min
Si acum vine bomba
Pret MB 7,140 €/MB
(la O)

Deschiz FB, incarci ceva foto si.... faci rata la banca.

Insa in RO (cand NU esti in roaming), NU esti taxat in niciun fel daca doar raspunzi la apel.
Cei care sustin altceva, ii provoc la un pariu.
Sa imi fac si eu Revelionul undeva intr-o tara exotica pe seama nestiintei lor.
Chiar daca nu esti taxat in caz ca le raspunzi eu tot nu le raspund numerelor care nu sunt romanesti Posted Image

Edited by diegodanny, 20 November 2018 - 17:40.


#52
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,317
  • Înscris: 01.12.2001
Foarte bine. Cum sa iti consume "aginturilii straine" tie bateria.
Sa moara ei de ciuda ca tu nu raspunzi. Asa sa le faci.
Si ai sa vezi cum o armata de indieni vor cauta alta metoda special pt tine. ;)

Da SMS-urile le citesti?
Fii cu mare atentie. Sa nu iti arda ecranul sau sa iti dispara liete din telefon. Ca e problema mare. O sa poata fi reparate doar in service autorizate de cei ce iti trimit SMS-ul buclucas.
Ai mar grija. Vin sarbatorile. Cum o sa filtrezi zecile de SMS-uri?
Daca isi schimba astia procedura si iti va apare la sender "mama", "amanta", "vecinul" ? Si nu numarul de Tanzania. Ca tu ai Android si ala iti arara si locatia senderulu. Nu-i asa?
Poate si un snap cu el. :)

De acum astept doar cei ce pun un pariu cu mine. Nu mai comentez deloc moka.

#53
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View Postdorin_2k, on 20 noiembrie 2018 - 17:47, said:

Foarte bine. Cum sa iti consume "aginturilii straine" tie bateria.
Sa moara ei de ciuda ca tu nu raspunzi. Asa sa le faci.
Si ai sa vezi cum o armata de indieni vor cauta alta metoda special pt tine. Posted Image

Da SMS-urile le citesti?
Fii cu mare atentie. Sa nu iti arda ecranul sau sa iti dispara liete din telefon. Ca e problema mare. O sa poata fi reparate doar in service autorizate de cei ce iti trimit SMS-ul buclucas.
Ai mar grija. Vin sarbatorile. Cum o sa filtrezi zecile de SMS-uri?
Daca isi schimba astia procedura si iti va apare la sender "mama", "amanta", "vecinul" ? Si nu numarul de Tanzania. Ca tu ai Android si ala iti arara si locatia senderulu. Nu-i asa?
Poate si un snap cu el. Posted Image

De acum astept doar cei ce pun un pariu cu mine. Nu mai comentez deloc moka.
Si de ce naiba sa ii raspund unui numar african sau indian ? daca tu le raspunzi, treaba ta Posted Image eu nu vreau sa pierd cateva secunde sa raspund unui numar care nu este romanesc.
Singurele numere pe care nu le cunosteam si am raspuns erau romanesti si toate au fost greseala Posted Image o doamna ma sunase de vre-o 3 ori la rand, gresise o cifra la numar Posted Image

Edited by diegodanny, 20 November 2018 - 17:56.


#54
Florin_Alex

Florin_Alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 14.12.2001

View Postdiegodanny, on 20 noiembrie 2018 - 16:45, said:

Pana acum nu am primit astfel de apeluri cu numere romanesti, mai toate erau din tari africane si le-am respins Posted Image


Sa o creada ei ca le raspund Posted Image


Citeste aici si ai sa vezi ca exista si escrocheria cu taxa inversa:
https://perspectiven...a-taxa-inversa/
http://lumeafemeilor...trainatate.html

In ambele cazuri din linkuri te taxeaza doar daca suni tu ulterior inapoi. Totusi, am cautat ieri de curiozitate si am mai gasit discutii in care persoane prin SUA au fost taxate pentru apeluri primite, dar nu garantez ca cei de acolo nu sunasera si ei inapoi de fapt.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate