Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Aparat foto

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#55
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005

View Postsys, on 24 noiembrie 2018 - 12:59, said:


Eu cred ca gresesti. Trebuie sa iei in calcul si faptul ca lumina se concentreaza pe o suprafata mai mica si practic, ai aceeasi cantitate de lumina pe unitatea de suprafata.

Ii las pe altii sa vina cu formule de fizica quantica dar logica mea imi spune asa: daca pun o galeata de 10l in ploaie alaturi de un lighean de 20l dar o deschidere dubla ambele se vor umple in acelasi timp dar cel din urma ba contine o cantitate dubla de picaturi de apa ( aka informatie). Si acum ma repet: un m43 cu un 50mm facut pt el alaturi de un ff 100mm la acelasi f, aceasi distanta, aceasi incadrare a subiectului si in aceasi lumina chioara ( idem pt pixel size si presupunand prin absurd acelsi senzor dar marime diferita si un iso standarizat) - care primeste mai multa lumina/informatie?

Edited by cristi_cost, 24 November 2018 - 16:54.


#56
sys

sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 27.03.2010

View Postcristi_cost, on 24 noiembrie 2018 - 16:33, said:

...logica mea imi spune asa: daca pun o galeata de 10l in ploaie alaturi de un lighean de 20l dar o deschidere dubla ambele se vor umple in acelasi timp dar cel din urma ba contine o cantitate dubla de picaturi de apa ( aka informatie)...
LOL! Acum da si cate o gaura in fundul galetii si al ligheanului pastrand raportul senzorilor si vezi, care aduna mai multa apa in acelasi timp?
Povestea asta imi aduce aminte de de intrebarea: Ce este mai greu, un Kg de apa sau un Kg de plumb?

Edited by sys, 24 November 2018 - 18:34.


#57
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Leaga-te te rog de postarea mea de pe pagina 2. Poate vinzi astora de pe la NASA idea ca pot obtine aceleasi rezultate cu un telefon mobil si o bucata de sticla la 5 dolari de pe ebay, sa nu mai construiasca telescoape de zeci de metri cu senzori la dimensiunile unei masini, caci ambele au acelasi unghi de cuprindere, si dupa cum spui, tot atatia fotoni aduna si unul si altul. Am specificat clar ca fiecare sa fie cu obiectiv nativ, nu cu obiectiv FF plus adaptor sau lentila corectoare ce imi concentreaza toata imaginea pe senzor. Dapa cum spui tu la imaginea finala va fi identica pe timp de noapte cu un telefon echivalent FF 35mm f2 cu un full frame 35mm f2 pastrand aceasi parametrii.

#58
sys

sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 27.03.2010
Tu cu cine te certi, cu galeata sau cu ligheanul?
Esti liber sa crezi ca diafragma si ISO inseamna altceva pe compacta si altceva pe FF.
Restul aberatiilor legate de te NASA, FF, telefoane si ebay iti apartin. Ce legatura am eu cu ele?

#59
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Dupa raspunsurile primite cred ca cu un polonic.

#60
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
Din cate stiu rezolutia unui sistem optic tine de apertura si deloc de focala sau senzorul din spate, ori asta inseamna ca oricate scamatorii am face cu focale echivalente sau tehnologii de senzori, tot nu putem compensa apertura (largimea galetii).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate