Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Pogram citire text file in timp real fara salvare C#

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
MitroiBogdan

MitroiBogdan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 10.08.2018
Salut ! Am nevoie de un program sau macar de o idee prin care sa pot citit ce scrie cineva intr un text file in timp real si sa afiseze la ce timp s a citit ce a scris respectivul. Fara a sa salva text file ul, pur si simplu scri orice in text file si sa iti returneze in program fara ca text file sa fie salvat cu acele modificari.
Multumesc!

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Un fel de stenogramă adică.
Nu există vreun macro ceva în word ? Gen să scrii Salut ce faci și când dai enter să îți bage cumva și data și ora  ?
Că era ceva cu time date... etc... Nu mă pricep la macro ...

Edited by waterman, 20 November 2018 - 09:09.


#3
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
baga  un ochi si  pe aici poate te ajuta
https://www.google.c...nt=firefox-b-ab

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Karax el vrea ca fiecare input din fișier să aibă data și ora. Gen

#5
MitroiBogdan

MitroiBogdan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 10.08.2018

View Postwaterman, on 20 noiembrie 2018 - 09:45, said:

Karax el vrea ca fiecare input din fișier să aibă data și ora. Gen

da exact waterman dar este ok si la enter numai sa citeasca exact ce se scrie in text file, dar fara a salva acel text file

View PostMitroiBogdan, on 20 noiembrie 2018 - 10:00, said:

da exact waterman dar este ok si la enter numai sa citeasca exact ce se scrie in text file, dar fara a salva acel text file

bine ar fi ok macar daca asi reusi de inceput sa imi citeasca ce se scrie in text file in real time fara a salva acel fisier. Cu data si ora vad eu la urma!

Edited by MitroiBogdan, 20 November 2018 - 10:07.


#6
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Se numeste keylogger.
Citesti numele ferestrelor si, cind e Notepad / word /... altceva de text, inregistrezi tot ce apasa.

#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Hai să o luăm de la început. Poate pentru că nu mi-am terminat cafeaua eu nu înțeleg de fapt ce vrei.

Cine scrie unde scrie și ce scrie și cine citește ?

E cum a zis colegul un keylogger ? Vrei să ai la tine pe calculator? Sau la altcineva ?

#8
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Vrea sa citeasca, in timp real, ce scrie cineva pe calculator.
Nu conteaza al cui este calculatorul, din punct de vedere tehnic.
Restul aburelilor (ca nu salveaza fisierul, ca Notepad...) sint bagate de la el, pentru ca nu se pricepe si-si da cu parerea.
E keylogger sau nu ?!

#9
MitroiBogdan

MitroiBogdan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 10.08.2018

View Postbuyonevideo, on 20 noiembrie 2018 - 11:09, said:

Vrea sa citeasca, in timp real, ce scrie cineva pe calculator.
Nu conteaza al cui este calculatorul, din punct de vedere tehnic.
Restul aburelilor (ca nu salveaza fisierul, ca Notepad...) sint bagate de la el, pentru ca nu se pricepe si-si da cu parerea.
E keylogger sau nu ?!


NU este keyloger. Este nevoie pentru o alta aplicatie care scrie anumite lucruri, ce se intampla cu anumite procese si alte chestii de genul..., anumite date ! Le scrie undeva nu conteaza neaparat unde . Dar le scrie aplicatia respectiva fara tastatura ! Iar eu trebuie sa iau in timp real , (bine nu neaparat poate fi o mica intarziere) toate datele de le scrie aceea aplicatie. Practic sunt doua aplicatii una ce scrie iar cealalta citeste. Citeste de pe un calculator pe altul .Imi cer scuze, nu am fost foarte exact!

View PostMitroiBogdan, on 20 noiembrie 2018 - 08:48, said:

Salut ! Am nevoie de un program sau macar de o idee prin care sa pot citit ce scrie cineva intr un text file in timp real si sa afiseze la ce timp s a citit ce a scris respectivul. Fara a sa salva text file ul, pur si simplu scri orice in text file si sa iti returneze in program fara ca text file sa fie salvat cu acele modificari.
Multumesc!

View Postwaterman, on 20 noiembrie 2018 - 10:27, said:

Hai să o luăm de la început. Poate pentru că nu mi-am terminat cafeaua eu nu înțeleg de fapt ce vrei.

Cine scrie unde scrie și ce scrie și cine citește ?

E cum a zis colegul un keylogger ? Vrei să ai la tine pe calculator? Sau la altcineva ?

NU este keyloger. Este nevoie pentru o alta aplicatie care scrie anumite lucruri, ce se intampla cu anumite procese si alte chestii de genul..., anumite date ! Le scrie undeva nu conteaza neaparat unde . Dar le scrie aplicatia respectiva fara tastatura ! Iar eu trebuie sa iau in timp real , (bine nu neaparat poate fi o mica intarziere) toate datele de le scrie aceea aplicatie. Practic sunt doua aplicatii una ce scrie iar cealalta citeste. Citeste de pe un calculator pe altul .Imi cer scuze, nu am fost foarte exact!

Edited by MitroiBogdan, 20 November 2018 - 12:09.


#10
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Barbar așa, pui folderul în care scrie aplicația în Dropbox. Mai departe este simplu.
Sau cumperi acea aplicație care scrie în varianta în care scrie și online sau direct pe server.

De curios așa, despre ce aplicație e vorba ?

#11
MitroiBogdan

MitroiBogdan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 10.08.2018

View Postwaterman, on 20 noiembrie 2018 - 12:41, said:

Barbar așa, pui folderul în care scrie aplicația în Dropbox. Mai departe este simplu.
Sau cumperi acea aplicație care scrie în varianta în care scrie și online sau direct pe server.

De curios așa, despre ce aplicație e vorba ?

Aplicatia este pentru unde lucrez eu! Este vorba de o masina mai exact care scrie anumie log-uri. Am incercat sa nu intru prea mult in detalii, dar trebuia sa spun mai amanuntit ca nu se intelege. Iar eu trebuie sa preiau pe calculator ce scrie acea masina. Le scrie in fisere text, scrie ceva log uri nici eu nu stiu exact ce anume scrie ea acolo. Dar ideea este ca scrie continuu iar acele fisere text sunt continuu modificate. Si eu trebuie sa preiau la mine pe calculator ce scrie aceea masina. Partea de conexiune nu este problema ca este pe retea.

#12
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Păi și nu faci share la folderul unde scrie aplicația aia ? Și iei progresiv fișierul la tine în calculator ?

#13
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,231
  • Înscris: 24.02.2007
Daca ar fi ale tale ambele programe, solutii ar fi o gramada.

Cat timp depinzi insa de un program existent asupra caruia n-ai control... nu-ti ramane decat sa vezi cum te poti intelege cu el.

#14
MitroiBogdan

MitroiBogdan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 10.08.2018

View PostCrocodiluMereuVesel, on 20 noiembrie 2018 - 14:36, said:

Sefii tai stiu ca ceri pe siteuri sa-ti faca altii jobul pt care esti platit  ?

Da dragule nu conteaza cum rezolvam conteaza sa rezolvam! Daca vrei ma ajuti daca nu nu este simplu. De unde sti ca tot ce se posteaza aici nu este la fel? Eu am fost un om sincer

View Postdani.user, on 20 noiembrie 2018 - 13:50, said:

Daca ar fi ale tale ambele programe, solutii ar fi o gramada.

Cat timp depinzi insa de un program existent asupra caruia n-ai control... nu-ti ramane decat sa vezi cum te poti intelege cu el.

Salut mersi de sprijin. Partea de conectare este simpla doar ma conectez la o retea si vad acele fisere text in care scrie. Pe mine ma intereseaza doar a doua aplicatie cea care citeste ce scrie cealalta aplicatie in fisierele text. Ea scrie incontinuu. Iar conexiunea este simpla doar scriu user si parola pe retea si imi apar fiserele in care ea scrie. Doar ca nu imi dau seama cum ar trebui sa vad eu ce scrie ea in timp real. Bine nu chiar poate avea si intarzieri numai sa citeasca ce scrie ea acolo continuu.

View Postwaterman, on 20 noiembrie 2018 - 13:13, said:

Păi și nu faci share la folderul unde scrie aplicația aia ? Și iei progresiv fișierul la tine în calculator ?
Eu ma conectez la retea si acolo este un folder cu fisere text unde aceea aplicatie tot scrie ceva valori. Si eu trebuie sa le citesc mereu la mine in aplicatie. Cat de rapid se poate. Eu nu am acces la aplicatia de scrie practic este o masinarie care tot pune in fisere text ceva valori. Practic problema este ca eu trebuie sa vad tot ce face ea acolo mereu printr un program. Apreciez ajutorul tau. Multumesc!

View Postwaterman, on 20 noiembrie 2018 - 13:13, said:

Păi și nu faci share la folderul unde scrie aplicația aia ? Și iei progresiv fișierul la tine în calculator ?

Nu te ajuta cu nimic daca iti fac share la fiserele text in care ea tot scrie, este pe o retea locala si masina de scrie le tot completeaza cu date. Doar acolo pe reteaua locala se populeaza !

Edited by MitroiBogdan, 20 November 2018 - 15:44.


#15
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,023
  • Înscris: 24.02.2006

View PostMitroiBogdan, on 20 noiembrie 2018 - 12:49, said:


Aplicatia este pentru unde lucrez eu! Este vorba de o masina mai exact care scrie anumie log-uri. Am incercat sa nu intru prea mult in detalii, dar trebuia sa spun mai amanuntit ca nu se intelege. Iar eu trebuie sa preiau pe calculator ce scrie acea masina. Le scrie in fisere text, scrie ceva log uri nici eu nu stiu exact ce anume scrie ea acolo. Dar ideea este ca scrie continuu iar acele fisere text sunt continuu modificate. Si eu trebuie sa preiau la mine pe calculator ce scrie aceea masina. Partea de conexiune nu este problema ca este pe retea.

aplicatiile software folosesc, in general, un buffer pentru scrierea in fisiere. asta inseamna ca pe hdd ajung date din cand in cand, cand se da flush (sau se face dispose la stream). deci sunt sanse foarte mici sa poti citi de pe retea in timp real tot ce scrie acea aplicatie in fisier.
ca sa fie treaba si mai frumoasa, chiar si sistemul de operare foloseste (in mod transparent) niste buffere pentru operatiile de I/O. asta micsoreaza si mai mult sansele de care vorbeam.

#16
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,450
  • Înscris: 06.01.2010
Vezi daca `tail -F` iti sugereaza ceva. google, stack overflow, astia care 'dezvolta' software prin copy/paste si sustin ca 'nu conteaza' ar trebui sa fie asi la asa ceva.

#17
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
din cate imi dau seama tu cauti asa ceva
https://www.google.c...nt=firefox-b-ab

aici e cel mai bine sa cauti
https://en.wikipedia...rative_software

Edited by karax, 20 November 2018 - 15:52.


#18
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Cât timp descrii sumar problema, vei primi sfaturi generice. Cât despre implementarea unei soluții optime și croită pe necesitățile tale, mă tem că va apărea necesitatea utilizării invenției fenicienilor. Moneda.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate