Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Noua Toyota Corolla

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
6196 replies to this topic

#5131
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,755
  • Înscris: 12.08.2008
Masinile astea sunt gandite la peste 35 k km/ an si in marea majoritate a timpului la viteza constanta

#5132
Marianw8

Marianw8

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 11.12.2018
@RazOrblade

"Eu o sa merg pe 9 luni / 9-10.000 km, care survine primul, ca dupa septembrie nu prea o sa mai vada Corolla drumuri sanatoase de peste 500 de km segmentul, cel putin nu asa des..."


Salutare,
oare intervalul acesta de 1 an nu este doar marketing, asa repede se duce calitatea uleiului ?

Eu schimb doar la km , 10-15 mii depinde de masina si exploatare.
Asa procedez si cu uleiurile din diferentiale ( fata , central si spate), cutii automate, antigel, lichid de servo ( despre care mai nimeni nu pomeneste ca ar trebui schimbat samd ) doar la km nu la timp.
In ultimii 30 de ani asa am procedat si nu am avut nicio problema, toate de origine, chiar peste  ( filtre si uleiuri  recomandate de fiecare marca)
Unele masini , inca mai sunt in familie / cunoscuti si merg pe acelasi principiu , doar la km nu la an/timp..
La o masina de coclauri' ( Pajero 3200 ) fac schimbul de 10 litri de ulei chiar si la 3 ani, uleiul este curat si motorul nu are uzuri dupa 100 de mii parcursi.
Poate aveti voi cateva argumente pentru care este bine sa tin cont si de timp, poate sunt doar norocos Posted Image.

Si cei de la jucarii gen atv Can Am de 1000 cm cer la fel intervale de un an chiar si mai putin cand sunt in atinse orele de functionare.

Multumesc

#5133
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,755
  • Înscris: 12.08.2008
Orice marca de masina zice de timp atunci cand nu atingi Km!  in 2 ani la uleiurile normale , la cele LL (long life ) specifica doar km..

#5134
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 18.08.2021
Din ce stiu, uleiurile au si o rata de degradare in timp, iar faptul ca stau intr-un motor in care intervalele de temperatura variaza mult mai mult decat daca ar sta pe un raft in recipiente etanse. Nu cunosc efectiv rata de degradare - nu m-am aplecat deloc in mod mai stiintific asupra problemei - dar stiu din experinta, daca mergi cu masina 3 zile pe saptamana, drumuri scurte de 3-6 km, uleiul se va degrada foarte rapid, chair daca nu faci km. garantati. La un benzinar se va contamina uleiul cu benzina, care la un drum mai lung se va evapora si va fi reintrodusa in procesul de ardere. Dar contaminarea/decontaminarea asta repetata sigur va scadea viata uleiului, si parca nu as risca. La drumuri lungi, uleiul nu se contamineaza datorita temperaturii la care functioneaza si astfel eventualele urme de combustibil contaminant sunt aproape instant eliminate, nu stau impreuna cu uleiul pentru cateva zile bune de inactivitate a masinii.
Poate gresesc, logica mea sigur nu e bulletproof, stiu ca uleiurile moderne au evoluat mult, dar in acelasi timp cerintele motoarelor si cotele stranse de functionare nu au stagnat...

#5135
zapatilla

zapatilla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 11.06.2008

 sebiku86, on 01 august 2022 - 15:20, said:



De ce 200 euro ? nu se justifica deloc aceasta suma.

Ulei 0W16 - 160 Ron 4L
Filtru ulei 30 Ron
Manopera 1h - sa zicem 200 Ron .
Unde l-ai gasit la pretul asta. In reprezentanta Toyota mi-au datp pret 100 lei/l 0w16 si 80 lei/l 0w20.

#5136
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,755
  • Înscris: 12.08.2008
Daca vrei sa schimbi la 5 000 km poti folosi ulei la 40 lei/litru si obligatoriu schimbi si filtrul de 30 lei Posted Image Stai linistit , zii sa puna factura . Toti pe aici sarim lejer de 900 lei la o revizie.
Acum te intreb eu unde ai gasit ulei in reprezentanta cu 100 lei/ l ?

Edited by mihaiC1, 02 August 2022 - 14:29.


#5137
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018

 zapatilla, on 02 august 2022 - 13:24, said:

Unde l-ai gasit la pretul asta

Intrebarea corecta este cum de ai gasit, cu referire strict la Toyota 0W16. La ultimul schimb nici chiar reprezentanta nu mai aveau, asa ca mi-au pus 0w20. Fiind vara, nu m-am suparat foarte tare. Eu am cautat peste tot, in ideea de a face la un prieten schimburile suplimentare (in afara planului de intretinere) dar nu am gasit, si nu am dorit sa iau alta marca.

#5138
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,755
  • Înscris: 12.08.2008
Eu ma programez cu o saptamana inainte ca sa fiu sigur Posted Image ca sa nu patesc ca asta iarna cand am asteptat 3 luni completul bara fata !

#5139
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,755
  • Înscris: 12.08.2008
Scuze

Edited by mihaiC1, 02 August 2022 - 16:48.


#5140
adrian_efa

adrian_efa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 01.12.2007

 mannick, on 02 august 2022 - 14:36, said:

Intrebarea corecta este cum de ai gasit, cu referire strict la Toyota 0W16. La ultimul schimb nici chiar reprezentanta nu mai aveau, asa ca mi-au pus 0w20. Fiind vara, nu m-am suparat foarte tare. Eu am cautat peste tot, in ideea de a face la un prieten schimburile suplimentare (in afara planului de intretinere) dar nu am gasit, si nu am dorit sa iau alta marca.

Toyota nu face uleiuri, ci doar isi pune numele pe sticla de ulei...chestie de marketing pe care o fac toti productorii de masini. Asa ca poti cumpara orice marca de ulei care respecta specificatiile Toyota.

#5141
sebiku86

sebiku86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 14.07.2022

 zapatilla, on 02 august 2022 - 13:24, said:

Unde l-ai gasit la pretul asta. In reprezentanta Toyota mi-au datp pret 100 lei/l 0w16 si 80 lei/l 0w20.

Sa nu ma intelegeti gresit, pretul respectiv l-am gasit pentru ulei 0w16 pentru marca Honda ( nu am specificat :( ) ,fiind doar un pret orientativ pentru mine. Filtru ulei original Toyota pe site-uri de piese auto l-am gasit 30 ( pret vechi ) sau 44 Ron .  

Cum am citit toate paginiile acestui topic, revizia mica la toti colegii (90% din cazuri),  a fost sub 1000 Ron cu toate filtrele schimbate. Totusi 200euro pentru un schimbat de ulei si filtru ulei mi se pare mult.



Ulei original Toyota 0w20 - 54 Ron / L - 220 Ron 4L
Filtru Uleri original Toyota - 4 4Ron
Transportul 25-50 Ron, achizitioante online.
Manopera 200 Ron cu TVA  .. ?

Sumele de mai sus nu ajung la cei 200 euro.



Inainte sa vad acel filmulet pe ytb, mi-am propus si voi respecta schimbul de ulei cu toate filtrele la fiecare 10k km. Schimbatul uleiului la fiecare 7-8k km, facut la reprezentanta, financiar nu va fi ok pentru mine.


Conform recomandari celor de la Toyota revizia se face la interval de un an sau 15k km, dar daca eu voi face la 10k, ma gandesc ca nu pierd garantia daca urmatoarea o fac la 20k km, nu la 15k km, voi ce ziceti ?

#5142
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,755
  • Înscris: 12.08.2008
Din pacate sunt f. putini producatori de ulei care sa se ridice la standardele Toyota.

#5143
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 18.08.2021

 sebiku86, on 03 august 2022 - 09:20, said:



Conform recomandari celor de la Toyota revizia se face la interval de un an sau 15k km, dar daca eu voi face la 10k, ma gandesc ca nu pierd garantia daca urmatoarea o fac la 20k km, nu la 15k km, voi ce ziceti ?
Eu nu te sfatuiesc. Intervalele de service nu se aduna, e clar specificat, un an sau 15k km, depinde ce survine primul. Te joci pe garantia ta. 99,9% ca nu va dauna motorului, dar dealerul nu va pierde ocazia sa iti invalideze garantia. Poti sa schimbi mai devreme si la 2000 de km, urmatorul interval va fi la maxim 15 mii km sau un an. La perioada de timp, vor inchide ochii la o luna, o luna jumate, dar nu cred ca o vor face la km. Sper sa gresesc, totusi...

#5144
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018

 adrian_efa, on 03 august 2022 - 09:01, said:

Toyota nu face uleiuri, ci doar isi pune numele pe sticla de ulei...chestie de marketing pe care o fac toti productorii de masini. Asa ca poti cumpara orice marca de ulei care respecta specificatiile Toyota.

Este foarte greu sa afli specificatiile uleiului Toyota, dar am gasit niste caracteristici, din nefericire sunt diferite in diversa masura fata de specificatiile Toyota. Si nu ma refer la clasificarea API, ci la caracteristicile fizice, vascozitate la diverse temperaturi, punctul de curgere, punctul de ardere, continutul de calciu si alte prostii de-astea. Pana si 0w16 produs de Mobil1, cel care produce uleiul Toyota dupa specificatiile producatorului auto, are specificatii diferite (dupa capul meu, mai bune, dar te joci cu garantia? ).
Anyway, daca cineva poate sa confirme, Toyota 08880-11005 o fi specificatia uleiului in cauza? Google asa pare a spune.

#5145
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,964
  • Înscris: 25.04.2016

 mihaiC1, on 01 august 2022 - 15:47, said:

Masinile astea sunt gandite la peste 35 k km/ an si in marea majoritate a timpului la viteza constanta
Daca te uiti pe joja la 10000 km dupa schimbu de ulei, nivelu e neschimbat, nescazut.

Edited by MMike, 03 August 2022 - 19:15.


#5146
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,755
  • Înscris: 12.08.2008
Prima data m-am mirat ca nu imi arunca un bidon cu un rest de ulei cum eram obisnuit de la multe alte masini noi, m-am obisnuit dupa Posted Image

#5147
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Sanchi. De la ce multe alte masini noi erai obisnuit?


Auzi? Da' acele multe alte masini noi nu te-au obisnuit sa nu stea in 5000 de ture la cel mai mic deal? Nu te-au obisnuit sa faci si tu o depasire?

(Mai balesti la 2.0 sau cauti motive ca sa te adormi <si pe noi odata cu tine> ca si asa e bine si te-ai resemnat?)

Se vede ca a ramas amaraciunea.
Enjoy!

#5148
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 sebiku86, on 03 august 2022 - 09:20, said:



Sa nu ma intelegeti gresit, pretul respectiv l-am gasit pentru ulei 0w16 pentru marca Honda ( nu am specificat :( ) ,fiind doar un pret orientativ pentru mine. Filtru ulei original Toyota pe site-uri de piese auto l-am gasit 30 ( pret vechi ) sau 44 Ron .  

Cum am citit toate paginiile acestui topic, revizia mica la toti colegii (90% din cazuri),  a fost sub 1000 Ron cu toate filtrele schimbate. Totusi 200euro pentru un schimbat de ulei si filtru ulei mi se pare mult.



Ulei original Toyota 0w20 - 54 Ron / L - 220 Ron 4L
Filtru Uleri original Toyota - 4 4Ron
Transportul 25-50 Ron, achizitioante online.
Manopera 200 Ron cu TVA  .. ?

Sumele de mai sus nu ajung la cei 200 euro.



Inainte sa vad acel filmulet pe ytb, mi-am propus si voi respecta schimbul de ulei cu toate filtrele la fiecare 10k km. Schimbatul uleiului la fiecare 7-8k km, facut la reprezentanta, financiar nu va fi ok pentru mine.


Conform recomandari celor de la Toyota revizia se face la interval de un an sau 15k km, dar daca eu voi face la 10k, ma gandesc ca nu pierd garantia daca urmatoarea o fac la 20k km, nu la 15k km, voi ce ziceti ?

Poti face schimbul intermediar de ulei in afara retelei Toyota daca vrei sa il schimbi mai des decat e nevoie. Rezolvi ieftin, la pret corect.

Edited by underb, 03 August 2022 - 23:06.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate