Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Noua Toyota Corolla

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
6196 replies to this topic

#271
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,961
  • Înscris: 25.04.2016

View PostFord4, on 24 mai 2019 - 12:25, said:

Eu văd că din contra, madam motorina Merkel a irosit și bani de la buget în încercarea ei disperată de a împiedica banarile din marile orașe.
:)
Presiuni indirecte, prin ce remarci si tu, banari in marile orase.
Politicienii se bat cap in cap.

Edited by MMike, 24 May 2019 - 13:03.


#272
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,156
  • Înscris: 13.11.2017
La multe din banari n-au avut incotro fiindca trebuiau sa puna in aplicare sentinte judecatoresti. Acolo unde se bat politicienii insa cap in cap, au de castigat alegatorii :) !

#273
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Jetta hibrid are nenorocirea aia de DSG uscat care se defectează cum te uiți la ea. Dacă nu ma înșel, are și motorul de 1.4 cu distribuția pe lanț. Și de aici apar bubele: motorul papa ulei iar distributia la motorul asta are o notorietate pentru faptul ca sare de la punct. Acestea, plus prețul și managementul deficitar al mașinii (Vw nu are deloc experienta pe hibride) au generat un rateu al vânzărilor în Europa (exact ca la Focusul hibrid vândut în Europa).

#274
adrian_efa

adrian_efa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 01.12.2007
Eu sunt mai simplu asa in gandire si in tinutul trendului cu viata asta care alearga rapid spre ....undeva...cu alte cuvinte eu nu prea merg cu masina personala prin oras (adica merg de la prea putin spre deloc, adica chiar deloc) si anume prin Bucuresti (probabil sunt un caz fericit, adica toti prostii sunt, de fapt, fericiti). Insa, ieri, viata mea a devenit cumva rezonanta cu ceilalti bucuresteni, adica a trebuit sa scot barca din parcare si sa ma aventurez din Titan pana in Berzei, Panduri si retur. Distanta nu a depasit 20 km, timpul peste 1h 40 min, consum 7,2 % (motorina) si o durere de picior incredibila...si cum mergeam eu ieri prin trafic mai mult stand pe loc si urmarind cu ciuda si invidie cum pietonii ajung mai repede decat mine la urmatoarea intersectie eram in stare sa-mi vand un rinichi numai ca sa am o Toyota hybrid... asadar si prin urmare pot sa afirm cu tarie ( pentru ca sunt odihnit) ca hybridul este compromisul ideal pentru oras. In afara orasului, unde sunt campion, din pacate nu am avut oportunutatea sa testez asa ceva (macar 1000 km). I-am zis nevestei ca o sa vreau sa inchiriez, macar pt. un weekend, o toyota hybrid, sa merg sa ma plimb cu ea pe coclauri, insa ea nu este asa de visatoare precum sunt eu, asa ca visul meu a murit inca din fasa...asa ca nu-mi ramane decat sa urmaresc in continuare ce mai posteaza fericitii posesori de hybrid de la toyota  Posted Image

Edited by adrian_efa, 25 May 2019 - 13:01.


#275
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,961
  • Înscris: 25.04.2016
@adrian_efa fa un TD, poate ai norocu sa-l faci singur, o ora e a ta. Daca ai fi avut masina pe benzina, nevasta ti-ar fi spus ea sa o schimbi cu o hibrida, iar acel consum al tau din oras, i se mai adauga minim un litru cu o benzinara clasica, asa ca sa nu-ti para rau de ce ai in prezent.
@edi10000 am zis de Jetta hibrid ca tocmai vazusem de curand una. Eu din cate stiu, VW a construit varianta hibrida numai pentru state, iar in europa, versiunea diesel si benzina. Vw poate au vrut sa arate ca pot face si ei o hibrida. Cred ca mai curand a fost un experiment (o copie "improvizata" dupa toyota).

Edited by MMike, 25 May 2019 - 21:11.


#276
adrian_efa

adrian_efa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 01.12.2007
Astazi a fost o zi miraculoasa, in sensul ca am vazut doua Corolla hybrid...una pe la obor, argintie sedan si alta un hatchback albastru de firma (surpriza) parcata unde stau eu in spatele masinii mele ...asa ceva nu este posibil  Posted Image

Edited by adrian_efa, 12 June 2019 - 18:34.


#277
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,961
  • Înscris: 25.04.2016
Eu pana acum nu am vazut niciuna, nici hybrid nici nonhybrid. Totusi momentul rabla a trecut. Or fi comenzi multe si dureaza....

#278
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Test Toyota Corolla 1.8 HSD/2.0 HSD
https://www.autoexpe...IBT0aJEdWnZVfrA

#279
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,961
  • Înscris: 25.04.2016
Bun testu. Destul de obiectiv referitor la consumu 2.0. Din ce am mai citit, unii zic ca cel de 2.0 cel putin in exterior, pe autostrada, ar fi mai putin economic decat cel de 1.8. Dar aici ramane sa se exprime colegu Edi ;)
In rest ce am mai retinut compatativ cu realitatea vazuta  in showroom, asa e, in spate la bancheta, spatiu cam ingust la picioare, portbagaj cam mic.


#280
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Corolla este lider la vanzari de hibride in Europa in luna iunie: https://www.automark...luna-92745.html @MMike- din cate am inteles de la baietii care au testat ambele variante, 1.8 este net superior la economia de combustibil. Dar nu-l poti compara la performante cu 2.0.

Edited by edi10000, 26 July 2019 - 16:43.


#281
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Vad ca are priza buna la public, observ din ce in ce mai multe in trafic, arata foarte bine, chiar si sedanul.

Pacat ca 2.0 are un pret mare si te forteaza la anumite linii de echipare iar sistemul multimedia este blocat undeva prin 2015, fara suport CarPlay si Android Auto.

Edited by connectorxp, 30 July 2019 - 19:37.


#282
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,280
  • Înscris: 16.08.2016
Am văzut ieri una roșie. Arata bine masina.

#283
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,961
  • Înscris: 25.04.2016

View Postconnectorxp, on 30 iulie 2019 - 19:37, said:

sistemul multimedia este blocat undeva prin 2015, fara suport CarPlay si Android Auto.
Japonejii sunt caposi si nu vor sa se inteleaga cu google, dar deja exista para sisteme cu aplicatii pe telefon cu mirror link prin mufa obd11.

#284
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostMMike, on 31 iulie 2019 - 15:20, said:

Japonejii sunt caposi si nu vor sa se inteleaga cu google, dar deja exista para sisteme cu aplicatii pe telefon cu mirror link prin mufa obd11.
Japonezii bre!
Și nu sunt toți la fel, la fel cum nici noi românii nu suntem toți la fel.
E cumva logică treaba asta, nu?

#285
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,961
  • Înscris: 25.04.2016

View Postericmario, on 31 iulie 2019 - 20:10, said:


Japonezii bre!
Și nu sunt toți la fel, la fel cum nici noi romĂąnii nu suntem toți la fel.
E cumva logică treaba asta, nu?
Ei, fii si tu mai ingaduitor,bre, ca daca erai atent la context am scris la caterinca "japoneJii" si fara a mai specifica cine, adica Toyota ;)

#286
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Se vede ca a scris in gluma “japoneji”, stiu ca exista solutii de upgrade, dar este de porc la o masina noua, de 30k euro.
CarPlay pot implementa si fara supprtul lui Google.

#287
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,961
  • Înscris: 25.04.2016

View Postconnectorxp, on 01 august 2019 - 08:54, said:

este de porc la o masina noua, de 30k euro.
Corect

#288
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Aici apare ca ar avea Carplay:
https://www.apple.co...ailable-models/

Care-o fi faza?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate