Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Noua Toyota Corolla

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
6196 replies to this topic

#19
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007

View PostTS030, on 20 noiembrie 2018 - 00:51, said:

Apropo de minciuna preferata a lui bobita, cu hibridul de 1.8l cu performante cica de Sandero:
http://www.zeperfs.c...el4538-6278.htm
O masina cu 370kg mai grea - partial sistemul hibrid, partial constructia de 5 stele EuroNCAP, partial dotarile - si totusi realitatea e ca nu exista vreun capitol la care Sandelul mai usor dar submotorizat sa castige.

Revenind la Corolla:
Interiorul, din poze deocamdata, imi place mult. Nu e nemtescul monoton, si arata mai bine decat Auris. Foarte important, au pastrat butoane pe unde trebuie.
Nu sunt foarte incantat de "tableta" - prefer solutiile integrate - dar am impresia ca as putea trece foarte usor peste asta.
Desigur, fiecare cu gusturile lui.

Un alt aspect important e ca toate cele 3 Corolle se bazeaza pe TNGA; rigiditatea structurala a crescut cu 60% (Corolla hatchback vs. Auris). Nu au scos un hot hatch, insa toate impresiile privind tinuta de drum sunt pozitive.
Gata cu boring Toyota.

auris de 136 de cai are o dinamică extrem de puțin mai bună. doar că noua Corolla va avea 122 de cai...........

stai să vezi acest interior cum va arăta în realitate. mie mi-a sărit în ochi volanul și ecranul din bord care din punctul meu de vedere sunt foarte nasoale. nu știu care arată mai bine, Megane sau corolla la interior....

nu vă lăsați păcăliți de niște fotografii în scop de marketing.

View PostdanX, on 20 noiembrie 2018 - 02:42, said:

Am mers cu actuala Corolla hibrid in calitate de pasager, doar in oras, si nu pare deloc lesinata.
E la fel ca Priusul de acum o generatie. Masina excelenta de oras, nu highway cruiser.
pe cuvânt că prius nu e leșinată?! vezi că și aia parcă tot 136 de cai are iar asta vine cu 122....

View Postarsmundis, on 20 noiembrie 2018 - 08:13, said:

Trecand peste prostiile tale clasice gen ”cateaua lesinata” sint curios care e partea ”sub orice critica” pe care ai observat-o cel putin la interior. Mie mi se pare destul de elegant pentru ce ofera,  instrumentele de bord sint faine, iluminarea albastra inclusiv la butoanele de la usi imi place, schimbatorul e mult mai bun decat joystikul de pe Prius sau actualul Auris. Nu o va cumpara nimeni cu faruri led? Pui pariu? Esti ciudat, daca pun plastic tare pe bord de ce l-au pus, daca pun ”musama” moale iar nu e bine ca pare ieftina, daca are tableta trebuia sa fie mai mica, daca era mai mica nu se vedea bine, daca nu o pun deloc sint ramasi in urma. Da-i si critica ca poate pari interesant. Sint curios, dimineata cand te uiti in oglinda ce mai critici cand te vezi?
mașina va arăta total diferit în 99% din cele cumpărate. iar aceste poze sunt făcute să placă ochiului.
am zis mai sus, tableta și volanul mi se par din alt film și te asigur că în realitate o să fie foarte nasoale.

View Postedi10000, on 20 noiembrie 2018 - 08:47, said:

Hmmmmmm.....bord de A3 si bord de Corolla. Personal, as alege interiorul de Corolla la orice ora. Dar asa este cand ipocrizia este la cote maxime si unul care denigreaza o marca pe orice topic ajunge sa deschida un subiect legat chiar de acea marca.
poate și eu aș alege corolla pentru că nu îmi place poziția de condus din a3. dar nu cred că ai urcat într-un a3 dotat ca cel din poză pentru că nu ai mai fi zis asta....

ok, poate doar eu pot să văd diferența dintre poze și cum o să fie în realitate. mai ales dacă mă gândesc la C-HR.

am zis, la exterior arată chiar bine.

dar cum e cu zvonurile cu hibridul de 180 de cai? sau cât tot ziceați că o să aibă? mai ales figo care zicea că o să îi crească puterea și o să îi scadă consumul că deh, ingineri japonezi :))))

momentan au un 1.6 leșinat (cine a condus acel motor poate să confirme sau să infirme) și un hibrid de 122 de cai tare dubios. chiar mă întreb dacă o să le mai meargă cu minciunile.

#20
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postarsmundis, on 20 noiembrie 2018 - 09:42, said:

Nu e usor sa faci si motoare bune si aspect atragator interior/exterior si materiale de buna calitate si in acelasi timp sa oferi preturi rezonabile. A4 B9 mi-as permite doar sh ceea ce nu doresc asa ca as opta pentru o Corolla noua cu plusurile si minusurile de rigoare.
Intre o Corolla si Skoda Octavia 3 facelift ca sa nu mai vorbesc de Octavia 4, care va fi lansata pe piata in anul 2020, optez pentru Octavia.Probabil as prefera si Skoda Scala care va fi lansata, luna viitoare, pe data de 06. decat Corolla.Ma refer la masini noi.

#21
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

View Postbobalex18, on 20 noiembrie 2018 - 09:47, said:

stai să vezi acest interior cum va arăta în realitate. mie mi-a sărit în ochi volanul și ecranul din bord care din punctul meu de vedere sunt foarte nasoale. nu știu care arată mai bine, Megane sau Corolla la interior....
nu vă lăsați păcăliți de niște fotografii în scop de marketing.
mașina va arăta total diferit în 99% din cele cumpărate. iar aceste poze sunt făcute să placă ochiului.
am zis mai sus, tableta și volanul mi se par din alt film și te asigur că în realitate o să fie foarte nasoale.
Deci pentru ca tu presupui ca vor arata altfel te-ai apucat sa critici. Si ma asiguri ca vei avea dreptate. De-ar fi vorba de produse romanesti te-as crede si nu as mai spune nimic. Dar nu e cazul. Normal ca pozele sint facute sa placa ochiului, la fel cum si autoturismele sint facute sa placa. Ai vazut tu la japonezi Baba Cloanta vanduta pe post de Alba ca Zapada?

#22
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View PostVictor19R, on 20 noiembrie 2018 - 07:46, said:

eu nu inteleg de ce nu pun camry-ul de pe america este mult mai aratoasa si are performante mai bune...
Si e alta clasa, are alt pret, si de altfel apare in Europa in varianta hibrid (motor de 2.5l).

#23
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
132cp lesinata? Serios?

#24
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

View Postmax_01, on 20 noiembrie 2018 - 09:55, said:

Intre o Corolla si Skoda Octavia 3 facelift ca sa nu mai vorbesc de Octavia 4, care va fi lansata pe piata in anul 2020, optez pentru Octavia.Probabil as prefera si Skoda Scala care va fi lansata, luna viitoare, pe data de 06. decat Corolla.Ma refer la masini noi.
Am impresia ca Octavia si Corolla sint clase diferite asta implicand binenteles si preturi diferite. Dupa cum am spus si privitor la Audi, intre un sh si o masina noua o aleg pe cea noua, cu cat de multe dotari imi pot permite. Nu sint convins ca as putea lua o Octavia cu motorizare si dotari decente la pret de Corolla cu dotari similare.

Edited by arsmundis, 20 November 2018 - 10:03.


#25
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

View Postcata, on 20 noiembrie 2018 - 10:01, said:

Foarte serios, tu stii ce face @bob cu 190 cp? Sta 77 de km in spatele tirului ca sa faca consum bun ca sa-i bata caii lui @edi10000

Mda, daca aia e lesinata, eu ce sa mai zic cu 1.4 90cp 2-3 persoane si bagaje pe Dealul Negru? :)
O avea masina de minim 200cp si merge cu maxim 50km la ora prin oras :)

#26
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Postspe_ripper, on 20 noiembrie 2018 - 10:08, said:


Mda, daca aia e lesinata, eu ce sa mai zic cu 1.4 90cp 2-3 persoane si bagaje pe Dealul Negru? Posted Image
O avea masina de minim 200cp si merge cu maxim 50km la ora prin oras Posted Image
Pentru motor se pot pune intrebari si aici

#27
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View Postbobalex18, on 20 noiembrie 2018 - 09:55, said:

auris de 136 de cai are o dinamică extrem de puțin mai bună. doar că noua Corolla va avea 122 de cai...........
No, ca m-ai prins aici Posted Image
Uite o comparatie Prius IV (122CP, am verificat) vs. Sandel:
http://www.zeperfs.c...el6183-6278.htm
Surpriza: tot nu e cum zici tu.

Apropo, la noua Corolla chiar si cutia CVT are un "truc" ce ar putea sa o faca suportabila - o treapta (reala) de lansare. Practic ai treapta 1 pentru plecari, dupa care cutia devine CVT.

View Postbobalex18, on 20 noiembrie 2018 - 09:55, said:

stai să vezi acest interior cum va arăta în realitate. mie mi-a sărit în ochi volanul și ecranul din bord care din punctul meu de vedere sunt foarte nasoale.
Lol. Am vazut cum arata interiorul in realitate* si, surpriza, este la fel ca in poza de prezentare.
* deocamdata in poze/filme/review-uri - masina se vinde deja in State deci vorbim de modelul de productie. Toti apreciaza interiorul, numai bobita nu si nu...

View Postbobalex18, on 20 noiembrie 2018 - 09:55, said:

mașina va arăta total diferit în 99% din cele cumpărate.
Renunti la a posta pe forum daca interiorul e cel de productie? Echipare superioara, desigur, dar ceva ce va putea fi cumparat?

View Postbobalex18, on 20 noiembrie 2018 - 09:55, said:

dar cum e cu zvonurile cu hibridul de 180 de cai? sau cât tot ziceați că o să aibă? mai ales figo care zicea că o să îi crească puterea și o să îi scadă consumul că deh, ingineri japonezi Posted Image)))
momentan au un 1.6 leșinat (cine a condus acel motor poate să confirme sau să infirme) și un hibrid de 122 de cai tare dubios. chiar mă întreb dacă o să le mai meargă cu minciunile.
Nu sunt zvonuri. Hibridul de 2l 180CP apare in Europa.
Am condus eu 1.6 si nu e lesinat deloc.

Edited by calinkgb, 20 November 2018 - 11:15.
Fara referiri la persoana


#28
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007

View Postspe_ripper, on 20 noiembrie 2018 - 10:00, said:

132cp lesinata? Serios?
da. serios. te rog să îl conduci și să fii cu impresii obiective.

View Postcata, on 20 noiembrie 2018 - 10:01, said:

Foarte serios, tu stii ce face @bob cu 190 cp? Sta 77 de km in spatele tirului ca sa faca consum bun ca sa-i bata caii lui @edi10000
am făcut un test ca să vă arăt că orice mașină este hibridă. eu cu a mea scot viteze medii de 156 km/h pe 160 de km și cu consum de 7.7. deci.............silence s'il vous plait

View Postspe_ripper, on 20 noiembrie 2018 - 10:08, said:

Mda, daca aia e lesinata, eu ce sa mai zic cu 1.4 90cp 2-3 persoane si bagaje pe Dealul Negru? Posted Image
O avea masina de minim 200cp si merge cu maxim 50km la ora prin oras Posted Image

View PostTS030, on 20 noiembrie 2018 - 10:10, said:

No, ca m-ai prins aici Posted Image
Uite o comparatie Prius IV (122CP, am verificat) vs. Sandel:
http://www.zeperfs.c...el6183-6278.htm
Surpriza: tot nu e cum zici tu.

Apropo, la noua Corolla chiar si cutia CVT are un "truc" ce ar putea sa o faca suportabila - o treapta (reala) de lansare. Practic ai treapta 1 pentru plecari, dupa care cutia devine CVT.


Lol. Am vazut cum arata interiorul in realitate* si, surpriza, este la fel ca in poza de prezentare.
* deocamdata in poze/filme/review-uri - masina se vinde deja in State deci vorbim de modelul de productie. Toti apreciaza interiorul, numai bobita nu si nu...




Nu sunt zvonuri. Hibridul de 2l 180CP apare in Europa.
Am condus eu 1.6 si nu e lesinat deloc.
Singurul care minte si abereaza la greu esti tu.
îmi arăți și mie unde sunt cei 32 de cai în plus?

http://www.zeperfs.c...el6183-6013.htm

uite aici niște date care te fac mândru că ai ales Toyota Posted Image)))))

referitor la bolt ți-am zis că pozele sunt făcute să placă ochiului, că 99% dintre mașini nu vor arăta așa.

Edited by calinkgb, 20 November 2018 - 11:20.
Inceteaza! Nu esti in masura sa ii ceri cuiva sa nu mai posteze pe forum!


#29
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Postbobalex18, on 20 noiembrie 2018 - 10:47, said:

decât să faci flame și referiri la persoană ai putea recunoaște că acea Corolla de 170-180 de cai și hibridă se lasă așteptată.....
Flame? Daca 20% din ce postezi pe aria auto ar fi adevarat, nu ai fi fost asa cunoscut in flam.
Legat de 170-180 de cai, ce treaba ai tu cu aia?Presupun ca nu astepti sa-ti cumperi, tu ai 190 si presupun ca nu-ti ajung nici aia

Buna ziua,
După mai multe luni in care am testat pe rând:
- Opel Astra J sedan fain dar cam înghesuit si montantul stânga cam lua din vizibilitate
- Renault Megan Sedan fain la exterior înăuntru așa si așa
- Skoda Octavia Ok dar sub Corolla la finisări înăuntru, părerea mea. Motor de 1.0 cu semnul întrebării in privința fiabilității.
- Ford Focus sedan scaune oribile tot dom punctul meu de vedre nici nu am mai continuat discuțiile
- Suzuki Vitara frumos dar la interior este asa si așa
- Suzuki S-Cross mi-a plăcut si la interior si la exterior probabil dacă nu era Corolla asta era mașina.
- WV Golf 7 interior la fel de bine lucrat ca la Corolla m-a îndepărtat de el tot motorul ca si la Skoda.
Toate descriile la mașinile de mai sus sunt senzații care le-am avut eu când am testat mașinile nu sunt neaparat corecte.
Am ajuns la Toyota Corolla 1.6 132 cp când m-am suit in ea am simțit ca asta e după test-drive m-am convins si m-a mai atras si oferta dealerului. Am dat comanda pe 22.11 pe 9.12 am ridicat mașina.
După 9000 km făcuți astăzi pot spune ca este o mașina foarte comfortabila cu un consum Ok de benzina.
"Halatul' a costat 16500. Are safety sense este destul de util prin oras mai ales. De tras trage bine doar ca trebuie turata ca orice benzinara aspirata.

Edited by cata, 20 November 2018 - 11:01.


#30
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,150
  • Înscris: 13.11.2017

View Postbobalex18, on 20 noiembrie 2018 - 10:38, said:


îmi arăți și mie unde sunt cei 32 de cai în plus?

http://www.zeperfs.c...el6183-6013.htm

uite aici niște date care te fac mândru că ai ales Toyota Posted Image)))))

122 - 115 = 32 ?!!!Posted Image

In ce domeniu ziceai ca lucrezi ? In domeniul ala matematica nu e obligatorie, asa-i ?Posted Image

#31
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Deci eu, care nu urmaresc niciun site auto sau vreo marca auto in special, am spus ca Toyota va scoate SIGUR un motor de 180cp. Posted Image Cred ca era scris fix langa numerele la loto sau ceva.

E imposibil sa iti dai seama de calitate din poze. Tot ce inseamna zona asta de pret are interior din plastic, iar in poze nu vei vedea decat plastic. La masinile de volum diferenta se face in calitatea respectivului plastic, in antifonare si in cat de bine rezista in timp. Finii nostri au avut o Toyota Corolla de prin 2005 (parca) si am mers de curand cu ea si avea 0 greierasi. In rest, e vechea problema cu taxarea stupida din Europa, la cilindree. In vest lipsa puterii e o non-problema.

Edited by figo1988, 20 November 2018 - 10:58.


#32
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007

View PostFord4, on 20 noiembrie 2018 - 10:56, said:


122 - 115 = 32 ?!!!Posted Image

In ce domeniu ziceai ca lucrezi ? In domeniul ala matematica nu e obligatorie, asa-i ?Posted Image
omule, tu poți să înțelegi un mesaj? 32 de cai față de Sandero care lipsesc la ”mișcare”.  

am pus o altă comparație cu o mașină cu mai puțini cai dar care are o dinamică mult mai bună. dacă poți și tu înțelege ceva.

bine că te iei de persoană, tipic vouă.

#33
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Postbobalex18, on 20 noiembrie 2018 - 11:03, said:

dacă poți și tu înțelege ceva.

tipic vouă.


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/enOQ7_1QV3A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by calinkgb, 20 November 2018 - 11:19.
nu vrei sa incetezi cu atacurile la persoana?


#34
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007

View Postcata, on 20 noiembrie 2018 - 10:51, said:

Flame? Daca 20% din ce postezi pe aria auto ar fi adevarat, nu ai fi fost asa cunoscut in flam.
Legat de 170-180 de cai, ce treaba ai tu cu aia?Presupun ca nu astepti sa-ti cumperi, tu ai 190 si presupun ca nu-ti ajung nici aia

Buna ziua,
După mai multe luni in care am testat pe rând:
- Opel Astra J sedan fain dar cam înghesuit si montantul stânga cam lua din vizibilitate
- Renault Megan Sedan fain la exterior înăuntru așa si așa
- Skoda Octavia Ok dar sub Corolla la finisări înăuntru, părerea mea. Motor de 1.0 cu semnul întrebării in privința fiabilității.
- Ford Focus sedan scaune oribile tot dom punctul meu de vedre nici nu am mai continuat discuțiile
- Suzuki Vitara frumos dar la interior este asa si așa
- Suzuki S-Cross mi-a plăcut si la interior si la exterior probabil dacă nu era Corolla asta era mașina.
- WV Golf 7 interior la fel de bine lucrat ca la Corolla m-a îndepărtat de el tot motorul ca si la Skoda.
Toate descriile la mașinile de mai sus sunt senzații care le-am avut eu când am testat mașinile nu sunt neaparat corecte.
Am ajuns la Toyota Corolla 1.6 132 cp când m-am suit in ea am simțit ca asta e după test-drive m-am convins si m-a mai atras si oferta dealerului. Am dat comanda pe 22.11 pe 9.12 am ridicat mașina.
După 9000 km făcuți astăzi pot spune ca este o mașina foarte comfortabila cu un consum Ok de benzina.
"Halatul' a costat 16500. Are safety sense este destul de util prin oras mai ales. De tras trage bine doar ca trebuie turata ca orice benzinara aspirata.
”Cam 9 - 10 in oraș și cel mai puțin exterior am obținut 5,1 cel mai mult am obținut 6,6 aste pe computerul de bord.”
https://forum.softpe...8#entry23396686


https://www.auto-dat...automatic-24660


comparați cu orice seat

#35
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View Postbobalex18, on 20 noiembrie 2018 - 11:03, said:

omule, tu poți să înțelegi un mesaj? 32 de cai față de Sandero care lipsesc la ”mișcare”.  
Nu ai bagat de seama, dar am stabilit ca Prius IV se misca mai bine decat Sandel.
Nu cred ca vei baga de seama nici randul de mai sus. Probleme cu vederea, probabil.

La o diferenta nesemnificativa de putere (7CP) e normal ca masina mai usoara, turbo si cu transmisie manuala sa castige. Hibridul ar trebui comparat cu CVT-uri, asta-i tot "misterul".

#36
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007

View PostTS030, on 20 noiembrie 2018 - 00:43, said:

Interesanta aceasta Corolla sedan... ma intreb cum va fi pozitionata? Posibil, sub Corolla hatchback?

Despre motorizari, Corolla hatchback si touring sports (break) vor veni cu 1.2l benzina turbo (116cp), 1.8l hibrid (122cp) si 2l hibrid (180cp).
Inteleg ca nu va exista optiunea de 2l hibrid pe sedan; asta ma face sa zic de pozitionare.

1.6 nu e deloc un motor asa slab cum minte bobita. Vorbim de Valvematic-ul de 132cp, nici macar dual VVT-i-ul de 124CP nu era asa.
L-as alege in detrimentul 1.2l turbo, cunoscandu-i fiabilitatea. Dar mie 2l hibrid imi face cu ochiul.
E un ciudat overlap de modele/motoare se pare, din moment ce in primavara 2019 in SUA se va comercializa Corolla 2020 cu motoarele TNGA https://pressroom.to...sedan world.htm
Va fi interesant cand va aparea in Europa modelul 2020 si unde va fi construit.
Oare e generatia 12 (E210) sau nu? https://en.wikipedia..._Corolla_(E210)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate