Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

eMag vinde produse resigilate ca fiind noi

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

Poll: eMag vinde produse resigilate ca fiind noi (96 member(s) have cast votes)

Vi s-a intamplat sa cumparati produse noi de pe eMag si sa primiti produse resigilate?

  1. DA (41 votes [42.71%])

    Percentage of vote: 42.71%

  2. NU (55 votes [57.29%])

    Percentage of vote: 57.29%

Vote Guests cannot vote

#55
florinho12

florinho12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 19.08.2010
si eu am comandat xbox one sambata la pretul de 999 lei si azi cand a ajuns surpriza nici urma de xbox live gold 14 zile acela ..

#56
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 Doggfather, on 20 noiembrie 2018 - 18:13, said:

Unde pot sa fac o reclamatie la jegurile de Sameday
La jegurile de la opc.

#57
csgabe

csgabe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,522
  • Înscris: 08.12.2009
@lex2010
Probabil la tot lotul de 500 "ambalajul a fost deteriorat pe transport", au cazut din TIR.
Furnizorul, cel putin la al meu e Rainbow International Distribution.

#58
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
a dracu deteriorare, laser nu alta. dati click si mergeti pe pagina precedenta a acestui topic. scroll down pana la poze iarasi.
vedeti cat de "deteriorat" e ambalajul. e in stare perfecta. doar sigiliul se vede ca a fost taiat si aplicat peste un altul nou
in fotografia cu detaliul rosu, sunt vreo 3 sigilii acolo aplicate si supraaplicate. se pot vedea vreo 2 cu taieturi diferite

sunt comercianti ce'i drept, ce primesc pachete in plus, trimise flat, impachetate, tocmai ca sa fie rezerva in caz de deteriorare la transport. asta se aplica la marii comercianti, cu rulaje mari, ce cumpara la nivel de camion. la diferite produse, de la frigidere pana la ce va trece prin cap. aia au depozite de distribuitie, linii autorizate, exclusive etc etc.
dar astea sunt cazuri exceptionale si consumatorul nu poate face diferenta, pt ca totul e impachetat ca la fabrica, fara sigilii supraaplicate etc

ce e mai sus e o magarie, mai ales la un parfum. poti suspecta orice, inclusiv contrafacere.
daca era vandut open box, era corect.

Edited by argentum, 22 November 2018 - 18:18.


#59
csgabe

csgabe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,522
  • Înscris: 08.12.2009
E interesant că au lăsat hârtia  care descrie procedura "Redeem your code".

#60
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

 lex2010, on 20 noiembrie 2018 - 20:34, said:

Le-am trimis si poze, astept un nou raspuns.

Atasez si aici pozele.
Esti varza totala.

https://www.notino.r...pentru-barbati/

https://www.emag.ro/...6/pd/DFBD5NBBM/

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PwJV721JmsM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 lex2010, on 21 noiembrie 2018 - 17:14, said:

Din pacate nu am starea de spirit si nici timpul necesar ca sa ii amenint cu ANPC-ul, dar e foarte urat ce face eMag-ul... sa vinzi resigilatele ca fiind nou-noute... e josnic!
O sa trebuiasca sa-ti dezvolti un nou spirit: sa cauti sa vezi cum arata un produs de noi(culmea, se vede si in pozele de pe emag), eventual un unboxing, Inainte sa-i acuzi pe altii aiurea.

Eventual poti face o reclamatie la Versace ca fac sticlele mai mari decat continutul.

#61
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Lol. Threadul asta tre redenumit "Aberatii la superlativ"

#62
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Asa se intampla cand unii au "drepturi europene" inchipuite.

#63
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 21.10.2009

 Mosotti, on 24 noiembrie 2018 - 18:51, said:

Lol. Threadul asta tre redenumit "Aberatii la superlativ"

De ce, ma rog? Inteleg ca parfumul ala asa vine din fabrica(nu e plina sticluta 100%), dar faptul ca nu a fost in tipla, sigilat, e un motiv suficient ca sa fie vandut la "resigilate", nu la produse noi.
Intr-una din pozele din review-uri, un client eMag a postat poza cu parfumul, in cutie, in tipla. Deci nu vine fara tipla.

Iar despre Xbox, e clar ca a fost resigilat, nu tine minciuna cu "deteriorarea pe timpul transportului", cutia e intr-o stare perfecta, doar sigiliile sunt taiate si lipite alte sigilii, peste.

Esti cam superficial, Mosotti...

@TruthHurts

Vezi ca tu ai dat link la cel de 30 ml. Uite poza de pe eMag, la cel de 100 ml: https://s12emagst.ak...50x450_98kp.jpg
Iar poza de pe notino e o poza de prezentare, nu vine niciun produs din fabrica cu acea cantitate de parfum in sticluta... nici macar parfumul primit de mine nu e atat de consumat... poate trebuie sa inveti sa faci diferenta dintre o poza de prezentare a unui produs si o poza a produsul efectiv vandut.
Fii mai atent data viitoare!

Edited by lex2010, 25 November 2018 - 14:48.


#64
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 21.10.2009
Mi-a sosit azi coletul cu parfumul. Observatii obiective:
1. Cutia parfumului are tipla, fiind sigilata.
2. In interiorul cutiei se afla un carton pliabil, cu rol de protectie a sticlei de parfum.
3. Continutul parfumului din sticla, intr-adevar, nu este 100%, dar este mai mult decat cel din sticla primita initial.
4. S-a comportat ca un parfum nou, in sensul ca abia pe la al 3-lea puf a inceput sa functioneze pompita.

Concluzii? Parfumul primit initial a fost un resigilat, lipsindu-i tipla, cartonul de protectie din interior. Un produs folosit, ce-i drept, putin, in limite rezonabile, dar in orice caz, nu era un produs nou(ceea ce eu comandasem).

Cu Xbox-ul nu am rezolvat nimic, v-am spus povestea emagului, cum ca sigiliile s-ar fi deteriorat din cauza transportului. Curios lucru, cutia arata in stare foarte buna. Nu am dispozitia necesara sa ma cert cu ei, o las asa... case closed.

Concluzia mea - Da, eMag vinde ca noi produsele returnate, care nu prezinta urme evidente de folosinta(desi lipsa tiplei de pe un parfum conduce automat la niste semne de intrebare!)

#65
emilmihai

emilmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 01.09.2009
Este acum o discutie cu cineva care a luat o statie si din neatentie ia facut scurt pe iesire,nu a ars-o dar se gandea/gandeste sa o returneze!Daca o trimite aia constata ca nu este defecta,nu au cum sa isi dea seama ce a facut clientul asta si o repun in vanzare!Probabil asa si cu parfumul!L-a luat careva sa dat cu el,nu ia placut cum pute si a facut retur si pe urma a ajuns la tine!Eu daca as avea putere as schimba legea,retur doar in cazul in care ambalajul are sigiliu sau cu motiv temeinic, cum ar fi defect!

#66
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Un produs defect se repara, nu se returneaza. Iar problema se pune simplu: cel care returneaza trebuie sa primeasca toti banii inapoi sau doar o parte - adica valoarea de revanzare ca resigilat? Mai ales ca legea permite asta.

#67
emilmihai

emilmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 01.09.2009
Daca este returnat in conditii ideale toti!Daca este returnat fara ambalaj original sau deteriorat(la ambalaj ma refer)Sa se opreasca o suma si sa fie destul de mare suma oprita ca sa nu trimita toti inapoi!Am vazut cum uni comandau playstation se jucau de se plictiseau pe ia si pe urma faceau retur!Pai este corect?Am un amic virtual aici care a comandat un motor la bicicleta,la calarit sute de km a taiat si modificat la el si dupa cateva luni a desfacut cilindrul sa vada daca are 'oglinda' in interior ca asa ia zis nus care ca tre sa fie dupa ce face rodaj,dar el nu respectase conditiile in care se face rodajul,atunci a vazut ca cilindrul nu are 47mm,este mai mic si la returnat la aia,iau venit bani pe el si a luat altul si acxum ii pare rau dupa ala caci cu asta are numai probleme!Deci cum se spune:E sus si vede!

#68
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

 lex2010, on 25 noiembrie 2018 - 14:43, said:

@TruthHurts

Vezi ca tu ai dat link la cel de 30 ml.
Du-te bai la culcare cu prostiile tale aberante, video e fix cu cel de 100 ml.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate