Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

eMag vinde produse resigilate ca fiind noi

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

Poll: eMag vinde produse resigilate ca fiind noi (96 member(s) have cast votes)

Vi s-a intamplat sa cumparati produse noi de pe eMag si sa primiti produse resigilate?

  1. DA (41 votes [42.71%])

    Percentage of vote: 42.71%

  2. NU (55 votes [57.29%])

    Percentage of vote: 57.29%

Vote Guests cannot vote

#37
puiu_pe_diezel

puiu_pe_diezel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 01.10.2018

 Dorel-Mesterel, on 19 noiembrie 2018 - 21:59, said:

Eu nu aveam cum, nici nu pot vota, nu am cumparat niciodata nimic de bf si nici de pe emag. A cumparat nevasta-mea acum cateva luni un aspirator de pe emag, acum se arunca. Sper ca a inteles ce trebuia sa inteleaga.
Emagul vinde produse nu fabrica aspiratoare.

#38
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Mi s-a intamplat pe dos.

Am comandat 4 Galaxy S4 resigiate si-am primit 3 noi si unul resigilat. Ce nesimtiti...

#39
puiu_pe_diezel

puiu_pe_diezel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 01.10.2018

 andreic, on 19 noiembrie 2018 - 22:02, said:

Eu am o teorie destul de simpla... retailerii vor sa scape de produsele greu vandabile si le arunca spre clienti, unii sunt multumiti altii le returneaza asta e... macar isi reduc pierderile cu cele care le dau si nu se reintorc Posted Image E urat dar in afaceri cateodata principiile lipsesc.
De Black Friday sunt reduceri la produse fie noi,resigilate, reconditionate.Nicaieri nu scrie ca  este reducere doar la produsele noi.
Nu-i frumos ca dupa ce primesti pomana sa incepi sa-i comentezi gustul si sa acorzi note.

#40
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

 beavis03, on 19 noiembrie 2018 - 21:36, said:

sper sa nu vina si a mea asa, altfel ii rog frumos s-o schimbe cu alta care e sigilata, nu REsigilata Posted Image
Nu crede ca e o politica a Emagului asta, cel mai probabil unii din baietii ce lucreaza prin depozite au crezut ca-s mai ”dăștepți” si ca dau si ei o lovitura.

 Lex404, on 20 noiembrie 2018 - 00:57, said:

Mi s-a intamplat pe dos.

Am comandat 4 Galaxy S4 resigiate si-am primit 3 noi si unul resigilat. Ce nesimtiti...
Bun de acum stiu ca tu esti de vina daca voi comanda un produs nou si-l voi primi resigilat Posted Image .

#41
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Aveti la indemana procedura de retur, daca nu sunteti multumiti de produse,
Va dati seama ca Emag, avand multe chinezarii spre vanzare, se confrunta cu retururi multe.. E greu sa le pui pe toate la resigilate. Mai bine le dai un scotch pe deasupra si le vinzi drept produse noi.

Nu asta trebuie sa va preocupe ci daca ati cumparat la un pret nesimtit sau nu, produsul respectiv. In rest, daca e functional si nu are zgarieturi sau alte probleme, eu nu as returna doar de dragul sigilarii decat, repet, daca as fi dat mai mult decat face.

#42
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008

 arsmundis, on 20 noiembrie 2018 - 07:54, said:

Nu crede ca e o politica a Emagului asta, cel mai probabil unii din baietii ce lucreaza prin depozite au crezut ca-s mai ”dăștepți” si ca dau si ei o lovitura.

Numai că de „acei băieți de la depozite” emag-ul răspunde.  Eu am luat o masina de spălat la care se promitea un cadou surpriză. la livrare, fără să știu ce cadou se promitea, am primit mașina, de la curierul special al emag-ului și am întrebat. firește, de cadou. „E înăuntru domle, ce ne întrebi pe noi” a fost răspunsul „elegant” al curierului. Duc mașina la etaj, o desfac și surpriză: un carton pe care scria CADOU. Mic, în colț mă anunțau că am , separat, o cutie cu 5Kg detergent Ariel. Iau legătura cu emag, răspunsul e ca în dosareleX: „luati legatura cu curierul”. SIC. Nici până acum n-am mai primit detergentul....

Nu am mai cumpărat de atunci de la emag.

Edited by orlandobarbulescu, 20 November 2018 - 08:03.


#43
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,399
  • Înscris: 08.02.2011
Trebuiia sa desfaci coletul la livrare, curierul e obligat sa faca asta, indiferent daca-i convine sau nu, verificat continutul si daca nu-i ok facut proces verbal semnat de curier si pe care il prezinti la emag ( bineinteles ca totodata refuzi primirea coletului )

#44
MihaiF16

MihaiF16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 17.07.2016
Cu circa 3 luni in urma am luat o camera de actiune de la emag. Ma duc in showroom, o iau si plec cu ea acasa si surpriza, camera mai fusese desfacuta, dar am zis ca nu e asta o problema si un motiv sa o returnez. Am testat-o cateva zile si i-am facut retur pentru ca nu se ridica la asteptarile mele (era o camera e-boda si am crezut ca pot edita filmulete pe care le voi face si astfel sa obtin o calitate mai buna, asa cum vazusem pe youtube ca facuse cineva).
Cand am dus-o la retur arata de parca nu a fost desfacuta (de cand am luat-o erau 50-50 sanse sa o returnez Posted Image )  si angajatul care a luat-o nu a desfacut-o nici el sa se asigure ca am adus toate accesoriile si ca totul e in regula.

De black friday am facut 2 comenzi, una am ridicat-o duminica, iar una trebuie sa o primesc prin posta (sunt cateva carti).

Eu sunt multumit de ei pana acum.

Edited by MihaiF16, 20 November 2018 - 11:33.


#45
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011
Am cumparat vreo 20-25 de produse in ultimii 10 ani de la ei (majoritatea electronice). Nu am avut probleme de tipul asta.

Eu sunt multumit.

Edited by aaaa4567, 20 November 2018 - 11:54.


#46
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004
Produse resigilate date ca fiind noi se vand peste tot in lume.
Nu doar la emag.

Edited by Frankie, 20 November 2018 - 13:18.


#47
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,015
  • Înscris: 02.11.2009
Eu am cumparat zeci de electronice de la ei, de toate natiile si n-am patit niciodata sa mi se para ca un produs ar fi resigilat. Am luat de la ei doar un produs resigilat, un router care arata si functiona ca nou.

#48
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Am luat SSD-ul , e sigilat Posted Image

Defapt si eu am dat cu grija jos sigiliul la cel luat de la altex ca sa vad cum arata si l-am pus la loc, si cand am mers in magazin cu el au zis ca e nou cu sigiliu intact Posted Image

#49
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

 puiu_pe_diezel, on 20 noiembrie 2018 - 00:58, said:

De Black Friday sunt reduceri la produse fie noi,resigilate, reconditionate.Nicaieri nu scrie ca  este reducere doar la produsele noi.
Nu-i frumos ca dupa ce primesti pomana sa incepi sa-i comentezi gustul si sa acorzi note.

se dau cumva aceste produse gratuit? wow. asta da chestie. sa primesti moca ceva si apoi sa comentezi ca nu e nou...

dar daca platesti bani pe produse si le cumperi din magazin si nu din targ sau dintr'un magazin de sh, ci dintr'un magazin, fie el si online ce practica comertul cu amanuntul, este foarte normala si rezonabila asteptarea ca produsul livrat sa fie nou si nefolosit. asta daca nu cumva se mentioneaza altfel la momentul cumpararii. ceea ce pare ca nu se mentioneaza.

#50
Doggfather

Doggfather

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 26.09.2005
Unde pot sa fac o reclamatie la jegurile de Sameday care livreaza pentru emag ?

Edited by Doggfather, 20 November 2018 - 18:28.


#51
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,515
  • Înscris: 21.10.2009
Primul raspuns la solicitarea mea:

" Salutare,
Iti scriu cu privire la ultima ta solicitare inregistrata pe site-ul nostru privind comanda 70872xxx.
Am rugamintea sa imi atasezi cateva poze cu problema intampinata sa putem vedea si noi ce s-a intamplat.
Astept cu interes raspunsul tau.
Toate cele bune,"

Le-am trimis si poze, astept un nou raspuns.

Atasez si aici pozele.

Attached Files

  • Attached File  1.jpeg   36.37K   58 downloads
  • Attached File  2.jpeg   43.07K   58 downloads
  • Attached File  3.jpeg   62.24K   66 downloads
  • Attached File  4.jpeg   59.69K   68 downloads
  • Attached File  5.jpeg   44.11K   63 downloads
  • Attached File  6.jpeg   64.95K   64 downloads

Edited by lex2010, 20 November 2018 - 20:38.


#52
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
D-aia e Amazon cel mai valoros brand de pe planeta Pamant si nu Emag.

#53
blaster_bh

blaster_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 14.05.2006
Nu place la multi ca e produsul resigilat ca nu il mai poate vinde mai departe.  E plin OLX deja de XBO One. Ce am vazut eu in viteza.

#54
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,515
  • Înscris: 21.10.2009
Am primit si raspunsul de la Emag...
"Salutare,
Asa cum ti-am spus telefonic, pentru apa de toaleta din comanda ti-am facut fisa de retur nr. xxx si comanda de inlocuire xxx.
Dupa ce parfumul va ajunge in depozit, colegii mei vor verifica impreuna cu furnizorul sa vedem unde s-a produs greseala legata de sigiliul produsului.
Legat de consola xbox, dupa cum ti-am spus, ambalajul a fost deteriorat pe transport, de la furnizor catre noi, astfel, a fost necesar aplicarea unor sigilii noi.
Daca era un produs resigilat, cutia ar fi avut banda verde pe care scria "emag resealed"
Daca intampini probleme cu returul sau livrarea comenzii de inlocuire, anunta-ma."

E cusuta cu ata alba povestea, parca le-ar fi greu sa puna sigilii standard in loc de banda aceea verde specifica resigilatelor... si nu vad cum se putea deteriora ambalajul pe timpul transportului astfel incat sa se rupa sigiliile...

Din pacate nu am starea de spirit si nici timpul necesar ca sa ii amenint cu ANPC-ul, dar e foarte urat ce face eMag-ul... sa vinzi resigilatele ca fiind nou-noute... e josnic!

Edited by lex2010, 21 November 2018 - 17:14.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate