Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Casa pe structura de lemn cu forma literei A

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
licap

licap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 17.05.2008
Salutare.  Ma bat niste ganduri. Vreau ca intr-un interval de timp, cca 2,3,5ani sa vand casa din Ro, am ajuns la concluzia ca nu-si mai are rostul, sta 11 luni /an singura, nelocuita. Suntem mutati in occident, cred eu - definitiv, si cred ca e o idee buna sa scot banii din investitia casei . Copiii mei sigur n-or sa moara de dragul patriei, se simt bine unde sunt acum, ocrotiti, iubiti, ajutati etc...
Ca un as in maneca, ori un scut, asa mai mult pt mine, daca ma v-a zgindari dracu si voi vrea sa ma intorc acasa , sa mor - ari altceva, vreau sa construiesc o casuta, o cabana, un loc unde sa fie al meu, sa nu stau pe capul nimanui, si sa nu coste prea mult investitia. Nu ma intereseaza avizele, asa ca o s-o fac suspendata pe piloni de metal, ori de stejar.

Vreau sa fac ceva pina in 10000 E. Terenul il am. Fara curent, fara apa, fara gaze. Vreau sa cumpar panouri sandwici de 12 cm, noi ori second, sa construiesc cu ele acoperisul si pardoseala.Capetele casutei vor fi vitrate la maxim .Pe interior intre capriori 2 rinduri de rigips.  Casuta va avea 2 camere + 1 baie sus, un salon, bucatarie, o camera si o baie jos. Din cei 10000  E vreau sa pun si fotovoltaice - probabil second, vreau si fantana cu hidrofor - ce mai, vreau conditii ca la bloc.
Vad tare simplu constructia cu panouri sandwici, dar nu prea am vazut curajosi sa le foloseasca la case. De ce oare ??
Dimensiunile ?  Cred ca 6/7 , 7/8  ar merge.

Daca aveti indrumari, sfaturi, le astept cu draga inima. Numa bine.

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Iei legatura cu o firma care produce si instaleaza casute din lemn pentru vacanta
E cea mai simpla varianta
Un exemplu aici
https://casedinlemn.com/

#3
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,664
  • Înscris: 23.10.2006
Daca nu ai pe cineva care sa aiba grija de ea in tara, nu te apuca sa construiesti nimic...... Risti sa mai gasesti cand te intorci dupa 11 luni, locul gol fara constructie... sau devalizata...

Edited by baribalu, 19 November 2018 - 14:29.


#4
licap

licap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 17.05.2008
Nici macar nu-mi pun problema hotilor. Ce-or sa  fure , 2 cratite, o usa ??

#5
liviu121314

liviu121314

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 12.09.2017
Ai fi surprins, oameni care lucreaza in strainatate si trimiteau bani in tara sa isi construiasca case in etape, au gasit casa fara termopane si cu instalatia de cupru smulsa din pereti

#6
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
când ajungi acasă cumperi structura metalică a 2 containere sau 3 cumperi 5mc  de poștă lambă și uluc făcută gata și cu gipscarton pe imterior cu vată bazaltică pe exterior ai terminat-o.cea de lemn prezentată este cam subțirică în pereți

#7
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Fa-ti ceva pe structura de container. O casa pe structura de lemn abandonata timp de un an are toate sansele sa nu mai exista in cativa ani.

#8
licap

licap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 17.05.2008
Pai da, dar eu voiam ceva cu mansarda.

#9
gabimilo1

gabimilo1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 966
  • Înscris: 10.01.2011
Salut,

in locul tau as vinde si terenul si daca vrei vreodata sa te mai intorci iti iei atunci ceva gata facut, sa-ti placa.

#10
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Sa lamurim niste aspecte importante :
- chestia cu " avizele " de fapt e vorba de autorizatie iar pilonii NECESITA autorizatie !!
- terenul , daca e extravilan , legal nu ai dreptul sa construiesti nimic ! Ca o faci pe " neve " e alta treaba . Din moment ce e extravilan si nu poti construi nimic , nu vei primi aprobare pt bransament curent ( poti sa faci un artificiu si sa declari pe proprie raspundere ca ai amplasat pe teren un container metalic cu destinatia magazie si poate ai noroc sa ti se aprobe un bransament electric ( asta in functie de locatie , nu bag mana in foc ca e valabil oriunde ) .
O varianta ar fii sa ai terenul si ca si locuinta sa fac/cumperi o casa mobila care nu necesita autorizatie de amplasare .
Dpmdv investitia imediata ar fii terenul in rest nu ai treaba cu altceva pt ca vezi cum se schimba legile de la o zi la alta si in plus terenul nu-si va pierde valoarea in caz ca vrei sa renunti la ideea de a te muta inapoi !
P.S Casa de ce nu ai dat-o in chirie ca scoteai destui bani cat sa iei deja un teren ?! am inteles eu gresit ca ai avea o casa deja si sta nefolosita - my bad !

Edited by Baxon, 19 November 2018 - 15:22.


#11
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
sunt zone grămadă în care nu te întreabă nimeni de sănătate dar de avize

ce casă vrei să vinzi?

Edited by EMPP, 19 November 2018 - 15:15.


#12
licap

licap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 17.05.2008

 Baxon, on 19 noiembrie 2018 - 15:09, said:

Sa lamurim niste aspecte importante :
- chestia cu " avizele " de fapt e vorba de autorizatie iar pilonii NECESITA autorizatie !!
- terenul , daca e extravilan , legal nu ai dreptul sa construiesti nimic ! Ca o faci pe " neve " e alta treaba . Din moment ce e extravilan si nu poti construi nimic , nu vei primi aprobare pt bransament curent ( poti sa faci un artificiu si sa declari pe proprie raspundere ca ai amplasat pe teren un container metalic cu destinatia magazie si poate ai noroc sa ti se aprobe un bransament electric ( asta in functie de locatie , nu bag mana in foc ca e valabil oriunde ) .
O varianta ar fii sa ai terenul si ca si locuinta sa fac/cumperi o casa mobila care nu necesita autorizatie de amplasare .
Dpmdv investitia imediata ar fii terenul in rest nu ai treaba cu altceva pt ca vezi cum se schimba legile de la o zi la alta si in plus terenul nu-si va pierde valoarea in caz ca vrei sa renunti la ideea de a te muta inapoi !
P.S Casa de ce nu ai dat-o in chirie ca scoteai destui bani cat sa iei deja un teren ?! am inteles eu gresit ca ai avea o casa deja si sta nefolosita - my bad !
Sa ne lamurim otziruca.   Terenul pe care va fi construita cabana-casuta il am deja.Este intravilan. 60 ari. Nu ma intereseaza avizele de nici o culoare.  Cui n-o sa-i placa,  se va judeca cu mine, probabil. Eu voi monta niste roti mari sub cabana si voi spune ca este ceva mobil.
Nici curentul electric nu ma intereseaza, decit cel pe care-l produc eu din fotovoltaice.

Cu panourile sandwich puse pe acoperis ai impuscat 2 iepuri dintr-o lovitura. Si izolatie si acoperis.

#13
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005
Nu ma intereseaza avizele de nici o culoare.  Cui n-o sa-i placa,  se va judeca cu mine, probabil.
Presupunînd că e o primărie care fie își face treaba (cît de cît), fie vrea să-și acopere spatele, vei căpăta niște amenzi. Și le vei căpăta pînă cînd vei demonta singur construcția.

Eu voi monta niste roti mari sub cabana si voi spune ca este ceva mobil.
Drept pentru care vei fi invitat să faci dovada mobilității. Dacă au juma' de creier te vor pune întîi să declari că e mobilă după care te vor arde și pentru fals în declarații.

Dacă primăria e din categoria "mă doare undeva", dă-i drumul.

Altfel  - 10.000 pentru ce descrii acolo e fantezie curată. Patru camere, două băi, bucătărie, fotovoltaice, două niveluri de cîte 50 mp? Dacă scapi cu 30.000 să ne spui și nouă...

#14
licap

licap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 17.05.2008
Bun, s-o lasam pe asta cu avizele. Ultima problema a mea.   Voi incerca sa o fac pina in 10000 . Incet ,incet ma apuc de calcule.

Daca vrei, putem pune un pariu. Da tre sa-l facem serios.

#15
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Mai omule, ce vrei tu sa faci cu panourile de care vorbesti?...benzinarie, hala de productie...arata ca dracu la o casa....
Mai bine ia 2-3 containere si gata...

#16
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Romania nu e in razboi , nu mai panicati omul ca nu ii fura nimeni nimic.

Cea mai frumoasa varianta ar fi o casuta de lemn , canepa .

#17
licap

licap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 17.05.2008

 Benderbut, on 19 noiembrie 2018 - 17:13, said:

o casuta de lemn , canepa .

Hm, imi pare o idee grozava. Canepa o plantez in casa ori pe afara ????

 _Dadi_, on 19 noiembrie 2018 - 17:11, said:


Mai omule, ce vrei tu sa faci cu panourile de care vorbesti?...benzinarie, hala de productie...arata ca dracu la o casa....
Mai bine ia 2-3 containere si gata...
Pai de asta stau, scriu si buchisesc pe aici :  sa primesc niscaiva pareri, opinii.
N.B.  Sa stii ca sunt si panori frumoase . Uita-te un pic aici https://www.dialust.ro

#18
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005
Panourile alea se pun pe un suport care se prinde de structura casei.
Indiferent de materialul structurii - lemn, metal sau beton - vei avea fundatii din beton. Vei avea o structura, plansee, scara.
Vei avea nevoie de studiu geotehnic si proiect de autorizare verificat - arhitectura, structura, instalatii..
Vei sapa un put pentru apa.
Vei face o fosa.
Vei avea nevoie de acumulatori pentru stocat energia din fotovoltaice.
Vei trage cabluri si tevi.
Vei vrea ferestre si usi.
Intreaba-i pe cei cu panourile cit costa sistemul cu suport si accesorii. Intreaba-i cit costa transportul si montajul, ca la astea nea Gheorghe mesterul satului se va uita ca la poarta noua. Intreaba-i cit costa proiectarea sistemului pentru casuta ta.
Avizele sint ultima ta grija, intr-adevar.
Astept raspunsurile...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate