Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 

Windows 10 sfaturi si opinii (SSD + TV Tuner)

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Sunt cam suparat
https://forum.softpe...ma-ssd-samsung/

Pe scurt am luat ssd samsung si la testele 4k se misca foarte lent eu avand windows 10 1809, aproape ca se bloca testul


Bun, am instalat  windowsul versiunea mai veche 1511 si aici e ok merge bine


Eu am si un tvtuner care pana la versiunile 1709 a functionat driverul ok, dupa update la 1803 si 1809 nu a mai funtionat, fara instalare pe curat


Bun.

Am bagat mai mult de curiozitate azi windows 10 1809 enterprise pe curat pe ssd-ul samsung.

Probleme nu booteaza din prima daca e activat fast boot, la fel ca versiunea pro de pe celalat ssd kingstonv300

Viteze la fel de proaste pe 4k pe samsung aproape ca se blocheaza la teste in schimb kingstonul le trece normal.

In schimb functioneaza tvtunerul cea ce pe windowul pro 1809 nu mai mergea


Concluzia e asa, doresc sa am viteze ok, si sa imi mearga tvtunerul.

Pt viteze ok in nici un caz nu pot sa stau pe 1803 si 1809



Mai are cineva problema cu samsung evo 860 placa de baza amd si ultimul windows?


As vrea sa bag windows 1709 si sa ii blochez upgradeul dar din experienta dupa un timp ti se baga pe gat fortat upgrade.

Attached Files



#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Pune 1803 si trece-l pe update-uri de business. Asa primesti 1809 peste 2-3 luni - cand e stabil si cu majoritatea bug-urilor rezolvate.

Doar pe Home sunt probleme ca nu ai posibilitati de blocare decat orpind serviciul de WU. Care dupa un timp se reactiveaza singur.

In momentul de fata 1809 este cel mai cu probleme build din istoria Windows 10.
Desi l-au relansat saptamana trecuta, se pare ca inca are multe bug-uri grave in el.

#3
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

View Posteiffel, on 19 noiembrie 2018 - 12:28, said:

Pune 1803 si trece-l pe update-uri de business.

cum fac asta ca deja sunt suparat si nervos sa stau sa mai caut solutii
Nu merge chestia asta si pe 1709?

Edited by _-_, 19 November 2018 - 15:49.
typo


#4
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
si eu sunt curios, urmaresc cu atentie, vorba unui clasic in "veata".

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Pe 1709 nu mai merge sistemul asta - mergea maxim un an sa amani Feature update. Anul a trecut.

Pur si simplu te duci la All Settings - Update & Security - Advanced Option si un pic mai jos ai Choose when updates are installed.
Alegi Semi-Annual Channel. Default e si cu Targeted in coada - asta iti baga imediat update-ul.

Mai jos poti amana cu un an update-ul major - unde scrie "A Feature update... can be deffered for this many days poti seta pana la 365 de zile.
Primesti in continuare update-uri de securitate si bug-fixuri.

In Windows Home nu exista posibilitatile astea - trebuie minim Pro.

#6
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
in regula, sper ca pe 1803 e ok la viteze
Testez acum.

Am versiunea pro si mai e si cu licenta le-am dat parale, daca imi deau moka una nu ma suparam asa tare

#7
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Mah, nu stiu cum o fi in viitor, dar eu deocamdata (de prin martie) l-am potolit cu updatele, i-am dat "metered connection" si desi mi-a zis de vreo doua ori ca ar vrea sa se updateze, nu a si facut-o. I-am zis sa taca (nu mai stiu de unde) si nici nu ma mai bate la cap.

Am versiunea 1803, instalata "pe curat" cred ca in februarie-martie (ptr ca am eMMC de 32GB si in perioada respectiva a facut pe nebunu' cand i-am permis sa faca upgradele ala major; zicea ca "update failed" si pe urma s-a blocat de tot); dupa ce m-a tot frecat la cap de doi ani incoace cu updatele astea (pe care nu prea le vreau, in general) m-am hotarat sa tin mereu conexiunea declarata "metered", in felul asta il tin pe loc la versiunea care mie imi functioneaza okay, si nu am probleme.

#8
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Mda ce as putea face in ziua mea libera, noroc ca e urat afara

si pe windows 1709 la 4k-64thrd incepe sa sughite

Singurul care imi merge ok e ala vechi de tot 1511.

O afecta ceva la viteza, or aparea blocaje ceva daca la asa?

Cred ca e un suport foarte slab si de la microsoft si de la samsung si amd cu driverele

Attached Files

  • Attached File  1709.jpg   162.15K   12 downloads


#9
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Am primit raspuns de la samsung

Thank you for your feedback.
Please note that some Samsung SSDs such as the SSD 860 EVO may experience compatibility issues with AMD controllers and even with some ASMedia storage controllers.
Please note that the problem is currently being investigated by our developers and it is hoped that a solution will soon be found. In the meantime, you can try the following solution:
Disable NCQ (Native Command Queue) in your SATA driver
If you use the default storahci MS driver add to the registry [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\storahci\Parameters\Device] "NcqDisabled"=dword:00000001 or "SingleIO"=hex(7):2a,00,00,00,00,00
If you use the AMD SATA driver add this instead: [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\amd_sata\Parameters\Device] "AmdSataNCQDisabled"=dword:0000000F or "AmdSataQueueDepth"=dword:00000001

Dar nu inteleg  aici AmdSataNCQDisabled"=dword:0000000F or "AmdSataQueueDepth"=dword:00000001

unde modific dword:0000000F
Trebuie un registru cu numele AmdSataNCQDisabled  sau unde setez 0000000F

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Adica te duci la adresa aia din registry si adaugi o noua intrare la care dai o valoare in Dword corespunzatoare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate