Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Star-Light 32DM3500

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#1
prison

prison

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,629
  • Înscris: 06.10.2009
Am achizitionat de blak-friday un tv Star-Light 32DM3500 si am urmatoarea problema .La scanarea programelor aleg tara Finlanda pentru a-mi scana programele de la 1 la 100 altfel daca aleg Ungaria programele incep de la 800 insa nu aceasta e problema.Dupa ce scaneaza programele la asez in ordinea dorita si ies afara din meniu,apas tasta 1 pentru a accesa Pro tv pentru ca asta era ordinea in care le asezasem si surpriza imi apare National tv ,pentru a accesa Pro tv dupa taste trebuie sa tastez 96 chiar daca eu il pusesem ca prim program.Oricat am umblat in meniu nu am reusit sa rezolv aceasta situatie.Pentru a acesa programul dorit trebuie sa dau OK de fiecare data sa imi apara lista de programe si apoi sa ma duc cu sageata pe programul dorit,nu poti accesa de pe tasta ,decat in ordinea in care le-a scanat.Daca la scanare Pro tv la pus pe pozitia 96 trebuie sa tastezi 96 chiar daca tu ilpui pe prima pozitie.In review-urile de pe emag se plang multi de acest lucru.Daca a mai intalnit cineva o astfel de problema va rog ajutati-ma.Multumesc.

#2
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 17.11.2012
Salutări,

Păi la 399 lei, tu vrei să poți pune posturile în ce ordine vrei tu? Am un Philips 50PUS6262/12 4K, Smart, 1850 lei, și nu am reușit să schimb ordinea.

Dacă ai Digi, lasă ordinea pe care o găsește și obișnuiește-te cu ea. În timp e mai ușor așa.

#3
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Ca de obicei , ieftin si sa faca si cartofi prajiti
Asta e - Cat dai , atata face - zi mersi ca iti place imaginea , ca in rest.......

#4
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,393
  • Înscris: 06.02.2008
Citește manualul. Poate reușești să-i faci un update de soft la vreo versiune mai nouă. Sau fă-i retur. Puțin probabil să fii ajutat aici cu ceva atât de specific.

#5
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,100
  • Înscris: 29.01.2016

 prison, on 19 noiembrie 2018 - 12:00, said:

Am achizitionat de blak-friday un tv Star-Light 32DM3500 si am urmatoarea problema .La scanarea programelor aleg tara Finlanda pentru a-mi scana programele de la 1 la 100 altfel daca aleg Ungaria programele incep de la 800 insa nu aceasta e problema.Dupa ce scaneaza programele la asez in ordinea dorita si ies afara din meniu,apas tasta 1 pentru a accesa Pro tv pentru ca asta era ordinea in care le asezasem si surpriza imi apare National tv ,pentru a accesa Pro tv dupa taste trebuie sa tastez 96 chiar daca eu il pusesem ca prim program.Oricat am umblat in meniu nu am reusit sa rezolv aceasta situatie.Pentru a acesa programul dorit trebuie sa dau OK de fiecare data sa imi apara lista de programe si apoi sa ma duc cu sageata pe programul dorit,nu poti accesa de pe tasta ,decat in ordinea in care le-a scanat.Daca la scanare Pro tv la pus pe pozitia 96 trebuie sa tastezi 96 chiar daca tu ilpui pe prima pozitie.In review-urile de pe emag se plang multi de acest lucru.Daca a mai intalnit cineva o astfel de problema va rog ajutati-ma.Multumesc.
Alege "Alta Tara", nu Finlanda. Chestia e de la tara selectata. Banuiesc ca ai gasit cum sa le setezi in ordinea dorita si sa le salvezi. Ca daca faci ceva gresit, probabil de aia nu iti memoreaza alegerile, indiferent de tara.

#6
prison

prison

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,629
  • Înscris: 06.10.2009

 aiulianctin, on 19 noiembrie 2018 - 12:11, said:



Dacă ai Digi, lasă ordinea pe care o găsește și obișnuiește-te cu ea. În timp e mai ușor așa.
Daca l-as folosi eu nu ar fi o problema,pentru cei mai in varsta e mai complicat.

#7
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,100
  • Înscris: 29.01.2016

 wather, on 19 noiembrie 2018 - 12:13, said:

Ca de obicei , ieftin si sa faca si cartofi prajiti
Asta e - Cat dai , atata face - zi mersi ca iti place imaginea , ca in rest.......
Nu are legatura, nu mai ziceti de tv-urile ieftine. Chestiile astea sunt si pe la unele modele de Samsung. Totusi, vorbim de Samsung....

 prison, on 19 noiembrie 2018 - 12:17, said:

Daca l-as folosi eu nu ar fi o problema,pentru cei mai in varsta e mai complicat.
Da-i o rescanare cu Alta Tara. Ar trebui sa mearga asa. Ce operator furnizeaza serviciile ?

Edited by Magicwisewolf, 19 November 2018 - 12:19.


#8
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,578
  • Înscris: 08.03.2017
Dai scanare doar pe digital only , lasi analogicele.
Pentru ordonare preferentiala canale  intri in : Menu-Canal-Management canal si ordonezi manual .

#9
DonGiulliano

DonGiulliano

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 08.09.2010
3 variante:
1. incearca sa setezi alta tara la cautare
2. daca esti pe digi, te duci frumos in magazin si pt aproximativ 5 lei / luna, iti iei decodor hd si asezi programele in ce ordine vrei tu. plus ca o sa vezi si posturile hd cu decodorul ca vad ca televizorul nu-i full hd
3. il poti da retur in maxim 30 de zile

Edited by DonGiulliano, 19 November 2018 - 12:20.


#10
prison

prison

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,629
  • Înscris: 06.10.2009

 Magicwisewolf, on 19 noiembrie 2018 - 12:16, said:

Alege "Alta Tara", nu Finlanda. Chestia e de la tara selectata. Banuiesc ca ai gasit cum sa le setezi in ordinea dorita si sa le salvezi. Ca daca faci ceva gresit, probabil de aia nu iti memoreaza alegerile, indiferent de tara.
Daca aleg alta tara programele incep cu 800 ,e si mai complicat,probabil nu m-ai inteles,el memoreaza ordinea pe care o fac doar cand accesez toata lista ,cand vreau sa intru pe un program dupa o anumita tasta ,trebuie sa tastez exact pozitia pe care a gasito la scanare.

 Magicwisewolf, on 19 noiembrie 2018 - 12:18, said:

Ce operator furnizeaza serviciile ?
Digi

#11
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Alege la tara - ALTELE - si la auto channel update alege - DEZACTIVAT

Daca nici asa nu merge - ghinion - nu ai ce-i face si cu asta basta Posted Image

#12
prison

prison

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,629
  • Înscris: 06.10.2009

 ldpe, on 19 noiembrie 2018 - 12:18, said:

Dai scanare doar pe digital only , lasi analogicele.
Pentru ordonare preferentiala canale  intri in : Menu-Canal-Management canal si ordonezi manual .
Exact asa am facut ,am ales doar DTV la scanare din meniu le-am asezat exact cum am dorit,cand dau ok sa vad lista  sunt memorate asa cum am dorit,problema apare cand vreau sa accesez direct dupa tasta ,daca apas 1 el apare National tv

Edited by prison, 19 November 2018 - 12:24.


#13
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,100
  • Înscris: 29.01.2016

 prison, on 19 noiembrie 2018 - 12:21, said:

Daca aleg alta tara programele incep cu 800 ,e si mai complicat,probabil nu m-ai inteles,el memoreaza ordinea pe care o fac doar cand accesez toata lista ,cand vreau sa intru pe un program dupa o anumita tasta ,trebuie sa tastez exact pozitia pe care a gasito la scanare.


Digi
Atunci, e posibil sa fie de la Digi treaba. Eu am facut asta le UPC. Si nu ma lasa sa salvez ordinea, practic, nu imi aparea nici macar optiunea pe ecran sa dau modifcarea la posturi. Selectasem Finlanda sau o tara nordica si nu ma lasa asa. Cum am schimbat pe Alta Tara la o rescanare ulterioara, au aparut canalele de la 1 si a aparut si optiunea de salvare, care, pana atunci, nu existase, asa cum am zis mai sus.

 prison, on 19 noiembrie 2018 - 12:24, said:

Exact asa am facut ,am ales doar DTV la scanare din meniu le-am asezat exact cum am dorit,cand dau ok sa vad lista  sunt memorate asa cum am dorit,problema apare cand vreau sa accesez direct dupa tasta ,daca apas 1 el apare National tv
Vezi sa nu le fi asezat in Favorite. Sa fie o lista separata.

#14
prison

prison

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,629
  • Înscris: 06.10.2009

 Naijax, on 19 noiembrie 2018 - 12:23, said:



Daca nici asa nu merge - ghinion - nu ai ce-i face si cu asta basta Posted Image
Problema asta au intampinat-o foarte multi (citit review-uri emag).Cu siguranta e legat de soft.

 Magicwisewolf, on 19 noiembrie 2018 - 12:25, said:




Vezi sa nu le fi asezat in Favorite. Sa fie o lista separata.
Cu siguranta nu am umblat in favorite,o sa incerc maine cand ma duc pe la batrani sa  incerc si optiunea Alta Tara,este singurul lucru pe care nu l-am facut,am vazut ca exista in meniu.

Parca nu as da retur pentru 399 ron vede superb.

#15
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,100
  • Înscris: 29.01.2016

 prison, on 19 noiembrie 2018 - 12:30, said:

Problema asta au intampinat-o foarte multi (citit review-uri emag).Cu siguranta e legat de soft.


Cu siguranta nu am umblat in favorite,o sa incerc maine cand ma duc pe la batrani sa  incerc si optiunea Alta Tara,este singurul lucru pe care nu l-am facut,am vazut ca exista in meniu.

Parca nu as da retur pentru 399 ron vede superb.
Iti zic sigur ca de acolo e. Eu am luat un model de 71 cm, parca tot dm3500. Crede-ma ca mi-am batut capul cum sa fac sa imi apara optiunea de editare si salvare pana m-au apucat dracii si am vrut sa dau retur. Si am facut o ultima incercare cu setarea de scanare posturi pe Alta Tara (parca asa aparea in meniu ca denumire). Meniul e 90% la fel cu cel de la Vinchi. Si persoana respectiva avea deja un Vinchi care avea posturile corect setate si optiunea de aranjare si salvare, tot de mine facute mai demult. Si a mers cu ce am scris mai sus. Dar, repet, operatorul este UPC, nu Digi. Nu stiu la Digi cum sta treaba...

Indiferent ce si cum rezolvi, sa revii cu o parere si ce ai mai incercat. S-ar putea sa ajute si pe altii pe viitor.

Edited by Magicwisewolf, 19 November 2018 - 13:07.


#16
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,578
  • Înscris: 08.03.2017

 prison, on 19 noiembrie 2018 - 12:30, said:

Parca nu as da retur pentru 399 ron vede superb.
Ia un decodor de la ei si te vei bucura de el , primul este gratuit, al doilea 3 lei card si 5 lei decodor / luna
Acum vad, stai in fata , are slot CI+, merge card elegant , fara 2 telecomenzi si fire prin spate .

Edited by ldpe, 19 November 2018 - 13:10.


#17
prison

prison

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,629
  • Înscris: 06.10.2009
Am incercat astazi si cu optiunile ALTELE (nu are Alta Tara),Germania etc.si aceiasi problema,la optiunea altele programele incep de la 800.Cu optiunea Germania incep de la 001-100 dar e la fel ca Finlanda,intru in meniu le asez in ordinea dorita,dar pentru a le avea asa cu le-am asezat trebuie sa dau ok sa apara toata lista si sa ma duc cu sageata pe canalul dorit.Pentru a accesa primul pogram direct de pe taste (in cazul meu Pro tv) trebuie sa formez 97,daca apas tasta 1 apare programul pe care la scanat primul si anume RTL ,am atasat o poza.

Attached Files



#18
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,980
  • Înscris: 18.09.2008
Eu nu am putut rezolva asta la un Sharp dublu la pret. Daca nu e OK, ii faci retur.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate