Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Plata PFA

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
Salut,

Am un client mai in varsta care nu locuieste unde locuiesc si eu, si el nu stie cum sa faca transfer bancar, nici nu stiu daca are cont :lol:. Este in regula daca un amic colecteaza banii cash de la el si apoi mi-i transfera mie?

In acest caz mai este necesara eliberarea de chitanta, atat timp cat eu plata prin transfer bancar de la o terta?

Nu stiu cat de OK e asta si nu as vrea sa accept proiectul pana nu aflu asta.

Multumesc.

#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Villefort, on 19 noiembrie 2018 - 11:28, said:

Salut,

Am un client mai in varsta care nu locuieste unde locuiesc si eu, si el nu stie cum sa faca transfer bancar, nici nu stiu daca are cont Posted Image. Este in regula daca un amic colecteaza banii cash de la el si apoi mi-i transfera mie?

In acest caz mai este necesara eliberarea de chitanta, atat timp cat eu plata prin transfer bancar de la o terta?

Nu stiu cat de OK e asta si nu as vrea sa accept proiectul pana nu aflu asta.

Multumesc.

Este ok.. bonul de casa sau factura tot trebuie sa le faci si (eventual) sa le trimiti clientului, nu conteaza cum primesti banii... Iar venitul il inregistrezi in contabilitate.

Edited by rosix, 19 November 2018 - 11:48.


#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Tu, PFA, incasezi. Lasa-l pe client ca plateste, treaba ta e ca incasezi.
Cu cine semnezi contractul? Cu ala de nu stie sa transefere ori cu asta intermediar?
Pana la urma-l doare pe ANAF in basca cine si  cum, important e ca tu ai declarat venitul, nu l-ai ascuns, statul e fericit ca are ce impozita. Restul e compensare.

Edited by neagu_laurentiu, 19 November 2018 - 11:48.


#4
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,242
  • Înscris: 05.06.2002
nu poti sa-i spui clientului sa mearga cu factura la banca si sa zica ca vrea sa o plateasca? de restul se ocupa gagicile de acolo.

Edited by Fane, 19 November 2018 - 12:06.


#5
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Amicul tau (si tu) trebuie sa aveti justificare pentru transferul bancar (adica sa aveti o legatura contractuala, de preferat).

Cel mai bine emite chitanta/bon fiscal si, cand te vezi cu amicul, ii iei banii.

Stiu ca se poarta justificari de genul Adreselor (adica pensionarul sa "ordoneze" plata amicului tau catre tine). Daca nu stii circuitul, mai bine sa plateasca cash in banca sau sa ii dea banii amicului si tu ii dai chitanta/bonul.

#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Villefort, on 19 noiembrie 2018 - 11:28, said:

In acest caz mai este necesara eliberarea de chitanta, atat timp cat eu plata prin transfer bancar de la o terta?

Daca te referi strict la chitanta facturii (ca incasare in registru), nu mai e necesara chitanta dar o sa scrii pe factura "incasat prin banca cu OP nr... /data.."
Adica, venitul tot il inregistrezi intr-o forma sau alta in registrul de incsari si plati si o sa treci nr. OP eventual si nr facturii pe registru.

#7
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016

 neagu_laurentiu, on 19 noiembrie 2018 - 11:47, said:


Cu cine semnezi contractul? Cu ala de nu stie sa transefere ori cu asta intermediar?


Ala de nu stie sa transfere.

 Fane, on 19 noiembrie 2018 - 12:06, said:

nu poti sa-i spui clientului sa mearga cu factura la banca si sa zica ca vrea sa o plateasca? de restul se ocupa gagicile de acolo.

Nu poate, ca Romania nu are SEPA semnat si eu am PFA in alta tara din UE, iar sa dea vreo 20 euro pe comisioane nu cred ca ii convine, desi vom avea treaba impreuna cateva luni.

De regula pentru clientii din strainatate folosesc TransferWise, ceea ce clientul clar nu stie sa foloseasca.

 Pololica, on 19 noiembrie 2018 - 12:09, said:

Amicul tau (si tu) trebuie sa aveti justificare pentru transferul bancar (adica sa aveti o legatura contractuala, de preferat).

Cel mai bine emite chitanta/bon fiscal si, cand te vezi cu amicul, ii iei banii.

Stiu ca se poarta justificari de genul Adreselor (adica pensionarul sa "ordoneze" plata amicului tau catre tine). Daca nu stii circuitul, mai bine sa plateasca cash in banca sau sa ii dea banii amicului si tu ii dai chitanta/bonul.

Ce fel de legatura contractuala?
O intelegere "verbala" nu e suficienta?

#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Villefort, on 19 noiembrie 2018 - 12:19, said:

Ala de nu stie sa transfere.
Nu poate, ca Romania nu are SEPA semnat si eu am PFA in alta tara din UE, iar sa dea vreo 20 euro pe comisioane nu cred ca ii convine, desi vom avea treaba impreuna cateva luni.

Cum sa nu aiba SEPA? Intre timp s-a inventat Revolut, banii pot ajunge, in EURO, prin SEPA, in Romania, in aceeasi zi, fara niciun comsion, dintr-un cont Revolut.
Daca tot ai afaceri pe termen mai lung cu clientul respectiv, studiati o astfel de posibilitate.. sa te plateasca  prin Revolut in cont bancar..

Din Romania spre conturi din UE e ceva mai greu dar, si acolo, cu un cont de Revolut se poate rezolva elegant si cu costuri minime.

Edited by rosix, 19 November 2018 - 12:24.


#9
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 Villefort, on 19 noiembrie 2018 - 12:19, said:

Ala de nu stie sa transfere.



Nu poate, ca Romania nu are SEPA semnat si eu am PFA in alta tara din UE, iar sa dea vreo 20 euro pe comisioane nu cred ca ii convine, desi vom avea treaba impreuna cateva luni.

De regula pentru clientii din strainatate folosesc TransferWise, ceea ce clientul clar nu stie sa foloseasca.



Ce fel de legatura contractuala?
O intelegere "verbala" nu e suficienta?

N-as vrea sa optez pentru cea verbala (stiu ca e mai comoda si mai rapida). Incearca sa eviti incasarea de la prieten (prin banca). Daca e cash, nu o sa stie nimeni prin cate maini au trecut banii.

Sau, la transfer sa scrie la detalii "plata in numele..." (cu numele pentru cine plateste) plus numarul facturii. Aici tu te scoti ca asa ai primit indicatiile. Prietenul tau sa aiba o imputernicire de plata (adica o hartie de la persoana pentru care se face plata).

Daca ai prieteni notari (pentru prietenul de la care vrei sa incasezi prin transfer), e bine sa discuti puti cu ei, ca sa fie si el acoporit in contabilitate (daca e firma). Daca plateste ca persoana fizica (ca sa citez un clasic in viata), nu cred sa fie probleme

#10
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016

 rosix, on 19 noiembrie 2018 - 12:22, said:



Cum sa nu aiba SEPA? Intre timp s-a inventat Revolut, banii pot ajunge, in EURO, prin SEPA, in Romania, in aceeasi zi, fara niciun comsion, dintr-un cont Revolut.
Daca tot ai afaceri pe termen mai lung cu clientul respectiv, studiati o astfel de posibilitate.. sa te plateasca  prin Revolut in cont bancar..

Din Romania spre conturi din UE e ceva mai greu dar, si acolo, cu un cont de Revolut se poate rezolva elegant si cu costuri minime.

Nu e semnat, chiar daca e membră. De aceea costa 20 euro un transfer bancar. Din UK in NL/DE/FR/LT etc nu costa nimic. Mă gândisem și eu la revolut, dar n-are cum să și pună bani pe el, că n-are alt cont :lol:



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate