Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Pareri Emag.ro (2018+)

* * * - - 11 votes
  • Please log in to reply
7508 replies to this topic

#4249
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 01.12.2005
Pentru mine faptul ca pot comanda aproape orice la easybox (si am unul langa locuinta) si la retur primsc banii imediat ce am pus produsul la easybox (adica nici macar ei nu stiu ce am pus eu acolo - bine, avand cardul salvat, daca e problema, isi retrag ei banii Posted Image ) inseamna un confort cu care m-am invatat si de care mi-e greu sa ma despart...

#4250
IncredibleWiring

IncredibleWiring

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.02.2021
La retur prin easybox, iti rezerva o cutie pentru retur, sau e pe baza de ce e disponibil? Intreb pentru ca un urma cu un an am dat sa fac returul prin easybox si la orele la care ma duceam nu gaseam cutie libera si ma duceam degeaba cu coletul.

Edited by IncredibleWiring, 22 September 2022 - 20:38.


#4251
Cosmo13

Cosmo13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 15.08.2016

 Sinmbad, on 22 septembrie 2022 - 17:53, said:

Daca imi fac genius - am inteles ca transportul e gratuit la easy box - si ca trebuie platit doar anticipat, cu cardul - dar nu stiu cand primesc codul pt easy box in ambele cazuri, de primire a produsului si dupa caz , la retur .

La livrare primesti codul prin sms/mail cand e gata de ridicat, dupa ce il urca curierul in dulap. Iar la retur cam in 5-10 min dupa ce completezi formularul de retur de pe site.

 IncredibleWiring, on 22 septembrie 2022 - 20:37, said:

La retur prin easybox, iti rezerva o cutie pentru retur, sau e pe baza de ce e disponibil? Intreb pentru ca un urma cu un an am dat sa fac returul prin easybox si la orele la care ma duceam nu gaseam cutie libera si ma duceam degeaba cu coletul.

Pe baza de ce e disponibil, ce sertar e liber. In functie si de dimensiunea produsului. Oricum, daca e ocupat poti sa mergi la orice easybox, gasesti unul gol sigur.

#4252
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 01.12.2005

 IncredibleWiring, on 22 septembrie 2022 - 20:37, said:

La retur prin easybox, iti rezerva o cutie pentru retur, sau e pe baza de ce e disponibil? Intreb pentru ca un urma cu un an am dat sa fac returul prin easybox si la orele la care ma duceam nu gaseam cutie libera si ma duceam degeaba cu coletul.
Da, iti da cod te duci la acel easubox si iti deschide o cutie (cam random, de obicei mica) daca nu incape, zici ca nu merge si iti deschide una mai mare.

#4253
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021

 SwatKat, on 22 septembrie 2022 - 20:07, said:

Pentru mine faptul ca pot comanda aproape orice la easybox (si am unul langa locuinta) si la retur primsc banii imediat ce am pus produsul la easybox (adica nici macar ei nu stiu ce am pus eu acolo - bine, avand cardul salvat, daca e problema, isi retrag ei banii Posted Image ) inseamna un confort cu care m-am invatat si de care mi-e greu sa ma despart...

Adica avand cardul salvat la ei, daca e vreo problema in curtea lor, isi retrag ei banii din curtea mea fara sa ma anunte si fara acceptul meu ? Cum vine tranzactie pe card fara acceptul meu ? Nu ar fi deloc placut.

Si cu easy box e posibil cand il deschid sa gasesc altceva sau sa fie gol ? Cum faci dovada că atunci când ai deschis era gol ? Și cum dovedești la retur că s-a predat unul si acelasi produs In easybox ?

Au camere, ceva, cum este inlocuit factorul uman (curierul) ? Trebuie sa faci poze mereu ?

#4254
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,480
  • Înscris: 15.07.2008
Inteleg ca tu filmezi/faci poze la tot ce faci cand mergi pe strada?
Nu-ti ia nimeni bani de pe cardul salvat la emag.
Am peste 500 de comenzi de la emag si zeci de produse retur la easybox.
Nu am avut niciodata probleme majore si problemele minore au fost rezolvate imediat fara ca emag sa comenteze ceva sau sa ceara o dovada. Asta este singurul motiv pentru care prefer sa platesc 1-5 lei in plus la un produs care sa fie livrat/vandut de emag.




 Razvan319, on 23 septembrie 2022 - 10:16, said:

Adica avand cardul salvat la ei, daca e vreo problema in curtea lor, isi retrag ei banii din curtea mea fara sa ma anunte si fara acceptul meu ? Cum vine tranzactie pe card fara acceptul meu ? Nu ar fi deloc placut.

Si cu easy box e posibil cand il deschid sa gasesc altceva sau sa fie gol ? Cum faci dovada că atunci când ai deschis era gol ? Și cum dovedești la retur că s-a predat unul si acelasi produs In easybox ?

Au camere, ceva, cum este inlocuit factorul uman (curierul) ? Trebuie sa faci poze mereu ?

Edited by cucur, 23 September 2022 - 11:02.


#4255
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021

 cucur, on 23 septembrie 2022 - 10:59, said:

Inteleg ca tu filmezi/faci poze la tot ce faci cand mergi pe strada? - e normal sa ai camere pe masina, nu te mai crede nimeni pe cuvant in ziua de azi.

Nu-ti ia nimeni bani de pe cardul salvat la emag - colegul sustinea altceva, de-aia am intrebat. Oricum, renunt la Genius, mai am in prezent un singur card si e sensibil. Cand o sa am un card nepasator poate-l activez.

Am luat destule defecte de la emag din magazin, la easy box nu stiu cum este. E bine de aflat ca nu comenteaza.

#4256
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016
Iti faci prea multe griji. Sunt camere la fiecare easy box, poti sa faci cu mana cand ridici un produs.
Nu mi s-a intamplat niciodata la cele multe comenzi la easy box, sa nu gasesc tot ce am comandat in sertar. Si daca se intampla, suni la ei sau faci sesizare si verifica ei, asta nu mai e treaba ta.
Cu privire la card. Cand faci o comanda, primesti sms si mail de la Emag. Daca primesti un mail sau un sms si tu stii ca nu ai comandat nimic de la ei, vezi destul de repede si ai timp sa ii anunti, sa actionezi.
In rest, nu zice nimeni sa fii un om aiurit, dar nici nu poti sa stai cu grija drobului de sare mereu. Pe principiul asta, nici nu mai trebuie sa iesim din casa, ca daca ni se intampla ceva rau.

 Razvan319, on 23 septembrie 2022 - 12:00, said:

Nu-ti ia nimeni bani de pe cardul salvat la emag - colegul sustinea altceva, de-aia am intrebat. Oricum, renunt la Genius, mai am in prezent un singur card si e sensibil. Cand o sa am un card nepasator poate-l activez.

Recomand inregistrarea in cont de carduri secundare sau, si mai bine, daca se poate, carduri virtuale, de care poti scapa sau de care te poti lipsi usor.

#4257
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021

 Magicwisewolf, on 23 septembrie 2022 - 13:13, said:

Recomand inregistrarea in cont de carduri secundare sau, si mai bine, daca se poate, carduri virtuale, de care poti scapa sau de care te poti lipsi usor.

Asta pare o idee geniala, numai buna de Genius. Dar da-mi si-un hint te rog - ce accepta emag si cum se face unul din cardurile virtuale acceptate, n-am facut card decat la banci. Eventual care este cu costuri colaterale cat mai mici.

#4258
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016
Pai, depinde de banca la care ai cont. Revolut accepta orice card Mastercard sau Visa, nu conteaza ca e fizic sau virtual.
De exemplu, la ING ai posibilitatea sa creezi carduri virtuale. Nu faci decat sa bagi numarul cardului si datele acestuia in aplicatia Emag. La fel si cu cardurile Revolut.
In caz de ceva, blochezi / inchizi acele carduri virtuale si generezi altele pe care le reinrolezi in contul Emag.
Sau, a doua varianta, daca ai cont la o alta banca si nu prea folosesti acel cont, iti poti inregistra acel card la Emag. Iti transferi in acela sume mai mici sau doar cand vrei sa cumperi.
Depinde unde ai conturi si ce ofera acele banci.
Daca nu ai Revolut, poti sa iti faci si sa il folosesti. Faci top-up pe el din cardul principal sau prin transfer bancar. Minim la top-up de pe card este de 60 lei si intra instant.
O alta varianta este la Libra Bank, unde ai si aplicatie de portare bani de pe un card pe altul, Libra Journey.

Edited by Magicwisewolf, 23 September 2022 - 14:17.


#4259
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021

 Magicwisewolf, on 23 septembrie 2022 - 14:17, said:

Pai, depinde de banca la care ai cont. Revolut accepta orice card Mastercard sau Visa, nu conteaza ca e fizic sau virtual.
De exemplu, la ING ai posibilitatea sa creezi carduri virtuale. Nu faci decat sa bagi numarul cardului si datele acestuia in aplicatia Emag. La fel si cu cardurile Revolut.
In caz de ceva, blochezi / inchizi acele carduri virtuale si generezi altele pe care le reinrolezi in contul Emag.
Sau, a doua varianta, daca ai cont la o alta banca si nu prea folosesti acel cont, iti poti inregistra acel card la Emag. Iti transferi in acela sume mai mici sau doar cand vrei sa cumperi.
Depinde unde ai conturi si ce ofera acele banci.
Daca nu ai Revolut, poti sa iti faci si sa il folosesti. Faci top-up pe el din cardul principal sau prin transfer bancar. Minim la top-up de pe card este de 60 lei si intra instant.
O alta varianta este la Libra Bank, unde ai si aplicatie de portare bani de pe un card pe altul, Libra Journey.

O sa ma interesez la Libra, am mai multe conturi la ei dar n-am luat si card, sper sa gasesc detalii pe net pt Libra Journey. E foarte buna ideea cu un card de sacrificiu. Sper sa nu se poata loga cu cardul in IB ca la OTP.

#4260
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,367
  • Înscris: 26.01.2019

 Razvan319, on 23 septembrie 2022 - 15:54, said:

O sa ma interesez la Libra, [...] Sper sa nu se poata loga cu cardul in IB ca la OTP.

La Libra nu se folosesc datele cardului pentru login in IB.
La OTP mai este necesara si o parola pentru a accesa IB.

#4261
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 01.12.2005

 Razvan319, on 23 septembrie 2022 - 10:16, said:

Adica avand cardul salvat la ei, daca e vreo problema in curtea lor, isi retrag ei banii din curtea mea fara sa ma anunte si fara acceptul meu ? Cum vine tranzactie pe card fara acceptul meu ? Nu ar fi deloc placut.

Si cu easy box e posibil cand il deschid sa gasesc altceva sau sa fie gol ? Cum faci dovada că atunci când ai deschis era gol ? Și cum dovedești la retur că s-a predat unul si acelasi produs In easybox ?

Au camere, ceva, cum este inlocuit factorul uman (curierul) ? Trebuie sa faci poze mereu ?

M-am referit ca eu pot comanda ceva scump, il ridic si apoi fac retur la easybox si pun un carton intr-o cutie. In juma de ora am banii inapoi e card, pana sa verifice cineva ca eu chiar am returnat produsul si nu altceva.
Banui ca de aste merge doar cu cardul salvat, daca e ceva sa intreprinda si ei o actiune ca doar nu raman cu paguba...

#4262
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,392
  • Înscris: 08.02.2011
Pai și cardul salvat nu-i obligatoriu să aibă și bani pe el .

Îți cer să ai cardul salvat pentru a putea face efectiv returul banilor, nu au nevoie de IBAN.

#4263
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

 modoran, on 24 septembrie 2022 - 06:38, said:

Pai și cardul salvat nu-i obligatoriu să aibă și bani pe el .

Îți cer să ai cardul salvat pentru a putea face efectiv returul banilor, nu au nevoie de IBAN.

Banuiesc ca isi retrag si banii de pe el, lunar, ca altfel ar imbatrani cu genius daca ar astepta sa le dai acceptul.

 SwatKat, on 23 septembrie 2022 - 23:16, said:


M-am referit ca eu pot comanda ceva scump, il ridic si apoi fac retur la easybox si pun un carton intr-o cutie. In juma de ora am banii inapoi e card, pana sa verifice cineva ca eu chiar am returnat produsul si nu altceva.
Banui ca de aste merge doar cu cardul salvat, daca e ceva sa intreprinda si ei o actiune ca doar nu raman cu paguba...

Dar se poate si invers, asta e ideea.

#4264
atomcat

atomcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 28.03.2011
Emag. Pe scurt: tot cel mai OK retailer din RO.

Facut comanda. Ma suna ca lipseste un produs din comanda, sa aleg - returnarea banilor sau un produs similar.
Avand in vedere faptul ca produsul care nu se mai afla in stoc era vandut la pret ff bun - am solicitat inlocuirea cu un produs similar (dar la pretul initial, ne-redus). Dupa cateva emailuri s-a rezolvat, ff ok.

#4265
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,973
  • Înscris: 06.09.2004
Ce produs? De curiozitate...

#4266
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,892
  • Înscris: 07.08.2008
Am dat comanda pentru un produs care era doar in stoc furnizor la emag. Livrarea estimata in comanda era undeva dupa o saptamana. Dupa vreo 2 zile a intrat in stocul emag, a trecut o zi si tot nu a schimbat data de livrarea in comanda. A trebuit sa anulez si sa comand iar. Ce frumos.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate