Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Pareri Emag.ro (2018+)

* * * - - 11 votes
  • Please log in to reply
7316 replies to this topic

#4105
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postcarolineheiner, on 18 august 2022 - 12:43, said:

Emag se pare ca se comport corect ref. la retururi, sau cel putin in cazul meu procedura a decurs f. bine ... in 4 h de la depunerea formularului am predat produsul curierului si dupa 1h am avut banii in cont, toata suma platita inclusiv taxa de curierart. Se comporta execrabil ref. la rewiew-uri, habar nu am avut de asta, am constatat pe propria-mi piele. Nu inteleg de ce n-au vrut cu niciun chip sa-mi publice rewiew-ul, am vazut si alte rewiew-uri negative ! Le-am trimis 100k de e-mailuri, m-am certat 10 min. la tel. cu ei ... si tot n-au vrut ! Marea majoritate a postarilor sunt niste vrajeli, nu se poate pune  nicio baza in ele. Asta cred ca e valabil pt. toti e-comerciantii, am incercat o postare si la Altex, nici vb. sa publice ceva negativ !

Sa stii ca publica si review negativ, am facut unul pentru un laptop, a durat 10 zile, este adevarat, dar a aparut la produs asa cum l-am scris.

In alta ordine de idei, daca-mi fac Genius si comand 3 ciudatenii care nu stiu daca-s ok, am transport si retur gratuit la ele prin curier fara sa dau explicatii pt retur ?

Si daca nu vreau sa pastrez Genius, in 30 de zile ei sterg datele cardului de pe serverele lor sau - din ce am auzit - raman acolo ? Sa stiu ce card folosesc ....Ca una e o plata cu cardul scurta prin procesatorul de plati si alta sa ramana stocate datele cardului pt Genius acolo ...

#4106
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,318
  • Înscris: 26.01.2019

View PostMalineanu, on 18 august 2022 - 15:52, said:

Si daca nu vreau sa pastrez Genius, in 30 de zile ei sterg datele cardului de pe serverele lor sau - din ce am auzit - raman acolo ? Sa stiu ce card folosesc ....Ca una e o plata cu cardul scurta prin procesatorul de plati si alta sa ramana stocate datele cardului pt Genius acolo ...

Teoretic
Oriunde ramane stocat cardul tau (la procesator sau la eMag care, probabil, il stocheaza tot la procesator), ceea ce se stocheaza nu sunt datele reale ale cardului tau, ci un cod unic generat la momentul stocarii cardului si care are sens doar pentru reteaua Mastercard (sau Visa) si poate fi folosit doar de catre comerciantul care ti-a stocat cardul. Deci chiar daca cineva pune mana pe acest cod, nu poate sa faca nimic cu el.
Deci totul e foarte sigur........... teoretic.

Apoi intervine homo sapiens => nimic nu e sigur! Posted Image

Deci practic
Considera ca orice card ai folosit cel putin o data la o plata pe internet este compromis si este posibil sa-ti dispara oricand bani de pe el cu toate securitatea teoretica a lu' peste prajit.
Deci foloseste intotdeauna carduri diferite pentru plata offline (cu prezenta fizica) fata de plata online (pe internet).
Si nu tine bani pe cardurile pe care le folosesti pe internet decat atunci cand stii ca urmeaza sa platesti ceva.

Edited by darkangel2, 18 August 2022 - 17:46.


#4107
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postdarkangel2, on 18 august 2022 - 17:45, said:



Teoretic
Oriunde ramane stocat cardul tau (la procesator sau la eMag care, probabil, il stocheaza tot la procesator), ceea ce se stocheaza nu sunt datele reale ale cardului tau, ci un cod unic generat la momentul stocarii cardului si care are sens doar pentru reteaua Mastercard (sau Visa) si poate fi folosit doar de catre comerciantul care ti-a stocat cardul. Deci chiar daca cineva pune mana pe acest cod, nu poate sa faca nimic cu el.
Deci totul e foarte sigur........... teoretic.

Apoi intervine homo sapiens => nimic nu e sigur! Posted Image

Deci practic
Considera ca orice card ai folosit cel putin o data la o plata pe internet este compromis si este posibil sa-ti dispara oricand bani de pe el cu toate securitatea teoretica a lu' peste prajit.
Deci foloseste intotdeauna carduri diferite pentru plata offline (cu prezenta fizica) fata de plata online (pe internet).
Si nu tine bani pe cardurile pe care le folosesti pe internet decat atunci cand stii ca urmeaza sa platesti ceva.

Zici tu așa dar că sa și tragă banii lunar trebuie să stocheze datele, devine ordonator către procesator, practic se substituie mie deoarece își trage banii lunar fara sa mai autorizez ceva

Ai dreptate cu mai multe carduri însă n au vrut sa mi le schimbe și am unul singur non contactless. Restul sunt sigilate in seif pt că s contactless și se fura la greu pe aici pe contactless.

Și sa le folosesc că pe pușculița, n am timp incarca descarcă card.

Până la urmă la Genius mă scutește de preț transport și preț retur ?

#4108
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,318
  • Înscris: 26.01.2019

View PostMalineanu, on 18 august 2022 - 22:52, said:

Zici tu așa dar că sa și tragă banii lunar trebuie să stocheze datele, devine ordonator către procesator, practic se substituie mie deoarece își trage banii lunar fara sa mai autorizez ceva

Asa este; eu am zis ca doar Emag poate sa faca asta, nimeni altcineva (care pune mana pe datele salvate). Deci riscul este mai mic.
Cel putin teoretic; practic cardul e compromis oricum deci vorbim despre nimic.....

View PostMalineanu, on 18 august 2022 - 22:52, said:

Până la urmă la Genius mă scutește de preț transport și preț retur ?

Doar pentru produsele marcate Genius:
- livrare gratuita la EasyBox pentru orice valoare a comenzii
- livrare gratuita si prin curier pentru valoare mai mare decat 100 lei
- returul este gratuit daca livrarea s-a facut la EasyBox si returul tot la EasyBox; mai sunt si alte situatii in care returul e gratuit da' sunt greu de retinut, deci consider ca nu exista...

#4109
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,823
  • Înscris: 18.12.2007
https://www.emag.ro/genius

Scroll jos si sunt raspunsuri la toate intrebarile.

#4110
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View PostAlexEn, on 19 august 2022 - 09:22, said:

https://www.emag.ro/genius

Scroll jos si sunt raspunsuri la toate intrebarile.

Nu gasesc cat te asteapta easy box sa ridici ? Daca comand 3 produse diferite de la 3 market places sa nu merg in fiecare zi acolo ... Ma gandesc sa merg cand a ajuns si cel de pe urma

Deci cat timp asteapta produsul in easy-box ?

#4111
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,182
  • Înscris: 08.12.2006

View PostMalineanu, on 19 august 2022 - 11:11, said:

Nu gasesc cat te asteapta easy box sa ridici ? Daca comand 3 produse diferite de la 3 market places sa nu merg in fiecare zi acolo ... Ma gandesc sa merg cand a ajuns si cel de pe urma

Deci cat timp asteapta produsul in easy-box ?
36 de ore

https://www.emag.ro/...-de-la-easybox/

#4112
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,465
  • Înscris: 21.12.2006
Dacă o comandă e spartă în mai multe colete, oricum de cele mai multe ori, coletele sunt livrate în sertare separate. Pentru fiecare colet ai 36 ore  să-l ridici. Iar dacă se întâmplă să alimieze mai multe colete într-un sertar, timpul decurge de la prima alimentare.

Vrei, nu vrei, ai șanse să faci mai multe drumuri. Așteptând să se adune mai multe colete te expui și riscului de a fi ocupate toate sertarele, iar alimentarea ultimului colet să fie întârziată.

#4113
solitaryman

solitaryman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 05.02.2009
Pentru Malineanu, daca tot vrei sa fentezi sistemul sa testezi gratuit de la 3 parteneri emag + easybox.. (fara abonament genius si carduri salvate)
Exista in Genius "family sharing". Cauta pe cineva care are Genius (ruda), te pune ca family .. faci retururi pe banii si activitatea/reputatia lor. Ca la netflix unde te ajuta un prieten..
Pe urma ne zici ce raspuns are ANPC cand ai returnat toate 3 produsele, ai shared genius, dar partenerii refuza retur sau banii nu mai ajung. For science!

Edited by solitaryman, 25 August 2022 - 05:50.


#4114
Xnxmarius

Xnxmarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 05.04.2016
Emag nu mai oferă 10% reducere în marketplace pt clienți GENIUS ?
Mi a expirat vechiul cod, voucher de ieri și vad ca nu emit, generează altul.

#4115
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021

View Postsolitaryman, on 25 august 2022 - 05:48, said:

Pentru Malineanu, daca tot vrei sa fentezi sistemul sa testezi gratuit de la 3 parteneri emag + easybox.. (fara abonament genius si carduri salvate)
Exista in Genius "family sharing". Cauta pe cineva care are Genius (ruda), te pune ca family .. faci retururi pe banii si activitatea/reputatia lor. Ca la netflix unde te ajuta un prieten..
Pe urma ne zici ce raspuns are ANPC cand ai returnat toate 3 produsele, ai shared genius, dar partenerii refuza retur sau banii nu mai ajung. For science!

Deja pare complicata treaba , emag gandeste mult sa conceapa strategiile de piata si utilizatorii vad ca sunt pe urma lui, sa gaseasca punctle slabe

#4116
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Se poate returna un produs comandat prin tazz emag (showroom)?  Tot in showroom se returneaza fizic sau trebuie neaparat prin curier?

#4117
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,182
  • Înscris: 08.12.2006

View PostRazvan319, on 29 august 2022 - 19:50, said:

Deja pare complicata treaba , emag gandeste mult sa conceapa strategiile de piata si utilizatorii vad ca sunt pe urma lui, sa gaseasca punctle slabe
Sigur ca da, sunt niste profesori in ale comertului. Gandesc de scot fum, mai tot ce au facut pana acum, au copiat de pe la altii ( vezi Amazon, ebay ), rupe eMag in ale "inventicii si inovaticii "

#4118
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,988
  • Înscris: 13.03.2005

View PostMembruAnonim, on 29 august 2022 - 20:13, said:

Se poate returna un produs comandat prin tazz emag (showroom)?  Tot in showroom se returneaza fizic sau trebuie neaparat prin curier?
Se poate returna in showroom.

#4119
Rosnec

Rosnec

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 18.10.2021
Buna,

Nu stiu de ce, dar eu nu mai pot sa vad comentariile la produse. A mai avut cineva problema asta?

#4120
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 08.02.2011
Din pagina web nu se mai pot vedea, doar din aplicația de mobil merg.

#4121
solitaryman

solitaryman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 05.02.2009
Eu nu vad sectiunea reviews pe PC firefox 104.0.1 (curat fara ad`block sau extensii). Se incarca si dispare aproape instantaneu.
Pe firefox ESR 91 si FF105.0b7 (beta), chrome, opera, edge vad reviews (indiferent de serverele dns sau addons)

Edited by solitaryman, 06 September 2022 - 03:59.


#4122
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,707
  • Înscris: 01.12.2018
Incognito, si toate problemele dispar.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate