Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Pareri Emag.ro (2018+)

* * * - - 11 votes
  • Please log in to reply
7508 replies to this topic

#3925
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,365
  • Înscris: 26.01.2019
Inainte sa suni: n-ai un prieten prin Satu Mare pe care poti sa-l rogi sa ridice comanda?
Ii suni dup'aia! :D

#3926
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,390
  • Înscris: 08.02.2011
Numărul de telefon din adresa de livrare se poate seta după fiecare comanda in parte, fara să te întrebe nimeni nimic de la eMag, bagi ce număr vrei.

#3927
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020
Am gasit asta si se potriveste smishing ca in sms sunt link uri de logare ...

Atacurile cibernetice au devin o amenințare din ce în ce mai frecventă. Aflați care sunt cele mai frecvent utilizate metode de către atacatorii cibernetici și cum vă puteți proteja datele.
Cum să evitați astfel de înșelătorii
Fiți atent - De obicei, atacurile încep cu un e-mail fals care vă convinge să acționați click pe un link sau să deschideți un atașament. Prin urmare, verificați întotdeauna adresa expeditorului pentru greșeli de scriere și nu vă conectați niciodată la serviciul XTB folosind un link dintr-un e-mail - introduceți manual adresa în browser. Dacă aveți îndoieli, sunați la Customer Support pentru a verifica dacă e-mailul provine de la XTB.
Fiți precaut - Nu distribuiți niciodată nimănui informațiile de conectare sau dispozitivele personale; utilizați aplicații de administrare a parolelor care creează automat parole puternice și permit autentificarea cu doi factori acolo unde este posibil Nu utilizați aceleași parole pentru mai multe conturi.
Fiți atent la Wi-Fi - Nu vă conectați prin dispozitive publice sau terțe (de exemplu, computere din cafenele sau hoteluri) la aplicații sau platforme. Nu știți niciodată dacă nu cumva există programe de tip spyware care să ofere escrocilor acces la conturile dvs.
Update-uri la timp - Actualizați-vă întotdeauna dispozitivele și software-ul la cea mai nouă versiune. Nu uitați să utilizați software antivirus.
Fiți prudent - Pentru a evita escrocheriile, documentați-vă despre metodele utilizate de infractorii cibernetici.
Cele mai întâlnite modalități de fraudă
Vishing
Vishing
Metodă bazată pe utilizarea identității angajaților diferitelor companii de investiții, servicii financiare sau chiar poliție, la telefon. Atacatorii pretind a fi angajații companiilor cunoscute și își folosesc autoritatea pentru a suna și în timpul convorbirii telefonice încearcă să obțină date de conectare, parole sau detalii ale cardului de debit/credit. Adesea, sub pretextul actualizării datelor sau al unei defecțiuni a sistemului, aceștia solicită date personale și încearcă să convingă utilizatorii să instaleze aplicații precum AnyDesk sau TeamViewer, care le oferă atacatorilor acces la telefonul sau computerul victimelor, permițându-i să fure datele sau banii.

Nu uitați! Nu dați nimănui parola conturilor de investiții, conturilor financiare sau orice alte conturi. De asemenea, nu instalați nicio aplicație despre care un consultant încearcă să vă convingă!
Phishing
Pishing
Atacatorii cibernetici care folosesc această metodă creează site-uri web sau e-mailuri false, care seamănă foarte mult cu cele ale băncilor sau companiilor de investiții. Aceștia folosesc adesea logo-uri și copiază aspectul grafic al mesajelor. Sub pretextul actualizării datelor, sau confirmării transferului, escrocii sugerează victimei să se autentifice folosind astfel de site-uri false.

Nu uitați! Nu deschideți niciodată link-uri și atașamente suspecte din surse necunoscute. Introduceți manual adresa site-ului nostru.


Smishing
Smishing
Atacatorii cibernetici care folosesc această metodă trimit SMS-uri prin care informează, de exemplu, despre o nouă tranzacție din contul dvs. pe care trebuie să o confirme prin accesarea unui link care, de fapt, duce la un site web fals. După ce un utilizator se conectează la un astfel de site fals, atacatorii îi fură user-ul și parola, obținând astfel acces la conturile reale.

Edited by Malineanu, 22 June 2022 - 00:36.


#3928
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,889
  • Înscris: 07.08.2008
SMS-ul primit de tine apare cu eMAG.ro la expeditor?
Link-ul din sms incepe cu www.emag.ro/?

#3929
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Posttigerheart, on 22 iunie 2022 - 03:05, said:

SMS-ul primit de tine apare cu eMAG.ro la expeditor?
Link-ul din sms incepe cu www.emag.ro/?

Apare 1840 expeditor. Da , www.emag... dar daca dai copy link si paste intr un fisier txt hyperlinkul ducea in alta parte.

#3930
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,095
  • Înscris: 29.01.2016
Pai, vad ca 1840 mie imi apare ca e Depanero / Service Emag. Cel putin de la 1840 am primit eu mereu sms cand trimiteam in service diverse produse...

#3931
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View PostMagicwisewolf, on 22 iunie 2022 - 08:48, said:

Pai, vad ca 1840 mie imi apare ca e Depanero / Service Emag. Cel putin de la 1840 am primit eu mereu sms cand trimiteam in service diverse produse...

Pe net apare la 1840 telekom serviciu platit, vad ca au patit si altii cu comenzile necomandate...

#3932
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,095
  • Înscris: 29.01.2016
Da, ciudat...

#3933
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View PostMagicwisewolf, on 22 iunie 2022 - 09:42, said:

Da, ciudat...

Am primit acest mesaj de la numarul de telefon 1840 : "Am preluat comanda ta *nr comanda*, in valoare de 2.199, 99 lei si o livram pe 09.01, interval 09:00-11:00! Vei primi toate detaliile de la curier. Ganduri bune!"
Am primit acest mesaj, dar eu nu am plasat nici o comanda. Tin sa mentionez ca am cautat numarul comenzii in e-mail-uri si nu am gasit nimic. E posibil sa fie vreo teapa? - vezi si :

Am primit mesaj de la Emag " Am preluat comanda ta in valoare de 422, 48 lei si o livram in 05.01, incepand cu 15:00, la easybox- ul selectat. Te anuntam cand ajunge.". Dar eu nu am comandat nimic....? (mai mult)

https://www.tpu.ro/c...-ta-nr-comanda/

Eu zic ca este Smishing, de care nici n-aveam habar pana la SMS_urile astea ...

Browserul incearca sa se logheze de buna credinta la un astfel de site fals si atacatorii îi fură user-ul și parola.

Edited by Malineanu, 22 June 2022 - 10:37.


#3934
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,889
  • Înscris: 07.08.2008
Daca in sms e trecut https://www.emag.ro/************ atunci nu poate sa te redirectioneze catre un site fals.
Poti pune un printscreen cu mesajul?

Edited by tigerheart, 22 June 2022 - 10:57.


#3935
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Posttigerheart, on 22 iunie 2022 - 10:56, said:

Daca in sms e trecut https://www.emag.ro/************ atunci nu poate sa te redirectioneze catre un site fals.
Poti pune un printscreen cu mesajul?

Ba da, poate, ca are hyperlink.

Ceva in genul:

www.emag-exemplu-hyperlink-ascuns

adica browserul tau crede ca te loghezi pe emag, prezinta datele tale de logare - insa de fapt link te duce la .... 1804 - 0.05 SVA (campanii de marketing) 021 527 77 27 din pagina Telekom, e doar un exemplu inofensiv , sa intelegi ...

#3936
crazykiller

crazykiller

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 22.09.2007
Nu funcționează chiar asa, dacă in loc de emag.ro este xyz.ro, nu se completează datele de logare ca și cum ar fi emag.

#3937
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020
De exemplu, pe alt telefon primesc aproape zilnic ..... "Radu, depune si poti castiga o Experienta la Cupa Mondiala din Qatar prin Cupa Mondiala Magic: magicjackpot.ro ! Fara SMS? Logheaza-te si dezaboneaza-te" .....

Cu precizarea ca nu ma cheama Radu, nu joc la pacanele, nu am intrat vreodata pe jackpot-ul respectiv si nici pe link n-am apasat sa ma "dezabonez" deoarece banuiesc ca si aici este aceeasi poveste ca la emag ...

Vorba vine emag, nu cred ca emag trimite acele SMS precitate ...

jackpot , astia, sunt pe 1795 - https://www.listaabo...ro/numarul/1795

Rata lipsei de siguranţă:
69 %
Numărul de evaluări: 114×
Ultima evaluare:
17. 06. 2022

Citeste si vezi ce li s-a intamplat celor ce au postat comentarii acolo - nu neg ca ar fi serviciu de marketing insa inteleg acum clar nu este emag, doar fura datele de logare emag ...

View Postcrazykiller, on 22 iunie 2022 - 11:20, said:

Nu funcționează chiar asa, dacă in loc de emag.ro este xyz.ro, nu se completează datele de logare ca și cum ar fi emag.

Daca ar fi asa cum zici, n-ar exista conceptul de "Smishing" ... Nimeni n-ar pierde timpul cu o procedura deficitara. Cand ai timp citeste comentariile celor ce se plang de povestea in cauza, am pus link mai sus ... N-or fi toti cei 143 dusi cu pluta ....

#3938
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,889
  • Înscris: 07.08.2008

View PostMalineanu, on 21 iunie 2022 - 13:04, said:

Salutare! Vino azi 21.06, in noul showroom eMAG din Satu Mare, sa ridici comanda 311170xxxx. Finalizeaza comanda la Priority Pay cu codul de aici: https://www.emag.ro/.../order/b97xxxx"

View PostMalineanu, on 22 iunie 2022 - 11:12, said:

Ba da, poate, ca are hyperlink.

Deci.... tu zici ca in sms este trecut https://www.emag.ro/..../order/b97xxxx - da?
Pai, in sms este text simplu, nu e ca in html(mail, site-uri) unde poti vedea https://www.google.ro si de fapt e pus alt link pe el, de ex. https://www.google.ro
Asta inseamna ca ceea ce vezi in sms ala e link-ul pe care intri prima data.

Pune un screenshot cu acel mesaj, altfel discutam aiurea.

#3939
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020
Singurele mele comenzi (din contul meu) - pe anul asta - sunt:

Comanda nr. xxx
Plasata pe: 17 iunie 2022, 20:26 | Total: 66,03 Lei
detalii comanda
Produse vandute si livrate de eMAG
Subtotal: 66,03 Lei
Produse livrate electronic
urmareste livrarea
Comanda nr. yyy
Plasata pe: 17 iunie 2022, 20:23 | Total: 71,64 Lei
detalii comanda
Produse vandute si livrate de eMAG
Subtotal: 71,64 Lei
Produse livrate electronic

deci vorbim doar de "Produse livrate electronic", n-are de ce sa ma cheme in showroom sa-mi livreze electronic ceva deja livrat electronic - ptr comanda ????qqqqqqq (care nu exista in contul meu ca si numar si data) in Satu Mare care este hat-departe, e o balarie cu care nu merita sa mai pierdem timpul , zic eu - important era daca este scam sau nu ...

Nu stiu sa fac screen shot, e un Allview asta cu MMS-ul in cauza ... Allview nu cred ca stie screen-shot


Si zic eu, MMS-ul poate contine hyperlink chiar daca SMS-ul nu poate, in meniu zice "schimb de sms/mms cu 1840"

Edited by Malineanu, 22 June 2022 - 12:17.


#3940
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,390
  • Înscris: 08.02.2011
Nu intelegi ca nu are treaba contul cu nr de telefon ? Pot da si eu o comanda din contul meu si trec nr tau de telefon, ba chiar o si ridic din swowroom sau sediul curierului daca vreau, iat tu primesti sms din ala. Nu iti apare in contul tau nimic.

#3941
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postmodoran, on 22 iunie 2022 - 12:42, said:

Nu intelegi ca nu are treaba contul cu nr de telefon ? Pot da si eu o comanda din contul meu si trec nr tau de telefon, ba chiar o si ridic din swowroom sau sediul curierului daca vreau, iat tu primesti sms din ala. Nu iti apare in contul tau nimic.

Da, oricum, sunt varza tare de tot emag astia ... Acum m-am apucat sa-mi caut comenzile pe anul asta, sa inteleg ce se intampla cu MMS-urile astea de rahat.

Afisase numai pe 3 luni initial, comenzile; pe tot 2022 imi apare si RCA - stiam eu ca mai comandasem ceva la ei, dar apare ca fiind neplatit

Se asteapta plata comenzii
Ca sa iti expediem produsele, te rugam sa faci plata in termen de 5 zile lucratoare de cand ai plasat comanda, pe baza facturilor proforme.

dar produsul a fost platit cu cardul in 07-Mar-22 si expediat - il am in original in torpedou - si m-am apucat sa caut si plicul de expeditie , l-am gasit, are Ramburs = 0, desi totusi in cont apare comanda ca neachitata ...

Nasol tare asa.

Attached Files



#3942
liberlamare

liberlamare

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,417
  • Înscris: 16.05.2007
mai are cineva activ My Wallet?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate