Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Info Coronavirus/Vaccinare vs Fake News

Multifunctional Laser monocrom Pa...

Amenda pentru lipsa actelor?

Mesianism
 Prezentare CI pentru inscriere in...

Aplicatia ”Teme” daun...

Sfat achiziție ddr 4

Supapa presiune furtun apa?
 Vreau sa imi cumpar o masina de t...

Enel factureaza fara contract?

Dilema femeilor moderne: barbat v...

Tablete cu 16 gb memorie
 Autoritatea Nationala pentru Prot...

Alergie sau altceva?

Perseidele

orient sau festina

Pareri Emag.ro (2018+)

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
4079 replies to this topic

mkscorpion0

mkscorpion0

Guru Member

• Grup: Senior Members
In cazul tau cineva ti-a aflat parola sau poate tu ai introdus-o pe vreun site fake. Emag poate sa spuna ca poate chiar tu ai ridicat coletul.

Trebuia sa mergi la easybox si sa vezi cine se prezinta. Mai mult ca sigur ca cel care a ridicat-o avea fata acoperita. Easyboxurile au camere, instincul lui era sa mearga cu fata acoperita. Deci puteai intui ca ala infofolit la fata este cel care a plasat comanda.

edit: daca eram in locul tau mergeam dimineata la depozitul Sameday si vorbeam cu responsabilul de acolo. Aveai numarul de comanda, stiai la ce eaxybox este arondat coletul si il rugau sa pastreze coleteul la depozit si sa nu il bage in easybox.

Edited by mkscorpion0, 28 May 2022 - 20:20.

-koss-

-koss-

Technology apprentice

Să vă salvați cardurile în cont la emag. Eu n-am niciun card salvat pe niciunde pe niciun site.. :D. Care mă cunosc zic că sunt diliu.. dar nah se mai poate întampla.

aurasweb

aurasweb

Junior Member

• Grup: Members

View Postmkscorpion0, on 28 mai 2022 - 20:08, said:

In cazul tau cineva ti-a aflat parola sau poate tu ai introdus-o pe vreun site fake. Emag poate sa spuna ca poate chiar tu ai ridicat coletul.

Trebuia sa mergi la easybox si sa vezi cine se prezinta. Mai mult ca sigur ca cel care a ridicat-o avea fata acoperita. Easyboxurile au camere, instincul lui era sa mearga cu fata acoperita. Deci puteai intui ca ala infofolit la fata este cel care a plasat comanda.

edit: daca eram in locul tau mergeam dimineata la depozitul Sameday si vorbeam cu responsabilul de acolo. Aveai numarul de comanda, stiai la ce eaxybox este arondat coletul si il rugau sa pastreze coleteul la depozit si sa nu il bage in easybox.
Te cred dar in ce calitate merg eu la Sameday care are contract cu emag si nu cu mine personal? Factura nu este pe numele meu si nici pe adresa mea. Numarul de telefon de corespondenta nu este al meu. Cei de la emag trebuiau sa anuleze urgent comanda mai ales ca le-am comunicat frauda la 2 maxim 3 minute de la instiintarea venita pe email privind confirmarea inregistrarii comenzii.

mkscorpion0

mkscorpion0

Guru Member

View Postaurasweb, on 28 mai 2022 - 20:37, said:

Cei de la emag trebuiau sa anuleze urgent comanda mai ales ca le-am comunicat frauda la 2 maxim 3 minute de la instiintarea venita pe email privind confirmarea inregistrarii comenzii.

Corect. Sunt marlani ca nu au anulat comanda. Totusi trebuia sa insisti. Daca ai vazut ca in 2-3 min nu ai primit mail de anulare, trebuia sa ii suni din nou.

Edited by mkscorpion0, 28 May 2022 - 20:44.

aurasweb

aurasweb

Junior Member

View Postmkscorpion0, on 28 mai 2022 - 20:43, said:

Corect. Sunt marlani ca nu au anulat comanda. Totusi trebuia sa insisti. Daca ai vazut ca in 2-3 min nu ai primit mail de anulare, trebuia sa ii suni din nou.
Am vorbit cu ei de mai multe ori sa-i fac sa anuleze comanda si sa-mi pot accesa contul dar nu m-au ajutat cu absolut nimic. Am inregistrarile telefonice cu discutiile cu eMag. Cred ca asteapta sa treaca cele 30 zile sa-mi poata retrage banii de pe cardul asociat contului ca sa-si acopere ei paguba dupa care este problema mea de unde imi recuperez eu banii.
Accesul la contul meu de la eMag a fost facut prea usor si a stiut la fix ce modificari sa faca ca sa ma blocheze pe mine la accesarea contului si sa-si ridice produsele comandate.

persona695

persona695

Senior Member

Se poate reseta parola numai cu adresa de mail, am incercat acum. Nu vad ce setări putea să facă în cont ca să-ți taie accesul la resetarea parolei.
Edit: vad acum că dacă este activată autentificarea multi-factor, după ce te loghezi cu mail și parola, îți cere codul de pe sms(aici era Nr hoțului). Deci se poate încuia afara utilizatorul original.

Edited by persona695, 28 May 2022 - 21:19.

mkscorpion0

mkscorpion0

Guru Member

View Postpersona695, on 28 mai 2022 - 21:14, said:

Se poate reseta parola numai cu adresa de mail, am incercat acum. Nu vad ce setări putea să facă în cont ca să-ți taie accesul la resetarea parolei.

Se poate activa 2FA, adica dupa ce introduci parola sa te conectezi la cont, iti mai vine un cod pe sms(protectie dubla: parola si cod prin sms). Abia atunci poti intra in cont.
Colegul aurasweb nu avea activat 2FA. Asa ca cel care a plasat comanda a activat el 2FA. Cand colegul aurasweb a vrut sa isi reseteze parola, siteul emag a cerut si acel cod prin sms pe care aurasweb evident nu il avea. Codul venea pe numarul de telefon setat de "hot".

Edited by mkscorpion0, 28 May 2022 - 21:18.

-koss-

-koss-

Technology apprentice

E vina emagului in acest sens. E bresa de securitate manevra asta.

Edited by -koss-, 28 May 2022 - 21:20.

mkscorpion0

mkscorpion0

Guru Member

View Postaurasweb, on 28 mai 2022 - 21:04, said:

Accesul la contul meu de la eMag a fost facut prea usor

Emag are implementat acest 2FA de luni bune, adica inca o masura de securitate la logare in cont. Ai nevoie atat de parola cat si de cod primit prin sms. Cred ca Emag o sa se lege si de treaba asta.

View Post-koss-, on 28 mai 2022 - 21:19, said:

E vina emagului in acest sens. E bresa de securitate manevra asta.

Da, asa cred si eu. Ca sa poti activa 2FA, ar trebui obligatoriu sa se poata doar printr-un link trimis in email. Adica cine activeaza 2FA, pe langa ca trebuie sa stie parola, sa trebuiasac sa aiba acces si la email. Emag a cam dat-o in bara.

Edited by mkscorpion0, 28 May 2022 - 21:24.

-koss-

-koss-

Technology apprentice

Nici eu nu am 2FA activat. Ma enerveaza 2FA... am contul pe 3 telefoane. In browsere.. Mai intru si fac comenzi si de pe telefon pe care n-am sim.. ce fac atunci? E o prostie 2FA... mai ales cu brese din astea de securitate.

Doar pe SMS se poate trimite codul de securitate. Pe mail nu poate fi setat sa fie trimis la 2FA?

Mda vad ca doar pe sms e 2FA.. o prostie.. in loc sa simplifice viata si sa fie mai mult securitate astia mai mult complica viata si simplifica securitatea.. cu astfel de prostii Posted Image

Edited by -koss-, 28 May 2022 - 21:27.

mkscorpion0

mkscorpion0

Guru Member

View Post-koss-, on 28 mai 2022 - 21:22, said:

Doar pe SMS se poate trimite codul de securitate. Pe mail nu poate fi setat sa fie trimis la 2FA?

Doar prin sms se trimite codul. Nu conteaza daca ai contul emag pe mai multe telefoane, codul prin SMS iti este cerut doar la o conectare noua. Pe telefon nu iti va cere codul decat daca dezinstalezi aplicatia si o reinstalezi. Doar in browser iti va cere cand detecteaza ca incerci sa te conectezi pe un device nou.

Edited by mkscorpion0, 28 May 2022 - 21:27.

-koss-

-koss-

Technology apprentice

Nu folosesc aplicatia emag desi o am instalata. Nu vad codul efectiv de la produse in aplicatie si are multe limitari.

Aplicatia de la emag e facuta pentru minori.. Posted Image Mai bine comand din browser de pe mobil decat din aplicatia petarda emag.. vorbesc serios.. asta daca n-am acces la desktop/laptop sau n-am rabdare.

Edited by -koss-, 28 May 2022 - 21:34.

mkscorpion0

mkscorpion0

Guru Member

Vad ca acum la orice logare in cont, daca nu ai 2FA, te intreaba daca vrei sa il activezi.

Edited by mkscorpion0, 28 May 2022 - 21:37.

-koss-

-koss-

Technology apprentice

Da. M-au intrebat de cateva ori si am refuzat politicos. Pe mine ma enerveaza si 3D secure la banca. Am schimbat la parole de daca nu mi le notez undeva aleluia sa le tin minte. Chestia nasoala e ca atunci cand am avut nevoie urgent de ceva platit care necesita 3D secure 2 factor.. mi s-a intamplat sa nu mai stiu parola 3D secure si nici pe unde am notat-o.. Posted Image. Plus ca la 3 luni la 3 luni expira.. Niste porcarii ce sa mai...  Oricum care vrea sa-ti faca manevre si se pricepe te face si cu mama 3D secure si 2FA.. se pare. Eu unul nu mi-as tine bani multi pe cardurile inrolate si securitzate cu porcarii din astea.

Probabil in speta asta de mai sus omul o sa ramana cu paguba.. Posted Image ca asa e in Romania..

Edited by -koss-, 28 May 2022 - 22:06.

MediumPlayer

MediumPlayer

Senior Member

2FA sau nu, parola colegului o fi fost usor sau greu de ghicit pt raufacatori? Nu vad sa se fi referit cineva la asta.

Stiu, o sa spuneti ca poti avea o parola de 50 de caractere diferite, puse la intamplare, ca cineva tot va reusi sa o afle. Dar, totusi, a pune o parola greu de ghicit e inca un obstacol pt infractori sa sparga un cont.

Si hai sa nu vorbim de specific romanesc, ca sunt sparte institutii internationale mult mai importante ca emag, cu sisteme de securitate cibernetica mult mai bine implementate.

Edited by MediumPlayer, 29 May 2022 - 09:55.

nicu131

nicu131

Bad Motherfucker

View Postmkscorpion0, on 28 mai 2022 - 19:00, said:

Cum spune si colegul persoana695, ceva nu se leaga. De curiozitate am intrat in contul emag, se poate modifica numele si numarul de telefon. Adresa de mail, nu. Daca ala a dat comanda, in secunda 2 iti intra mail ca o comanda a fost plasata. De asemenea primesti mail ca "plata peste 30 zile" a fost aprobata. Deci stiai imediat ca a plasat comanda.
Pentru resetare parola se foloseste mailul. Deci puteai reseta parola in secunda doi de cand ai vazut ca ala a plasat comanda si o puteai anula la fel in secunda doi. E ceva putred in povestea ta Posted Image

Din Setari  siguranta se poate modifica si adresa de mail.

darkangel2

darkangel2

Active Member

View Postaurasweb, on 28 mai 2022 - 18:24, said:

Am sesizat telefonic eMag imediat ce am primit confirmarea comenzii pe e-mail si am cerut anularea comenzii frauduloase dar au zis ca nu o pot anula si sa trimit un e-mail cu detalii la [email protected]

Pct. 1
Asta este dovada faptului ca ai facut tot ce puteai sa faci imediat dupa ce ai constatat situatia, pentru a preveni daunele.

Pct. 2
Da, Emag nu poate fi sigur ca emailul tau venea, intr-adevar, de la tine (e usor sa modifici un email ca sa para ca vine de la [email protected]), insa Emag putea:
(1) sa trimita un email cu un URL unic catre adresa ta de email si sa-ti ceara sa deschizi acel URL pentru a valida ca emailul vine intr-adevar de la tine
(2) sa "suspende" livrarea comenzii pana la clarificarea situatiei
Asta dovedeste faptul ca Emag nu a facut tot ce putea sa faca pentru a preveni daunele.

Pct. 3
1 Emag permite modificarea telefonului fara a verifica inainte faptul ca posesorul numarului de telefon actual este de acord cu aceasta modificare. Consecinta: telefonul poate fi usor "furat" de o persoana care nu este detinatorul contului.
2 Emag permite modificarea parolei validand cererea doar printr-un SMS trimis pe telefon. Consecinta: parola poate fi "schimbata" fara stirea detinatorului contului (din moment ce telefonul poate fi "furat").
3 Resetarea parolei se face doar dupa confirmarea codului trimis prin SMS. Consecinta: parola nu mai poate fi resetata de detinatorul contului daca telefonul a fost "furat".
Asta dovedeste faptul ca Emag nu a depus toate eforturile pentru a securiza website-ul.

Trimite cele de mai sus la ANPC si solicita anularea comenzii.

mkscorpion0

mkscorpion0

Guru Member

View Postnicu131, on 29 mai 2022 - 11:32, said:

Din Setari  siguranta se poate modifica si adresa de mail.

Acum am vazut. Insa probabil iti trimite cerere pe mail. Deci respectivul nu o putea face, nu avea acces la mail.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate