Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Pareri Emag.ro (2018+)

* * * - - 11 votes
  • Please log in to reply
7477 replies to this topic

#19
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007

View Postrosix, on 19 noiembrie 2018 - 11:12, said:

Ar trebui sa intervina Consiliul Concurentei prin marketplace


De ce ar trebui sa intervina Consiliul Concurentei in marketplace?

Edited by AlexEn, 19 November 2018 - 12:13.


#20
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,456
  • Înscris: 24.05.2010
Personal, nu am avut probleme cu Emag decat la ultima comanda...cu mult inainte de BF. Am comandat o pereche de casti, care a ajuns foarte greu la mine. Le-a trebuit o saptamana buna si asta datorita insistentelor telefonice, ca altfel probabil le primeam de Craciun. Deoarece nu au fost in stare sa-mi livreze la adresa comanda, am cerut ridicare din showroom, dar si acolo surpriza. Nu puteam ridica comanda deoarece factura nu era emisa.....cu toate ca am facut plata la comanda prin card bancar. Pe parte de suport...nu stie stanga ce face dreapta.....  Posted Image    
In schimb cu Altex/MediaGalaxy nu am avut probleme. La Altex, vineri seara am comandat masina de spalat si aragaz, iar luni dimineata la ora 10 deja era masina cu comenzile in fata casei.

#21
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View Postferibalint, on 19 noiembrie 2018 - 12:28, said:

Personal, nu am avut probleme cu Emag decat la ultima comanda...cu mult inainte de BF.
La fel si eu,client emag de ani de zile,de ceva zile bune incerc sa cumpar  un tv,fara a avea treaba cu BF,am trecut deja de patru termene de livrare,la fiecare,nu stiu cum dreaq,se anuleaza comanda,de doua ori am inteles ca din chiar din depozitul curierului s-a facut retur,eroare de sistem cica.Azi si maine iar am termen,si mi-au bagat un rahat de -custom discount- de 0,50 ron,bataie de joc,la livrare nu imi apare decat awb emis.E ultima comanda facuta la emagPosted Image.

Edited by daniMMM, 19 November 2018 - 12:37.


#22
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Am avut o experienta recenta cu ei. Am luat o carte de la ei, compusa din 2 volume, a ajuns la mine doar volumul 2. La specificatii produs, nu scria ca erau doua, pe factura nu scria ca erau doua.
Le-am scris seara si a doua zi am fost sunat si mi-au propus sa imi trimita produsul cum trebuie (de data asta alt vanzator), fara sa mai platesc nimic, fara sa mai returnez nimic. Si s-au tinut de cuvant. Probabil nu era nici suma mare (pentru ei),.

#23
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016

View Postrosix, on 19 noiembrie 2018 - 10:57, said:

Reiau ultima postare pe care am plasat-o in topicul "Black Friday - tzeapa":

Astia de la EMAG sunt catastrofa nucleara, moartea marketingului cu maritul preturilor de la o ora la alta.

@Vali, spune-le, tata, tampitilor de la Emag, cu Iulian Stanciu in frunte, ca "preturi dinamice" nu inseamna sa le modifici de la o secunda la alta si ca o astfel de strategie e moartea marketingului la intrare si ca or sa piarda clienti cu miile, daca tot omul realizeaza ca este pacalit in acest fel.

Pe cuvantul meu ca am mai vazut prosti... dar cei de la EMAG intrec orice asteptare.   Ei nu-si dau seama ca isi fura singuri caciula  si ca potentialii clienti au deja instrumete de monitorizare a dinamicii de pret, fac print-screen-uri si toate alea?   Atata prostie si lacomie adunate la un loc mai rar mi-a fost dat sa vad.

https://www.zf.ro/zf...ori-zi-17624620
Am observat si eu de ceva timp asta. Eu stiu ca traim intr-o lume dinamica, dar astia intrec orice dinamica. Un produs e acum 500 lei, intri peste 1h, e 550 lei, mai intri peste 1.5h, e 400 lei, ca dupa o jumate de ora sa fie 600 lei, si tot asa. E mai ceva ca la benzinarii unde gasesti in fiecare zi alte preturi. WTF ?
Cred ca vor sa atraga cat mai multe vizite, sa stai sa dai refresh ca un tampit, pana iti da sangele pe nas. Altfel, nu imi explic.

#24
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostMagicwisewolf, on 19 noiembrie 2018 - 12:44, said:

Am observat si eu de ceva timp asta. Eu stiu ca traim intr-o lume dinamica, dar astia intrec orice dinamica. Un produs e acum 500 lei, intri peste 1h, e 550 lei, mai intri peste 1.5h, e 400 lei, ca dupa o jumate de ora sa fie 600 lei, si tot asa. E mai ceva ca la benzinarii unde gasesti in fiecare zi alte preturi. WTF ?
Cred ca vor sa atraga cat mai multe vizite, sa stai sa dai refresh ca un tampit, pana iti da sangele pe nas. Altfel, nu imi explic.

Da.. si asta. Plus ca au roboti setati sa mareasca pretul in functie de numarul de vizite pentru ca sunt produse care la primul click au pret ok si la urmatoarele 100 de clickuri au pret mai mare cu 25%.
Asta nu e marketing, e o forma de jaf...  

Ideea e ca, clientul nu mai e la fel de fraier ca in trecut, a invatat si el sa caute, face print-screen-uri, face comparatii, are comparatoare de pret instalate.. In acest an, chiar am ramas uimit, cel putin aici pe SP cata lume cunoaste preturile reale.. si stie sa faca comparatii... iar asta eu lucru bun... semn ca nu mai putem fi luati de prosti.  In acelasi timp, o mare masa de oameni, cumpara compulsiv, nu se uita la pret si de aia isi permite Emag sa jongleze cu pretul de  la o ora la alta.

Practica, in schimb e perdanta pe termen lung... Un client care se simte pacalit, se frige o data dupa care nu mai cumpara in veci si mai face si anti-joc pe retelele sociale.  Nu pierzi un singur client, pierzi zeci de clienti. Asta nu ingeleg cei de la Emag.

Din pacate, aceasta firma incearca sa-si recupereze investitiile mari pe care le-a facut in ultimul timp, pe spinarea consumatorului, jongland din preturi.

Edited by rosix, 19 November 2018 - 12:56.


#25
testing1b

testing1b

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,254
  • Înscris: 13.01.2010
Acelasi lucru l-am observat acum 10 min. Acum 10 minute era un pret la un tv Panasonic (2700lei), iar in momentul de fata a crescut pretul la 3300 lei.

#26
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
In niciun caz nu iau apararea lui eMag, insa treaba zisa mai sus cu pretul televizorului poate avea drept cauza urmatoarea situatie, in general vorbind.
Produlsul vazut cu un pret X este vandut de mai multi comercianti si fiecare dintre ei are alt pret. Cand stocul unui comerciant se epuizeaza, probabil, automat se listeaza pretul urmatorului disponibil care poate avea pretul mai mare.
Am patit chestia asta, cautand chiar un TV, si observand cum pretul varia de la o accesare la alta, pana m-am lamurit ca vanzatorul era altul.

Edited by addumi, 19 November 2018 - 12:56.


#27
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Posttesting1b, on 19 noiembrie 2018 - 12:51, said:

Acelasi lucru l-am observat acum 10 min. Acum 10 minute era un pret la un tv Panasonic (2700lei), iar in momentul de fata a crescut pretul la 3300 lei.

Da.. am vazut si eu vreo 2-3 produse cu aceeasi fluctuatie de pret..  E o tyziganie de taraba care in statele civilizate nu se face.

View Postlaud, on 19 noiembrie 2018 - 12:56, said:

E AI. Posted Image
Inteligenta nene Posted Image Face bani din piatra seaca.

Daca tu crezi ca robotu e mai destept decat clientul care a pozat doua preturi diferite.. traiesti in aceeasi iluzie ca cei de la Emag.

#28
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016

View Postaddumi, on 19 noiembrie 2018 - 12:55, said:

In niciun caz nu iau apararea lui eMag, insa treaba zisa mai sus cu pretul televizorului poate avea drept cauza urmatoarea situatie, in general vorbind.
Produlsul vazut cu un pret X este vandut de mai multi comercianti si fiecare dintre ei are alt pret. Cand stocul unui comerciant se epuizeaza, probabil, automat se listeaza pretul urmatorului disponibil care poate avea pretul mai mare.
Am patit chestia asta, cautand chiar un TV, si observand cum pretul varia de la o accesare la alta, pana m-am lamurit ca vanzatorul era altul.
Eu ma refer strict la produsele vandute de Emag. Nu cumpar de la atii de pe Emag. Sunt atent si ma uit la firma care vinde. Si e Emag, de fiecare data...

#29
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Cautam ieri niste ciorapi care sa contina poliamida si mi-au cazut ochii pe astia de mai jos.

5 perechi sosete pe eMag - 22 de lei:

aceleasi sosete, dar 10 perechi, direct pe site-ul firmei respective: 18 lei

4,4 lei / buc fata de 1,8 lei / buc, cu 250% mai scump

Ce pot sa zic, spor la luat tepe pe eMag.

Attached Files


Edited by cattavencu, 19 November 2018 - 13:13.


#30
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postcattavencu, on 19 noiembrie 2018 - 13:12, said:

Cautam ieri niste ciorapi care sa contina poliamida si mi-au cazut ochii pe astia de mai jos.

5 perechi sosete pe eMag - 22 de lei:

aceleasi sosete, dar 10 perechi, direct pe site-ul firmei respective: 18 lei

4,4 lei / buc fata de 1,8 lei / buc, cu 250% mai scump

Ce pot sa zic, spor la luat tepe pe eMag.

Pai nu cumpara niciodata de la afiliati de pe emag, vezi doar produsul si apoi intri pe siteul lor ca sigur e mai ieftin... Posted Image

#31
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Apropos de marketplace:
https://www.e m a g.ro/laptop-2-in-1-asus-transformer-book-cu-procesor-intelr-atomtm-z3740-1-33ghz-10-1-touch-screen-2gb-64gb-emmc-intelr-hd-graphics-microsoft-windows-8-gray-t100ta-dk003h/pd/DRDZJBBBM/###smart-history_1_1
Pe ce lume or trai respectivii?
Am absolut acelasi produs, l-am cumparat sh in decembrie 2016 cu 550 lei. Este varianta cu hdd de 500Gb (sub tastatura), eu l-am cumparat fara hdd si incarcator. Nu ma interesau, aveam altele, pretul foarte bun, mai aveam garantie pana in aprilie2017, am primit factura, cutia ,etc. Nou a costat, evident, mai mult de 550 dar pana la 2140.... e cale lunga. Nu am factura la indemana sa ma uit pe ea dar pretul din link-ul de mai sus mi se pare aberant. Si mai era si BF!. Mai ieftin cu 13%!
Repet ce au mai zis si altii: nu-i prost cine cere, e prost cine da!
Altfel, sunt de acord ca la returnare de produse, emag este ok. Si eu ii prefer in cazul achizitiilor mai costisitoare desi nu cumpar ca sa returnez. Am un prieten care asa procedeaza pana cumpara ceva, tot "testeaza".

Edited by altuser09, 19 November 2018 - 16:21.


#32
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
S-a schimbat siteul, nu mai pot intra in cont. Si la voi ?
Si mai o intrebare: Am cumparat un ssd de BF, m-am gandit sa iau numai unul si unul sa-l refuz. Un prieten a zis sa il cumpar pentru el ca vine acasa in week-end (el sta la Buc). Garantia este transmisibila ? Adica daca are ceva probleme cu ssd-ul nu as vrea sa am de umblat pe drumuri...

#33
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,885
  • Înscris: 07.08.2008
Sterge cache-ul, eventual si cookie-urile in caz ca tot nu vrea.
Da, garantia o poate folosi oricine are produsul, factura si garantia.

#34
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Si-a revenit dupa vreo 10 minute singur. MS

#35
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006
eu am observat la ce ma doare: la pampersi :)

am prins oferta la 99 lei, am dat comanda. dupa vreo juma de ora am zis sa mai iau ca practic erau la juma de pret, si desi nu aveam nevoie pe moment vroiam sa am pe stoc in loc sa platesc peste 4-5 saptamani dublu. n-am mai apucat sa iau ca era stocul epuizat. am intrat mai tarziu si surpriza!!!! aveau pe stoc, da cu 15 lei mai scump. pana m-am hotarat era stocul epuizat iarasi :)
am intrat mai spre seara sa vad pretul....era 174, si aveau pe stoc:)

azi a venit la posta doar un colet...celalalt s-a pierdut pe drum, da cica vine...

#36
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostVipeR85, on 19 noiembrie 2018 - 19:08, said:

eu am observat la ce ma doare: la pampersi Posted Image
am prins oferta la 99 lei, am dat comanda. dupa vreo juma de ora am zis sa mai iau ca practic erau la juma de pret, si desi nu aveam nevoie pe moment

Pai nici nu trebuie sa ai nevoie (ce lumea cumpara ca-i trebuie?).. gasesti tu, dupa aia, ce sa faci cu ele.  Ideea este sa prinzi cat mai multe.
Iti dai seama cum era daca, extraterestrii care ne-au creat, ne dotau cu 4 maini, in loc de patru picioare, cati moushi puteam manui simultan si cate televizoare am fi putut lua cu bratul de la raft?

Think about it!

Edited by rosix, 19 November 2018 - 19:36.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate