Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Problema la instalarea unui program cu Wine

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
PerterP

PerterP

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.11.2018
Salut, am trecut de la Windows la Linux si am o mare nelamurire, am cautat mult pe forum dar tot nu am inteles nimic din raspunsuri sau cel putin nu am gasit un raspuns concret pentru problema mea.
Am instalat cu Wine un program care ruleaza pe Windows e vorba de Saga C, un program pentru gestiune si contabilitate, totul bine si frumos programul merge perfect dar acum vine problema cea mare, eu rulam acest program pe windows-ul vechi si acum vreau sa copiez backup-ul de pe windows-ul vechi aici pe linux, cand am instalat Saga acolo spunea ca se instaleaza in C:/Saga 3.0, unde gasesc eu partitia C acuma? Nu e la fel ca la windows cu programe files, trebuie sa copiez cateva fisiere in folderul unde a fost instalat saga, dar nu stiu unde a fost instalat ca nu gasesc partitia C nicaieri. E prima data cand folosesc linux, nu prea stiu cum functioneaza.
Problema e ca am un laptop care nu prea duce Windows 10 iar pentru 7 nu se mai gaseste licenta, il folosesc in firma iar pentru Saga si internet e un laptop super, nu imi trebuie mai mult, din cauza asta am trecut pe linux.

#2
IpsilanteCucuruz

IpsilanteCucuruz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 08.08.2018
Cauti folderul Wine si gasesti acolo un folder "drive_c" si de acolo arata ca un windows.
Linux doesn’t contain a C drive as does Windows. Is this wrong? No. If you look in the ~/.wine folder, you will notice a folder called drive_c. Within that folder lies three familiar sub-folders:
Program Files
users
windows.
As you might expect, this is your C drive.

Edited by IpsilanteCucuruz, 19 November 2018 - 08:31.


#3
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
da si merge ca naibawine  in unele cazuri.... pentru ca API-urile windows-ului si linuxului sunt de  o forma total diferita...sa vezi cand datele trec dintr-o structura in alta cum se inghesuie si cum se ingreuneaza unele pe celalalte. Daca ar exista un soft care sa iti creeze o structura linux pe loc adaptata API-ului de aplicatie windows pe care vrei sa o incerci....insa asta ar presupune  un fel de AI avansat...

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostPerterP, on 19 noiembrie 2018 - 07:02, said:

unde gasesc eu partitia C acuma?
~/.wine/
$HOME/.wine/
/home/$userul_tau/.wine

Mai departe nu mai stiu ca nu mai tin minte calea. Fie e c_drive, default, whatever, te uiti in directoarele din .wine si acolo gasesti structura de directoare la care te astepti de la ferestre adica windows si program files.

#5
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017
Unele foldere sunt ascunse în /home/, parcă le vezi cu ctrl+h, acolo găsești .wine și ce cauți.

#6
raeladir

raeladir

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 09.07.2017
Cum zice si  Mr_nobody_   apasa tastele ctrl + H  in /home/    intra in folderul   .wine
Structura e de genul /home/userultau/.wine/drive_c/Program Files/

Edited by raeladir, 23 November 2018 - 17:43.


#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
In terminal:
ls -lash ~/.wine
ls -lash /home/$(whoami)
find /home/$(whoami)/ -type d -iname "*saga*"
find ~/.wine -type d -iname "*saga*"
sudo apt-get update
sudo apt-get install -y mlocate
updatedb
locate saga.exe (whatever care e exe-ul soft-ului)
whereis saga.exe (nu garantez ca iti gaseste ceva ca ~/.wine nu e in $PATH)

Si se rezolva, adica gaseste locatia cautata.

PS: Banuiesc ca initiatorul foloseste derivat Debian asa ca am pomenit de  instalare mlocate doar sub aceste distributii folosind manager-ul de pachete respectiv.

Edited by MembruAnonim, 24 November 2018 - 00:50.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate