Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Vacanta in tara... fara masina

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
Seara buna. Am o cerere putin mai deosebita. Vreau sa merg in vacanta undeva impreuna cu mama mea, dar nu am permis de conduicere si deci vreau sa merg undeva unde sa pot ajunge comod cu trenul sau autobuzul, si sa am in apropiere obiective interesante la care sa pot ajunge usor tot cu transportul in comun (sau pe jos, daca sunt la 1-2 km).

Sunt din Prahova si cunosc pe dinafara valea Prahovei, deci varianta asta cade. De asemenea, nu vreau vacante la schi sau altele asemenea. Mentionez ca vacanta va avea loc la inceputul lui februarie si va dura cateva zile (3-4, depinde de obiectivele pe care le pot vizita in zona). Mi-ar surade si ceva spa, dar nu vreau sa stau numai inchis in hotel. probabil voi imparti vacanta cam 50-50 intre spa si vizitat imprejurimile.

Ma gandisem la Geoagiu Bai, am vazut ca e aproape de Orastie (unde pot ajunge usor cu trenul si de acolo probabil gasesc ceva autobuz/microbuz local), dar nu stiu prea multe despre aceasta statiune. Am fost o data cand eram licean si m-am balacit in apa termala, dar nu m-am cazat acolo. Si nu stiu ce s-a mai facut pe acolo sau ce atractii sunt prin zona. De asemenea, m-ar interesa cat de usor pot ajunge sa vizitez Deva sau Hunedoara.

Daca aveti alte idei, va rog sa le scrieti aici. Multumesc!

#2
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,687
  • Înscris: 22.11.2007
mergi si tu pe la alba iulia, cluj, sibiu, oradea...

e plictiseala maxima undeva intr-o zona d-asta cat de cat izolata (gen geoagiu) fara sa ai masina. asa intr-un oras te plimbi la mai multe obiective..

#3
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005
Am fost si eu anul acesta in vizita prin geoagiu bai prin septembrie, (Nu mai e ca acuma 20 de ani, cand am fost copil) ce pot sa zic, statiunea e ruina totala, baile romane, erau aproape pustii si apa rece, nici vorba de apa termala, daca eu nu am putut face baie atunci, nu cred ca tu o sa intri in februarie acolo, restaurante - parasite toate, un lucru bun a fost ca nu am platit intrarea. Urmatorul strand renumit, dar nu ii retin numele, era inchis, de cativa ani, desii pe gps imi arata ca e ok si deschis. In rest sunt multe hoteluri in zona care isi mentin preturile (undeva la 200 pe noapte indiferent de sezon), ca e statiune Posted Image) si au strand propiu acoperit. Multe dintre hoteluri nu te lasa sa intri la piscina daca nu esti cazat la ei. Cel mai beton e Germisara, dar au preturi exagerat de mari si nu merita. In schimb nu ai ce vizita acolo. Langa Geoagiu 10-15 km, se afla Orastie, cu Arsenal Park, care are piscina exterioara dar si interioara + ca e cel mai mare parc tematic militar din estul Europei. Dar nu iti ia mai mult de o zi sa il vizitezi. La 10-15km de Orastie, se afla Deva, cu aqua land, ceva micut, dar destul de ok, ca si spa si piscine interioare, mai ales ca in Deva poti vizita si cetatea, diferite muzee, multe is depsre dinozauri, dar si in apropiere este sarmisegetuza regia(imi pare rau dar nu stiu cum sa scrie). Eu zic ca aici e ok.

La Hunedoara, nu stiu ce sa zic, spa nu este, ceva muzee ca la Deva, despre dinozauri mai mult, si castelul corviniilor, care intr-o jumatate de zi l-ai vazut tot.

Apropo, is multe muzee cu dinozauri in regiunea deva - hunedoara, dar nu te gandii ca e ceva wow, acolo fiecare om si-o deschis muzeu, cu intrare gratis, plata prin donatie, pentru ca la el in gradina s-a descoperit o fosila, dar fosila aia nu mai exista si are decat poze Posted Image

Cu trenul nu am fost intre geoagiu bai, Deva si Orastie, orasele se afla la maxim 15 km toate 3 localitati, dar un lucru stiu sigur, trenul nu merge la geoagiu, dar si intre Deva si Orastie mi se pare destul de complicat.

In Alba Iulia, nu gasesti spa, doar orasul si cetatea, intr-o zi ai vizitat tot, dar daca tot vrei la Alba, hai de 1 decembrie Posted Image
Cluj - da merita, sunt multe de vizitat, iar la 30 km ai salina Turda,  cea mai mare gradina botanica din Romania, iar langa Cluj se afla Floresti, unde e sambata e cel mai mare targ de masini din Romania, special pentru tine, ca daca tot nu ai masina :)) , spa-uri o gramada, muzee, gagici, tot ce vrei, etc Posted Image
Sibiu - targ de craciun ? imi vine sa rad, chiar azi am venit de acolo, inghesuiala maxima, preturi exagerate, 18 lei un hot dog german, 10 lei o pereche de sosete, 20 de lei o poza cu mos craciun, 45 de lei o ciocolata in forma de cleste, 6.5 lei suta de grame de ciocolata de casa, 9 lei suta de grame de carnat. (chestii pe care le-am platit eu azi) merita ? da, dar numai daca ai copii mici. In schimb utilizatorul rex, numai ce isi da cu parerea, nu o citit ca tu vrei sa vii in februarie, dar targul se inchide in 31 decembrie Posted Image

Oradea, iara am fost in tinerete, aici gasesti la 15 km baile felix, apa termala, nu ca aia de la Geaogiu, pestera ursilor, iar orasul e de vis. Vreau si eu sa ajung din nou, am vazut ca e foarte mediatizata Oradea si e statiunea number one in Romania Posted Image

Iar in schimb ca nu dispui de o masina, in loc de tren, iti recomand blablacar . ro Posted Image

Edited by logy, 19 November 2018 - 02:27.


#4
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Iarna nu prea ai ce face in statiunile de " bai " . Daca nu schiezi atunci automat esti legat de facilitatile hotelului . Dpmdv amana pentru vara escapada si atunci ai alte optiuni mult mai ok .

#5
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
Il contrazic pe @Baxon. Eu recomand cazare in Felix unde ai bai termale si spa. In ceea ce priveste Oradea,da ai ce vedea/vizita. Cu toata mandria mea de clujean recunosc ca in ultimii 2 ani Oradea e peste Cluj.
Mijloc de transport intre Felix si Oradea este cu autobuze moderne care circula regulat. De aici poti merge la spa la Nymphaea in Oradea in cazul in care nu te satisfac cele din statiune, care este aproape de cetatea Oradea.De vizitat ar fii centrul cu cladirile renovate,cu corso etc.
Nu departe sunt pestera ursilor etc dar nu stiu cum ai putea ajunge fara masina.
Am vazut in schimb excursii de o zi organizate din statiune la mina Turda si mai era ceva pe traseu.
Cazarea pleaca de la 100 ron/noapte la pensiunile din statiune sau 180/noapte la o pensiune cu piscina(Topaz) si cu confort de hotel de 3 stele.
Daca vrei spa/aquapark etc intr-o locatie ai la indemana hotel Lotus de 5 stele cu preturi plecand de la cca 550 ron/noapte pe camera single pana la cca 1200ron/noapte ptr apartament.

Edited by danwd, 19 November 2018 - 08:31.


#6
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Ar mai fi si Herculane, bai termale tot anul, dar depinde cum e vremea, ar fi de mers cu barca prin Cazanele Dunarii, vizite la obiective din apropierea statiunii, etc.

#7
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,820
  • Înscris: 15.08.2014
Despre Herculane vroiam sa scriu si ei. Bazine termale in aer liber, acces gratuit. Iarna e cel mai fain sa mergi. Daca nu, exista si piscine interioare.
Excursii cu barca pe Clisura Dunarii (Cazanele, statuia lui Decebal),excursii la cascada Bigar, minastirea Prislop, nu stiu ce sa zic de morile de apa de la Rudaria/Eftimie Murgu.
Depinde daca preferi peisajele naturale sau urbane.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cel mai fain este o excursie afara. Avion/autocar, transport hotel asigurat, o gramada de locuri de vizitat, preturi decente. In Calimanesti-Caciulata e fain, piscine termale bune, ai si ceva locuri de vizitat. PS: Si la Felix e fain...

Edited by bumpocbum, 19 November 2018 - 10:43.


#9
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017

 petit_christian, on 19 noiembrie 2018 - 09:49, said:

Excursii cu barca pe Clisura Dunarii (Cazanele, statuia lui Decebal),excursii la cascada Bigar,


Daaaa, la inceputul lui Februarie va fi de vis ....  iti dai seama.  Totul e inghetat si pin de nameti, inclusiv sloiuri pe Dunare.

Eu recomand Alba Iulia sau Oradea. Iei frumos trenul si asta e. Oricum cu masina iesi si scump si plin de nervi . E aglomerat mereu pe orice drum ai merge...

#10
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,820
  • Înscris: 15.08.2014
Vacantele astea ramin in memorie peste ani.

#11
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Oradea - parc acvatic Nymphaea de acolo puteti face o drumetie la Stana de Vale prin Beius . Zona de Vest este foarte frumoasa mai ales pe Cris , zona de campie . Despre transport nu dezvolt pentru ca mergeti intr-un oras mare , exista tot ce doresti .

Edited by ldpe, 19 November 2018 - 12:03.


#12
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Depinde foarte mult de ce vrea mami sa viziteze si sa faca. Povesteste-ne mai multe despre dansa. Ce hobby-uri are?

#13
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003
Din auzite recomand si eu Baile Felix.

#14
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012
acum, după ce colegii și-au dat cu părerea, pune mâna și scrie în browser: am fost acolo

Edited by gushpi, 19 November 2018 - 13:31.


#15
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
Multumesc pentru sfaturi. Si apreciez faptul ca nu v-ati batut joc. O sa raspund pe scurt la cateva chestii, fara a pomeni numele userilor.

In primul rand n-am permis pentru ca am probleme cu vederea si n-as trece examenul medical. Culmea e ca mama are o rabla de masina pe numele ei, dar nu mai conduce decat pe distante foarte scurte, pentru ca si ei i-a slabit vederea (are peste 70 de ani). Asa ca foarte probabil o sa vanda sau sa dea masina la dezmembrat, pentru ca e o antichitate de Golf 3 si ma costa mai mult asigurarea, rovinieta si reparatiile decat daca as ruga un prieten sa ma duca pana unde am nevoie :D

Apoi, Clujul cade. Am niste rude pe acolo si il vizitez macar o data pe an (anul asta am ratat pentru ca a venit vara-mea la mine, dar de regula ma duc eu acolo). Am vazut cam tot ce era de vazut in Cluj, plus salina Turda si Cheile Turzii si am fost chiar si la Marisel (frumos loc, dar te plictisesti repede).

Oradea/Baile Felix suna bine, luasem in considerare si varianta asta. Dar, din cate tin minte, mama a fost in tinerete la Felix si nu prea i-a priit apa termala de acolo. Va dati seama ce-o sa-i priasca acum :P Eu o mai intreb, dar daca chiar ii face rau iese din discutie. Ramane totusi varianta sa vizitam Oradea, pentru ca ii place sa viziteze orase.Sau poate facem un circuit Oradea-Arad-Deva-Sibiu (desi si la Sibiu am mers de multe ori in ultimii ani). Sunt orase mari si se pot vizita cu trenul.

Exista si posibilitatea sa aman escapada pana in aprilie sau chiar la vara. Ideea cu Herculane si clisura Dunarii imi surade, dar o las pentru vremea calda.

Multumesc inca o data.

#16
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 14.03.2006
Pe clisura nu stiu cu ce ai putea ajunge, la Herculane este tren. Si da, mergi la vara, si asa e dezastru pe acolo, iarna arata si mai dezolant.

#17
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,820
  • Înscris: 15.08.2014
De la Herculane sunt microbuze pina la Orsova si de acolo cu salupa pina la Mraconia, probabil si mai departe. Sunt si autobuse care merg de la Orsova la Moldova Noua.
Nu i chiar dezolant si peisajul e magnific.

#18
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 14.03.2006
Ma refeream ca la Herculane e cam dezolant. Eu nu am prea vazut autobuze pe clisura, dar nici nu m-am interesat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate