Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Se pot retrage banii trimisi ?

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
soleavl

soleavl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.03.2010
Salut, am la vanzare un telefon, pus pe un site de profil. Toate bune, au intrat in conversatie cu mine 2 persoane diferite ambele din UK, vor sa il trimit acolo, ei imi vor trimite banii prin banca. Evident ca il voi trimite dupa ce intra banii in contul meu, insa dupa aceea ei pot face ceva sa isi retraga banii ?
Intreb pentru ca este ciudat sa intre 2 "englezoi" in conv cu mine.
Daca va intrebati ce tlf este, iPhone X, fiind sigilat ( la ei in UK vad ca nu se mai poate cumpara din Apple Store doar urmatorul modeul care nu este cu mult mai scump de cat imi trimit mie + transporul telefonului )
Multumesc

#2
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,378
  • Înscris: 08.02.2011
Daca-l vinzi prin ebay, da, pot recupera banii si tu sa ramai cu paguba.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 soleavl, on 18 noiembrie 2018 - 22:51, said:

Salut, am la vanzare un telefon, pus pe un site de profil. Toate bune, au intrat in conversatie cu mine 2 persoane diferite ambele din UK, vor sa il trimit acolo, ei imi vor trimite banii prin banca. Evident ca il voi trimite dupa ce intra banii in contul meu, insa dupa aceea ei pot face ceva sa isi retraga banii ?

Iti zic eu metoda sa nu mai poata retrage niciun ban ;) Daca iti fac transfer bancar exista riscul sa fie retras transferul/anulat etc.

Spune-le sa iti trimita prin Western Union. Chiar sunt curios ce vor spune :))

#4
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,803
  • Înscris: 15.08.2014
sa iti trimita banii prin western union sau money gram. altfel ma tem ca te paste o primejdie. adica sa ajungi sa dai marunt din buze.

#5
soleavl

soleavl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.03.2010
Cum poate sa fie anulat, daca eu ii trimit telefonul dupa ce imi intra banii in cont ?(stiu ca dureaza 1-2zile max pana intra )

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Poate te trezesti ca plata a fost facuta cu un card furat, transferul a fost o frauda etc.

Asa prin Western Union nu se mai poate invoca nimic. Ala se duce la banca, depune cash, tu mergi la banca si ridici cash.


edit:

Asta este si cauza pt care teparii de prin Nigeria iti spun sa le trimiti banii prin Western Union si nu prin transfer cont bancar. Ca sa nu poti bloca transferul cand ti-ai dat seama ca ti-au tras teapa.

Edited by MembruAnonim, 18 November 2018 - 23:36.


#7
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 24.06.2006
transferul bancar nu se mai anuleaza

de unde sti ca sunt englezi?

am serioase indoieli ca un englez sau ce-o fi face un transfer bancar pe baza unui anunt, doar daca acest olx este ceva serios gen ebay care ofera protectie cumparatorului, dar si asa nu vadcum ar putea oferi protectie daca plata nu se face prin olx

parerea mea este sa fi atent

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu se anuleaza dar poate ala face plata cu un card furat sau etc. Cu toate ca i-a intrat banii colegului nostru initiator, banca ii poate cere sa returneze banii. Deci cel mai bine nu accepta transferul.

Daca "englezul" accepta western union,bine, daca nu la fel.

Edited by MembruAnonim, 18 November 2018 - 23:42.


#9
soleavl

soleavl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.03.2010
De ar cumpara un iPhone X sigilat din Romania cu 4050 lei+ 250 lei transport cu UPS, ajungand la 4.300 lei ???
pe ebay.co.uk au unele pret mai bun
El a zis ca este englez, militar etc, si am postat anuntul si in 30min au intrat 2 .
Amandoi din uk cauta pe olx :)))

Edited by soleavl, 18 November 2018 - 23:43.


#10
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,712
  • Înscris: 06.07.2005
Si musti momeala?

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ce il doare mana sa ii raspunda englezului ca vrea banii prin western? :)
Dar sunt de pe acum sigur ca englezul va refuza. Doar nu se baga in gura lupului singur.

#12
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 soleavl, on 18 noiembrie 2018 - 23:16, said:

pe olx.
"au intrat in conversatie cu mine 2 persoane diferite ambele din UK"  "Nigerieni" toata ziua, cine stie, cunoaste schema nigeriana! acum se pare ca incearca o noua metoda! Sa nu-mi spui ca ti-au scris si in limba romana astia din UK?

Edited by stlk, 18 November 2018 - 23:53.


#13
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007
este teapa.

metodele de teapa sunt mai multe.

cel mai probabil iti vor trimite banii de pe un cont bancar FURAT. iti trimit 2000euro (telefonul face 1000) si te pun sa le trimiti inapoi 1000euro prin western direct pe numele lor ca au trimis din greseala 2 mii.


- chiar daca in prima faza totul o sa fie ok, peste cateva saptamani e posibil sa te caute lumea (politie etc)

Edited by bossake, 18 November 2018 - 23:50.


#14
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015

 soleavl, on 18 noiembrie 2018 - 22:51, said:

Salut, am la vanzare un telefon, pus pe un site de profil. Toate bune, au intrat in conversatie cu mine 2 persoane diferite ambele din UK, vor sa il trimit acolo, ei imi vor trimite banii prin banca. Evident ca il voi trimite dupa ce intra banii in contul meu, insa dupa aceea ei pot face ceva sa isi retraga banii ?
Intreb pentru ca este ciudat sa intre 2 "englezoi" in conv cu mine.
Daca va intrebati ce tlf este, iPhone X, fiind sigilat ( la ei in UK vad ca nu se mai poate cumpara din Apple Store doar urmatorul modeul care nu este cu mult mai scump de cat imi trimit mie + transporul telefonului )
Multumesc

Este teapa 100%, au incercat si cu mine. O sa incerce sa te pacaleasca cu un "formular" de transfer bancar, ca cica banii sunt trimisi, dar tu trebuie sa trimiti telefonul ca se "deblocheze" suma.

Tu chiar crezi ca stau englezii pe olx Romania?

#15
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Teapa.

Mai vorbeste cu ei si o sa-ti fie clar.

#16
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 24.06.2006

 soleavl, on 18 noiembrie 2018 - 23:42, said:

El a zis ca este englez, militar etc, si am postat anuntul si in 30min au intrat 2 .
Amandoi din uk cauta pe olx Posted Image))
gargara, n-am auzit de olx in UK, nu vad eu englezii sa umble dupa good deals pe olx.ro sau ce-o fi

ai grija

#17
soleavl

soleavl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.03.2010
E nebun

Attached Files



#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Exact ce am scris mai sus. Nu vrea western. In cazul in care iti trimite prin western, tu ai incasat banii si el ia mu ie.


 MembruAnonim, on 18 noiembrie 2018 - 23:47, said:

Ce il doare mana sa ii raspunda englezului ca vrea banii prin western?
Dar sunt de pe acum sigur ca englezul va refuza. Doar nu se baga in gura lupului singur.

Edited by MembruAnonim, 19 November 2018 - 00:12.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate