Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Pareri aliexpress.com (2018+)

* * * * * 20 votes
  • This topic is locked This topic is locked
8378 replies to this topic

#8209
Eusebyu23

Eusebyu23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 24.05.2020

View PostVulpoiul-Jhon, on 31 ianuarie 2022 - 19:08, said:

Dacă vreau un produs care valorează până în 200€ și e disponibil într-un depozit din Cehia sau Polonia și spune că are inclus TVA, mai plătesc ceva in Românica, adică taxe vamale? E posibil să-mi mai ceară să confirm plata TVA? Mai trece coletul prin vamă sau vine direct la oficiul poștal?
Dacă vine dintr-un depozit din UE de cele mai multe ori vine cu un curier nu cu poșta, de multe ori ți-l aduce cargusul.

#8210
-ina-

-ina-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 02.02.2006
Mai nou sunt nesimțiți cu disputele. Am 6 colete care au fost combinate  , are nr de tracking......HU, dar din 15 decembrie nu se mai știe nimic de el...A expirat protecția, am deschis disputa  și au zis ca e invalid...Cred ca data fiind situația, nu mai comand.Nu mi s a mai intamplat pana acum...

#8211
makoka

makoka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 30.08.2011
Sa imi fac grija daca am avut 5 colete combinate dar azi mi-a ajuns doar un colet din ele? L-am si întrebat pe postas daca nu a lasat la posta altele ca nu numărul asta trebuia sa vina mai multe colete si a zis ca nu atât are. Au fost comandate pe 14 ianuarie deci nu sunt in pericol sa imi expire protection ul ca colegului de mai sus

Edited by makoka, 01 February 2022 - 11:10.


#8212
mariustotel

mariustotel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 11.12.2009

View Postmakoka, on 01 februarie 2022 - 11:09, said:

Sa imi fac grija daca am avut 5 colete combinate dar azi mi-a ajuns doar un colet din ele? L-am si întrebat pe postas daca nu a lasat la posta altele ca nu numărul asta trebuia sa vina mai multe colete si a zis ca nu atât are. Au fost comandate pe 14 ianuarie deci nu sunt in pericol sa imi expire protection ul ca colegului de mai sus
Coletul de "combinate" ar trebui sa fie unul singur, cu numar unic de tracking. Daca ti-a ajuns un colet cu numarul initial de urmarire e cam curios...

#8213
makoka

makoka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 30.08.2011
Ok nevermind. Sunt doar prost, asta care a venit azi avea xx9446HU si alea combinate au xx3446HU nu am fost destul de atent ca începutul diferă. Alea combinate nici nu apar pe tracking ciudat ca si ce a venit si cele combinate au fost loate in aceeași comandă mai mare de la sellers diferiți

#8214
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007

View Postcris2d2, on 31 ianuarie 2022 - 14:55, said:

Eu am colet cu statusul "Arrive at local delivery office" din data de 19 ianuarie, nu știu de fapt unde e (cei de la OP-ul de cartier spun că nu e la ei), nu am primit nici un SMS sau aviz, TN-ul nu e urmăribil pe situl poștei (e trimitere simplă). Sper să nu se fi pierdut prin vreun colț...
Azi am primit sms de la OP-ul de cartier, am ridicat coletul fara a mai plati ceva in plus (oare din cauza ca a fost trimitere simpla? Posibil).
Posted Image

#8215
Eusebyu23

Eusebyu23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 24.05.2020

View Postcris2d2, on 01 februarie 2022 - 14:54, said:

Azi am primit sms de la OP-ul de cartier, am ridicat coletul fara a mai plati ceva in plus (oare din cauza ca a fost trimitere simpla? Posibil).
Posted Image
Pai a fost vămuit în Ungaria de asta nu plătești.

#8216
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007

View PostEusebyu23, on 01 februarie 2022 - 15:51, said:


Pai a fost vămuit în Ungaria de asta nu plătești.
Mă refeream la nu știu ce taxă a poștei, de 9 lei sau cam așa ceva. Unii au plătit-o, alții nu.

#8217
Eusebyu23

Eusebyu23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 24.05.2020

View Postcris2d2, on 01 februarie 2022 - 16:33, said:

Mă refeream la nu știu ce taxă a poștei, de 9 lei sau cam așa ceva. Unii au plătit-o, alții nu.
Păi da, de asta nu plăteșți 9 lei. Dacă vine din ungaria indiferent că e trimitere simplă sau nu, nu plăteșți 9 lei sau TVA.

#8218
razvanviper

razvanviper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,428
  • Înscris: 31.12.2006
Am primit si eu azi colet cu posta de la vecinii unguri. Comanda pe 9 ianuarie, avizat ieri, ridicat azi. Nici macar o luna. Wow, asa da.



#8219
THE BOSS

THE BOSS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 01.10.2005

View Postcris2d2, on 01 februarie 2022 - 14:54, said:

Azi am primit sms de la OP-ul de cartier, am ridicat coletul fara a mai plati ceva in plus (oare din cauza ca a fost trimitere simpla? Posibil).
Posted Image
Norocosule, eu am unul cu statusul "Arrive at local delivery office" din 13 ianuarie, comanda din 21 decembrie! Oare să-mi fac griji? TN UA....HU

#8220
razvanviper

razvanviper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,428
  • Înscris: 31.12.2006
Nici eu nu am platit la ala venit prin unguri, comanda de pe 9 ianuarie, ajunsa pe 31.
Al tau probabil a cazut printr-un colt de depozit :D

Ce mai oftic e ca pusesem niste produse in cos, teoretic toate erau alese cu Cainiao, si dupa ce am plasat comanda si a trimis pachetul, la vreo 2 zile m-am uitat si era China Post air registered :(
Pana la paște il primesc si eu.

Edited by razvanviper, 02 February 2022 - 15:53.


#8221
Eusebyu23

Eusebyu23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 24.05.2020

View PostTHE BOSS, on 02 februarie 2022 - 10:49, said:

Norocosule, eu am unul cu statusul "Arrive at local delivery office" din 13 ianuarie, comanda din 21 decembrie! Oare să-mi fac griji? TN UA....HU
E pe la BSI așteaptă să fie scanat,acum să nu ai chinionul să se fi șters adresa.

#8222
THE BOSS

THE BOSS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 01.10.2005

View PostEusebyu23, on 02 februarie 2022 - 16:02, said:

E pe la BSI așteaptă să fie scanat,acum să nu ai chinionul să se fi șters adresa.
Dacă până vineri nu primesc nici un semn, încep procedurile de reclamații. Prima dată la Poșta Română, apoi în funcție de răspuns, sunt hotărât să merg și la poliție. Să se facă niște verificări. Nu mă interesează că nu e număr cu urmărire, a ajuns in țară bine mersi și apoi  dispare. Cum spunea John, cineva, undeva, cândva a semnat pentru el.

#8223
Eusebyu23

Eusebyu23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 24.05.2020

View Postrazvanviper, on 02 februarie 2022 - 15:39, said:

Nici eu nu am platit la ala venit prin unguri, comanda de pe 9 ianuarie, ajunsa pe 31.
Al tau probabil a cazut printr-un colt de depozit Posted Image

Ce mai oftic e ca pusesem niste produse in cos, teoretic toate erau alese cu Cainiao, si dupa ce am plasat comanda si a trimis pachetul, la vreo 2 zile m-am uitat si era China Post air registered Posted Image
Pana la paște il primesc si eu.
Nu mai e cum era inainte cu China Post, am un produs comandat pe 12 ianuarie și pe 25 ianuarie a fost scanat de BSI ca sosit în România destul de repede zic tot cu China Post air registered.

#8224
razvanviper

razvanviper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,428
  • Înscris: 31.12.2006
Ar fi super fain sa se miste asa repede.
Comanda aia cu China post air registered o am de pe 24 ianuarie.

Edited by razvanviper, 03 February 2022 - 06:25.


#8225
-ina-

-ina-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 02.02.2006
Exista vreo metoda de a contesta rezultatul disputei?

#8226
dark_fuhrer

dark_fuhrer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 12.04.2007

View PostTHE BOSS, on 02 februarie 2022 - 10:49, said:

Norocosule, eu am unul cu statusul "Arrive at local delivery office" din 13 ianuarie, comanda din 21 decembrie! Oare să-mi fac griji? TN UA....HU

Fix la fel si la mine, tot din 13 ianuarie si tot  UA...HU, expediat pe 22 dec. Mi-am cam luat gandul de la el. M-am interesat la oficiul postal de el, mi-au zis ca nu se poate urmari asa ca...ghinion.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate