Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Pareri aliexpress.com (2018+)

* * * * * 20 votes
  • This topic is locked This topic is locked
8378 replies to this topic

#8191
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 12.01.2011

View PostEusebyu23, on 23 ianuarie 2022 - 13:10, said:

Apare ca livrat în Suceava la unitatea poștală ROSV60474,ciudat este că nu apare numele cui a fost livrat e lăsat câmp. Poți să te duci personal la oficiul poștal de care aparții sau dacă nu încearcă să suni la posta română vezi dacă nu cumva ai primit un TN fals, le apare în baza de date nume destinatarului și adresa.
Era la posta pachetul, postasul cica m-a cautat la job (ma stie cat de cat) dar nu m-a gasit, 200-250 metri distanta. Era si al doilea pachet sosit, credeam ca mai dureaza ceva timp.

#8192
razvanviper

razvanviper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,428
  • Înscris: 31.12.2006
De maine pana pe 4 februarie e fucking vacanta de primavara si implicit anul nou chinezesc in intervalul ala.
Deci mega delay-uri :(

Va oorez ... rabdare :)
Ieri am mai dat si eu 2 comenzi. Acu sa vad daca prinde transportul sau astept pana la vara sa ajunga. Aparent au fost puse la poștă.

Edited by razvanviper, 25 January 2022 - 18:32.


#8193
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007
Cei care ați avut coletele livrate și, la un moment dat, statusul TN-ului afișa "Arrive at local delivery office", care a fost urmatorul status (și după cât timp)? Mai apare ceva? Aștept indefinit până îl primesc?

#8194
THE BOSS

THE BOSS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 378
  • Înscris: 01.10.2005
Este ultimul status care apare, eu am unul cu acest status din 13 ianuarie și nu l-am primit încă,  dar am avut multe altele care dupa vreo 6-10 zile le-am ridicat de la poștă, fiind înștiințat prin aviz sau SMS.

#8195
florin1008

florin1008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 733
  • Înscris: 17.11.2013
Imi puteti spune daca vine coletul la posta de cartier sau la posta vamala? Valoare sub 150 de euro inclusiv cu TVA si transport, Bucuresti.

#8196
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007

View PostTHE BOSS, on 27 ianuarie 2022 - 16:30, said:

Este ultimul status care apare, eu am unul cu acest status din 13 ianuarie și nu l-am primit încă,  dar am avut multe altele care dupa vreo 6-10 zile le-am ridicat de la poștă, fiind înștiințat prin aviz sau SMS.
Mă gândeam să mă duc la OP-ul de cartier, le dau TN-ul și poate am noroc...

#8197
Eusebyu23

Eusebyu23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 24.05.2020

View Postflorin1008, on 27 ianuarie 2022 - 19:24, said:

Imi puteti spune daca vine coletul la posta de cartier sau la posta vamala? Valoare sub 150 de euro inclusiv cu TVA si transport, Bucuresti.
Tot ce e sub 150 de euro vine la posta de cartier  acolo vei plati TVA sau nu după caz. O trimitere poate ajunge la posta vama doar daca nu primeste liber de vama.

#8198
florin1008

florin1008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 733
  • Înscris: 17.11.2013

View PostEusebyu23, on 27 ianuarie 2022 - 19:49, said:

Tot ce e sub 150 de euro vine la posta de cartier  acolo vei plati TVA sau nu după caz. O trimitere poate ajunge la posta vama doar daca nu primeste liber de vama.
Multumesc pentru raspuns. Exista riscul sa ma trezesc ca imi cere sa platesc TVA la posta chiar daca l-am platit la aliexpress?

#8199
Eusebyu23

Eusebyu23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 24.05.2020

View Postflorin1008, on 27 ianuarie 2022 - 19:56, said:

Multumesc pentru raspuns. Exista riscul sa ma trezesc ca imi cere sa platesc TVA la posta chiar daca l-am platit la aliexpress?
Riscul ar fi că dacă trimite cu China Post și uită chinezu  să includă nr IOSS sau dacă face poșta română face vreo greșeală și uită că este o trimitere IOSS iar cazul asta trebuie sa trimiți un mail la BSI pentru invalidarea declaratiei vamale înainte ca aceasta să plece din BSI(ceva de genu îmi spunea cineva de la posta). Vei plati 9 lei dacă vama se va face in tara,recomand să cumperi cu Aliexpress Shipping sau Cainiao ca sa nu platești nimic(vama fiind realizata în Ungaria de obicei).

#8200
ALPINAs

ALPINAs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 19.11.2015
Coletele care vin cu poșta ungară mai ajung la BSI? Dacă da, stau la fel de mult ca cele care vin cu PostNL? E primul colet care îmi vine cu poșta ungară și de asta întreb

#8201
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,893
  • Înscris: 12.03.2009
Am primit colet cu posta ungara si l-a adus acasa postasul.

#8202
Eusebyu23

Eusebyu23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 24.05.2020

View PostALPINAs, on 28 ianuarie 2022 - 20:48, said:

Coletele care vin cu poșta ungară mai ajung la BSI? Dacă da, stau la fel de mult ca cele care vin cu PostNL? E primul colet care îmi vine cu poșta ungară și de asta întreb
Cum ajung în țară sunt scanate de BSI  și ajung la oficiul postal. Sunt scanate repede colete nu mai e cum era cu PostNL.

#8203
ALPINAs

ALPINAs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 19.11.2015
Heh ce coincidență, chiar azi de dimineață a fost scanat la BSI. Ultimul status din Ungaria a fost pe 25 ianuarie. Primul status în China a fost pe 13 ianuarie. Metoda de transport: Aliexpress standard shipping, cu TVA plătit la Ali.

#8204
ALPINAs

ALPINAs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 19.11.2015
Deja a venit coletul, mi l-a adus poștașul acasă(București). Nu a fost nevoie nici de taxa de 9 lei. Statusul se updata chiar și ieri. Ireal de rapid s-au mișcat. Să înțeleg că durează mult doar când trebuie făcută vama?

#8205
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007
Eu am colet cu statusul "Arrive at local delivery office" din data de 19 ianuarie, nu știu de fapt unde e (cei de la OP-ul de cartier spun că nu e la ei), nu am primit nici un SMS sau aviz, TN-ul nu e urmăribil pe situl poștei (e trimitere simplă). Sper să nu se fi pierdut prin vreun colț...

#8206
Eusebyu23

Eusebyu23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 24.05.2020

View Postcris2d2, on 31 ianuarie 2022 - 14:55, said:

Eu am colet cu statusul "Arrive at local delivery office" din data de 19 ianuarie, nu știu de fapt unde e (cei de la OP-ul de cartier spun că nu e la ei), nu am primit nici un SMS sau aviz, TN-ul nu e urmăribil pe situl poștei (e trimitere simplă). Sper să nu se fi pierdut prin vreun colț...
Posibil să vină am mai avut un colet de genu cu posta maghiara si a mers cam greu  dupa vreo 15 zile a ajuns la OP.

View PostALPINAs, on 31 ianuarie 2022 - 14:51, said:

Deja a venit coletul, mi l-a adus poștașul acasă(București). Nu a fost nevoie nici de taxa de 9 lei. Statusul se updata chiar și ieri. Ireal de rapid s-au mișcat. Să înțeleg că durează mult doar când trebuie făcută vama?
Da, spre exemplu am un colet cu China Post care este de pe 25 ianuarie în prelucrare la BSI,până nu îi face declarația DVSRD - H7 nu pleacă de la BSI.

#8207
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,893
  • Înscris: 12.03.2009
Al 2-lea colet care imi vine cu posta ungara. Ireal de repede. Adus de postas acasa.
N-am mai avut comenzi de cand cu TVA-ul platit la chinezi. Preturile au crescut dar prefer asa, putin mai scump dar vin, vin mult mai repede, nu mai stau sa alerg pe la posta vamala pentru orice rahat de 11-12 dolari!

#8208
Vulpoiul-Jhon

Vulpoiul-Jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,458
  • Înscris: 01.03.2016
Dacă vreau un produs care valorează până în 200€ și e disponibil într-un depozit din Cehia sau Polonia și spune că are inclus TVA, mai plătesc ceva in Românica, adică taxe vamale? E posibil să-mi mai ceară să confirm plata TVA? Mai trece coletul prin vamă sau vine direct la oficiul poștal?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate